Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Tydzień Czytania Dzieciom

Witryna Kulturalna

Tydzień Czytania Dzieciom


Piętnasty Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, w tym roku odbywa się pod hasłem „Czytanie uskrzydla”. W dniach 1-7 czerwca zapraszamy dzieci, zarówno w grupach zorganizowanych, jak i indywidualne maluchy, chcące posłuchać ciekawej lektury. W wydarzeniu, w wybranych filiach bibliotecznych, wezmą udział wolontariusze i mentorzy Szczecińskiego Humanistycznego Uniwersytetu Seniora. 

Filia biblioteczna nr 2
W ramach Tygodnia Czytania Dzieciom w filii bibliotecznej nr 2 odbędą się spotkania  z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 80 oraz Akademii Edukacji Przedszkolnej.
Zajęcia przebiegną pod hasłem „Wyruszamy z książką w baśniową podróż”. Dzieciom zostaną przeczytane baśnie ze zbioru „Najpiękniejsze baśnie świata”.  
Spotkania przebiegną według harmonogramu:
- 06.06.2016, godz. 10.00 (grupa czterolatków z Przedszkola Publicznego nr 80);
- 07.06.2016, godz. 10.00 i godz. 10.30 (grupy pięciolatków i trzylatków z Przedszkola Publicznego nr 80);
- 08.06.2016 godz. 11.00 i godz. 13.30 (grupy czterolatków i pięciolatków z Akademii Edukacji Przedszkolnej).

Filia biblioteczna nr 4
Z bajki prawda się wyłania... Z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom filia biblioteczna nr 4 zaprasza dzieci wraz z rodzicami na dwa spotkania z twórczością Jeana de La Fontaine'a, 2 (czwartek) i 3 (piątek) czerwca, o godz.17.00. Uczestników zabawy literackiej zapewniamy, że wspólnie spędzony czas wypełni nam nie tylko lektura wybornych bajek i ciekawa rozmowa, zaprosimy Was także do aktywności plastycznej, bowiem do każdej omówionej bajki wykonamy ilustrację. Będziemy więc czytać, rozmawiać i tworzyć. Ponadto będzie nam towarzyszyć wystawa ilustracji wykonanych do bajek La Fontaine'a, a opublikowanych przez wydawnictwo Widnokrąg. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują wcześniejsze zgłoszenia. Zapisać się można bezpośrednio w filii (ul. Barnima 25) w godzinach jej otwarcia, telefonicznie: 91 42 33 374 lub drogą mailową: f4@mbp.szczecin.pl.

Fila biblioteczna nr 10
Dnia 3 czerwca 2016, o godz. 11.00, do filii bibliotecznej nr 10, zawitają maluchy z Przedszkola Publicznego nr 45. Dzieci, bawiąc się w pociąg, zwiedzą bibliotekę. Zapoznają się z rozmieszczeniem  i różnorodnością książek dla najmłodszych. Wysłuchają nowego opowiadania „Kury nie pieją!” A. H. Benjamin i rozwiążą proste zagadki. Podczas oglądania książek, zaprosimy dzieci wraz z rodzicami do powtórnych odwiedzin, aby mogły wypożyczyć wybrane książeczki. Pląsem zakończymy spotkanie z przedszkolakami.

Filia biblioteczna nr 11
W ramach Tygodnia Czytania Dzieciom na początku czerwca Biblioteka zaprosi dzieci z Filii PP nr 58 na czytanie pięknej literatury dziecięcej. Celem naszych wspólnych działań będzie rozwijanie zainteresowań i umiejętności czytelniczych oraz zapału dzieci do czytania książek, jako klucza do wiedzy i sprawności umysłu.

Filia biblioteczna nr 12
Z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom, 3 czerwca 2016 do filii bibliotecznej przyjdą pięciolatki z Przedszkola przy Zespole Szkół nr 16, a 6 czerwca 2016 bibliotekę odwiedzi klasa II  ze Społecznej Szkoły Podstawowej.

Filia biblioteczna nr 14
W filii bibliotecznej nr 14, dnia 1 czerwca 2016 o godzinie 12.00 i 13.00 odbędą się spotkania poświęcone zbliżającym się wakacjom, zatytułowane „Wakacje z literaturą”. Dzieci z Przedszkola Publicznego nr 79 porozmawiają o różnych ulubionych formach wypoczynku i planach wakacyjnych, a także dowiedzą się czy detektyw Pozytywka lubi wakacje i jak je spędza, na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Wakacje detektywa Pozytywki”. Nie zabraknie podczas spotkania quizu, zagadek i prac plastycznych, nawiązujących do jakże miłego tematu. Serdecznie zapraszamy!

Filia biblioteczna nr 22
6 czerwca 2016 o godzinie 11.30 zapraszamy uczniów III klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 63 na spotkanie „Dzieciństwo w średniowieczu i dziś". Podczas zajęć  dzieci wysłuchają opowieści o życiu swoich rówieśników i młodzieży w epoce średniowiecza oraz będą miały możliwość porównania warunków dorastania i zwyczajów panujących w szkole w epoce średniowiecza i w XXI wieku. Spotkanie zostanie uzupełnione o baśnie, których tematyka dotyczy tego okresu.
Na zakończenie dzieci wykonają bajkowe ilustracje.

Filia biblioteczna nr 28 
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w filii bibliotecznej nr 28, dnia 31 maja i 2 czerwca 2016, o godz. 17.00 odbędą się spotkania pod hasłem „W krainie smoków”. Dzięki książkom Joanny Olech „Pompon w rodzinie Fisiów” i Stanisława Pagaczewskiego „Porwanie Baltazara Gąbki” młodzi uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z tymi legendarnymi stworzeniami w dwóch literackich odsłonach. Głośne czytanie w bibliotece ma na celu propagowanie idei wspólnego czytania, zainteresowania książką oraz zapoznanie z literaturą dziecięcą. Każde spotkanie z lekturą ukazuje, że dzieci chętnie słuchają czytanych dzieł literackich. Książki stanowią ważny element procesu wychowania, a korzyści płynące z głośnego czytania, są wielorakie. Zapraszamy na zajęcia. Dla grup zorganizowanych możliwe jest ustalenie innej godziny spotkania. Zapisy grup zorganizowanych pod numerem telefonu 91 46 46 894 lub drogą mailową filia28@mbp.szczecin.pl.

Filia biblioteczna nr 25
Dnia 7 czerwca 2016, o godz. 9.00,w filii bibliotecznej nr 25 odbędzie się spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi będą dzieci z Przedszkola „Pingwinek”. Podczas spotkania przeczytane zostaną wybrane opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi przyjaciele”. Porozmawiamy także o zaletach czytania.

Filia biblioteczna nr 30
We wtorek, 7 czerwca 2016, o godz. 9.30 z okazji Tygodnia Czytania Dzieciom zostanie zorganizowane spotkanie z dziećmi z PP 48 pt. „Krecik i spodenki”. Odczytana bajeczka pozwoli wskazać na poznawczą rolę literatury pięknej oraz  bogactwo językowe utworów dziecięcych.

Filia biblioteczna nr 36
W dniu 6 czerwca 2016 o godz.12.00 czytelniczka naszej biblioteki, pedagog, pani Magdalena Sperczyńska, przeprowadzi zajęcia popularyzujące czytelnictwo połączone z zabawą ruchową.
W dniu 7 czerwca 2016 o godz. 12.00 w bibliotece odbędzie się przedstawienie „Czerwony Kapturek”, przygotowane przez uczniów z warsztatów teatralnych działających w pobliskim Gimnazjum 34. Będzie to teatrzyk pacynkowy.
W dniach 8, 9, 10 czerwca 2016 o godz. 12.00 książeczki dla dzieci czytać będą recytatorzy z warsztatów teatralnych z Gimnazjum 34. Czytane będą książeczki o Muminkach, książki z serii „Mądra Mysz” oraz pozycje zaproponowane przez gimnazjalistów.
Gośćmi biblioteki będą dzieci z Filii Przedszkola nr 50, z Przedszkola nr 50 oraz z Przedszkola przy SP TAK.
Zapraszamy także wszystkich chętnych najmłodszych czytelników.

Filia biblioteczna nr 54, ProMedia
„Kwadrans z książką”. Codziennie od 1 do 3 czerwca, w trakcie Tygodnia Czytania Dzieciom, o godzinie 12.00 i 18.00, każdy młody czytelnik może podejść do bibliotekarza, wylosować książkę, którą przez około 15 minut będzie czytał bibliotekarz. W tym celu zostanie wyodrębnione specjalne miejsce, w którym funkcjonowała będzie strefa poświęcona głośnemu czytaniu. Będą w niej wyeksponowane książki szczególnie polecane najmłodszym czytelnikom, a całość będzie przyozdobiona balonami z logo MBP oraz plakatami promującymi akcję. 

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom 2 czerwca, o godz. 17.00 Wiesława Buczulińska i Bogusław Krasnodębski, z grupy teatralno-wokalnej ESPERO, przy Polskim Związku Niewidomych, Okręg Zachodniopomorski w Szczecinie - przeczytają brajlem fragmenty książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Po spotkaniu z klasyką literatury dziecięcej nastąpi uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, ilustrującego hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek – "Biblioteka inspiruje". Zwycięskie prace zostaną umieszczone w galerii na stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie. 

Filia biblioteczna nr 3 dla dzieci
W ramach ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, w dniach 6, 7 i 13 czerwca 2016, o godzinie 10.00, odbędą się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 61. Będzie to spotkanie pod hasłem „Pieski i kotki to nie są maskotki”. Podczas zajęć będziemy czytać książkę „Siri i pies sąsiada”, autorów Tiina Nopola i Mervi Lindman, o przygodach małej, psotnej dziewczynki Siri, która zostaje poproszona o opiekę nad psem sąsiada Onnim. Wszystko jest w porządku, do momentu, gdy piesek znika a Siri wraz z przyjaciółmi próbuje ten problem rozwiązać. Książeczka jest pełna humoru, świat widziany oczami małego dziecka wygląda tu nieco inaczej, niż wyobrażają sobie dorośli. Przeczytany utwór stanie się punktem wyjścia do rozmowy na temat posiadanych przez dzieci zwierząt domowych, ze szczególnym zwróceniem uwagi na potrzeby zwierząt, obowiązki opiekunów oraz poczucie odpowiedzialności za zapewnienie zwierzętom godziwych warunków życia. W czasie zajęć zorganizujemy też turniej wiedzy o zwierzątkach, będziemy rozwiązywać zagadki i rysować.

Filia biblioteczna nr 9 dla dzieci 
Dnia 2 czerwca 2016 (czwartek), w ramach Tygodnia Czytania Dzieciom, w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie biblioteczne z udziałem dzieci ze Świetlicy Środowiskowej. Dzieciom przeczytane zostaną fragmenty książki „Biuro Zagubionych Zabawek”, autorstwa Iwony Czarkowskiej. Autorka wprowadza czytelnika w  świat  zaczarowany. Krainę, gdzie mieszkają wszystkie dawno i niedawno zagubione zabawki. Książka polecana jest przez Fundację ABC XXI do głośnego czytania.  Podczas spotkania dzieci wezmą również udział we wspólnej zabawie z książką „Naciśnij mnie”, H. Tullet.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie