Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Tydzień Kodowania 2016 - podsumowanie

Witryna Projektów

Tydzień Kodowania 2016 - podsumowanie

Nasza biblioteka ponownie włączyła się w obchody Tygodnia Kodowania, który w tym roku trwał w dniach 15-23 października 2016. Warsztaty zorganizowały te filie biblioteczne, które biorą udział w programie Mistrzowie Kodowania. Napraszamy do lektury poniższej relacji oraz obejrzenia galerii zdjęć na Facebooku.
W dniu 10 października w filii bibliotecznej nr 28 odbyły się warsztaty pod hasłem "Kodowanie bez komputera". Celem spotkania było przybliżenie uczestnikom zasad działania programów komputerowych i umożliwienie im rozpoczęcia przygody z programowaniem. Przygotowane ćwiczenia pozwoliły dzieciom nauczyć się, w jaki sposób tworzyć proste polecenia, czyli „komendy”, które będą zrozumiałe dla komputera. Dzięki przystępnym zabawom uczestnicy spotkania rozwijali umiejętności kreatywnego myślenia. Dzieci bardzo aktywnie brały udział w zajęciach. Niebawem zaprosimy naa kolejne spotkania.
Z kolei 20 października w filii bibliotecznej nr 12 odbyły się warsztaty z kodowania z wykorzystaniem języka Scratch, w trakcie których uczestnicy stworzyli grę PONG. Zapraszamy do galerii zdjęć.
W ProMedia w dniach 18 i 20 października dla dzieci w wieku szkolnym zostały zorganizowane warsztaty z kodowania. Dzięki tabletom i zainstalowanej na nim aplikacji Lightbot: Code Hour wszyscy zainteresowani mogli się nauczyć podstaw kodowania. Programowanie to nic innego, jak zestaw instrukcji, które maszyna bądź sprzęt komputerowy musi wykonać. Nasi uczestnicy poznali tworzenie procedur oraz pętli. Zajęcia upłynęły bardzo szybko na  rozwiązywaniu problemów z niesfornym robocikiem, który pokazał, jak ważna jest dokładność w tworzeniu kodu. Każde złe polecenie powodowało, że postać szła w zupełnie inną stronę niż oczekiwali mali programiści.
21 października w filii bibliotecznej nr 28 odbyły sie zajęcia z programowania adresowane do Pań. Do udziału zaprosilismy mamy z córkami (oczywiście można było zabrać syna). W salce komputrowej zebrało się 6 uczestników. Podczas warsztatu nauczyliśmy się pisać proste aplikacje na smartfony i tablety z wykorzystaniem App Inventora. Wszystkie 3 rodzinne duety poradziły sobie doskonale i wyszły z dwoma nowymi aplikacjami, które stworzyły samodzielnie oraz z ochota na więcej programowania.
Także 21 października filię biblioteczną nr 38 odwiedziła grupa trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej nr 51. W trakcie spotkania dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest programowanie, a także przekonać się, że wcale nie potrzeba komputera, by móc programować. Program zajęć składał się z ćwiczeń umysłowych przeplatanych grą ruchową. Wśród tych pierwszych znalazło się układanie z rozsypanki instrukcji najprostszych, codziennych czynności (np. mycia rąk, zakładania butów), w logiczną i spójną całość, a także programowanie ścieżki dojścia z punktu A do punktu B na planszy składającej się z 16 pól. W drugim ćwiczeniu dzieci najpierw wykonywały „program” napisany przez prowadzącą zajęcia, a później połączyły się w pary i same miały możliwość projektowania ścieżek. Na kolejnym etapie ćwiczenie zostało utrudnione przez ograniczenie ilości pól, po których można się poruszać w trakcie programowania ścieżki. Gra ruchowa miała dwa warianty – w pierwszym dzieci miały za zadanie wykonywać proste ruchy (np. podskok, krok w lewo, przybicie piątki) w określonej kolejności, „programowanej” przez prowadzącą zajęcia poprzez pokazywanie obrazków, które te czynności miały oznaczać. W drugiej wersji obrazki zostały zastąpione przez kolory. W obu przypadkach grę poprzedziło wyjaśnienie, jakie ruchy są przypisane do określonych obrazków i kolorów. Zajęcia bardzo spodobały się dzieciom i chętnie w nich uczestniczyły. Największym zainteresowaniem cieszyło się ćwiczenie z programowaniem ścieżek, z którym uczniowie świetnie sobie poradzili. To na pewno nie ostatnie zajęcia z kodowania dla uczniów tej szkoły.
Dodatkowo w filii bibliotecznej nr 12 w dniach 16 i 28 października oraz 4 listopada odbędą się zajęcia zorganizowane dla uczniów z trzech klas z zaprzyjaźnionej szkoly podstawowej. To na pewno nie koniec przygody z kodowaniem w naszej bibliotece. W grudniu planujemy zorganizowanie Godziny Kodowania, na którą już teraz serdecznie zapraszamy.

 

 

Programowanie bez prądu

Z okazji Europejskiego Tygodnia Kodowania w filii nr 28, w dniu 10 października o godzinie 17.00 odbędą się zajęcia pod hasłem "Kodowanie bez komputera". Tydzień Kodowania to najlepsza okazja do rozpoczęcia przygody z programowaniem. Dzięki programowaniu dzieci rozwijają umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia. Celem spotkania będzie przedstawienie czym jest programowanie, pokazanie jego podstaw przez prostą i przyjemną zabawę. Dzieci nauczą się przewidywać i planować kolejność czynności. Zajęcia to okazja do zdobycia podstawowej wiedzy o kodowaniu, jak i wprowadzenie na ścieżkę programowania. Zapraszamy na spotkanie oraz do udziału w kolejnych zajęciach, które będą sie odbywać już przy stanowiskach komputerowych. Spotkanie adresowane jest do uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą propozycją to prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail w celu zapisu do dnia 7.10.2016 r. e-mail: f28@mbp.szczecin.pl, tel. 91 46 46 894.

UWAGA! Prosimy o wypełnienie i dostarczenie załączonego formularza zgody na udział w zajęciach!

21 października 2016, o godz. 12.00, w filii bibliotecznej nr 38, uczniowie klasy trzeciej z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 51 spróbują się zmierzyć z tajnikami kodowania. Będą miały okazję poznać smak programowania; co ciekawe, odbędzie się to bez komputera. Spotkanie ma nauczyć uczestników myślenia analitycznego, przewidywania i planowania oraz kreatywności przy rozwiązywaniu pojawiających się zadań.

Koduj z nami, z robotami, w ProMedia

Małe, niesforne robociki trzeba będzie nakłonić do tego, aby zastosowały się do naszych poleceń. Wykorzystana zostanie do tego aplikacja na tablety Lightbot. Spotkania odbędą się 18 i 20 października o godz. 17:00, zapraszamy wszystkich chętnych. Zapisy pod numerem telefonu 91 506 50 56. 

UWAGA! Prosimy o wypełnienie i dostarczenie załączonego formularza zgody na udział w zajęciach!

Pierwsze kroki w programowaniu ODWOŁANE!!!

19 października o godz. 14.00 zapraszamy dzieci chętne na zajęcia z podstaw kodowania w Scratchu – prostym, graficznym języku programowania. Warsztaty odbędą się w filii bibliotecznej nr 4. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zapisy drogą mailową: promocja@mbp.szczecin.pl do dnia 14 października – prosimy o podanie imienia i wieku dziecka oraz telefonu kontaktowego. Spotkanie jest adresowane do uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Poprowadzi je Krzysztof Jaworski, koordynator programu Mistrzowie Kodowania.

UWAGA! Prosimy o wypełnienie i dostarczenie załączonego formularza zgody na udział w zajęciach!

Zróbmy sobie grę!

Z okazji tegorocznego Tygodnia Kodowania na 20 października (godz. 14.00) w filii nr 12 zaplanowano warsztaty z kodowania z wykorzystaniem języka Scratch, w trakcie których postaramy się stworzyć prostą grę. Warsztaty są bezpłatne, przeznaczone dla dzieci w wieku 7 – 10 lat. Chęć udziału zgłosić należy wysyłając maila z podaniem imienia i wieku dziecka oraz telefonu kontaktowego na adres filia12@mbp.szczecin.pl (w temacie wiadomości prosimy wpisać: Scratch). Liczba miejsc jest ograniczona.

UWAGA! Prosimy o wypełnienie i dostarczenie załączonego formularza zgody na udział w zajęciach!

Również w filii nr 12 zaplanowane zostały też zajęcia „Kodowanie bez komputera” z uczniami klas drugich Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1, w oparciu o scenariusze zabaw i gier przygotowanych m. in. przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, których celem jest rozwijanie tzw. myślenia komputacyjnego (proces znajdowania rozwiązań do skomplikowanych otwartych problemów),  ułatwiającego naukę programowania w późniejszym wieku. 

Terminy:

04.11 – kl.II a, godz. 12.00
26.10 – kl. II c, godz. 12.00
28.10 – kl. II b. Godz.13.00

Kobiety do kodu! Programowanie tylko dla pań

Dnia 21 października o godz. 17.00, z okazji Tygodnia Kodowania, filia biblioteczna nr 28 przygotowała dla Was wyjątkową propozycję. Serdecznie zapraszamy wyjątkowe pary – mamy z córkami - na babskie popłudnie z kodowaniem. Przynieście koniecznie swoje smartfony lub tablety z systemem Android i dobry nastrój. Wspólnie napiszemy Waszą pierwszą aplikację mobilną. Nie musicie mieć żadnego doświadczenia z komputerami i programowaniem, wystaczą chęci! Prosimy tylko, aby nasze uczestniczki miały założone konto Google. Zajęcia są darmowe, ale dysponujemy ograniczoną ilością miejsc, dlatego prosimy o wcześniejszą rejestrację drogą mailową: mkostecka@mbp.szczecin.pl lub telefoniczną: 504940644. 

UWAGA! Prosimy o wypełnienie i dostarczenie załączonego formularza zgody na udział w zajęciach!

Wszystkie warsztaty są bezpłatne. Serdecznie zapraszamy!

 

 

 

 

 

 


Załącznik :

Zgoda na udział w warsztatach- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie