Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Klub Zaczytanego Malucha 2018

Witryna Projektów

Klub Zaczytanego Malucha 2018

2018 roku, zapraszamy na kolejną edycję Klubu Zaczytanego Malucha. Nie chcąc zawieść oczekiwań stałych bywalców Klubu oraz z nadzieją na przywitanie nowych uczestników, będziemy kontynuować comiesięczne spotkania poświęcone prezentowaniu nowości książkowych z literatury dla najmłodszych. Staramy się zachęcić dzieci do słuchania i oglądania książek oraz organizować dla nich różnorodne zabawy związane z książką. Począwszy od stycznia, w każdą ostatnią sobotę kolejnego miesiąca, o godz. 11.00, zapraszamy dzieci (w wieku 3-5 lat) wraz z opiekunami do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2).

Na spotkanie świąteczne, zamykające ten rok spotkań, zapraszamy 15 grudnia 2018 (sobota) o godz. 11.00. Wstęp wolny!

Książki Przyjazna Łapka
W listopadowym spotkaniu dzieci i rodziców w Klubie Zaczytanego Malucha poświęciliśmy czas serii książek Przyjazna Łapka, którymi zachwycają się dzieci i rodzice na całym świecie. Książki te zdobywają liczne nagrody, najlepsze nagrody oraz zajmują szczyty list bestsellerów. Są pięknie wydawane, bogato ilustrowane i dzięki temu kuszą dzieci. Poruszają też problemy tolerancji, poczucia inności, samotności. Wydawane są przez wydawnictwo Amber.
Na spotkaniu została przeczytana książka „Słoniątko Trąbiątko w przedszkolu” autorstwa Sharon Rentta oraz „Za dużo marchewek” Katy Hudson.
W pierwszej książce niebieski słonik wraz z przyjaciółmi chodzi do przedszkola, razem się z nimi bawi. Pojawia się jednak nowy kolega Szympansiątko Wesolątko i swoimi sztuczkami: żonglowaniem, chodzeniem na rękach, jeżdżeniem na wrotkach, wiszeniem na gałęzi wszystkim imponuje. Był najlepszy we wszystkim i Słoniątko poczuło się zapomniane i nielubiane. Zaczęło dokuczać małpce aż dostało karę, pobyt w samotności z dala od przyjaciół. Znalazł się jednak ktoś kto go lubił i uważał, że jest najlepszy, najlepszy w byciu przyjacielem. Okazało się nim Szympansiątko Wesolątko.
W drugiej książce poznajemy zabawną historię pewnego królika, który kochał marchewki. Kochał je tak bardzo że stale musiał je zbierać i gromadzić w swojej norce. Ale miłość była wielka a norka za mała. Dlatego postanowił ruszyć na poszukiwanie nowego domku. Oczywiście on i jego marchewki. Postanowił zamieszkać w żółwim domku, potem w ptasim gnieździe, w dziupli wiewiórki, w domu bobra. Wszystkie okazały się za małe a na dodatek królik je popsuł. Jedyny ocalałym domkiem okazał się jego własny. Wtedy wpadł na pomysł, że marchewki nie są do gromadzenia tylko do jedzenia i postanowił zrobić ucztę marchewkową dla przyjaciół.
Dzieci bawiły się też w poszukiwanie słonia w książce „Gdzie jest słoń”, obejrzały książkę „O czym myślisz” Przemysława Wechterowicza, oraz „Gdy przychodzi wieczór” projekt, tekst i il. Gabriele Clima.
Żeby nasi uczestnicy nie zapomnieli o uroczym słoniku, na warsztatach zrobili niebieskiego słonia z rozwijaną trąbę. Rodzice zostali poinformowani o wciąż jeszcze trwającej akcji „Mała książka, wielki człowiek”. A wszyscy zostali zaproszeni na kolejne spotkanie, które odbędzie się 15 grudnia.
 

Spotkanie 27 października 2018
W bibliotece o krowie Matyldzie
W październiku w bibliotece ProMedia spotkały się maluchy, które bardzo lubią słuchać bajek. Przyszły wraz z rodzicami aby wspólnie poznać nowe bajki, które specjalnie dla nich zostały przygotowane.
Na tą okazję została przygotowana dla nich najnowsza książka o popularnej krowie Matyldzie pod tytułem „Krowa Matylda nie chce się kąpać”, autorstwa Alexandra Steffensmeier’a. Zwierzęta z zagrody pobrudziły się podczas zabawy na polu. Pora więc na kąpiel. Krowa Matylda nie miała jednak zamiaru się kąpać. Pani gospodyni musiała się sporo namęczyć i wykazać dużym sprytem aby nakłonić krowę Matyldę do kąpieli. Kiedy jej się to w końcu udało, wpadły obydwie w pułapkę zastawioną wcześniej przez gospodynię i znów się ubrudziły.
Drugą przeczytaną książeczką była wydana w 2016 roku „Krowa Matylda szuka skarbu”. Matylda znalazła kawałek papieru, który według niej wyglądał na mapę (jak się na końcu okaże, był to oderwany kawałek kartonowego pudełka) i postanowiła razem z kurami, kozą i świnką znaleźć skarb. Trop prowadził do ogródka warzywnego, cóż było robić, trzeba było kopać. Choć to pewnie nie spodoba się gospodyni. Poleciały w górę marchewki, pietruszki, kapusta. Skarb się znalazł, choć pewnie nie taki jakiego spodziewała się krowa Matylda, był to bowiem dziurawy garnek. Gospodyni o dziwo ucieszyła się z tego znaleziska, gdyż był jej potrzebny do specjalnej konstrukcji nawadniającej ogródek. A z jarzyn powstała zupa.
Ostatnią książeczką była „Krowa Matylda nie może zasnąć”, wydana w 2013 roku. gdy nasza bohaterka, nie mogąc zasnąć, obudziła całe gospodarstwo, po czym zasnęła nieświadoma zamieszania jakie spowodowała.
Nasi klubowicze brali też udział w jesiennych warsztatach. Dzieci przyozdobiły kolorowymi liśćmi z papieru specjalnie przygotowane drzewko oraz zrobiły piękne rybki z liści mniejszych i większych, które często można spotkać na jesiennym spacerze.
 

Nasz Klub cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, kontynuujemy zatem comiesięczne spotkania poświęcone prezentowaniu nowości książkowych z literatury dla najmłodszych. Na spotkaniach wspólnie czytamy ciekawe książki, a zabawy, konkursy z nagrodami i niespodzianki czekają na stałych i nowych Czytelników. Klub Zaczytanego Malucha rozwija w dzieciach umiejętność słuchania ze zrozumieniem, zainteresowanie książkami, integruje z innymi dziećmi w podobnym wieku oraz oferuje zabawy związane z książkami. 

Na wszystkie spotkania wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Przygody skarpetek [29 września 2018]
Po wakacyjnej przerwie powrócił Klub Zaczytanego Malucha. W ostatnią sobotę miesiąca odbyło się spotkanie poświęcone skarpetkom. A wszystko to za sprawą książki pani Justyny Bednarek „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, z ilustracjami Daniela de Latour.
Jak pokazuje życie skarpetki często się gubią, stąd pomysł na napisanie takiej książki. Każdy się pewnie nie raz o tym przekonał, szukając rano skarpetek albo próbując połączyć je w pary. Jak się dowiadujemy z książki skarpetki wcale nie gubią się pod łóżkiem ani w kątach, one prowadzą bardzo ciekawe życie. Uciekając z kosza na brudną bieliznę przeżywają fantastyczne przygody. Pierwsza część tak się spodobała, ze powstała druga część o losach skarpetek zatytułowana „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)”.
Na spotkaniu zostały przeczytane dwa opowiadania. Pierwsze o skarpetce szarej, która została mysią mamą, babcią a potem prababcią oraz o skarpetce siódmej, "która popłynęła okrętem do Hilo – jednak wróciła i zaczęła wszystko do początku".
Na sali pojawiła się niespodzianka w postaci pralki, oczywiście nie takiej prawdziwej, ale wykonanej z kartonu, do której dzieci mogły wrzucać skarpetki. Nasi klubowicze dostali też do rozwiązania zagadkę polegającą na połączeniu w pary skarpetki oraz do pokolorowania rysunek skarpetki. Dzieci,  które były po raz pierwszy dostały książeczki na zbieranie naklejek.
Rodzice zostali zapoznani z akcją „Mała książka – wielki człowiek”.

Trzecie spotkanie [21 marca 2018]
Marcowe spotkanie w Klubie Zaczytanego Malucha rozpoczęło się od ważnej rozmowy z okazji zbliżającego się Dnia Książki. Na początku prowadząca pytała dzieci co to jest książka, czym się różni książka dla dzieci od książki dla dorosłych i czy mają swoją ulubioną. Następnie na podstawie prezentacji wyjaśniła, jak powstają książki.
Kolejnym punktem spotkania była prezentacja przygotowanych dla nich książek m.in. „Pucio i ćwiczenia z mówienia”, „Nasze ciało”, „Paluszkowa wyprawa”, „Miasteczko z bajki” oraz książki z serii Lego.
Po wspólnych zabawach z literackimi postaciami, każde dziecko dostało kartkę, na której miało namalować swojego ulubionego bohatera albo namalować okładkę książki, którą chciałoby przeczytać. 
Na końcu zajęć odbyło się podpisywanie książeczek „Zaczytanego Malucha”. 

Drugie spotkanie [24 lutego 2018]
24 lutego w ProMediach odbyły się drugie w tym roku kalendarzowym zajęcia dla dzieci w Klubie Zaczytanego Malucha.
Prowadząca zaczęła od przedstawienia nowości książkowych dostępnych w naszej bibliotece i zaznajomiła dzieci z niezwykłą historią małego króliczka i jego przyjaciółki opisaną w książce Juliana Gougha „Królik i Misia”. W lutym i marcu w filii odbywają się zajęcia dla dzieci dotyczące komputera i internetu. Również na Zaczytanym Maluchu prowadząca porozmawiała z uczestnikami na ten temat, zapytała się o możliwości internetu i zagrożenia, dostosowując pytania i odpowiedzi do najmłodszych uczestników spotkania. Nie zabrakło też, tak lubianego przez dzieci, wspólnego rysowania obrazków.
Tradycyjnie na zakończenie odbyło się zaznaczenie obecności w książeczkach dzieci (dzienniczki Zaczytanego Malucha) i zaproszenie na kolejne spotkanie w kwietniu. 

Pierwsze spotkanie [27 stycznia 2018]
Nowy  Rok i zaczynamy nowy cykl spotkań w Klubie Zaczytanego Malucha. Kto nie był, niech żałuje. Przyszli "starzy" klubowicze ale pojawiło się też sporo nowych twarzy.
Przychodzi taki okres w życiu dziecka, że zaczyna się bać potworów i smoków. Lęki te wynikają z jego bujnej wyobraźni, która podsuwa mu obrazy straszliwych potworów, czarownic, złodziei, duchów ukrytych pod łóżkiem i strachów schowanych w szafach. A co by było gdyby dało się polubić takie potwory i może wcale nie są one takie straszne? Dzieci posłuchały więc bajki „Potrzebuję mojego potwora” napisanej przez Amandę Noll. Książka opowiada o chłopcu, którego jego własny potwór wybrał się na ryby, a on bez niego nie potrafi zasnąć. Ale te inne potwory wcale nie są straszne.

Co dalej się działo wiedzą tylko Ci, którzy tę książkę wysłuchali. Aby potwory nie wydawały się takie groźne ich dialogi zostały zmienione przy pomocy modulatora głosu, czyli aplikacji która zmienia w zabawny sposób głos. Przeczytana została też książka Jodi Moore „Gdy smok się wprowadza”. Tej samej autorki jest też książka „Gdy smok się wprowadza ponownie”. Wszystkie trzy książki „Potrzebuję mojego potwora”, „Gdy smok się wprowadza”, „Gdy smok się wprowadza ponownie” łączy osoba ilustratora, Howarda McWilliam’a. Ilustruje książki dla dzieci, ale jest też karykaturzystą. Tworzy karykatury znanych osób ze świata polityki i kultury. Książka „Potrzebuję mojego potwora” zdobyła w Stanach nagrodę sześciu młodych czytelników i została przekształcona w film krótkometrażowy przez Uniwersytet Colorado w Denver. Film dostępny pod linkiem http://www.ucdenver.edu/schools/cam/Pages/default.aspx. 

Dodatkową atrakcją była gra w „Potwory do szafy” oraz malowanie buziek przez panią Kasię. Pojawiły się motylki, tygryski i inne malunki na buziach i rękach dzieci.

RELACJE ROK 2017

Spotkanie mikołajkowe [16 grudnia 2017]
16 grudnia o godzinie 11.00 odbyło się ostatnie spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha w 2017 roku. Były to zajęcie pełne atrakcji i zabaw. Specjalnym gościem była Elza z „Krainy Lodu”, która poprowadziła całe spotkanie. Tematyką były zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Dzieci miały za zadanie narysować Mikołaja oraz wymarzony prezent. Nie zabrakło też wspólnego układania puzzli i czytania świątecznych opowieści.
Na zakończenie zajęć odbyło się podsumowanie roku - każde dziecko podchodziło ze swoją legitymacją klubową i za aktywne uczestnictwo w zajęciach w ciągu roku dostało książkową niespodziankę. Klub Zaczytanego Malucha ma już stałe grono uczestników - na 16 dzieci aż 15 z nich było stałymi bywalcami. 

Pierwsze spotkanie [28 stycznia 2017]
Pierwsze spotkanie drugiej edycji Klubu Zaczytanego Malucha bardzo licznie odwiedzili młodzi czytelnicy wraz z opiekunami, z czego bardzo jesteśmy niezmiernie dumni. Spotkanie poświęcone było pomaganiu w domu, do czego zachęcał nas bóbr Kastor, który między innymi piecze ciasta i hoduje na oknie fasolkę. Książeczki z tej serii uczą samodzielności i pomysłowości. Opowieści te są jednocześnie bajką napisaną prostym językiem zrozumiałym dla dzieci, ale zawierają dużo praktycznych porad, co potrzebne jest np. do pieczenia ciasta i jakie czynności należy po kolei wykonać. Na końcu książki znajduje się też przepis na takie samo ciasto jakie upiekł Kastor. Autorem tych książek jest szwedzki pisarz Lars Klinting i na polskim rynku znajdują się takie tytuły przetłumaczone na język polski, jak „Kastor piecze”, „Kastor szyje”, „Kastor sadzi fasolkę”, „Kastor majsterkuje”.

Z książek znajdujących się w ofercie filii bibliotecznej nr 54 zostały pokazane takie tytuły jak: „Kowboj Kuba i nieznośne kury” (Eva Muszynski), „Spacerkiem przez rok” (Małgorzata Strzałkowska, wierszyki dla najmłodszych), „Odlot. Odjechany wszechświat” (il. Diana Karpowicz), „Liczymy na spacerze: matematyka na każdą pogodę” (Emma Adbage), „Co kryje morze” (il. Aina Bestard, książka która pokazuje swoje tajemnice dopiero gdy spojrzy się przez okienka w kolorze zielonym, czerwonym i niebieskim), „Podróż dookoła świata” (Nikola Kucharska, rozkładana książka w formie komiksu o dwóch grupach podróżników).

Nie zabrakło też zabaw dla najmłodszych w naśladowanie czynności, które kojarzą się z pracami porządkowymi w domu, takimi jak, nakrywanie stołu, zamiatanie. Potem dzieci zrobiły własną papierową pizzę i dodały do niej własne składniki. Na koniec przeszliśmy do konkursów. Pierwszy był bieg z pizzą, a drugi konkurs polegał na zareklamowaniu własnej pizzy. Zwycięzca każdego z konkursów dostał nagrodę książkową.

Drugie spotkanie [25 lutego 2017]
Tematyką drugiego spotkania Klubu Zaczytanego Malucha były warzywa i owoce. Prowadząca przeczytała licznie zgromadzonej grupie Maluchów dwie książeczki wprowadzające w świat warzyw, owoców i potraw. Pierwsza z nich to „Alfabet owocowo - warzywny”, a druga nosi tytuł "Atlas smaku”. Nie zabrakło też wspólnej zabawy w zgadywanki. Na koniec przeprowadzony został konkurs - dzieci miały za zadanie narysować (lub napisać, jeżeli już umiały) na kartkach jak najwięcej warzyw i owoców. Jury składające się z rodziców wybrało pięć osób, które w nagrodę dostały książeczki.

Nowością w Klubie Zaczytanego Malucha są dzienniczki, które każdy uczestnik spotkania dostaje w celu zaznaczenia obecności.
Dla najbardziej systematycznych Maluchów, z największą liczbą zaznaczonych obecności na spotkaniach, obiecujemy na koniec roku nagrody książkowe. 

Poniżej zdjęcia z lutowego spotkania: 

Trzecie spotkanie [25 marca 2017]
Tematyką marcowych zajęć były zwierzęta - duże, małe, dzikie i domowe. W świat zwierząt małych czytelników wprowadziły książeczki- „Galeria dzikich zwierząt”, „Kto prowadzi”, „Jesteś słodki, kotku”, „Dlaczego oczy kota świecą w nocy”, „Konik morski” oraz „Zwierzęta i zwierzątka”. Dzieci wysłuchały bajek i rozmawiały na ich temat z prowadzącą. Nie zabrakło też zgadywanek o zwierzątkach. Na koniec prowadząca zaznaczyła obecność w Książeczkach Klubu Zaczytanego Malucha u każdego dziecka i zaprosiła zebranych na kolejne spotkanie w kwietniu.

Czwarte spotkanie [29 kwietnia 2017]
29 kwietnia 2017 w filii bibliotecznej nr 54 „ProMedia” odbyło się czwarte spotkanie „Zaczytanego Malucha”. Zajęcia  gościnnie prowadziła pani Basia, która jest wolontariuszką ze Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. Pani Basia zabrała wszystkie dzieci w świat bajek i wierszyków. Razem z Liskiem Fenkiem nasze Maluchy dowiedziały się, dlaczego warto znać swój adres oraz jaki jest numer alarmowy i kiedy należy na niego zadzwonić. Nie zabrakło też wspólnych zabaw. Na zakończenie dzieci dostały pieczątki w swoich książeczkach  „Zaczytanego Malucha” i mogły pożyczyć omawiane na zajęciach książeczki.

O Klubie Zaczytanego Malucha w 2016 roku można poczytać pod tym linkiem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie