Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Spotkanie z Erykiem Krasuckim

Witryna Kulturalna

Spotkanie z Erykiem Krasuckim

Zapraszamy do ProMediów 11 kwietnia 2018 o godz. 18.00, na spotkanie z Erykiem Krasuckim i jego najnowszą publikacją, zatytułowaną „Historia kręci drejdlem…”.

Książka ukazuje historię społeczności żydowskiej w Szczecinie i w regionie, opisuje również ważne wydarzenia, wpływające na losy Żydów. W pracy znalazły się teksty poświęcone kilkusetletnim dziejom Żydów na Pomorzu Zachodnim, a także szczegółowo ukazujące wydarzenia Marca ‘68 w Szczecinie. Ponadto zbiór zawiera szkice dotyczące myśli Hannah Arendt na temat uchodźstwa, kampanii antykosmopolitycznej (antyżydowskiej) w ZSRR, dziejów getta w Borszczowie, spisanych przez znanego szczecińskiego lekarza – profesora Marka Eisnera. Ważną częścią książki są dwa szkice. Pierwszy poświęcony deportacji pomorskich Żydów w lutym 1940 roku, drugi zaś filmowi dokumentalnemu Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego „Ocalony”, który obrazuje historię i współczesność szczecińskich Żydów. „Historia kręci drejdlem…” to szczególna wielowarstwowa opowieść o dziejach wspólnoty żydowskiej.

Eryk Krasucki (ur. 1977), historyk, pracownik Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Zajmuje się XX-wieczną historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z ideologią i praktyką komunizmu. Autor wielu prac m.in. "Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza – biografia polityczna" (2009) oraz "Przesilenie. Szczecińskie społeczeństwo i władza w styczniu i lutym 1971 r." (2010). Jak sam mówi: „W kręgu moich zainteresowań znajdują się przede wszystkim sprawy związane z przemianami społecznymi i kulturalnymi. Z nich właśnie wziął się pomysł na doktorat, którego promotorem był prof. Kazimierz Kozłowski. Pracę zatytułowaną Jerzy Borejsza a przemiany polskiej kultury w latach 1944-1952 obroniłem w 2006 r. A potem przyszło pisanie rzeczy większych i mniejszych, spośród których najbardziej zadowolony jestem z książki „Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza - biografia polityczna” (2009), za którą otrzymałem w 2009 r. nagrodę KLIO, a w 2010 r. nagrodę za najlepszą książkę roku w kategorii historia od Miesięcznika Literackiego KSIĄŻKI oraz nominacje do nagród im. Kazimierza Moczarskiego i Jerzego Giedroycia, a także z wyboru źródeł „Przesilenie. Szczecińskie społeczeństwo i władza w styczniu i lutym 1971 r.” (2010). Na co dzień czytam ciekawe książki (te mniej ciekawe również, ale to wolę przemilczeć), wsłuchuję się w różne zjawiska, które pojawiają się w muzyce i obiecuję sobie, że będę uprawiał regularnie rozmaite sporty, co kończy się zazwyczaj niezbyt regularnym bieganiem”.

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie