Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

Witryna Projektów

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

7 lutego 2017 to ważna data w kalendarzu działań na rzecz edukacji w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. To właśnie wtedy w około 100 państwach na całym świecie będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Internetu. Hasłem przewodnim nadchodzącego wydarzenia jest „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Podczas zbliżającej się 13. edycji wydarzenia w Polsce chcemy zwrócić uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online. Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Podczas obchodów DBI chcemy szczególnie podkreślić potencjał internetu, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Specjalne zajęcia z tej okazji zaplanowały nasze filie biblioteczne: nr 4, nr 12, nr 28, nr 54 i nr 9dz. Szczegóły o planowanych wydarzeniach i zajęciach w naszych filiach bibliotecznych przedstawimy już wkrótce.

Filia biblioteczna nr 12
(ul. Marcina 1)
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu przypadającego w tym roku na 7 lutego, zorganizowane zostały zajęcia „Lubie lody truskawkowe...czyli o tym, co udostępniamy w Internecie” z trzema klasami 5. SSP1. Rozmawialiśmy o tym, na czym polega odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z sieci; co dzieje się z informacjami zamieszczanymi przez nas w Internecie oraz jak można się chronić przed zagrożeniami, które niesie użytkowanie Internetu. Uczniom przedstawiona została prezentacja „Lubię lody truskawkowe”, podejmująca temat zagrożeń czyhających na użytkowników Internetu oraz sposobów obrony przed nimi.

Do przeprowadzenia zajęć wykorzystane zostały materiały z serwisów: edukacjamedialna.edu.pl, cyfrowa-wyprawka.org.

Linki do fotorelacji z zajęć: 

fotki
fotki 2
fotki 3

Filia biblioteczna nr 28
(Pl. Lotników 7)
Jak powinniśmy zachowywać się w Internecie? Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować poruszając się po sieci? Na te pytania odpowiemy 8 lutego o godz. 10.00 na zajęciach w filii nr 28 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie na Placu Lotników 7. Podczas spotkania najmłodsi uczestnicy poznają przygody Sieciaków oraz ich wrogów Śmieciuchów. Spędzą kreatywnie czas podczas projekcji edukacyjnych filmów, zabaw plastycznych i rozwiązywania łamigłówek. Poznają 4 podstawowe zasady bezpieczeństwa, którymi należy się kierować korzystając ze zdobyczy techniki. Pamiętajmy, że Internet daje możliwości poznawania świata, poszerzania wiedzy i kreatywnego spędzania czasu, ale może być także zagrożeniem dla nieostrożnego użytkownika.

Zaproszenie kierujemy do grup zorganizowanych (uczniów klas 1-3). Zapisy do dnia 6 lutego 2017 pod numerem telefonu 91 46 46 894 lub pod adresem filia28@mbp.szczecin.pl

Filia biblioteczna nr 9 dla dzieci
(ul. Ks. Anastazji 27/2)
Dnia 7 oraz 10 lutego 2017 r. w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci odbyły się spotkania pod hasłem "Kiedy coś czyha w Sieci... (Uważajcie dzieci!)" zorganizowane z okazji obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu. Gośćmi biblioteki w tym czasie byli uczniowie II i III klasy Szkoły Podstawowej nr 35. Każde zajęcia rozpoczynano pogawędką na temat internetu: czym on jest, do czego służy. Dzieci chętnie podejmowały temat oraz trafnie odpowiadały na pytania. Głównym punktem programu była jednak prezentacja multimedialna o bezpieczeństwie w internecie. Podejmowała ona m.in. kwestie: udostępniania danych osobowych, zawierania przyjaźni w wirtualnym świecie, ochrony wizerunku, cyberprzemocy i jej konsekwencji oraz uzależnienia od internetu. Dzieci chętnie prowadziły dyskusję na omawiane tematy, udowadniając, że doskonale zdają sobie sprawę z zagrożeń wynikających z niewłaściwego użytkowania komputera czy telefonu komórkowego. Bardzo podobały im się także krótkie filmy animowane z serii "Owce w sieci", które wyświetlano po zakończeniu rozmowy na dany temat.
Po skończonych zajęciach goście biblioteki otrzymali po pamiątkowym upominku oraz zostali zachęceni do zapisania się do grona czytelników.

Dzień Bezpiecznego Internetu w ProMediach
(al. Wojska Polskiego 2)
6 lutego 2017 roku o godz. 11.30 filię odwiedzą uczniowie pierwszej klasy ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinie. Uczniom przybliżymy pojęcia związane z internetem oraz powiemy jak bezpiecznie poruszać się w cyfrowym świecie.

Filia biblioteczna nr 4
(ul. Barnima 25)
W dniach 6, 7 i 9 lutego 2017 roku gościliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 69. Spotkania  odbyły się z okazji przypadającego  w dniu 7 lutego Dnia Bezpiecznego Internetu. Hasło tegorocznej edycji brzmiało: „Lepszy Internet zależy od ciebie”. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w zakresie dbania o swoje bezpieczeństwo w sieci – poprawnie wskazały zagrożenia, z jakimi możemy zetknąć się podczas  korzystania z   Internetu. Aby kontakt z Internetem przynosił jedynie same korzyści  należy pamiętać przynajmniej o kilku zasadach, mianowicie: nie podajemy nikomu swoich danych, mamy ograniczone zaufanie do osób poznanych w sieci, zabezpieczamy swój sprzęt sprawdzonym antywirusem, gdy zdarzy się coś niepokojącego, mówimy wówczas  o tym zaufanej osobie dorosłej. Podsumowaniem spotkań było wykonanie przez dzieci plakatu z hasłami przypominającymi zasady poprawnego i bezpiecznego korzystania z sieci internetowej.  Podczas zajęć nadarzyła się także okazja do poznania książek beletrystycznych, których akcja skupia się wokół Internetu. Największe zaciekawienie i zainteresowanie wśród dzieci wywołały następujące tytuły: Krzysio Raper i szalony komputer, Amelia i Kuba: stuoki potwór, Poppintrokowie: opowiadania z magią i dreszczem i  Więźniowie minecrafta.

Poniżej zamieszczamy zdjęcia z zajęć:


Odwiedziła nas również TVP Szczecin:
https://szczecin.tvp.pl/28984571/2130-070217 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie