Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Okno na Świat

Witryna Projektów

Okno na Świat

21 maja 2017 (Dzień Róznorodności Kulturowej) zainaugurowaliśmy projekt „Okno na Świat”, czyli serię spotkań, warsztatów, zajęć dla dzieci, wystaw i innych wydarzeń poświęconych asymilacji kulturowej oraz otwarciu na inne kultury i prezentowanie ich wielobarwności.

W projekcie biorą filie biblioteczne nr 4 (ul. Barnima 25), 19 (ul. Włościańska 1), 28 (pl. Lotników 7), 42 (ul. Potulicka 29), 48 (ul. Rydla 93), 54 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2). 

Praca szuka człowieka, człowiek szuka pracy

W każdej z filii bibliotecznych biorących udział w projekcie, na stanowiskach komputerowych zostały przygotowane materiały ułatwiające cudzoziemcom poszukiwanie pracy w naszym mieście: bank stron internetowych z ofertami pracy oraz informacje, jak napisać CV i list motywacyjny. Baza przydatnych materiałów znajduje się również pod tym linkiem.  

Pozostałe propozycje wydarzeń będziemy prezentować poniżej.
Zapraszamy!
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

 

Nadchodzące wydarzenia

Bliski Wschód

Aleppo. Notatki z ciemności 

18 grudnia 2017 (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na projekcję filmu "Aleppo. Notatki z ciemności", prezentowanego w ramach ogólnopolskiego projektu "Pociąg do tolerancji", pod honorowym patronatem Marszałek Województwa Lubuskiego. Więcej informacji TUTAJ.

Wykład

Zapraszamy 19 grudnia 2017 (wtorek), o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na wykład "Polscy uchodźcy w Iranie w czasie II wojny światowej", który poprowadzi dr Paweł Szulc ze szczecińskiego oddziału IPN. Więcej informacji TUTAJ.

Wykład jest ostatnim w tym roku spotkaniem organizowanym w ramach projektu Okno na Świat realizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.

Minione wydarzenia

Okno na Świat: Tatarzy

We wrześniu 2017 zrealizowaliśmy projekt poświęcony polskim tatarom, dofinansowany ze środków Marszałka WOjewództwa Zachodniopomorskiego. Więcej szczegółów poniżej.

Opis projektu TUTAJ

Baju baju z tatarskiego kraju 

18 września odbyła się promocja książki dla dzieci „Baju, baju z tatarskiego kraju” połączona z warsztatami plastycznymi dla dzieci z ilustratorką książki, Iriną Malińską, oraz spotkaniem dla rodziców poświęconym polskim Tatarom z autorem książki, Musą Çaxarxanem Czachorowskim. Kliknij po więcej informacji.

Tatarzy wierni Polsce

19 września odbył się wykład i promocja książki  dr. Aleksandra Miśkiewicza. Kliknij po więcej informacji.

Spacer i projekcja filmu "Tatarskie ślady"

21 września miał miejsce spacer tatarskimi śladami po Szczecinie pod przewodnictwem dr. Aleksandra Miśkiewicza zakończony projekcją filmu „Tatarskie ślady” w kinie „Zamek”. Po seansie było można porozmawiać również z reżyserką filmu, panią Małgorzatą Prokop. Kliknij po więcej informacji.

Okno na Świat: Żydzi

W czerwcu 2017 zorganizowaliśmy szereg wydarzeń poświęconych kulturze i historii Żydów. Przygotowaliśmy warsztaty dla dzieci, wykład dla młodzieży i osób dorosłych oraz spacer. Warsztaty i wykład miały miejsce w ProMediach, naszej filii położonej w centrum miasta, a spacer objął dzielnicę Niebuszewo, zwaną niegdyś Lejbuszewem, gdyż tutaj właśnie w lata powojennych licznie zamieszkiwali szczecińscy Żydzi..

Warsztaty „O Żydach i Żydówkach”

12 i 19 czerwca zorganizowaliśmy warsztaty poświęcone zagadnieniom szeroko pojętej kultury żydowskiej, przygotowane w oparciu o materiały opracowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W warsztatach wzięli udział uczniowie jednej klasy szkoły podstawowej i dwóch klas licealnych. Dzieci i młodzież aktywnie włączali się w przebieg zajęć, obalając stereotyp pełnego uprzedzeń i antysemityzmu Polaka, do tematu podchodząc z ciekawością i otwartością. 

Wykład „Żydzi w Szczecinie”

19 czerwca odbył się wykład poświęcony obecności żydowskiej w Szczecinie. Wykład wygłosił dr Eryk Krasucki, adiunkt w Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego. 

Spotkanie miało charakter wprowadzający do tematyki obecności Żydów w Szczecinie. Prowadzący przedstawił jak kształtowała się ona na przestrzeni wieków, począwszy od najdawniej odnotowanych informacji aż po lata 60. XX wieku. 

Dr Eryk Krasucki zawodowo zajmuje się historią powojenną Polski i Pomorza Zachodniego. W kręgu jego zainteresowań znajdują się przede wszystkim sprawy związane z przemianami społecznymi i kulturalnymi. Za książkę "Międzynarodowy komunista. Jerzy Borejsza - biografia polityczna" w 2009 r. otrzymał nagrodę KLIO, a w 2010 r. nagrodę za najlepszą książkę roku w kategorii historia od Miesięcznika Literackiego KSIĄŻKI oraz nominacje do nagród im. Kazimierza Moczarskiego i Jerzego Giedroycia. Autor licznych publikacji, m. in. "Następcy Tronów – żydowski big-beat ze Szczecina", „Antysyjonistyczne wątki szczecińskiego Marca’68", "Żydowski Marzec'68 w Szczecinie","... to są Żydzi i trzeba ich bić. O tumulcie szczecińskim latem 1946", "Syjonista przez samo "ż". Propaganda antyżydowska w szczecińskiej prasie 1967/68 r.", "Świat obok. Żydowska obecność na obszarze Pomorza Zachodniego (od czasów najdawniejszych do dziś)", "Narzędzie władzy. Państwowy antysemityzm w ZSRR (1945–1953)", "Opowieść ocalonego - wspomnienia o zagładzie Żydów w Borszczowie".

Zdjęcia z wykładu można obejrzeć pod tym linkiem, a jego nagranie jest dostępne na naszym kanale na YouTube.

Spacer „Śladami szczecińskich Żydów”

24 czerwca zaprosiliśmy mieszkańców miasta na wyjątkowy spacer po Niebuszewie, dzielnicy wyjątkowo silnie związanej z Żydami. Mimo niesprzyjającej aury wielu szczecinian dołączyło do wycieczki, która wystartowała z Dworca Niebuszewo, a zakończyła się pod budynkiem dawnej Żydowskiej Szkoły Podstawowej przy ul. Wyzwolenia (dawniej: Roosvelta). Po drodze odwiedziliśmy kilka najważniejszych miejsc związanych z życiem „ulicy żydowskiej” w powojennym Szczecinie. Wysłuchaliśmy ciekawych historii z nimi związanych, a także świadectwa mieszkańców – niektórzy uczestnicy spaceru doskonale pamiętali tamte czasy. Prowadzący prezentował też dodatkowe materiały, m. in. zdjęcia, wykaz żydowskich miejsc w Szczecinie, kopie świadectw w jidysz. Wysłuchaliśmy nawet żydowskiego protest-songu żydowskiego przeciwko wojnie w Wietnamie, wykonanego przez zespół Następcy Tronów. Smutna refleksja jaka się nasunęła uczestnikom to fakt, że wystarczy zamienić w tekście „wietnamskie” na „syryjskie”, a piosenka pozostanie aktualna…

Spacer poprowadził Mateusz Lipko – absolwent Uniwersytetu Szczecińskiego i pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN Szczecin. Miłośnik Szczecina i zwolennik poznawania miasta jego mniej oczywistymi trasami.

Zdjęcia ze spaceru można obejrzeć pod tym linkiem, natomiast podsumowanie spaceru – na naszym kanale na YouTube.  

Każde ze spotkań w ramach projektu zgromadziło po kilkadziesiąt osób żywo zainteresowanych kulturą i spuścizną żydowską w Szczecinie i nie tylko. Uczestnicy dopytywali o inne spotkania tego typu i prosili o więcej. Dzięki opracowaniu całego cyklu udało się stworzyć spójny projekt dopasowany do potrzeb różnych grup wiekowych uczestników. Z całą pewnością będziemy kontynuować poznawanie różnych kultur w ramach „Okna na świat” i na pewno wrócimy w nim do tematyki żydowskiej. Filmowe podsumowanie można obejrzeć na naszym kanale na YouTube.  

Wydarzenia zorganizowane zostały w ramach projektu „Okno na świat” prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie oraz konkursu dla bibliotek „O Żydach i Żydówkach” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska. Partnerem spaceru był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

 

Dni Różnorodności Kulturowej
Filia biblioteczna nr 28 (pl. Lotników 7)

W dniach 22 - 26 maja zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę książek na temat różnorodności kulturowej w Polsce, imigrantów, uchodźców oraz budowania tolerancyjnego, wielokulturowego społeczeństwa. Na Czytelników czeka również okolicznościowa gazetka ścienna. Ponadto w dniach 23 - 26 maja w godz. 16.00 - 19.00 w placówce będzie utworzony punkt informacyjny prowadzony przez reprezentantów Stowarzyszenia Refugees Szczecin, którzy będą udzielać informacji na temat sytuacji uchodźców w Polsce oraz podpowiadać, w jaki sposób można im pomóc. Na stoisku będzie można zaopatrzyć się w materiały edukacyjne. 26 maja w godz. 16.00-19.00 będzie można również spotkać w naszej filii mieszkające w Szczecinie Czeczenki, które odpowiedzą na pytania Czytelników, przybliżą swoje historie i zwyczaje, opowiedzą, jak im się żyje w naszym kraju. W tych dniach zainicjowana zostanie również zbiórka książek pod hasłem: „Książka dla uchodźcy”. W bibliotece zostawić będzie można przede wszystkim książki dla dzieci i młodzieży – niezniszczone, a w miarę możliwości nowe, ale również powieści dla dorosłych i literaturę obcojęzyczną. Dary zostaną przekazane do ośrodków dla uchodźców w Polsce. Akcja potrwa do 23 czerwca. 

Szczecińskie Słowianalia

26 maja 2017 o godz. 18.00, zapraszamy do ProMediów na spotkanie z Maciejem Pieczyńskim z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, który opowie o reaktywacji słowiańskiej duszy stolicy Gryfitów. Więcej informacji na stronie wydarzenia

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie