Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Tydzień z Internetem 2017 (#TzI2017)

Witryna Projektów

Tydzień z Internetem 2017 (#TzI2017)

W dniach 27 marca - 2 kwietnia 2017 roku w całej Europie obchodzony jest Tydzień z Internetem. Motyw przewodni tegorocznej edycji, to: inspiruj się i dziel swoimi pasjami! Jak co roku, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie również włącza się w obchody, proponując dla swoich użytkowników specjalne zajęcia. Wyjątkową ofertę przygotowały filia biblioteczna nr 4filia biblioteczna nr 12, filia biblioteczna nr 28, filia biblioteczna nr 38 i filia biblioteczna nr 54 (ProMedia). 

Tydzień z Internetem (Get Online Week) to doroczna, ogólnoeuropejska kampania, której celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do poznania możliwości, jakie daje Internet. Działania polegają na organizowaniu w miejscach oferujących publiczny dostęp do Internetu spotkań prezentujących ciekawe i praktyczne sposoby wykorzystania nowych technologii głównie dla tych, którzy do tej pory z nich nie korzystali. Kampania koordynowana jest przez organizację pozarządową Telecentre-Europe. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji uczestniczyło już ponad 800.000 osób. W dotychczasowych sześciu edycjach kampanii w Polsce uczestniczyło już 1.700 instytucji i ponad 63.000 osób.

Umów się z bibliotekarzem
Z okazji zbliżającego się Tygodnia z Internetem filia biblioteczna nr 4 inicjuje całoroczną akcję pod tytułem „Umów się z bibliotekarzem”. Celem tego przedsięwzięcia będzie zapewnienie osobom stawiającym pierwsze kroki w Internecie indywidualnej opieki szkoleniowej. Zainteresowane osoby  prosimy o wcześniejszy kontakt z biblioteką pod numerem telefonu 91-42-33-374 lub pod adresem f4@mbp.szczecin.pl. Zapraszamy!

Bezpieczni w Internecie
Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować poruszając się po Internecie? Na to pytanie odpowiemy w dniach 14-16 marca o godz. 10.30 na zajęciach w filii nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie na Placu Lotników 7. Podczas spotkania uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 45 poznają przygody Sieciaków oraz ich wrogów Śmieciuchów. Spędzą kreatywnie czas podczas projekcji edukacyjnych filmów, zabaw plastycznych i rozwiązywania łamigłówek. Poznają 4 podstawowe zasady bezpieczeństwa, którymi należy się kierować korzystając ze zdobyczy techniki. Pamiętajmy, że Internet daje możliwości poznawania świata, poszerzania wiedzy i kreatywnego spędzania czasu, ale może być także zagrożeniem dla nieostrożnego użytkownika. 

Czy komputery zawładnęły światem? Spotkania z umysłem 2
28 marca 2017 o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne „Spotkania z umysłem” do ProMediów na wykład "Czy komputery już opanowały świat ludzi?", który wygłosi dr Małgorzata Abelite.
Małgorzata Abelite - wykładowczyni akademicka w Zakładzie Dydaktyki Katedry Edukacji Informatycznej i Technicznej na Uniwersytecie Szczecińskim i nauczycielka w szkole podstawowej w zakresie przedmiotów m.in. dydaktyka informatyki, zajęcia komputerowe, zajęcia techniczne, edukacja zdalna oraz multimedia w edukacji; doktor nauk humanistycznych z zakresu samokształcenia uczniów z wykorzystaniem technik komputerowych; laureatka tytułu „Belfer na 6” w 2012 roku.
Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem Rozwoju i Edukacji „Lider”

Wizyta gimnazjalistów
29 marca 2017 ProMedia gościły gimnazjalistów ze Szkoły Specjalnej w Szczecinie. Na początku zajęć odbyło się zapoznanie uczniów z naszą biblioteką, zbiorami o zasadami korzystania z nich. Z okazji Tygodnia z Internetem przedstawiona została prezentacja dotycząca świata wirtualnego, korzystania z internetu oraz zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Uczniowie wypowiadali się na temat prezentowanych zagadnień na podstawie własnych doświadczeń dotyczących prezentowanego tematu. Ponieważ była to pierwsza wizyta młodzieży w naszej filii, prowadząca na koniec zajęć oprowadziła po bibliotece i pokazała najważniejsze zbiory.

Spotkanie w ProMediach
30 marca 2017 (czwartek) o godz. 10.00 zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie „e-Pasjonaci”. Jest ono adresowane do osób dorosłych korzystających lub planujących rozpoczęcie korzystania z Internetu. W szczególności dla tych, których mogłyby zachęcić do tego przydatne i praktyczne materiały znajdujące się w sieci.
W trakcie spotkania uczestnicy:
zdobędą ciekawe i praktyczne informacje dotyczące majsterkowania, gotowania i szycia;
dowiedzą się, na których blogach mogą znaleźć użyteczne zasoby;
zobaczą, jaką wielką popularnością cieszą się blogerzy, i że na blogowaniu można zarabiać;
przekonają się, kto w ich okolicy pasjonuje się majsterkowaniem, gotowaniem czy szyciem albo zna się na nowych technologiach i może przekazać wskazówki dotyczące stworzenia bloga;
otrzymają podstawowe informacje na temat zakładania i prowadzenia własnego bloga.
Osoby chętne do wzięcia udziału w spotkaniu proszone są o kontakt mailowy: mkostecka@mbp.szczecin.pl lub telefoniczny: 504940644.

"e-Pasjonaci"
Pod takim hasłem filia biblioteczna nr 38 organizuje spotkanie, podczas którego praktycznie będzie można się przekonać, jak skutecznie znaleźć przydatne w codziennym  życiu materiały w sieci.
Podczas spotkania uczestnicy :
- zdobędą ciekawe i praktyczne informacje dotyczące majsterkowania, gotowania i szycia
- dowiedzą się, na których blogach można znaleźć ciekawe informacje
- poznają różnorodne funkcjonalności Internetu (jak czytać e-booki w LEGIMI, jak korzystać z katalogu książek, zamawiać je i rezerwować, blogi pisarzy, źródła wiedzy o współczesnej literaturze).
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w spotkaniu osoby otwarte na świat i nowe technologie. Odbędzie się ono 31 marca (piątek) 2017 o godzinie 17.30 w filii bibliotecznej nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1).

Kurs komputerowy dla seniorów
W pierwszym tygodniu kwietnia 2017 rozpocznie się wiosenna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów w filii bibliotecznej nr 12. Cykl przeprowadzony zostanie w dwóch grupach. Kurs obejmować będzie serię spotkań, w czasie których uczestnicy zapoznani zostaną między innymi z podstawami obsługi komputera i Internetu, konfiguracją i personalizacją przeglądarki, wyszukiwaniem informacji w Internecie czy pocztą elektroniczną. Dodatkowo wezmą udział w zajęciach zorganizowanych z okazji Tygodnia z Internetem 2017 (4 i 5 kwietnia). Zajęcia rozpoczynają się we wtorki i środy o godz. 14.00.

Oficjalny hashtag wydarzenia: #TZI2017

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie