Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Bracia Kulik. Opowieści z planu (spotkanie drugie)

Witryna Kulturalna

Bracia Kulik. Opowieści z planu (spotkanie drugie)

24 kwietnia 2017 (poniedziałek) o godz. 18.00 w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) odbędzie się drugie spotkanie z filmami braci Kulik. Tym razem będziemy mieli okazję spotkać się również z gościem specjalnym – Brittą Wuttke. Urodzona w niemieckiej rodzinie, w Międzyzdrojach, po II wojnie światowej z wyboru matki, po krótkim pobycie w Meklemburgii, u dalekiej rodziny, powróciła do Międzyzdrojów. Z wykształcenia jest lekarzem, w 1975 roku zadebiutowała jako pisarka, wydając powieść „Homunculus z tryptyku”. Pisała też publikowane w prasie opowiadania i eseje, zajmowała się tłumaczeniami z języka niemieckiego, zajmuje się akupunkturą, maluje oraz udziela się społecznie. Po stanie wojennym i spaleniu się rodzinnego domu w Międzyzdrojach – podjęła decyzję o emigracji i mieszka obecnie w berlińskiej dzielnicy Renickendorf. Jest bohaterką dwóch filmów dokumentalnych braci Kulik: „Złodroże - Britta Wuttke” (zrealizowany w 1998) i "Sploty jednego warkocza" (z roku 2012). Projekcja obu z nich będzie miała miejsce podczas spotkania.

Spotkanie poprowadzi dr Teresa Andrzejewska.
 

Michał Kulik - pracownik Akademii Sztuki w Szczecinie, od 1996 producent i współscenarzysta filmów dokumentalnych, jest także fotografem oraz autorem opracowań naukowych.

Paweł Kulik - jego zainteresowanie filmem zaczęło się od współpracy ze szczecińskimi malarzami, z którymi tworzył tzw. video-arty; pierwszy samodzielny video-art pt. „Dwa” reprezentował polski film krótkometrażowy na festiwalu Videofest w Berlinie w 1994. 

Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Fundacją Ścieżkami Pomorza, Zachodniopomorskie i Fundacją Bielik.