Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Paweł Behrendt i jego najnowsza książka

Witryna Kulturalna

Paweł Behrendt i jego najnowsza książka

Zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) 7 listopada 2017 o godz. 18.00, na spotkanie z Pawłem Behrendtem, autorem książki „Korzenie niemieckich sukcesów w Azji”. Spotkanie poprowadzi dr hab. Tomasz Ślepowroński z Instytutu Historii i i Stosunków Międzynarodowych.

Paweł Behrendt jest doktorantem na wydziale Nauk Politycznych Uniwersytetu Wiedeńskiego, jest również ekspertem Centrum Studiów Polska-Azja i szefem działu aktualności portalu konflikty.pl. Jego wcześniejsza książka, „Chińczycy grają w go”, została ciepło przyjęta przez czytelników. Napisał również kilkadziesiąt artykułów poświęconych historii i kwestiom bezpieczeństwa w Azji, które opublikował w prasie krajowej i zagranicznej. Ostatnio ukazała się pozycja „Korzenie niemieckich sukcesów w Azji”, która będzie tematem naszego listopadowego spotkania. 

Z ksiązki: „Wielokrotnie w rozmowach spotykałem się z pytaniem, dlaczego Niemcy odnoszą tak duże sukcesy gospodarcze w Azji. Klucz do odpowiedzi leży w historii i sięga daleko w głąb wieku XIX. Jest to przy tym historia przypadków i licznych zbiegów okoliczności, w rezultacie których Niemcy wyrobiły sobie w krajach Azji, zwłaszcza Chinach i Japonii, solidną markę i dobrą reputację. Z czasem wzajemna znajomość i zaufanie przełożyły się na intratne kontrakty, przy czym nie bez znaczenia jest utrzymywanie przez ambasady Niemiec w Pekinie i Tokio rozbudowanych działów gospodarczych, zatrudniających co najmniej po kilkanaście osób. Takie podejście do sprawy zdecydowanie ułatwia prowadzenie rozpoczętej przez kanclerza Gerharda Schrödera ‘dyplomacji kupieckiej’. 

Bardzo ciekawych wyników dostarcza przeprowadzony wiosną 2016 przez TNS Enid, na zlecenie chińskiego koncernu Huawei, sondaż „Niemcy i Chiny – Postrzeganie i rzeczywistość”. W obu krajach przepytano losowo wybraną grupę tysiąca zwykłych ludzi, dwustu przedsiębiorców i stu polityków. Okazało się, że Niemcy są jednym z najbardziej lubianych krajów w Chinach, ustępując jedynie Francji. Pozytywny obraz Niemiec miało aż 74% respondentów. Za tak dobry wynik odpowiadają nie tylko korzystne interesy, ale przede wszystkim pozytywna marka, jaką na chińskim rynku wyrobiły sobie niemieckie koncerny z BMW, Volkswagenem i Adidasem na czele. W drugą stronę sprawa wygląda gorzej, zaledwie co czwarty niemiecki respondent deklarował pozytywny wizerunek Chin. Wpływ na to okazały się mieć niepokój związany z rosnącą polityczną, militarną i gospodarczą siłą Chin, a także kwestia praw człowieka. Z drugiej strony dominuje pragmatyczne podejście i nikt nie kwestionuje opłacalności prowadzenia interesów z Państwem Środka. Podobnie w Japonii, w różnych sondażach Niemcy regularnie trafiają do grona czterech najbardziej lubianych krajów. Również sami Niemcy żywią do Kraju Kwitnącej Wiśni dużo cieplejsze uczucia niż do Chin. Niekiedy dochodzi do niezwykle interesujących sytuacji, kiedy Chiny zalecają Japonii bycie ‘bardziej jak Niemcy’”. 

Zapraszamy do dyskusji o tych skomplikowanych relacjach na styku handlu i polityki. Wstęp wolny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie