Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Witryna Projektów

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

XVI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom – „Czytanie zbliża”. 

W dniach 2-10 czerwca 2017 wybrane filie biblioteczne organizują spotkania, podczas których czytane będą baśnie, historie przygodowe albo popularyzujące sztukę. Dzieciom będą czytać m.in. uczniowie z Gimnazjum nr 34, pani Halina Jarmołowicz, pani Wiesława Buczulińska oraz sami bibliotekarze.
Poniżej szczegółowy spis wydarzeń z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom 2017 w naszych filiach bibliotecznych.

Filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25)
„Nazywamy książkę przyjacielem. I słusznie. Bo naprawdę nie znajdziesz na świecie wierniejszego towarzysza nad książkę!” - myśl Gustawa Morcinka stanie się mottem przewodnim obchodzonego uroczyście w filii bibliotecznej nr 4 Tygodnia Czytania Dzieciom. Najmłodszych czytelników i ich rodziców serdecznie zapraszamy do wspólnej lektury książek polecanych przez Fundację ABC XXI. Wielkie czytanie odbywać się będzie od 3 do 10 czerwca, o godz. 14.00.  Na uczestników akcji czekają drobne upominki, ponadto przygotowana zostanie wystawka książek, które warto czytać dzieciom. Zapraszamy!

Książki, książki i jeszcze raz książki –  to temat przewodni spotkania czytelniczego przygotowanego dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.  Spośród kolekcji książek dla dzieci zaprezentujemy i omówimy te najciekawsze i najpiękniejsze, by udowodnić naszym gościom, że literatura wnosi w nasze życie dużo radości, a książka może stać się największym przyjacielem. Na zajęcia zapraszamy 7, 8 i 9 czerwca, o godz. 12.00. 

Filia biblioteczna nr 10 (ul. Bałtycka 6)
7 czerwca o godz. 11.50 zapraszamy na spotkanie pt.: ”Czytamy wiersze” uczniów klasy I Zespołu Szkół nr 13. Dzieci samodzielnie będą czytały wiersze polskich poetów, by pokazać, jak dobrze opanowały trudną sztukę czytania. Z zaproszonymi gośćmi porozmawiamy także o zaletach głośnego czytania, dobrym obchodzeniu się z książką oraz sposobie zapisu do biblioteki. Na zakończenie zajęć nasi goście otrzymają pamiątkowe zakładki. 

Filia biblioteczna nr 11 (ul. Pogodna 49)
Bibliotekę odwiedzą uczniowie klasy II z miejscowej szkoły. Gościem honorowym będzie pani Halina Jarmołowicz, która jest pedagogiem z wykształcenia i zamiłowania. (Jest także członkinią Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora, naszą wolontariuszką). Pani Jarmołowicz postara się przekonać dzieci, czytając im wybrane pozycje literatury dziecięcej, że z książką można się znakomicie bawić!

Filia biblioteczna nr 14 (ul. Krzemienna 17)
7 czerwca 2017 o godzinie 12.00 odbędzie się spotkanie poświęcone zbliżającym się wakacjom. Najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 będą rozmawiać o różnych ulubionych formach wypoczynku i planach wakacyjnych. Dowiedzą się o podróży dwóch chłopców, Marudka i Pogodka, spędzających pełne przygód wakacje. Wszystko za sprawą książki Elżbiety Zubrzyckiej „Marudek i Pogodek na wakacjach czyli jak być szczęśliwym”, która mówi o rozwadze, radości i odpowiedzialności. Podczas spotkania nie zabraknie wspólnego rozwiązywania zagadek, quizu oraz ozdabiania metodą kolażu szablonów z motywami wakacyjnymi. Serdecznie zapraszamy.

Filia biblioteczna nr 25 (ul. Ku Słońcu 76)
Zapraszamy przedszkolaki na spotkanie zachęcające do czytania i odwiedzania biblioteki pod hasłem „Czytajmy co dzień – historie małe i duże”. Przybliżymy dzieciom historię Tygodnia Czytania, zaprezentujemy również ciekawe książki, w tym „Małą dużą historię o jutrze” Reka Kiraly. Mamy nadzieję, że zachęcimy młodych czytelników do sięgania po książki w każdej wolnej chwili. 

Filia biblioteczna nr 28 (plac Lotników 7)
W świecie Piotrusia Pana
Ojciec Piotrusia Pana, mistrz słowa, twórca niezapomnianych wspomnień z dzieciństwa. Przypominając sylwetkę Jamesa Matthew Barriego zajrzymy do świata marzeń i fantazji. Latać pod sufitem, wygrać bitwę na poduszki, a może nawet walczyć ze złem… Porozmawiamy o sile wyobraźni i czarach, ale przede wszystkim będziemy czytać i odkrywać magię pięknej literatury. Zapraszamy do świata, który powinno dobrze znać każde dziecko. Zajęcia dla grup zorganizowanych.
Bajkowy kącik
Bibliotekarze filii nr 28 zapraszają do wypożyczania swoich ulubionych książek z dzieciństwa. Dodatkowo będą je czytać! Codziennie w ciągu Tygodnia Czytania Dzieciom w godzinach 12-16 bibliotekarze będą czekać na dzieci i czytać im książki w bajkowym kąciku. Wybór książek bardzo subiektywny, tylko takie tytuły, które sami dobrze pamiętają z dzieciństwa lub szczególnie cenią. Zajęcia o charakterze otwartym. Serdecznie zapraszamy!

Filia biblioteczna nr 29 (ul. Kresowa 1)
Zapraszamy 2 czerwca (piątek) 2017 na godz. 11.30 dzieci z klas "O" ze Szkoły Podstawowej nr 7. Zajęcia będą składały się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy z nich będzie poświęcony bibliotece oraz zasadom korzystania z tego typu placówki. Drugi blok zainicjuje głośna lektura wybranego tekstu a następnie krótka rozmowa o nim. 

Filia biblioteczna nr 30 (ul. 9 Maja 17)
Zapraszamy dzieci z Przedszkola Publicznego nr 48 na dwa spotkania. W poniedziałek, 5 czerwca, poznamy mit o Narcyzie, który będzie świetnym wprowadzeniem do przedstawienia przedszkolakom sztuki starożytnej Grecji. We wtorek 6 czerwca, odczytane zostanie opowiadanie ,,Pan rak” Tomasza Samojlika. Przybliżone zostaną zwyczaje zwierząt żyjących w Polsce oraz piękno naszej przyrody.

Filia biblioteczna nr 36 (ul. Bartnicza 10 a)
W dniach 5, 6, 7 czerwca książki czytać będą zaproszonym dzieciom uczniowie z Gimnazjum nr 34. W dniu 8 czerwca w bibliotece wystąpią młodzi aktorzy z przedstawieniem „Alicja w krainie czarów”, będą to gimnazjaliści z warsztatów teatralnych działających przy zaprzyjaźnionym Gimnazjum nr 34.

Filia biblioteczna nr 54 (al. Wojska Polskiego 2)
Dnia 6, 7 oraz 9 czerwca ProMedia zapraszają dzieci z Przedszkola Publicznego nr 33 "Koniczynka". Podczas zajęć będziemy czytać książki, rozmawiać o ulubionych bohaterach oraz dowiemy się, jak powstają książki. Nie zabraknie również wspólnych zabaw. 8 czerwca zapraszamy dzieci z 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 54, na godz. 10.00. Nasz specjalny gość, pani Wiesława Buczulińska z grupy recytatorskiej Espero, działąjącej przy PZN w Szczecinie, będzie czytała "Małą księżniczkę" Frances Hodgson Burnett. Serdecznie zapraszamy!

Filia biblioteczna nr 3 dla dzieci (ul. Z. Nałkowskiej 15)
W bibliotece zaplanowane są spotkania z grupami przedszkolnymi oraz wspólne czytanie książek: "Dobranoc, Albercie Albertsonie" Gunilla Bergström oraz "Co!?" Kate Lum. W trakcie zajęć będziemy rozmawiać na temat cyklicznych zmiany dnia i nocy, znaczenia snu dla zdrowia człowieka, a szczególnie dziecka, a także odpowiemy na pytania, czy zwierzęta też śnią i dlaczego zapadają w sen zimowy. Zaproponujemy dzieciom  różne zabawy ruchowe i wykonamy prace plastyczne zatytułowane: nocny krajobraz.  

Filia biblioteczna nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2)
W dniach 6-7 czerwca zapraszamy na spotkania z udziałem dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35 oraz z pobliskiej Świetlicy Środowiskowej. Przeczytany zostanie fragment książki Łukasza Olszackiego pt.: "Bajka o tym, jak błędny rycerz nie uratował królewny, a smok przeszedł na wegetarianizm". Książka ta została nagrodzona w IV konkursie literackim im. Astrid Lindgren. Zajrzymy również do "Czarodzieja Dwie Lewe Ręce", aby przekonać się czym jej bohater zasłużył sobie na taki przydomek. Jego historię napisał Pál Békés. Podczas spotkania dzieci wezmą również udział we wspólnej zabawie z książką „Naciśnij mnie” Herve Tulleta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie