Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Spotkanie z Olgą Drendą

Witryna Kulturalna

Spotkanie z Olgą Drendą

5 października 2017 (czwartek) o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się spotkanie z etnolożką, autorką książki „Duchologia polska” - Olgą Drendą. Spotkanie poprowadzą Anna Godzińska i Krzysztof Lichtblau.


Przełom lat 80. i 90. opowiedziany przez pryzmat przedmiotów i obyczajów. Olga Drenda zbiera artefakty czasu polskich przemian: fotografie, kolorowe magazyny i czasopisma ezoteryczne, kalendarze, reklamy, kasety wideo, okładki książek. Widać na nich przeobrażającą się rzeczywistość; współistnienie dwóch kulturowych i estetycznych porządków. Widać także marzenia i aspiracje Polaków, którzy za wszelką cenę pragną być nowocześni i „dogonić Zachód”. Obok barów mlecznych pojawiają się fastfoody, adidasy wypierają sofiksy, telewizja emituje pierwsze reklamy (prusakolep!), ludzie z wypiekami na twarzy uczestniczą w seansach spirytystycznych Kaszpirowskiego. Pisząc o tamtej rzeczywistości, autorka nie popada w nostalgię ani ironię. Z antropologiczną wrażliwością i wyczuciem analizuje to, co udało jej się zdokumentować. Rezultatem jest fascynujący zapis polskiej codzienności okresu transformacji – rzecz, którą najpierw czyta się z zapartym tchem, a potem trzeba przemyśleć.

Olga Drenda - etnolożka, dziennikarka, tłumaczka. Współpracowała m.in. w „2+3 D”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Slanted”, „Znakiem”, „Dwutygodnikiem”, „Nowym Obywatelem”,  festiwalem Unsound i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Prowadzi stronę Duchologia Polska (facebook.com/duchologia). Autorka książki „Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w latach transformacji” (Karakter 2016), współautorka - wraz z Bartłomiejem Dobroczyńskim - cyklu rozmów „Czyje jest nasze życie” (Znak, 2017).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie