Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Literatura jest w nas

Witryna Projektów

Literatura jest w nas

„Literatura jest w nas” – taką nazwę nosi projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, który, dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizujemy w roku 2016. Chcemy pokazać, że współczesna literatura jest dla wszystkich, że zadowala i angażuje tak samo, jak kultura popularna. Biorąc pod uwagę przemiany w mentalności i potrzebach współczesnych odbiorców, a jednocześnie uwzględniając najbardziej znaczące zjawiska w literaturze, do udziału w projekcie zaprosiliśmy twórców różnorodnych gatunków literackich od kryminału, poprzez reportaż, do poezji.

Spotkania zrealizowane w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2) w ramach projektu:

7 kwietnia 2016, odbyło się spotkanie z Wojciechem Widłakiem. Link do fotorelacji: Oto Pan Kuleczka.14 kwietnia 2016, był to czas poetów. Odbyło się spotkanie z cyklu „Seryjni poeci”. Bohaterami dnia byli: Szczepan Kopyt i Tomasz Bąk. Link do relacji: Seryjni Poeci.22 kwietnia 2016 spotkaliśmy się z Pawłem Pollakiem. Spotkanie było na bieżąco tłumaczone na język migowy. Przeprowadzone zostały również warsztaty z blogowania. Link do nagrania na YouTube: Paweł Pollak.18 czerwca 2016 mieliśmy okazję porozmawiać z Jackiem Dehnelem. Link do fotorelacji: Jacek Dehnel.6 września 2016 odbyło się spotkanie ze znakomitą pisarką i malarką Romą Ligocką, podczas którego mieliśmy okazję porozmawiać o twórczości oraz życiu naszego gościa. Spotkanie było na bieżąco tłumaczone na język migowy. Link do nagrania spotkania: Roma Ligocka20 września 2016 spotkaliśmy się z Pawłem Beręsewiczem, autorem powieści, opowiadań i wierszy dla dzieci, a także tłumaczem i leksykografem.4 października 2016 odbyło się spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, reporterem, specjalistą od Rosji. Dwukrotnie zdobył nagrodę Grand Press, nominowany do Nagrody Literackiej Nike. Rozmowa na bieżąco była tłumaczona na język migowy.


14 października 2016 spotkaliśmy się z Anną Sulińską, autorką książki "Wniebowzięte". Autorka jest absolwentką socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Publikowała w "Wysokich obcasach" i "Dużym Formacie". Rozmowa była na bieżąco tłumaczona na język migowy. Link do relacji na YouTube: Anna Sulińska.
4 listopada 2016 gościliśmy Pawła Smoleńskiego, dziennikarza, reportera i pisarza. Rozmowa na bieżąco była tłumaczona na język migowy. Link do relacji na YouTube: Paweł Smoleński
9 listopada 2016 odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Seryjni poeci”. Tym razem spotkaliśmy się z Piotrem Sommerem i prof. Piotrem Śliwińskim. Link do relacji na YouTube: Piotr Sommer i prof. Piotr Śliwiński
Przeprowadzone zostały również warsztaty poetyckie.
18 listopada 2016 mieliśmy przyjemność gościć Katarzynę Kłosińską, autorkę takich między innymi książek, jak „Co w mowie piszczy?” czy „Skąd się biorą słowa”. Nagranie sptkania znajduje się na naszym kanale na YouTube
A tutaj można obejrzeć fotogalerię: Katarzyna Kłosińska
W pierwszej części spotkania przeprowadziliśmy warsztaty językowe z naszym gościem.
12 grudnia 2016 odbyło się spotkanie z cyklu "Seryjni poeci", które zwieńczyło projekt "Literatura jest w nas". Naszymi gośćmi byli Adam Kaczanowski i Adam Wiedemann. 
Nagranie ze spotkania z nimi można obejrzeć na naszym kanale YouTube.

Chcemy przybliżyć czytelnikom różne aspekty współczesnej literatury i uwrażliwić ich, na obecność literatury w życiu, z korzyścią dla nich samych i z motywacją dla ich samorealizacji. Nasz projekt uwzględnia uczestnictwo wszystkich grup czytelniczych – dzieci, młodzieży, dorosłych, seniorów, a także osób z niepełnosprawnościami. Materiały promocyjne są dopasowane do potrzeb grup docelowych. Bierzemy pod uwagę również ograniczenia konkretnej grupy użytkowników, związane z dysfunkcjami wzroku lub słuchu, chcemy aktywnie włączyć tych odbiorców do uczestnictwa w kulturze. Współpracujemy z Polskim Związkiem Niewidomych i Towarzystwem Przyjaciół Głuchoniewidomych. Dla osób niewidomych zaproszenia do udziału w spotkaniach przygotowane zostały w formie nagrania audio na płytach CD i pliku dźwiękowego na stronie internetowej biblioteki. Niewidomi artyści z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO podczas spotkania z Jackiem Hugo-Baderem zaprezentowali fragmenty jego tekstów, dzięki temu stali się aktywnymi uczestnikami wydarzenia.

A więc dzieje się dużo! O wszystkim będziemy szczegółowo informować, warto jednak już dziś wiedzieć, że w ProMediach dzieje się dużo i będzie się dziać jeszcze więcej. Do zobaczenia na naszych imprezach!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie