Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Dni Skandynawskie 2016

Witryna Projektów

Dni Skandynawskie 2016

Zapraszamy na obchody Dni skandynawskich w naszych filiach bibliotecznych.Filia biblioteczna nr 4
Spotkanie czytelnicze przygotowane z myślą o uczniach II i III klas szkoły podstawowej. W formie pogadanki oraz prezentacji multimedialnej przedstawione zostaną walory krajoznawcze, ciekawostki kulturowe oraz obyczajowość krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim. Uczniowie będą mieli również okazję dowiedzieć się, w jaki sposób ich północni rówieśnicy spędzają czas wolny od nauki oraz jakie książki lubią czytać najbardziej.

To się czyta! - ekspozycja twórczości pisarzy wywodzących się z krajów nordyckich.

Filia biblioteczna nr 8
W dniach 20 oraz 21 kwietnia 2016 o godzinie 12.30 do filii bibliotecznej nr 8 zostaną zaproszone dzieci z okolicznych przedszkoli. Opowiemy o jednym z ich ulubionych pisarzy – H. Ch. Andersenie oraz przeczytamy kilka jego pięknych baśni, m.in. „Baśń o imbryku”. Nasi mali goście również będą mieli okazje stworzyć i zilustrować własną baśń.

Filia biblioteczna nr 22
Z okazji Dni Skandynawskich w filii bibliotecznej nr 22 w gablocie będzie przygotowana wystawa książek autorów skandynawskich, z wyłączeniem popularnych ostatnio skandynawskich kryminałów.

Filia biblioteczna nr 46
W ramach obchodów Dni Skandynawskich w filii bibliotecznej nr 46 odbędą się:
- bookcrossing książek skandynawskich;
- specjalna ekspozycja literatury skandynawskiej, na której zaprezentowane zostaną książki, które były inspiracją do nakręcenia filmu;
- spotkanie czytelnicze dla dzieci pt. „Pippi Langstrumpf contra dzieci z Bullerbyn” (19 kwietnia o godz. 8.30).

Filia biblioteczna nr 3 dla dzieci
Z okazji Dni Skandynawskich w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci zostanie zorganizowana wystawa najpopularniejszych książek i najbardziej znanych autorów dziecięcej literatury skandynawskiej: Astrid Lindgren, Sven Nordqvist, Britta Stenberg, Martin Widmark, Ulf Stark, Tove Jansson, Pija Lindenbaum, Catarina Cruusval. Zostanie też przygotowana gazetka zawierająca ciekawostki o życiu i twórczości autorów oraz interesujące cytaty i sentencje z wybranych dzieł. 

Filia biblioteczna nr 54, ProMedia
 
22 kwietnia z okazji obchodów Dni Skandynawskich, spotkamy się z Pawłem Pollakiem, autorem kryminałów i tłumaczem literatury szwedzkiej, (przekładał m. in. twórczość Hjalmara Söderberga i Johanny Nilsson). Wydarzenie będzie składało się z dwóch części.
O godz. 16.00 rozpoczną się warsztaty z Pawłem Pollakiem, zainteresowani stworzeniem własnego bloga otrzymają praktyczne wskazówki, dotyczące zamieszczania treści związanych z literaturą. Po zakończeniu warsztatów uczestnicy będą mogli zaprezentować swoje blogi literackie na stronie internetowej i na Facebooku biblioteki. Warsztaty są bezpłatne, jednak obowiązuje wcześniejsza rejestracja w systemie Evenea, rejestracja.
O godz. 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie z Pawłem Pollakiem, które prowadzi Marta Zabłocka, rozmowa będzie na bieżąco tłumaczona na język migowy. Tematem spotkania będą m. in. realia społeczno-kulturowe krajów skandynawskich, twórczość autora i literatura szwedzka. Wstęp wolny.
Spotkaniu z Pawłem Pollakiem będzie towarzyszyła wystawa ilustrująca kulturę, sztukę i zwyczaje Szwecji, udostępniona przez Ambasadę Szwecji w Warszawie. 
Wydarzenie jest częścią programu „Literatura jest w nas” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie