Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem i giełda komiksów

Witryna Kulturalna

Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem i giełda komiksów

VI Szczecińskie Spotkania Komiksowe
24 - 25 marca 2017


Program

24 marca (piątek) godz. 18.00
ProMedia (al. Wojska Polskiego 2)

Spotkanie z Krzysztofem Gawronkiewiczem - grafikiem, malarzem, storyboardzistą, twórcą komiksów.
Prowadzenie: Krzysztof Lichtblau.

 

Krzysztof Gawronkiewicz (ur. 1969 r. w Warszawie) - jedna z największych gwiazd współczesnego komiksu w Polsce. Jako ilustrator debiutował w "Nowej Fantastyce", gdzie ukazały się również jego pierwsze komiksy. W swojej twórczości często podejmuje tematykę II wojny światowej i Holocaustu. Wielokrotny zdobywca prestiżowych nagród dla twórców powieści graficznych. Swoje pierwsze komiksy zaczął tworzyć w szkole podstawowej. Były to adaptacje seriali telewizyjnych, m.in. "Kosmos 1999" oraz autorskie wersje przygód Tarzana i Koraka, które znał z komiksów kupowanych na warszawskim Wolumenie. W 1992 r. na pierwszym roku grafiki na warszawskiej ASP poznał Dennisa Wojdę, późniejszego scenarzystę „Mikropolis” i „Tabula Rasa”. Pierwszym komiksem, który wspólnie zrealizowali był „Taksówkarz”. Był to prawdopodobnie pierwszy pasek z serii „Mikropolis”, która od 1994 regularnie ukazywała się w magazynie "Kelvin & Celsjusz" (numery 3-9), a później w wielu innych czasopismach.

Jest autorem rysunków m.in. do komiksów „Esencja” i „Romantyzm” z cyklu „Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”, „Achtung Zelig” i „Powstanie”. Artysta był wielokrotnie nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi oraz wyróżniany na zagranicznych festiwalach. Dwukrotnie wziął udział w międzynarodowych warsztatach komiksowych w Łodzi "City Stories", których efektem jest antologia. Poświęcono mu również całe wydanie "Zeszytów Komiksowych". Publikował między innymi w "Nowej Fantastyce", "Gazecie Wyborczej", "Ślizgu", "AQQ", "Wprost" i magazynie "Aktivist". Pracuje także na potrzeby reklamy. Prace Gawronkiewicza były pokazywane między innymi w Paryżu, Berlinie, Angouleme, Lizbonie, Kioto, Tel Awiwie, Bratysławie, Wiedniu, Brukseli, Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.

 

25 marca (sobota)
Pub EXP (ul. Mariacka 26)

Prelekcje

O godz. 12.00 rozpoczną się prelekcje poświęcone sztuce komiksowej i powieściom graficznym:

Joachim Tumanowicz „New Universe. Zapomniane uniwersum”
Krzysztof Lichtblau “Komiks w Szczecinie”
Artur "Wiseman" Niewczas “Mangi niszowe”
Paweł Gąsowski „Komiks i mit”

Giełda

W godzinach 12.00 - 18.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w giełdzie komiksów. Na stoiskach będzie można znaleźć zarówno pozycje z prywatnych kolekcji lokalnych kolekcjonerów, jak i nowe publikacje wydawnictw takich jak Wydawnictwo Komiksowe, Kultura Gniewu, Wydawnictwo Fundacji Instytutu Kultury Popularnej, Ongrys oraz J.P. Fantastica. Wstęp wolny.

Udział w giełdzie jest bezpłatny, jednak chętnych wystawców prosimy o wcześniejsze zgłoszenia do 19 marca na adres mailowy: stowarzyszeniepopart@gmail.com

 

Wydarzenia towarzyszące

16 marca - 21 kwietnia - wystawa “#SocialMediaHeroins” Arnolda Wolińskiego w ProMediach
25 marca - afterparty w pubie EXP

Współorganizator: Stowarzyszenie POP-ART
Patronat: Zachodniopomorski Portal Kulturalny elewatorkultury.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie