Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Tatarskie ślady - spacer i film

Witryna Kulturalna

Tatarskie ślady - spacer i film

Serdecznie zapraszamy do udziału w spacerze i projekcji filmu w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy”.  21 września 2017 (czwartek) o godz. 17.00 rozpocznie się spacer tatarskimi śladami po Szczecinie, pod przewodnictwem dr. Aleksandra Miśkiewicza. Spotykamy się na Placu Janiny Szczerskiej.

Po spacerze, o godz. 19.30, odbędzie się projekcja filmu „Tatarskie ślady”, w kinie „Zamek”. Po seansie będzie można porozmawiać z reżyserką filmu, Małgorzatą Prokop. 

„Tatarskie ślady” (2011, reż. Małgorzata Prokop). Film powstał na zamówienie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie do wystawy "Tatarzy polscy. Historia i Kultura Tatarów w Polsce", której kuratorem była Barbara Igielska. Tatarzy to jedna z najmniejszych, najmniej zbadanych i dostępnych mniejszości etnicznych, zamieszkałych w Polsce od ponad 600. lat. Ich sztuka zawdzięcza swe oblicze niezwykłej mieszance kultur nadwołżańskich Bułgarów, Złotej Ordy i późniejszych chanatów. Mieszkają głównie na Podlasiu, w Trójmieście, Warszawie, ale także w Gorzowie Wielkopolskim i w Szczecinie. W Bohonikach i Kruszynianach - małych wsiach tuż przy granicy z Białorusią oraz w Gdańsku Oliwie mają swoje meczety. Nie udało się im zachować języka, ale kultywują tradycje przodków i wyznają islam. Czują się Polakami spod znaku Półksiężyca. Film został zrealizowany w szczecińskiej Agencji Producenckiej ARTwizje.

Małgorzata Prokop. Absolwentka Uniwersytetu Szczecińskiego. W latach 1989-2006 dziennikarka i reżyserka TVP. Autorka cykli programowych "Art Wizje", "Chwila Kultury", reportaży "Jerzy Giedroyć i paryska Kultura", "Wojciech Siudmak: Poza Horyzontem", "Powrót Norwida", "Jerzy Duda Gracz nie tylko o malarstwie", "Francja nad Loarą", "Berlin, Berlin" i innych. Od 2007 Agencja Producencka ART WIZJE - twórczyni filmów "Tatarskie ślady", "Pompa Funebris", "Szczecin miasto Oriona", "Marianowska Droga Krzyżowa", "My Polacy - My Amerykanie".

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy” dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, Oddział w Szczecinie.

Partnerzy: Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie