Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » „Portrety RZECZYwiste”

Witryna Projektów

„Portrety RZECZYwiste”

Od 4 lipca 2017 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) można będzie oglądać fotografie Beaty Bogusławskiej. Wystawa zatytułowana „Portrety RZECZYwiste” prezentuje prace, które są swoistym surrealistycznym kolażem, ukazującym więcej niż tylko zapis chwili, nastrój czy emocje portretowanych osób – to psychologiczna podróż w poszukiwaniu istoty i tożsamości portretowanej osoby przez pryzmat otaczającego ją świata; to podróż ku spotkaniu z CZŁOWIEKIEM. „Portrety RZECZYwiste” to nie tylko wystawa fotografii lecz przede wszystkim możliwość konfrontacji i poznania portretowanych osób. 

W każdą kolejną lipcową środę zapraszamy na spotkania z bohaterami zdjęć, będą to: Wiesława Piećko, Elżbieta Chojnowska-Mettananda, Jacek Rudnicki, Tomasz Wieczorek i Andrzej Krupiński. 

Organizator: Stowarzyszenie FGT KONTUR
Projekt współfinansowany ze środków pochodzących z budżetu Gminy Miasto Szczecin.
 

„Portrety RZECZYwiste” - Wiesława Piećko
Spotkanie autorskie z Wiesławą Piećko, połączone z projekcją filmu „Wandzia też…”
5 lipca, godz. 18.00, w ProMediach

Wiesława Piećko, szczecinianka, mgr psychologii z dyplomem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Odbyła staże zawodowe organizowane przez BBC, od 1993 pracowała w TVP Szczecin. 

Film „Wandzia też…” rozpoczyna się w przededniu sytuacji rozstrzygającej o życiu lub śmierci tytułowej bohaterki, która jakby mówiła: nie mam nic do stracenia, mogę być z wami szczera do bólu, zostawiam wam moje przeżycia i emocje w testamencie. Reżyserka w bardzo delikatny i poetycki sposób mierzy się z tematyką granicy pomiędzy życiem a śmiercią, bólem a szczęściem oraz miłością, jej siłą i nadzieją jaką daje.
 

„Portrety RZECZYwiste” - Elżbieta Chojnowska-Mettananda
Spotkanie z Elżbietą Chojnowską-Mettanandą
12 lipca, godz. 18.00


Elżbieta Chojnowska-Mettananda specjalizuje się w medycynie chińskiej. Przez wiele lat pełniła funkcję prezesa Pomorskiego Towarzystwa Psychotronicznego. Podczas spotkania opowie o swoich pasjach i zainteresowaniach i wprowadzi w tajniki zagadnień TERAPII WEDŁUG DR. BACHA.

Angielski lekarz dr Edward Bach (1886-1936) był przekonany, że istnieje ścisły związek pomiędzy kondycją psychiczną a chorobami, których doświadczamy. Opracował system 38 esencji kwiatowych, które z powodzeniem można stosować nie tylko podczas procesu zdrowienia, wychodzenia z choroby, ale i profilaktycznie, na długo zanim emocjonalne problemy zamanifestują się w ciele w postaci somatycznych dolegliwości. Esencje przywracają spokój, harmonię, równowagę wewnętrzną. Szczególnie polecane w sytuacjach stresowych. Całkowicie naturalne, bezpieczne i skuteczne.

 

„Portrety RZECZYwiste” - Jacek Rudnicki
Wieczór autorski prof. dr. hab. n. med. Jacka Rudnickiego
19 lipca, godz. 18.00

Jacek Rudnicki - pediatra, autor tekstów i muzyki dla takich zespołów jak „Sklep z Ptasimi Piórami”, „Mauritius”, „After Blues” oraz tekstów do muzyki Krzesimira Dębskiego do filmu V.I.P. w reżyserii Juliusza Machulskiego. Laureat Festiwalu Muzyki Studenckiej w Krakowie, kompozytor „Hymnu neonatologów”. Autor rysunków satyrycznych i edukacyjnych.


„Portrety RZECZYwiste” - Tomasz Wieczorek
Spacer po Szczecinie wieczorkową porą z Tomaszem Wieczorkiem.
26 lipca, godz. 17.00
Spod Zamku Książąt Pomorskich ruszamy do ProMediów.

Tomasz Wieczorek, przewodnik turystyczny po Szczecinie i województwie zachodniopomorskim. Pomysłodawca i koordynator projektu, w ramach którego powstała zamkowa publikacja "ŚLADAMI LUBINUSA. RZEWODNIK NIEZWYKŁY", którego treści jest współautorem. Twórca koncepcji zrealizowania filmu "ZAMEK WŚRÓD ATRAKCJI POMERANII", kart edukacyjnych oraz gry planszowej po szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich - wykonanych w projekcie "Zamierzenie modelowe - Sieć Atrakcji Pomerania". Autor tekstu oraz koncepcji przewodnika dla dzieci pt. "ZWIEDZAMY ZAMEK". Współautor współczesnego komentarza opracowanego do niemych taśm pod wspólnym tytułem "ZAMEK SZCZECIŃSKI". Od lat zaangażowany w propagowanie wiedzy o Dynastii Gryfitów i ich Księstwie Pomorskim oraz Szczecinie jak i Mapie Lubinusa.

 

„Portrety RZECZYwiste” - Pokaz diaporam członków Stowarzyszenia „Fotograficzna Grupa Twórcza KONTUR”
26 lipca, ok. godz. 18.00 (po spacerze)

Podczas pokazu diaporam swoje prace zaprezentują: Beata Bogusławska, Cezary Dubiel, Andrzej Krupiński, Marian Fidos.

Diaporama to spektakl audiowizualny, którego tworzywem są przenikające się nieruchome obrazy i zsynchronizowany z nimi dźwięk. Ścieżkę dźwiękową może stanowić muzyka, nagrane dźwięki, słowo czytane itp. Dźwięk i obraz stanowią nierozerwalną całość. Opowiadają historię, mogą być impresją. Wszystko zależy od twórczej inicjatywy autora. Diaporama to także swoista zabawa światłem – magia przenikania obrazów.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie