Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Mistrzowie Kodowania

Witryna Projektów

Mistrzowie Kodowania

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie prowadzi zajęcia z programowania oraz organizuje wydarzenia związane z kodowaniem. Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych.

Informacje o bieżących spotkaniach:

Nadchodzi Dzień Bezpiecznego Internetu, szczegóły pod tym linkiem.

Wydarzenia archiwalne:

 

Dnia 13 grudnia 2016 filię biblioteczną nr 38 odwiedziła grupa trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 51. Dzieci zostały zaproszone na zajęcia z programowania. W trakcie spotkania miały okazję dowiedzieć się, czym jest kodomowanie, a także przekonać się, że wcale nie potrzeba komputera, by móc programować. Program zajęć składał się z ćwiczeń umysłowych przeplatanych grą ruchową. Wśród tych pierwszych znalazło się układanie z rozsypanki instrukcji najprostszych, codziennych czynności (np. mycia rąk, zakładania butów) w logiczną i spójną całość, a także programowanie ścieżki dojścia z punktu A do punktu B na planszy składającej się z 16 pól. W drugim ćwiczeniu dzieci najpierw wykonywały „program” napisany przez prowadzącą zajęcia, a później połączyły się

w pary i same miały możliwość projektowania ścieżek. Gra ruchowa miała dwa warianty – w pierwszym dzieci miały za zadanie wykonywać proste ruchy (np. podskok, krok w lewo, przybicie piątki) w określonej kolejności, „programowanej” przez prowadzącą zajęcia poprzez pokazywanie obrazków, które te czynności miały oznaczać. W drugiej wersji obrazki zostały zastąpione przez kolory. W obu przypadkach grę poprzedziło wyjaśnienie, jakie ruchy są przypisane do określonych obrazków i kolorów. Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom i chętnie w nich uczestniczyły. Największym zainteresowaniem cieszyło się ćwiczenie z programowaniem ścieżek, z którym uczniowie świetnie sobie poradzili.

W dniach 5-11 grudnia 2016 odbyły się zajęcia z programowania w ramach Godziny Kodowania. Szczegóły pod tym linkiem

Dnia 23 listopada 2016 filię biblioteczną nr 38 odwiedziła grupa drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 51. Dzieci zostały zaproszone na nietypowe zajęcia z programowania, które odbywały się bez komputera. Podczas spotkania rozmawiały o skojarzeniach z hasłem „programowanie” oraz  wykonywały rozmaite ćwiczenia: układały rozsypankę wyrazową w logiczną i spójną instrukcję najprostszych, codziennych czynności (np. mycia rąk, pakowania plecaka), wyznaczały na podstawie otrzymanych wytycznych ścieżki łączącej dwa punkty na planszy składającej się z 16 pól. Zadania przeplatane były z grą ruchową, podczas której dzieci wykonywały proste czynności (np. przykucnięcie, „wkręcanie żarówek”, krok w lewo) zgodnie z kolejnością, którą prowadząca zajęcia „programowała” za pomocą odpowiadających im obrazków. W późniejszym etapie gra została utrudniona przez zastąpienie obrazków kolorami. Uczniowie chętnie brali udział w zajęciach i dobrze się bawili podczas wykonywania ćwiczeń. 

W dniu 2 listopada 2016 (środa) o godz. 12.15 w filii bibliotecznej nr 28 odbyły się zajęcia "Kodowanie bez komputera" z uczniami klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. Była to okazja do zdobycia podstawowej wiedzy o kodowaniu oraz wprowadzenie na ścieżkę programowania. Dzieci wspólnie uczyły sie przewidywać i planować kolejność czynności przez prostą i przyjemną zabawę. Rozwązywane zadania  świetną metodą rozwijającą umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia.

Relacja działań w ramach Tygodnia Kodowania 2016

Archiwum działań z programu Mistrzowie Kodowania 2015/2016

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie