Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

Witryna Projektów

Dzień Bezpiecznego Internetu 2016

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.  

W naszej bibliotece DBI obchodzony był w filiach nr 3, 4, 5, 12, 38, 54 i 9 dziecięcej. Mimo, że oficjalnie obchodzony jest 9 lutego, my zapraszaliśmy na róznorodne wydarzenia przez cały miesiąc.

Harmonogram obchodów:

filia biblioteczna nr 3, ul. Światowida 97: 11 lutego zajęcia dla dzieci
filia biblioteczna nr 12, ul. Marcina 1: 15, 17 lutego i 10 marca zajęcia dla dzieci
filia biblioteczna nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2): 17 lutego zajęcia dla dzieci
filia biblioteczna nr 4 ul. Barnima 25: 24 lutego godz. 15.30:

Relacja z obchodów:
Obchody Dnia bezpiecznego Internetu miały miejsce w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Szczecinie przez … prawie cały miesiąc! Najważniejsze wydarzenia odbyły się w czterech filiach bibliotecznych.

Dnia 17 lutego 2016 roku w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, o godz. 10.00 odbyło się spotkanie biblioteczne pod hasłem 'INTERNET JEST CIEKAWY - MA SWOJE ZALETY, ALE MA TEŻ WADY'. Celem spotkania było nauczenie dzieci bezpiecznego i mądrego korzystania z Internetu, wskazanie, gdzie kryją się niebezpieczeństwa i jak je omijać. 

W dniach 15 i 17 lutego 2016 r. w filii bibliotecznej nr 12 odbyły się zajęcia z uczniami klas piątych szkoły podstawowej. Rozmawialiśmy o tym, na czym polega odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z sieci; co dzieje się z informacjami zamieszczanymi przez nas w Internecie oraz jak można się chronić przed zagrożeniami, które niesie użytkowanie Internetu. Uczniom przedstawiona została prezentacja „Lubię lody truskawkowe”, podejmująca temat zagrożeń czyhających na użytkowników Internetu oraz sposobów obrony przed nimi. 

24 lutego w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu zaprosiliśmy do filii bibliotecznej nr 4  dzieci uczęszczające do osiedlowej Świetlicy Środowiskowej, aby porozmawiać o tym, jak bezpiecznie i rozsądnie korzystać z zasobów internetowych na zajęciach „Jestem bezpieczny w sieci”. Korzystając z projektu sieciaki.pl oraz materiałów edukacyjnych udostępnionych przez Fundację Panoptykon przygotowaliśmy dla naszych gości zbiór zasad poprawnego zachowania w Internecie. Znajomość oraz przestrzeganie   tzw. Netykiety z pewnością zapewni wszystkim bezpieczne i przyjemne korzystanie z zasobów Sieci. Dzieciom odczytano również historyjki, które zobrazowały najczęściej występujące w Internecie zagrożenia – wspólnie zastanawialiśmy się nad konsekwencjami wyborów bohaterów i wskazywaliśmy właściwe sposoby reagowania w określonej sytuacji. Uczestnicy zajęć w nagrodę za aktywność i doskonałą znajomość zasad bezpiecznego poruszania się w Sieci otrzymali medal uznania. Po intensywnej nauce przyszedł czas na relaks i odpoczynek, a to zapewniło nam oglądanie i czytanie książek z bibliotecznego zbioru. Tym miłym chwilom nie było końca, ale niestety czas zajęć dobiegł końca. Postanowiliśmy zatem ponownie się spotkać, bo tyle jest jeszcze ważnych tematów do omówienia, i tyle pięknych książek do przeczytania…

Filia biblioteczna nr 54 (ProMedia) dnia 24 lutego, o godz. 9.00, zaprosiła na inscenizację współczesnej wersji "Czerwonego Kapturka". Została ona przygotowana przez uczniów klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 54 na podstawie ich autorskiego scenariusza. Porusza ważny temat - zagrożenia czyhające na młodych użytkowników Internetu. Skierowana jest do uczniów klas II - IV szkoły podstawowej i była wstępem do przeprowadzenia zajęć o cyberprzemocy. Zajęcia poprowadziła Irena Błażewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie oraz nauczycielki: Urszula Lis i Lidia Wasilewska ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie.

Do przeprowadzenia wszystkich zajęć wykorzystano materiały Dzień Bezpiecznego Internetu i Cyfrowa Wyprawka, materiały Fundacji Panoptykon oraz inne materiały pozyskane od organizatorów. 

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Partnerami są w tym roku także Microsoft i Facebook. Wydarzenie zostało objete honorowym patronatem przez Joannę Kluzik-Rostkowską, Minister Edukacji Narodowej, prof. Lenę Kolarską-Bobińską, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Andrzeja Halickiego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, Magdalenę Gaj, Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka.

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie