Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom

Witryna Projektów

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom


Od 30 maja do 6 czerwca 2015 trwał XIV Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, pod hasłem „Cała Polska czyta w bibliotekach”. W naszych filiach bibliotecznych odbywało się wspólne czytanie, quizy, zabawy i prezentacja wartościowej literatury dla dzieci.

 

Filia biblioteczna nr 2
25 maja 2015 odbyło się spotkanie z dziećmi z Akademii Edukacji Przedszkolnej. Była to ich pierwsza wizyta w bibliotece. W czasie spotkania dzieci zapoznały się z księgozbiorem i opowiedzą o swoich ulubionych książkach. W ramach zajęć zostało im przeczytane opowiadanie pt. „Brzuchatek” autorstwa S. Smallmana. Po wysłuchaniu tekstu rozmawialiśmy na temat przeczytanego opowiadania, o zabawkach i ich poszanowaniu oraz jak należy dbać o książki.

Filia biblioteczna nr 3
12 czerwca biblioteka gościła dzieci z Ogniska Przedszkolnego mieszczącego się przy ulicy Ziemowita 6. Podczas spotkania dzieci z uwagą wysłuchały historii o przygodach Franklina. Nie zabrakło miejsca do prezentacji ciekawych książek dla najmłodszych. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali baloniki z logo MBP i kolorowe zakładki.

Filia biblioteczna nr 4
Spotkaniom czytelniczym patronowały słowa Lucyny Krzemienieckiej: „Stoją książki w bibliotece, a w nich cały świat”. Biblioteka zaprosiła swoich najmłodszych czytelników oraz ich opiekunów do wzięcia udziału w następujących spotkaniach:

WIELKIE CZYTANIE – to seanse dwudziestominutowego głośnego czytania. Bajki i wiersze czytali bibliotekarze, do akcji głośnego czytania dzieciom przyłączyli się także czytelnicy dorośli. Uczestnicy spotkań obdarowani zostali okolicznościowymi upominkami.
Seanse Wielkiego Czytania odbywały się przez cały tydzień (30.05–05.06), o godz. 12.00.

MIĘDZY SŁOWAMI - to propozycja czytelnicze adresowana do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej. Na spotkanie wybraliśmy książki ascetyczne w słowa i obraz, ale jednocześnie bogate w znaczenie i treść. Uczestnicy literackiej przygody dowiedzieli się, że nie zawsze o sprawach ważnych trzeba opowiadać wprost, bo często najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
Spotkanie z książką obrazkową odbyło się 2 czerwca, o godz. 11.30. Udział w literackiej zabawie wzięli uczniowie z drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 10. Po długich chwilach spędzonych przy lekturze ciekawych i pięknie wydanych książek, zainspirowani zwłaszcza twórczością Iwony Chmielewskiej, postanowili  przystąpić do artystycznego działania.  Plamie po żelazku, która stanowi kanwę książki pt. „Kłopot, dzieci podarowały nowe życie i znaczenie -   stworzyły z niej wizerunki ludzi, zwierząt i przedmiotów. Czy wyobraźnia nie jest potęgą?  Dzieci udowodniły, że dzięki jej czarodziejskiej mocy  świat może stać się piękniejszy, a nasza codzienność ciekawsza i zajmująca.

TO, CO DZIECI LUBIĄ NAJBARDZIEJ - najmłodszych czytelników zainteresowanych poznaniem ciekawej i wartościowej literatury zaprosiliśmy na przegląd książek uhonorowanych w ostatnich latach przez międzynarodową organizację IBBY. Obejrzeliśmy i przeczytaliśmy książki, którymi pasjonują się dzieci niemal na całym świecie. Na spotkanie zaprosiliśmy 3 czerwca, o godz. 12.00. W rozmowach o książkach i wspólnym ich czytaniu wzięły udział dzieci z Przedszkola nr 50.

Podczas trwania akcji Cała Polska Czyta Dzieciom w bibliotece dostępne były ulotki reklamujące kampanię społeczną Fundacji ABCXXI. Wyeksponowane zostały także książki, które szczególnie warto przeczytać dzieciom i nastolatkom.

Filia biblioteczna nr 5
17 czerwca, o godz. 11.30 odbyło się spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 53.
W trakcie spotkania przedszkolakom zostały odczytane utwory znajdujące się na Złotej Liście Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Przedstawione są na niej tytuły książek, które uczą dzieci czegoś dobrego,  pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwości,  uczciwości, mądrości, odwagi. Warto zaznaczyć, że lista ta ciągle pozostaje otwarta, jest uzupełniana o nowe tytuły. Być może po naszym spotkaniu nasi goście zapoczątkują tworzenie - w swoim przedszkolu - własnej listy Dobrych lektur, które polecają same dzieci dzieciom?
Podczas spotkania pani bibliotekarka przeczytała wiersze Wandy Chotomskiej. Dzieci rozwiązały też krzyżówkę związaną z książkami i pokolorowały obrazki nawiązujące do treści znanych bajek. Na zakończenie spotkania przedszkolakom zostały wręczone słodkie upominki oraz zakładki do książek.
Chcemy, aby biblioteka była miejscem pobudzającym wyobraźnię równie dobrze jak film, kreskówka czy gra komputerowa. Mamy nadzieję, że udało nam się tego dowieść i przedszkolaki odwiedzą naszą bibliotekę jeszcze nie raz!

Filia biblioteczna nr 6
Są takie książki z którymi można rozmawiać...
Masz ochotę na pogawędkę z Turlututu?
Chcesz pośpiewać z książkowych bohaterem?
Potrafisz zaczarować osobę, która czyta książkę?
A może chcesz pomalować książkę farbami...?
Tego wszystkiego można było popróbować w filii bibliotecznej nr 6 w Dąbiu już w pierwszym tygodniu czerwca, kiedy to na wesoło świętowaliśmy obchody Tygodnia Czytania Dzieciom.
W tych dniach gościliśmy w naszych zacnych zamkowych progach dzieci w wieku przedszkolnym.
Wyjątkowe spotkania z interaktywną książką odbyły się w dniach:
1 czerwca godz. 11.00;
2 czerwca godz. 11.00;
3 czerwca godz. 11.00.

Filia biblioteczna nr 8
W bibliotece odbyły się dwa spotkania z dziećmi, zatytułowane „Czy znasz bohaterów tych bajek?”.
W dniu 28 maja o godz. 12.30 odwiedziły nas starszaki z Przedszkola Publicznego nr 10, a w dniu 2 czerwca o godz. 12.00 – dzieci z Tęczowego Przedszkola.
Przygotowany został quiz, podczas którego dzieci rozwiązywały zagadki i odpowiadały na pytania związane z różnymi bajkami. Przeczytaliśmy też bajkę pt. „A ja nie chcę być księżniczką”, Grzegorza Kasdepke oraz „Mały Gruffalo”, Julii Donaldson.

Filia biblioteczna nr 10
Czy chcesz poznać baśnie, bajki i bajeczki Aleksego Tołstoja? Pod tym hasłem w filii bibliotecznej nr 10, w dniach: 1 czerwca, o godz. 10.50 i 3 czerwca, o godz.10.00 odbyły się dwa spotkania dla dzieci z kl. O A i O B z Zespołu Szkół nr 13.
Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali baśni Aleksego Tołstoja, np. „Dzikie gęsi”, „Królewna żaba”, „Kogucik Złoty Grzebyczek”, „Wdzięczność szczupaka”. Uczestnicy wykazali się świetną znajomością innych bajkopisarzy. Potrafili wymienić autorów i tytuły ulubionych baśni. Podczas spotkania rozmawialiśmy o poszanowaniu książek, o rozmieszczeniu księgozbioru dla dzieci oraz różnorodności oferty czytelniczej i o sposobie zapisu do biblioteki. Dzieci obiecały częściej przychodzić do biblioteki i zachęcać inne dzieci do czytania.

Filia biblioteczna nr 11
W poniedziałek 1 czerwca filia biblioteczna nr 11 gościła uczniów II klasy Szkoły Podstawowej na Głębokiem. Były przygotowane zagadki związane z tytułami bajek i wierszyków. Po odgadnięciu rozwiązania, zadaniem ucznia było wskazanie właściwej książeczki. Na spotkaniu były czytane wiersze ulubionych i znanych poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Aleksandra Fredry. Uczniowie brali aktywny udział w interpretacji wierszyków. Z pewnością ponownie odwiedzą bibliotekę.

Filia biblioteczna nr 14
2 i 3 czerwca, o godz. 12.00, odbyły się spotkania poświęcone zbliżającym się wakacjom, zatytułowane „Wakacyjna podróż marzeń”. Najmłodsze dzieci z klas „0” Szkoły Podstawowej nr 12 rozmawiały o różnych ulubionych formach wypoczynku i planach wakacyjnych, a także dowiedziały się, czy detektyw Pozytywka lubi wakacje i jak je spędza, na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Wakacje detektywa Pozytywki”. Podczas spotkania nie zabrakło wspólnego rozwiązywania krzyżówek, quizu, zagadek i prac plastycznych nawiązujących do wakacyjnego tematu.

Filia biblioteczna nr 22
8 czerwca odbyły się zajęcia z dziećmi z kl. II SP nr 63. Wspólnie czytaliśmy książki dla najmłodszych, rozmawialiśmy o ulubionych bohaterach literackich, rozwiązywaliśmy zagadki.

Filia biblioteczna nr 25
Dnia 2 czerwca o godzinie 9.00 odbyło się spotkanie biblioteczne. Gośćmi biblioteki były dzieci z przedszkola „Stumilowy Las”. Przeczytaliśmy książkę autorstwa B. Park pt. „Zuźka D. Zołzik jedzie na wieś”.
Porozmawialiśmy także o tym, dlaczego dla każdego z nas tak ważne jest czytanie.

Filia biblioteczna nr 28
Zaprosiliśmy na wspólne głośne czytanie książek dla dzieci.
Dnia 2 i 3 czerwca odbyły się spotkania promujące polską literaturę dziecięcą, pod hasłem „Nie ma nudnych dni w świecie Renaty Piątkowskiej". Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie wysłuchali fragmentu książki „Nie ma nudnych dni”, a następnie wzięli udział w zabawach nawiązujących do różnych opowiadań Renaty Piątkowskiej – zabawach plastycznych i rozmowach na temat sposobów spędzania wolnego czasu.        

Filia biblioteczna nr 29
W dniach 1-2 czerwca filię biblioteczną nr 29 odwiedziło kolejno łącznie pięć grup dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7. 
Przebieg każdego spotkania odbywał się zatem podobnie. Po przywitaniu uczniów SP 7 bibliotekarka zaproponowała zabawę w "pociąg", na którą dzieci, niezależnie od grupy, ochoczo się zgadzały. Pociąg zatrzymywał się na stacjach z beletrystyką dziecięcą, literaturą popularno-naukową dla dzieci i dorosłych i literaturą piękną rozmaitych krajów oraz na stacji z lekturami szkolnymi. Na każdym przystanku najmłodsi czytelnicy dowiadywali się, jaką książkę mogliby znaleźć na danym regale. Dopiero po tym wstępie rozpoczęła się właściwa część spotkania – czytanie.
Z tej okazji wybór padł na jedną z nowości wydawniczych pt. "Pompon. Wszystko naraz" Joanny Olech i opowiadanie "Pompon w rodzinie Fisiów". Jest to zabawna, dowcipna lektura o czym świadczyły przede wszystkim roześmiane dzieci. Po odczytaniu fragmentu opowiadania zaciekawieni słuchacze dowiedzieli się także, co należy zrobić, żeby móc wypożyczać książki z biblioteki  oraz zapoznali się z zasadami, jakie panują w placówce.
Na zakończenie każde dziecko wybrało sobie po jednej książeczce do obejrzenia. Ta część spotkania cieszyła się największym zainteresowaniem.
Żegnając się z dziećmi, bibliotekarka jeszcze raz zachęciła je do zapisania się do grona czytelników MBP oraz do ponownych odwiedzin biblioteki.

Filia biblioteczna nr 30
W bibliotece odbyły się dwa spotkania: w poniedziałek,  1 czerwca oraz we wtorek, 2 czerwca. Na spotkanie pt. „Bursztynowa korona” zostały zaproszone dzieci z Przedszkola Publicznego 48. Podczas spotkań została przeczytana legenda o mikołajku nadmorskim, dzieci zostały przygotowane do obcowania z przyrodą własnego regionu. Pokaz slajdów z ilustracjami Wolińskiego Parku Narodowego pomógł uzupełnić wiedzę o świecie przyrody. Wszyscy uczestnicy otrzymali kolorowanki ze zwierzętami morskimi do wykorzystania w przedszkolu.

Filia biblioteczna nr 38
Spotkania dla najmłodszych odbyły się w dniach 2 i 3 czerwca.
Dzieci wysłuchały fragmentów książki „Królewna” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, którą  czytała  bibliotekarka. Historia dziewczynki, która posiada wszystko z dóbr materialnych, ale nie posiada przyjaciół bardzo się dzieciom podobała. Z zapartym tchem słuchały opowieści o Królewnie i jej uwieńczonych sukcesem poszukiwaniach miłości, troski, uwagi, towarzystwa.

Filia biblioteczna nr 42
W bibliotece odbyły się spotkania pt. „Pociąg do czytania”. Dzieci wysłuchały wiersza „Lokomotywa” J. Tuwima. a następnie wykonały następujące zadania:
1. Jakie dźwięki wydaje lokomotywa? (ćwiczenia dźwiękonaśladowcze);
2. Co znajduje się w kolejnych wagonach pociągu? (wzór pociągu z wagonami do wypełnienia - rysunek);
3. Jedzie pociąg... po bibliotece. (przejazd dziecięcego pociągu po bibliotece - naśladowanie ruszania, przyspieszania, gwizd, świst).
W spotkaniu udział wzięły dzieci ze świetlicy TPD.

Filia biblioteczna nr 46
W dniu 2 czerwca o godzinie 15.00 odbyło się spotkanie z dziećmi ze Świetlicy Caritas. Tematem przewodnim była wyobraźnia. Na podstawie tekstu z książki autorstwa Anny Lewkowskiej „Dziwne przypadki czarnoksiężnika Zenona” dzieci dzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat możliwości wyobraźni, jej ograniczeń (bądź nie), realizacji marzeń.

Filia biblioteczna nr 48
W akcji czytania dzieciom wzięły udział dwie grupy przedszkolne, czytanie odbyło się w czerwcowy poniedziałek i wtorek.

Filia biblioteczna nr 54, ProMedia
W dniach 1-5 czerwca, w ProMedia odbył się „Kwadrans z książką”. Bibliotekarze wybrali kilka propozycji książkowych dla dzieci i codziennie o godz. 12 i 18 każdy młody czytelnik mógł podejść do bibliotekarza, wylosować książkę, którą przez około 15 minut czytał bibliotekarz. Jeśli o danej godzinie zebrała się większa grupa dzieci, książkę losował najmłodszy czytelnik. Każde dziecko, które wzięło udział w akcji, dostało pamiątkową naklejkę z logo akcji i balonik z logo MBP.

W środę, 3 czerwca, o godz. 17.00, Wiesława Buczulińska oraz Bogusław Krasnodębski, z grupy recytatorskiej ESPERO, działającej przy Polskim Związku Niewidomych, przeczytali małym czytelnikom wydrukowaną brajlem książkę „Alicja w krainie czarów”. Dzieci wzięły udział w dyskusji oraz słownych grach i szaradach. Dzieci miały okazję przekonać się, że takie bariery jak problemy ze wzrokiem, nie są przeszkodą, aby zagłębiać się w świat literatury. Rozmowa z naszymi gośćmi była na pewno ciekawym doświadczeniem dla najmłodszych, jak i dla ich opiekunów.

Filia biblioteczna nr 3 dla dzieci
W dniach 19, 28 maja oraz 10, 11, 12, 16 i 22 czerwca odbyły się zajęcia dla grup przedszkolnych.
Zajęcia pod hasłem „Warto mieć przyjaciela”, w oparciu o lekturę książki Gunilli Bergstrom, „Kto obroni Alberta?”.
Po wysłuchaniu tekstu rozmawialiśmy na temat przeczytanego opowiadania, o roli przyjaźni, cechach jakimi powinien odznaczać się prawdziwy przyjaciel i co robić, by na takie miano zasłużyć. Wyjaśniliśmy też, co znaczy przysłowie „Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie”. Narysowaliśmy wspólnie drzewko przyjaźni i umieściliśmy na nim imiona dzieci. Nie zabrakło również zabaw ruchowych i wspólnego rozwiązywania zagadek dotyczących przyjaźni i koleżeństwa.

Filia biblioteczna nr 9 dla dzieci
We wtorek 9 czerwca, o godz. 10, biblioteka zorganizowała spotkanie, podczas którego do wspólnego czytania zaproszone zostały dzieci z grupy „Biedroneczki”, z Przedszkola Publicznego „Mały Książę”. Na początku spotkania dzieci zostały krótko wprowadzone w tematykę spotkania. Następnie odczytany został fragment  książki „Biuro Zgubionych Zabawek ” autorstwa Iwony Czarkowskiej. Po wysłuchaniu każdej opowieści dzieci podzieliły się swoimi spostrzeżeniami na temat jej przesłania. Książka nauczyła dzieci, że trzeba szanować i pilnować zabawek. Omówiliśmy także, co to znaczy szanować książki i jak to robić. Potem wszystkie dzieci aktywnie wzięły udział we wspólnej zabawie z książką „Naciśnij mnie” Hervé Tullet. Na zakończenie spotkania rozdano dzieciom zakładki promujące kampanię „CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM” oraz balony z logo MBP.  Zachęcono także maluchy do rodzinnego odwiedzenia biblioteki.

 




- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie