Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Klub Zaczytanego Malucha 2016

Witryna Projektów

Klub Zaczytanego Malucha 2016

W filii bibliotecznej nr 54 ProMedia, w Sali Klubowej, przez cały rok 2016, w każdą ostatnią sobotę miesiąca, o godz. 11.00, odbywały się spotkania, przeznaczone dla dzieci w wieku 4-6 lat. Najmłodszym czytelnikom, którzy przychodzą wraz z opiekunami, czytaliśmy różne pozycje z literatury dziecięcej. Zaprosiliśmy do wspólnego wysłuchania historii i zabawy z książką, analizy ilustracji.
 

Dwunaste spotkanie w Klubie [17 grudnia 2016]
17 grudnia (sobota) o godz. 11.00 czekamy na dzieci w wieku 3-5 lat wraz z opiekunami. Mali uczestnicy spotkania poznają różne pojazdy, wraz z prowadzącą odkryją ciekawe miejsca do zwiedzania i poznają przygody Neli małej podróżniczki. Nie zabraknie też zabaw, zajęć plastycznych i nagród. Zapraszamy maluchy do wspólnej podróży w głąb wyobraźni. Wstęp wolny.

Jedenaste spotkanie w Klubie [26 listopada 2016]
26 listopada 2016 roku odbyło się w ProMedia (filii bibliotecznej nr 54) kolejne spotkanie w Klubie zaczytanego Malucha. Dzieci razem z prowadzącą starały się odkryć, co jest potrzebne, żeby się dobrze wyspać. Pomogła im w tym historia małego kurczaczka z książeczki „Kurczaczek i sekret dobrego snu” Malachy Doyle’a. Mali czytelnicy byli zafascynowani opowieścią i towarzyszącymi głównemu bohaterowi postaciami. Następnie prowadząca poprosiła dzieci o opowiedzenie, jak one się przygotowują do snu i jakie są ich sekrety, na zaśnięcie. Dzieci usłyszały również wierszyki z książeczki „Straszny sen słonia” Małgorzaty Pietrzyk.
Po opowiadaniach przyszedł czas na zajęcia plastyczne. Dzieci miały za zadanie narysować, wykleić lub wyciąć statek, którym płynął kurczaczek, a obok niego narysować siebie. To sprawiło im najwięcej radości. Podczas pracy dzieci, prowadząca pokazała nowości książkowe dostępne w naszej bibliotece i doradzała w ich wyborze.

Dziesiąte spotkanie w Klubie [29 października2016]
Spotkanie odbyło się jak zwykle w ostatnią sobotę miesiąca, 29 października 2016, o godzinie 11.00.  „Wiosna, lato, jesień zima, a w przedszkolu nudy nie ma” - to hasło przewodnie pozwoliło nam się zapoznać z życiem przedszkolaka. 

Dziewiąte spotkanie w Klubie [24 września 2016]
Gościem wrześniowego spotkania była Małgorzata Narożna z Kluboksięgarni FiKa, która zaprosiła najmłodszych oraz ich opiekunów w podróż w głąb wyobraźni. Poznamy twórczość Joanny Kulmowej, nie zabraknie zabaw słownych, wspólnego czytania i rysowania. Wrześniowe spotkanie zorganizowane było w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2016, pod hasłem: „Pamięć miejsc i ludzi”. 

Ósme spotkanie w Klubie [27 sierpnia 2016]
Nieuchronnie nadszedł koniec lata. W ostatni weekend wakacji spotkaliśmy się w filii bibliotecznej nr 54 „ProMedia”, aby podzielić się wrażeniami z wakacyjnych wypraw. Ponadto członkowie Klubu Zaczytanego Malucha razem z prowadzącą ruszyli w interaktywną przygodę z książką „Co kryje las?”. Dzięki działaniu magicznych lupek dzieci poznały najskrytsze tajemnice lasu i jego mieszkańców. Historia Ivara, zaprzyjaźnionego z dinozaurami chłopca, zainspirowała nas do poznania kolejnych gatunków tych gadów. Przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji  na tablet wykonaliśmy sobie wspólne zdjęcie z tyranozaurem.

Siódme spotkanie w Klubie [30 lipca 2016]
W ostatnią sobotę lipca w filii bibliotecznej nr 54 „ProMedia” odbędzie się siódme już spotkanie z dziećmi oraz ich opiekunami w Klubie Zaczytanego Malucha. Będzie to kolejne spotkanie w wakacyjno-letnim okresie. Podróż książkowej rodziny Zwiedzalskich pozwoli nam odwiedzić kilka miast Europy i dostarczy moc zabawy w wyszukiwaniu interesujących szczegółów. We Francji zatrzymamy się na dłużej, aby poznać historię Jejku-Jejku, sympatycznego dziobaka, francuskiego pochodzenia. A na koniec zmierzymy się z Tyranozaurem, Stegozaurem i Triceraptopsem, przy okazji opowieści Ivara, chłopca, który ma własną Krainę Dinozaurów. Sprawdzimy również czy wymowa nazw dinozuarów sprawia nam jakieś trudności. Zapraszamy wszystkich chętnych! Zapraszamy o godz. 11.00, dołącz do nas!

Szóste spotkanie w Klubie [25 czerwca 2016]
W ostatnią sobotę czerwca zaprosiliśmy dzieci wraz z opiekunami na kolejne spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha. Było to pierwsze spotkanie w wakacyjno-letnim okresie. 

Piąte spotkanie w Klubie [28 maja 2016]
Wakacje już za miesiąc, więc razem z dziećmi rozmawialiśmy o tym, czym można na wakacje się udać. Na pewno pociągiem, dlatego została przeczytana została książeczka o króliczku Jasiu, który tak bał się głośnych pojazdów, że aż się chował, ale pociągu ani trochę się nie bał. Do odległych państw można dotrzeć samolotem. Jak wygląda lotnisko, odprawa bagażowa, start i załadunek samolotu – dzieci zobaczyły w książce R.L. Jones, „Lotnisko bez tajemnic”. Książka jest bardzo ciekawa ze względu na dużą liczbę okienek, w które można zajrzeć. Są nawet podwójne okienka, pozwalające odkrywać tajemnice książki. Czytaniu i poznawaniu książek towarzyszyła też zabawa z wykorzystaniem książki Z. Dmitroca, „Koła i kółka”. Dzieci odpowiadały na pytania, czy na wakacje można się udać walcem drogowym, rowerem albo tramwajem. Potem dzieci dostały kolorowe pojazdy i musiały je przykleić do odpowiedniego obrazka.
Podczas gdy dzieci zajęły się zabawą w wyklejanie kolorowym papierem pociągu, samochodu bądź samolotu, rodzice zapoznali się z nowościami książkowymi oraz nowościami zapowiedziami na tablecie oraz dostali nowy numer magazynu „Rodzinka”.

Czwarte spotkanie w Klubie [30 kwietnia 2016]
Raz, dwa, trzy, na me wezwanie, a za czwartym niech się stanie, a za piątym niech tu będzie... i oto jest... Turlututu. Po trzykrotnym głośnym zawołaniu przez dzieci pojawił się bohater naszego spotkania. Przygód miał bez liku. Podróżował statkiem kosmicznym, który trzeba było uruchomić naciskając przyciski, malował ścianę w pokoju więc trzeba było potrząsać książką aby wymieszać farbę i dmuchać na ścianę, aby wyschła farba. A jeżeli Turlututu szedł na spotkanie z przyjaciółmi, to musiał zapukać do drzwi (wszystkie dzieci pukały w narysowane w książce drzwi) i zapalić światło, a potem jeszcze zawołać głośno – czy jest tu ktoś? Dzieci bawiły się też z naszym bohaterem w śpiewanie piosenki na przywołanie ładnej pogody i szukały w którym pudełku się schował. Ten kto zgadł, biegł się przytulać do mamy, taty lub opiekuna z którym przyszedł. I tak skończyła się książeczka z przygodami. Ale zabawa szła na tyle dobrze, że dzieci szybko chciały kolejną książeczkę. Została więc przeczytana najnowsza pozycja Herve Tullet'a w zbiorach biblioteki – „Turlututu, gdzie jesteś?
Na zakończenie dla dzieci została przygotowana kolorowanka z postacią Turlututu a rodzice mogli zapoznać się z innymi książkami H. Tullet'a, nowościami przygotowanymi na spotkanie oraz zapowiedziami książek, które będą w bibliotece w formie prezentacji na tablecie. Rodzice zapoznali się też z propozycjami spotkań dla dorosłych przygotowanych na maj.

Trzecie spotkanie w Klubie [19 marca 2016]
W ostatnią przed Świętami sobotę odbyło się trzecie spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha. Pomimo wspaniałej pogody młodzi czytelnicy oraz ich rodzice nie zawiedli. Dzieci wspólnie z bibliotekarką przeczytały książkę „Liczy pieski” Ewy Kozyry-Pawlak. Razem liczono pieski, omawiano ilustracje i kolorowe mapki. Dzieci wymyślały dla zwierzaków imiona. Następnie opowiadały o swoich zwierzętach, jak się nazywają, jak się nimi opiekują i jak wyglądają wspólne zabawy. Dzieci narysowały swoich małych przyjaciół. Podczas gdy najmłodsi byli zajęci tworzeniem kolorowych obrazów, bibliotekarka omówiła książki godne polecenia. Była to „Kicia kocia na traktorze” Anity Głowińskiej, „ Opowiem Ci mamo, co robią koty?” Nikoli Kucharskiej, „Dzień dobry, do widzenia” Delphine Chedru i „Sposoby na zaśnięcie we współczesnych wierszach i ilustracjach”. Została przedstawiona zapowiedź nowości książkowych w formie prezentacji na tablecie. Rodzice dowiedzieli się także o najbliższych wydarzeniach dla dzieci, które odbędą się w filii bibliotecznej nr 54, czyli o warsztatach z obsługi dronów, zajęciach ze Scratch junior, czy spotkaniu z tak uwielbianym „Panem Kuleczką”, czyli Wojciechem Widłakiem. Po części przeznaczonej dla rodziców, dzieci pochwaliły się swoimi rysunkami. Następnie została przeczytana książka „Dzieci to koszmarne zwierzątka domowe” Petera Browna. Bibliotekarka podziękowała uczestnikom i zapowiedziała następny termin spotkania, a także zaprosiła do korzystania ze zbiorów biblioteki.

Drugie spotkanie w Klubie [27 lutego 2016]
„Jest to bardzo pracowity owad i lubi miód” – takie wskazówki otrzymały dzieci na początku drugiego spotkania Klubu Zaczytanego Malucha. Dzięki nim mogły zgadnąć kim będzie bohaterka zajęć.
Tematem przewodnim i zarazem bohaterką – były pszczoły i ich niezwykłe, książkowe życie. Magiczne królestwo pszczół poznaliśmy z kolorowego albumu „Pszczoły”. Zajrzeliśmy do ich domu, podpatrzyliśmy obyczaje, dowiedzieliśmy się jak tańczą, dowiedzieliśmy się kiedy i po co, krótko mówiąc poznaliśmy wiele ich tajemnic. Druga książka to „Misiowa piosenka” i niezwykła opowieść o pasiece na dachu paryskiej opery. Zaaferowany niedźwiedź w środku miasta był zapowiedzią ciepłej, rodzinnej historii z zaskakującym zakończeniem. Pełne szczegółów, dowcipne ilustracje zapraszały małych czytelników, by przyłączyli się do poszukiwań i przetestowali własną spostrzegawczość.
Obie pozycje, opublikowane przez Wydawnictwo Dwie Siostry, umożliwiły doskonałą zabawę połączoną z elementami edukacyjnymi. Każdy mały klubowicz miał okazję pomalować własną pszczołę, a w tym czasie rodzice, opiekunowie mogli wysłuchać bibliotekarza i jego relacji z nowości wydawniczych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie.

Pierwsze spotkanie w Klubie [30 stycznia 2016]
W filii bibliotecznej nr 54 ProMedia, w Sali Klubowej, odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha. Dzieci licznie przybyły na sobotnie zajęcia ze swoimi rodzicami i dziadkami. Maluchy wraz z bibliotekarką zasiedli na kolorowych dywanikach w kameralnej salce ceglanej. Po krótkim opisaniu biblioteki, prowadząca przeczytała dzieciom książkę „Jak pokonać smoki?” C. Leblanc i R.Garrigue. W czytaniu aktywnie uczestniczyły maluchy oraz rodzice, każde dziecko opowiadało w jaki sposób można walczyć ze smokami. Następnie, aby ujarzmić te groźne stworzenia, został stworzony album ze smokami. Wszyscy uczestnicy wymyślali imię lub pseudonim dla kolejnych smoków znajdujących się w książce, a bibliotekarz na karteczkach zapisywał propozycje. Dzieciom tak bardzo spodobała się ta zabawa, że bibliotekarka przeczytała kolejną książkę z tej serii – „Jak pokonać pająki?”. I tym razem wspólne nazywanie pająków sprawiło mnóstwo radości wszystkim uczestnikom.
Po części dla dzieci, bibliotekarz zaprezentował rodzicom lekturę na ferie - trzy książki zawierające rozmaite propozycje na twórcze spędzanie wolnego czasu („Cuda z papieru”, „Ubranka dla lalek: szydełko”, ”Mały ceramik”). Zostały także przedstawione nowości wydawnicze dla dzieci. Jednak największe zainteresowanie wzbudziła książka „Nowy Jork. Piżamorama”. Dzieci zostały zachęcone do korzystania z biblioteki i obiecały pojawić się na następnym spotkaniu.

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie