Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Literackie Śródmieście. Święto książki

Witryna Kulturalna

Literackie Śródmieście. Święto książki

Przypadający 23 kwietnia Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to prawdziwie literackie święto. W Szczecinie tego dnia będzie można wziąć udział w akcjach i warsztatach, a przede wszystkim poznać centrum miasta od zupełnie innej, książkowej strony...powstaną nowe, literackie nazwy ulic.


Bez obaw, stanie się tak tylko na jeden dzień. W ramach przeprowadzonego w pierwszej połowie kwietnia plebiscytu mieszkańcy Szczecina wybrali kategorię alternatywnych, książkowych nazw ulic, które chcieliby zobaczyć w swoim mieście. Największe uznanie zyskały „Miejsca w literaturze”, a wskazane nazwy przyporządkowano najważniejszym drogom i placom znajdującym się na obszarze rewitalizacji, czyli osiedlach Centrum, Śródmieście Zachód i Turzyn. I tak np. plac Grunwaldzki stał się placem Zielonego Wzgórza, aleja Wojska Polskiego zamieni się w aleję Stumilowego Lasu, a aleja Piastów – w aleję Bambino. Powstała Literacka mapa, na której pojawiło się wiele miejsc sprzyjających czytaniu – księgarnie, biblioteki, antykwariaty, wreszcie skwery czy kawiarnie. Je również odnaleźć można na mapie.
Niektóre z nich na ten jeden dzień, 23 kwietnia, przygotowały specjalną ofertę dla posiadaczy map.

------------------------------------------------------------------------------

Włącz się do gry - zbieraj pieczątki!

Zapraszamy do udziału w pieczątkowej grze (śród)miejskiej - która uprawniać będzie zwycięzców do zniżek lub gratisów u partnerów akcji. Dla tych osób, które ukończą jako pierwsze grę, czekają nagrody.

Od 20 kwietnia mapa Literackiego Śródmieścia dostępna będzie online, a od 21 kwietnia będziecie ją mogli znaleźć w przestrzeni Szczecina - u partnerów akcji oraz podczas premiery szczecińskiej nieMAPY w Alei Kwiatowej w sobotę, 21 kwietnia.
Gra do pobrania i wydrukowania dostępna jest także w załączniku, na dole tej strony.

Oprócz zabawy z mapą i poznawania miasta od nowa, w Światowym Dniu Książki będzie można wziąć udział w warsztatach, dostać książkę na mieście czy wymienić się na inne. Jest z czego wybierać, a szczegółów należy szukać na mapie lub profilu facebookowym Stowarzyszenia „Oswajanie sztuki”, na stronach internetowych partnerów akcji.

---------------------------------------------------------------------------------------------

Książka i róża w centrum Szczecina

23 kwietnia, około godz. 13.00 wyjdziemy na spotkanie z naszymi Czytelnikami – tego dnia będzie nas można spotkać około godz. 13.00 w okolicach Bramy Portowej i Placu Zwycięstwa; na ulicach, w bliższej lub dalszej okolicy naszych śródmiejskich filii bibliotecznych. Dla wszystkich zainteresowanych będziemy mieć prezent w postaci książki i róży! W akcji będą wspierały nas wolontariuszki ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora.

W filii bibliotecznej nr 28 (pl. Lotników 7) na pierwszych osiemdziesięciu czytelników czekają książkowe prezenty! Zapraszamy!

Do filii bibliotecznej nr 4 (ul. Barnima 25) zaprosiliśmy dzieci z okolicznych przedszkoli. W trzecim tygodniu kwietnia spotkamy się, by rozmowami o ulubionych książkach oraz wspólną lekturą najpiękniejszych z naszych zbiorów woluminów podziękować autorom, ilustratorom, wydawcom oraz księgarzom za ich twórczy trud. Z naszymi małymi gośćmi spotkamy się w następujących dniach: 23, 24, 25 i 26 kwietnia. 

--------------------------------------------------------------------------------------------

Idea akcji

23 kwietnia to szczególny dzień, stojący pod znakiem tych dwóch atrybutów: książki i czerwonej róży. Pomysł zrodził się w Katalonii, w 1926 roku; wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. Teraz jest to hucznie obchodzone tam święto narodowe, mające za swego patrona Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez niego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W roku 1995 UNESCO ustanowiło 23 kwietnia dorocznym świętem mającym na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Dziś na całym świecie święto celebrowane jest przez biblioteki, księgarnie, wydawców, pisarzy i animatorów kultury. Tego dnia na obu półkulach organizowane są spotkania autorskie, konferencje i uroczystości wręczenia nagród literackich. 

Przyłączamy się do tego ogólnoświatowego szaleństwa, propagując czytanie, które jest dla książki jak powietrze. Jeśli nie uda się Wam znaleźć nas w przestrzeni miejskiej - zapraszamy do filii bibliotecznych, by potem z wypożyczoną książką pod pachą wybrać się na wiosenny spacer lub spędzić przyjemny wieczór w ulubionym fotelu. Czytajmy i namawiajmy do czytania. Pracownicy naszej instytucji doradzą i zaproponują najciekawszą lekturę dla każdego! 

--------------------------------------

Stowarzyszenie „Oswajanie sztuki” wraz ze ŚRODKIEM Śródmiejskim Punktem Sąsiedzkim, Kluboksięgarnią FiKa i Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie zapraszają do świętowania. To okazja do poznania miasta z trochę innej strony.

LITERACKIE ŚRÓDMIEŚCIE

punkty: 
ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki | ul. bł. Królowej Jadwigi 44b
Kluboksięgarnia FiKa | al. Papieża Jana Pawła II 6
ProMedia - filia nr 54 Miejskiej Biblioteki Publicznej | al. Wojska Polskiego 2
Filia nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej | plac Lotników 7

organizator: Stowarzyszenie Edukacyjno-Artystyczne „Oswajanie sztuki”
współorganizatorzy: Gmina Miasto Szczecin, ŚRODEK Śródmiejski Punkt Sąsiedzki, Kluboksięgarnia FiKa, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie
patronat medialny: wszczecinie.pl
więcej: www.fb.com/SrodekSzczecin
kontakt: srodek@oswajaniesztuki.pl

Akcja „Literackie Śródmieście” realizowana jest w ramach projektu „miasTOmy - program animacji społecznej na obszarze rewitalizacji”, współfinansowanego przez Gminę Miasto Szczecin w związku
z projektem pn. „Rewitalizacji obszaru przestrzeni publicznej i zabudowy śródmiejskiego odcinka alei Wojska Polskiego w Szczecinie”.

 


Załącznik :

gra str 1 gra str 2- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie