Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Widzieć więcej, niż się widzi - wiedzieć więcej, niż się wie

Witryna Projektów

Widzieć więcej, niż się widzi - wiedzieć więcej, niż się wie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie przystępuje do realizacji projektu, w ramach programu Kultura Dostępna. Jego celem jest ułatwienie osobom niewidomym i niedowidzącym dostępu do kultury poprzez ofertę biblioteki, dającą możliwość wypożyczania audiobooków i filmów z audiodeskrypcją, a także zaktywizowanie i włączenie społeczne poprzez udział w warsztatach integracyjnych, uczestnictwo w seansie kinowym i spektaklu teatralnym.
Projekt ma również na celu uwrażliwienie osób widzących (bez względu na wiek), tak, by potrafiły realnie pomóc niedowidzącym w codziennych sytuacjach. Jeśli w Twojej rodzinie jest osoba niedowidząca albo niewidoma, jeśli sam masz kłopoty ze wzrokiem – nie znaczy to, że musicie zrezygnować z książek! Nasza biblioteka jest przyjazna niewidomym.

W ramach projektu przewidziano następujące działania:

Warsztaty dla dzieci z tworzenia książki sensorycznej. 
Podczas zajęć dzieci poznają alfabet brajla, wspólnie wysnują opowieść, którą przeniosą na papier i zilustrują. Materiał ten posłuży do skomponowania książki sensorycznej, która zostanie wydana w listopadzie bieżącego roku.
Prowadzenie: Marta Wróblewska (animatorka, instruktorka, członkini stowarzyszenia „Wizualne Miasto”) oraz Wiesława Buczulińska (z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO). 
Warsztaty odbędą się w dwóch terminach, w filii bibliotecznej nr 54, ProMedia:
24 września, godz. 10.30. Warsztaty zamknięte dla uczniów kl. II z SP nr 54;
9 października, godz. 17.00. Warsztaty otwarte dla dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej (wstęp bezplatny, zgłoszenia należy dokonywać przez formularz zgłoszeniowy.

Spotkania informacyjne: 
22 września, godz. 11.00. Spotkanie z podopiecznymi DPS. Promocja projektu wśród podopiecznych DPS, poprzez spotkanie w siedzibie ośrodka i rozdanie płyt CD  z nagranym zaproszeniem. 
24 września, godz. 14.00. Spotkanie z podopiecznymi PZN. Promocja projektu wśród podopiecznych PZN, poprzez spotkanie w siedzibie ośrodka i rozdanie płyt CD  z nagranym zaproszeniem.

Warsztaty: 
„Twórczość. Pole akcji” - bezpłatne warsztaty integracyjne dla seniorów i osób z dysfunkcją wzroku , które poprowadzi Weronika Fibich (animatorka z Ośrodka Teatralnego Kana). Zapraszamy 12 października, o godz. 12.00 do filii bibliotecznej nr 54, ProMedia.
Warsztaty mają na celu nabycie – poprzez działania artystyczne – umiejętności komunikowania się grupy, uruchomienia własnego potencjału twórczego do budowania relacji z drugim człowiekiem. Efektem spotkania będzie wspólna opowieść wywiedziona z jednego, pozornie nic nie znaczącego przedmiotu. Przedmiot, jakich wiele, będzie bohaterem wielowątkowej narracji zbudowanej przez uczestników warsztatów i rozsnuwanej na długi czas po zdarzeniu.

Osoby chętne do udziału w warsztatach prosimy o kontakt telefoniczny: 91 431 56 99, tel. kom. 666 871 342 lub kontakt mailowy: promocja@mbp.szczecin.pl.

„Obsługa czytelników z dysfunkcją wzroku" - warsztaty dla bibliotekarzy, które odbędą się 20 października, w godz. 11.30-15.30, w filii bibliotecznej nr 54, ProMedia.
Warsztaty poprowadzi Anna Rutkowska (koordynator projektu, osoba z wieloletnim doświadczeniem w zakresie obsługi osób niedowidzących, autorka publikacji związanych z tym tematem).
Podczas warsztatów bibliotekarze dowiedzą się w jaki sposób choroby oczu wpływają na ograniczenie widzenia. Dowiedzą się jak prawidłowo przystosować przestrzeń biblioteczną, w jaki sposób uzupełnić zbiory o audiobooki, sprzęt specjalistyczny, jak zdobywać środki na realizację zadań związanych z obsługa niewidomych, przećwiczą prawidłową obsługę osób z dysfunkcja wzroku, zapoznają się z propozycjami aktywizacji i integracji niewidomych.
Udział w warsztatach dla bibliotekarzy, po wypełnieniu formularza zgłoszeniowego.

Wydarzenia:
Bezpłatny seans filmu z audiodeskrypcją - 26 października, o godz. 10.00, w kinie Pionier. 
W najstarszym kinie świata, będzie można obejrzeć film „Casablanka” z audiodeskrypcją. Dzięki temu osoby niewidome będą mogły poznać jedno z największych dzieł światowego kina.
Na bezpłatny seans zapraszamy seniorów i wszystkie osoby mające problem ze wzrokiem.

Spotkanie wokół literatury i spektakl teatralny13 listopada, o godz. 13.00, w filii bibliotecznej nr 54, ProMedia. 
Spotkanie otwarte, zachęcające osoby niewidome do korzystania z oferty biblioteki, poprzez wypożyczanie audiobooków i filmów z audiodeskrypcją. oraz do uczestnictwa w spotkaniach kulturalnych.
Podczas spotkania Krystyna Maksymowicz (aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie) przeczyta fragmenty książek napisanych przez pisarki finalistki Nagrody Literackiej Gryfia.
Niewidomi artyści z grupy recytatorsko-teatralnej ESPERO przedstawią spektakl „Kobiety w widnokręgu”, na podstawie prozy Wiesława Myśliwskiego (wystąpią: Wiesława Buczulińska, Alicja Czarnuszka, Danuta Tymecka, Danuta Łuszczak).

Zaproszenia na wydarzenia w wersji audio

Partnerzy:
Ośrodek Teatralny Kana
Polski Związek Niewidomych Okręg Zachodniopomorski
Kino Pionier
Dom Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” im. gen. Mieczysława Boruty-Spiechowicza
Szkoła Podstawowa nr 54 im. Janusza Korczaka

            Patroni medialni:
Gazeta Wyborcza
SzczecinCzyta.pl
Radio Plus Szczecin


 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego"
 

            

 

 


Dokumenty powiązane :

Warsztaty dla dzieci z tworzenia książki sensorycznej Warsztaty dla dorosłych Seans filmowy
„Kobiety w widnokręgu” – wyjątkowy spektakl- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie