Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Mistrzowie Kodowania

Witryna Projektów

Mistrzowie Kodowania

Z przyjemnością informujemy, że Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie przystąpiła do programu Mistrzowie Kodowania. Co to oznacza dla naszych użytkowników? Poszerzenie oferty z edukacji medialnej o warsztaty z zakresu programowania. Zapraszamy na zajęcia dla dzieci i młodzieży w naszych filiach bibliotecznych.

Dlaczego warto? Bo programowanie to język przyszłości

Języki programistyczne nie są już domeną informatyków, a narzędziem, które pozwala uczniom rozwijać myślenie kreatywne, doskonalić umiejętności analityczne, nadążać za postępem techniki i z owoców tego postępu świadomie korzystać. Programowanie stało się – obok języka ojczystego i jednego języka obcego – trzecim językiem, który każdy człowiek powinien znać choć na podstawowym poziomie, by rozumieć otaczający go świat i zachodzące w nim zmiany. [źródło: mistrzowiekodowania.pl]

Najbliższe warsztaty odbędą się w ramach Tygodnia Kodowania 2016.

ZAJĘCIA ZREALIZOWANE 

Relacja z realizacji zajęć z serii Mistrzowie Kodowania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie w roku szkolnym 2015/2016

Od stycznia do czerwca 2016 r. nasza biblioteka, po odbyciu przez grupę pracowników kursów w ramach Mistrzów Kodowania, zrealizowała liczne i różnorodne zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia odbywały się w 3 filiach bibliotecznych (filia nr 4 przy ul. Barnima 25, filia nr 12 przy ul. Marcina 1 i filia nr 54, ProMedia, przy al. Wojska Polskiego 2) oraz poza murami biblioteki.

Przeprowadziliśmy serię zajęć dla dzieci z zakresu kodowania w Scratchu Juniorze na tabletach, łącznie zrealizowaliśmy 15 warsztatów.

Zorganizowaliśmy też 2 kursy programowania w AppInventorze dla dzieci ze starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjalistów. Pierwszy objął 8 godzin warsztatowych, drugi był mini kursem i trwał 4 godziny. 

Scratch w ProMedia

W bibliotece ProMedia od marca do czerwca odbył się cykl spotkań poświęconych kodowaniu na tabletach. Programowanie było możliwe dzięki aplikacji Scratch junior. Jest ona przystosowana dla najmłodszych, dzięki temu, że kodowanie odbywa się poprzez układanie kolorowych puzzli.  Właśnie w ten sposób dzieci uczyły się jak budować poprawne wyrażenia oraz jak komputer je rozumie. Dzięki tej aplikacji można było zrobić wiele interaktywnych animacji oraz gier. Wśród zrealizowanych projektów znalazły się między innymi skaczące piłki, zmieniające się pory roku, interaktywne zbiory liczb, labirynty, rebusy, sudoku.

Dzień Dziecka w Technoparku Pomerania

Jako partner tegorocznych obchodów Dnia Dziecka w Technoparku Pomerania, poprowadziliśmy 3 zajęcia z programowania dla dzieciaków w Scratchu Juniorze na tabletach i Godzinę Kodowania. 

Obchody Światowego Dnia Scratcha

Dzień Scratcha to akcja organizowana corocznie w maju od 2009 roku, zainicjowana przez grupę Lifelong Kindergarten z MIT Media Lab. W tym roku to ogólnoświatowe święto programowania przypada 14 maja.
Scratch, zaprojektowany przez Mitchela Resnicka, nazywany jest edukacyjnym językiem obiektowym i służy do wprowadzenia dzieci w świat programowania. Za pomocą puzzli mogą one tworzyć interaktywne historyjki, gry i animacje. Scratch uczy młodych ludzi kreatywnego myślenia, współpracowania oraz wyciągania wniosków.

W naszej bibliotece spotkania z tej okazji odbyły się w filiach nr 12 i 54..

To nie koniec zajęć w bibliotece. Na wakacje już są zaplanowane 2 kolejne serie szkoleń z programowania dla maluchów. Z niecierpliwością czekamy też na kolejny nabór do programu, by zdobyć więcej wiedzy i przeszkolić więcej pracowników.


Załącznik :

Zgoda Dzien Scratcha- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie