Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Życie i twórczość Marii Bonieckiej

Witryna Kulturalna

Życie i twórczość Marii Bonieckiej

Zapraszamy 24 maja 2017 (środa) o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na kolejne spotkanie z cyklu „Cztery strony świata”. Bohaterką wykładu Aleksandry Grzemskiej będzie Maria Bonieckia. Wstęp wolny!

 

Maria Boniecka (1910-1978) – pisarka, publicystka, pedagog. Studiowała w Warszawie, gdzie w 1934 ukończyła wydział pedagogiczny, a dwa lata później otrzymała tytuł magistra filozofii. W latach 1928-1944 zatrudniona była jako nauczycielka w Wydziale Oświaty i Kultury Zarządu Miejskiego miasta Warszawy. W 1937 r. odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi za prace z analfabetami. Okupację niemiecką spędziła w Warszawie. Od 1940 pracowała w konspiracji, wstępując w 1942 do Armii Krajowej. Do Szczecina przyjechała w 1946, pracowała Gimnazjum Męskim przy ul Henryka Pobożnego. Do 1951 wykładała język polski na Studium Przygotowawczym przy Politechnice Szczecińskiej. W latach 1956-1957 była naczelnym redaktorem tygodnika społeczno-literackiego „Ziemia i Morze”. W roku 1959 otrzymała Nagrodę Literacką Szczecina. W 1965, ze względów politycznych, wyemigrowała do Australii. Drukowała artykuły w prasie polonijnej. W 1975, nakładem Polskiej Fundacji Kulturalnej w Londynie, ukazała się jej najgłośniejsza książka „Ucieczka za druty”.

Aleksandra Grzemska - filolożka, krytyczka literacka, redaktorka. Doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Członkini Polskiego Towarzystwa Autobiograficznego, redaktorka Czasopisma Naukowego Antropologów Literatury UJ "Polisemia". Autorka tekstów naukowych publikowanych w tomach zbiorowych oraz czasopismach, m.in. „Pogranicza”, „Autobiografia. Literatura, kultura, media”, „Czas Kultury”, „Nowa Dekada Krakowska”.