Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Cztery strony świata

Witryna Projektów

Cztery strony świata

„Cztery strony świata” to najnowszy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. Jego realizację rozpoczniemy już w kwietniu, a ukończymy w grudniu 2017 roku. Biorąc pod uwagę przemiany w mentalności i potrzebach współczesnych odbiorców, a jednocześnie uwzględniając najbardziej znaczące zjawiska w literaturze – do udziału w projekcie zaprosiliśmy uznanych autorów, poruszających w swojej twórczości problem tożsamości. Poprzez nasze działania staramy się dotrzeć do zrozumienia procesów stosunkowo młodej społeczności Szczecina; próbujemy oswoić teren, na który nakłada się wielonarodowa i wielokulturowa historia. Ideą przewodnią projektu jest rozbudzenie wrażliwości na przeszłość miasta, budowanie tożsamości kulturowej mieszkańców i scalanie świadomości pokoleniowej. (W projekcie uwzględniliśmy spotkania dla dzieci, młodzieży, dorosłych czytelników, a także seniorów). 

Projekt zwieńczy finałowa debata, która się odbędzie w grudniu 2017. Podsumujemy nią dotychczasowe doświadczenia, wynikające ze spotkań i zrealizowanych wydarzeń. Spróbujemy zmierzyć się z tożsamością mieszkańców Szczecina w ujęciu historycznym, socjologicznym oraz literackim. Właśnie literatura może także być sposobem na znalezienie odpowiedzi na pytanie o własną tożsamość. Dlatego też każdego miesiąca prezentować będziemy nieżyjących już szczecińskich twórców, związanych z miastem i regionem. 

Projekt „Cztery strony świata” jest efektem działań podejmowanych przez ostatnie lata przez naszą Bibliotekę. Łączymy w nim realizację spotkań autorskich i wydarzeń towarzyszących (warsztaty, prezentacje, spacery literackie, debata), ujętych w następujące bloki tematyczne: „Literatura jest w nas” (proza), „Wersy z wierszy” (poezja), „Zapisywanie świata” (reportaż), „Szczeciński trop” (dziedzictwo). 


Na spotkania zapraszamy do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2). Wszystkie rozpoczynamy o godzinie 18.00
14 września (czwartek) - spotkanie z prozaikiem i pisarzem, Danielem Odiją.
23 czerwca (piątek) -spotkanie autorskie z poetą, Jackiem Podsiadłą
24 maja (środa) - wykład poświęcony życiu i twórczości Marii Bonieckiej, pisarki, publicystki, pedagożki wygłosiła Aleksandra Grzemska.
26 kwietnia (środa) – wykład prezentujący sylwetkę i twórczość Jana Papugi, pisarza-marynisty, marynarza i globtrotera, związanego ze Szczecinem od 1946 roku, postaci barwnej i wyjątkowej na firmamencie literatury. Opowiedziała o nim Joanna Popławska doktorantka Uniwersytetu Szczecińskiego.  
21 kwietnia (piątek) – Konrad Wojtyła i Maciej Melecki zaprezentowali najnowszą książkę sygnowaną nazwiskiem Rafała Wojaczka, "Nie te czasy. Utwory nieznane". Składają się na nią niepublikowane do tej pory, odnalezione teksty poety.
5 kwietnia (środa)spotkanie autorskie z Brygidą Helbig, urodzoną w Szczecinie literaturoznawczynią, nauczycielką akademicką i pisarką,  od 1983 roku mieszkającą w Niemczech. Prezentacja jej najnowszej książki – „Inna od siebie”. 

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Zapraszamy!

 

Partnerzy projektu: 

Towarzystwo Pomocy Głuchoniewidomym Zachodniopomorska Jednostka Wojewódzka
Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski
Fundacja na rzecz rozwoju Humanum (B)est
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Ośrodek Teatralny Kana
Kluboksięgarnia FiKa
Uniwersytet Szczeciński Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych

Patronat medialny: 
Radio Szczecin, Kurier Szczeciński, portal SzczecinCzyta.pl

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie