Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Tatarzy wierni Polsce - wykład dr. Aleksandra Miśkiewicza

Witryna Kulturalna

Tatarzy wierni Polsce - wykład dr. Aleksandra Miśkiewicza

Posłuchajmy opowieści o Tatarach. Zapraszamy do ProMediów, 19 września 2017 (wtorek), o godz. 17.00, na spotkanie z dr. Aleksandrem Miśkiewiczem, połączone z promocją jego książki „Tatarzy wierni Polsce”. 

Aleksander Miśkiewicz (ur. 1945) doktor nauk humanistycznych, ukończył historię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest emerytowanym wykładowcą Uniwersytetu w Białymstoku, nadal czynny zawodowo. Interesuje się losami współczesnej Polski, szczególnie dziejami ziem północno-wschodnich, Kresów, Tatarów polskich oraz historią Pomorza po 1945 roku. Niezmordowany popularyzator wiedzy na temat historii Tatarów polskich. Autor książek (m.in. „Tatarska legenda. Tatarzy polscy 1945–1990”, „Tatarzy na Ziemiach Zachodnich Polski w latach 1945–2005”, „Tatarzy polscy 1918–1939. Życie społeczno-kulturalne i religijne”) i wielu artykułów o tematyce tatarskiej. Redaktor i współpracownik kilku czasopism wydawanych przez tatarskie instytucje, m.in. „Pamięć i trwanie”, „Przegląd Tatarski”. Członek Rady Naukowej „Rocznika Tatarów Polskich. Seria 2”.

Książka „Tatarzy wierni Polsce. Szkice z dziejów Tatarów polskich z XX wieku”, to opowieść o Tatarach, którzy przenieśli do naszych czasów ducha Rzeczypospolitej Obojga Narodów i polskich Kresów. Polscy Tatarzy to fenomen w historii wyznawców islamu. Zachowując odrębność religijną oraz pielęgnując własne tradycje i obyczaje, przyjęli polską kulturę, pokojowo asymilując się z narodem polskim. Już od ponad sześciuset lat pozostają wiernymi i lojalnymi obywatelami Rzeczypospolitej. Autor porusza w swej publikacji, między innymi następujące tematy: jak Tatarzy bronili Polski w wojnie polsko-bolszewickiej i w czasie II wojnie światowej; gdzie walczył 1 Szwadron Tatarski 13 Pułku Ułanów Wileńskich; kim był legionista i przyjaciel Józefa Piłsudskiego Aleksander Sulkiewicz; czy Tatarzy wspierali „Solidarność”; gdzie przebiega „Szlak tatarski”; jakie są relacje polskich Tatarów z rodakami z Krymu, a jakie z innymi wyznawcami islamu; którzy z polskich pisarzy i artystów mają tatarskie pochodzenie, a nawet jak smakują przysmaki z tatarskiej jurty!

Zapraszamy wszystkich ciekawych tatarskiego tematu do ProMediów. Na miejscu będzie można kupić książkę i otrzymać autograf od naszego gościa. Podczas spotkania będzie też można zakupić czasopismu "Goniec Kresowy". Wstęp wolny. 

Wydarzenie jest organizowane w ramach projektu „Okno na Świat: Tatarzy” dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego. Organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie, Oddział w Szczecinie.

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie