Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Okno na Świat

Witryna Projektów

Okno na Świat

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczynamy projekt „Okno na Świat”, czyli serię spotkań, warsztatów, zajęć dla dzieci, wystaw i innych wydarzeń poświęconych asymilacji kulturowej oraz otwarciu na inne kultury i prezentowanie ich wielobarwności.

Nie bez powodu inaugurujemy go właśnie teraz, gdyż 21 maja obchodzimy Dzień Różnorodności Kulturowej. Jednakże rozmaite wydarzenia planujemy na cały rok 2017. 

W projekcie biorą filie biblioteczne nr 4 (ul. Barnima 25), 19 (ul. Włościańska 1), 28 (pl. Lotników 7), 42 (ul. Potulicka 29), 48 (ul. Rydla 93), 54 (ProMedia, al. Wojska Polskiego 2). 

Praca szuka człowieka, człowiek szuka pracy

W każdej z filii bibliotecznych biorących udział w projekcie, na stanowiskach komputerowych zostały przygotowane materiały ułatwiające cudzoziemcom poszukiwanie pracy w naszym mieście: bank stron internetowych z ofertami pracy oraz informacje, jak napisać CV i list motywacyjny. Baza przydatnych materiałów znajduje się również pod tym linkiem.  

Pozostałe propozycje wydarzeń będziemy prezentować poniżej.
Zapraszamy!
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie

 

Nadchodzące wydarzenia

Filia biblioteczna nr 28 (pl. Lotników 7)

Dni Różnorodności Kulturowej

W dniach 22 - 26 maja zapraszamy do wspólnego świętowania Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej. Z tej okazji przygotowaliśmy wystawę książek na temat różnorodności kulturowej w Polsce, imigrantów, uchodźców oraz budowania tolerancyjnego, wielokulturowego społeczeństwa. Na Czytelników czeka również okolicznościowa gazetka ścienna. Ponadto w dniach 23 - 26 maja w godz. 16.00 - 19.00 w placówce będzie utworzony punkt informacyjny prowadzony przez reprezentantów Stowarzyszenia Refugees Szczecin, którzy będą udzielać informacji na temat sytuacji uchodźców w Polsce oraz podpowiadać, w jaki sposób można im pomóc. Na stoisku będzie można zaopatrzyć się w materiały edukacyjne. 26 maja w godz. 16.00-19.00 będzie można również spotkać w naszej filii mieszkające w Szczecinie Czeczenki, które odpowiedzą na pytania Czytelników, przybliżą swoje historie i zwyczaje, opowiedzą, jak im się żyje w naszym kraju. W tych dniach zainicjowana zostanie również zbiórka książek pod hasłem: „Książka dla uchodźcy”. W bibliotece zostawić będzie można przede wszystkim książki dla dzieci i młodzieży – niezniszczone, a w miarę możliwości nowe, ale również powieści dla dorosłych i literaturę obcojęzyczną. Dary zostaną przekazane do ośrodków dla uchodźców w Polsce. Akcja potrwa do 23 czerwca. 

Szczecińskie Słowianalia

26 maja 2017 o godz. 18.00, zapraszamy do ProMediów na spotkanie z Maciejem Pieczyńskim z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, który opowie o reaktywacji słowiańskiej duszy stolicy Gryfitów. Więcej informacji na stronie wydarzenia

ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

Okno na Świat: Żydzi

W czerwcu 2017 serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach poświęconych kulturze i historii Żydów. Przygotowaliśmy warsztaty dla dzieci, wykład dla młodzieży i osób dorosłych oraz spacer. Wszystkie wydarzenia będą miały miejsce w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2).

Warsztaty „O Żydach i Żydówkach”

W dniach 12 - 22 czerwca w godz. 12.00 - 15.00 zapraszamy szkoły do zgłaszania swoich uczniów do udziału w zajęciach. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży w wieku 10-15 lat i poświęcone są zagadnieniom szeroko pojętej kultury żydowskiej. Oparte są o materiały z konkursu “O Żydach i Żydówkach” opracowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Zapisy pod adresem e-mail f54@mbp.szczecin.pl lub tel. 91 506 50 56. Prowadzący: Krzysztof Lichtblau 

Wykład „Żydzi w Szczecinie”

W drugiej połowie czerwca zaprosimy na wykład skierowany do młodzieży i osób dorosłych. Szczegóły wkrótce.

Spacer „Śladami szczecińskich Żydów”

W drugiej połowie czerwca zapraszamy na spacer zorganizowany we współpracy z Ośrodkiem Teatralnym Kana, szczegóły wkrótce.

Wydarzenia zorganizowane są w ramach projektu „Okno na świat” prowadzonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Koło nr 3 przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie i konkursu dla bibliotek „O Żydach i Żydówkach” organizowanego przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundację Humanity in Action Polska. Współpraca: Ośrodek Teatralny Kana.