Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Noc Bibliotek 2017

Witryna Projektów

Noc Bibliotek 2017

Noc Bibliotek była w Szczecinie nocą wyjątkową - trwała aż dwa wieczory. Podczas gdy ogólnopolska akcja została zaplanowana na 3 czerwca 2017, nasze atrakcje obejmowały wieczór 2 czerwca - filia nr 5 (Pomorzany), 48 (Prawobrzeże) i ProMedia (Centrum) oraz 3 czerwca - filia nr 6 (Szczecin Dąbie). Jak widać, do akcji włączyły się biblioteki z różnych dzielnic Szczecina i dzięki temu każdy mieszkaniec miasta mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie całkiem blisko domu.

Oprócz pakietów z materiałami reklamowymi dla wszystkich uczestników Nocy, główną atrakcją zapewnianą przez organizatorów była możliwość projekcji filmu "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund). Dwie biblioteki zdecydowały się na wyświetlenie tej najnowszej ekranizacji jednego z tomów znanej serii książek dla dzieci i zdobywcy nagrody publiczności na 3. festiwalu Kino Dzieci. 

Całe rodziny mogły skorzystać z jednorazowej przemiany biblioteki na Prawobrzeżu w kino familijne. Wczesnym wieczorem, o godz. 18.00, bibliotekarki zorganizowały dla dzieci warsztaty o wolności i zasadach nawiązujące do książki "Basia i wolność" Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak. A po zabawie, podczas której sprytnie przemycono sporo wiedzy o zakazach i nakazach, a także o granicy wolności swojej i cudzej, wyświetlono zebranej publiczności film. 

Tego wieczoru także w ProMediach sala zamieniła się w salę kinową i spora grupka fanów Lassego i Mai mogła zakosztować smaku przygody ze swoimi ulubionymi szwedzkimi bohaterami. Ale to nie był koniec atrakcji przygotowanych dla naszych czytelników. 2 czerwca bibliotekarki z filii nr 5 zorganizowały na wieczór dla młodzieży z Gimnazjum nr 9 oraz dla swojej zaprzyjaźnionej grupy gimnazjalistów specjalną "Grę biblioteczną". Polegała ona  na rozszyfrowywaniu wskazówek prowadzących do kopert z pytaniami, a następnie na rozwiązaniu zawartych w kopercie zadań. Z czterech rywalizujących ze sobą zespołów, wygrał ten, który w określonym czasie uzyskał najwięcej punktów. W czasie zabawy młodzież bardzo chętnie rozwiązywała wszystkie zadania i zagadki. Na zakończenie gry każdy z uczestników mógł wybrać sobie książkę – upominek. Dzieci otrzymały również zakładki do książek a także upamiętniające czas zabawy – ekslibrysy z wpisanym imieniem i datą udziału w wydarzeniu.

Program Nocy Bibliotek zaplanowany na drugi wieczór tej akcji w Szczecinie, całościowo został zrealizowany w Szczecinie Dąbiu. 3 czerwca po południu, o godz. 17.00 grono najmłodszych uczestników poznało legendę o Sydonii von Borcke, dzięki spotkaniu z Małgorzatą Dudą i jej najnowszą książką dla dzieci o tej legendarnej postaci, którą pięknie zilustrowała, również obecna, Paulina Kaszuba. Następnie, o godz. 18.00, w czarodziejski świat diaporam wprowadzili nas członkowie Stowarzyszenia FGT „Kontur” w ramach projektu „Portrety RZECZYwiste”. Swoje prace zaprezentowali: Beata Bogusławska i Cezary Dubiel. Po pełnym magii spektaklu, który stanowił pokaz przenikających się nieruchomych obrazów i zsynchroznizowanych z nimi dźwięków, rozpoczęły się warsztaty z podstaw fotografii, "Jak patrzeć, żeby zobaczyć". Grupa zarejestrowanych wcześniej uczestników zajęć miała okazję nauczyć się od zawodowców wielu cennych wskazówek przydatnych w posługiwaniu się aparatem fotograficznym Kulminacyjnym punktem dąbskiej Nocy Bibliotek było wspólne malowanie światłem. Uczestnicy wraz z prowadzącymi warsztaty najpierw za pomocą światła stworzyli pierwszą część napisu "noc" w środku biblioteki, a następnie, uzbrojeni w te same latarki, zanurzyli się w ciemność wieczoru, aby dokończyć hasło "bibliotek". 

W następnym roku również zapraszamy do Szczecina, tylko u nas Noc Bibliotek trwa aż dwa wieczory!   

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie