Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » EkoPaka w naszej bibliotece

Witryna Projektów

EkoPaka w naszej bibliotece

Z dumą informujemy, że otrzymaliśmy certyfikat zaświadczający o czynnym udziale naszych filii bibliotecznych (filia nr 4, filia nr 12, filia nr 29filia nr 46, ProMedia, filia dla dzieci nr 3, filia dla dzieci nr 9) w projekcie "EkoPaka - zamykamy obieg surowców" organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań S.A.
Naszą ekologiczną przygodę zaczęliśmy w 2015 roku. Od tego czasu otrzymaliśmy 4 rodzaje EkoPak, które zawierały kolejno fantastyczne materiały i różnorodne scenariusze zabaw dla dzieci wokół surowców: drewna, papieru, tworzyw sztucznych i aluminium.
W ciągu tych kilku lat przeprowadzone zostały zajęcia o tematyce ekologicznej, które zwiększyły świadomość małych czytelników w zakresie zagrożeń dla naszej planety wynikających z niewłaściwego gospodarowania naturalnymi zasobami Ziemi. Poprzez gry i zabawy przy okazji ferii, czy wakacji, została wykształcona spora grupa miłośników ekologii.

Zamykamy nasz wspólny rozdział z EkoPaką. Liczymy na to, że kiedyś jeszcze się spotkamy!

 

Program „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” to ogólnopolski projekt edukacji ekologicznej, skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i realizowany poprzez zajęcia w bibliotekach publicznych. Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie jako jedna z dwóch bibliotek w województwie zachodniopomorskim zakwalifikowała się do tego programu. W całej Polsce udało się to się 50 bibliotekom z aplikujących 370.

Pod hasłem #EkoPaka #ZamykamyObieg biblioteki pokazują zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta. 

Miejska Biblioteka Publiczna uświadamia ekologicznie przy pomocy EkoPaki już trzeci rok z rzędu, bo do programu przystąpiliśmy jesienią 2015. Bibliotekarze zarażają twórczą energią dzieci podczas zajęć o czterech rodzajach materiałów przetwarzalnych. Dlatego przysłano nam cztery EkoPaki: drewno, tworzywa sztuczne, papier i ostatnią, zupełnie nową, zawierającą aluminium. Każda z nich zainspirowała i zachęca nadal dzieci i edukatorów do przeprowadzenia wielu ciekawych zajęć w filiach bibliotecznych.

Wyginamy się śmiało z aluminium. Ekologicznie oczywiście.
Nadchodzi ostatnia w tej edycji, czwarta EkoPaka. Tym razem tematem przewodnim paki będzie aluminium i w niewielkim zakresie - inne metale. Zależy nam, aby uświadomić dzieciom, skąd bierze się aluminium i jak jest wszechobecne, a także, że można je wykorzystywać w nieskończoność. W najnowszej EkoPace zaprosimy młodych ekologów do Aluminiowego Miasteczka, które jest bohaterem megakolorowanki-gry. Paka zawiera także zestaw metalowych płytek do wykonywania eksperymentów magnetycznych. Tradycyjnie w EkoPace znajdzie się kolorowanka w formacie A3. Tym razem będzie to Aluminiowy Labirynt, który pozwoli dzieciom prześledzić drogę surowca od wydobycia boksytu aż do gotowego produktu aluminiowego. Paka zawiera także 10 kart z zabawami, klipsy, aluminiowy drut i folię aluminiową, fantastyczne pisaki, kolorowe tusze i wiele innych oryginalnych pomocy, które można wykorzystać podczas zajęć. Poprzez zabawę, nauczamy jak mądrze gospodarować surowcami wtórnymi.  

Papier. Życie po życiu. Razy siedem.
Trzecia odsłona EkoPaki jest papierowa. I jeśli ktoś myślałby, że papier jest tworzywem ulotnym, mało wytrzymałym i nie odpornym na mechaniczne uszkodzenia, niech wie, że papier może żyć aż 7 razy! Każdy z nas zużywa średnio 90 kg papieru rocznie. Papier z recyklingu dorównuje jakością produktowi pierwotnemu, a przy tym przyczynia się do oszczędności energii i wody oraz zachowania cennych zasobów drewna. Oddzielenie od reszty odpadów i gromadzenie wszystkich zużytych lub niepotrzebnych pudełek, papierów, gazet itp. jest więc ważne, bo przekazanie makulatury w celu powtórnej przeróbki na papier pozwala zamknąć cykl życia tego surowca.

EkoPaka poświęcona papierowi uczy, jak zmniejszyć zużycie papieru na co dzień i jak zadbać o jego fachowe powtórne wykorzystanie. Główne przesłanie tej edycji EkoPaki, to: siedem żyć papieru. Poprzez gry, zabawy i ćwiczenia z wykorzystaniem różnych rodzajów papierów, uczestnicy dowiadują się jak dużą rolę odgrywa ten surowiec w codziennym życiu (kartonowe opakowania, książki, zeszyty, prasa, ręczniki papierowe, chusteczki) oraz jak sortować odpady papierowe, by umożliwić ich recykling. Nad dostosowaniem pomysłów na aktywności dla młodych ekologów oraz nad przygotowaniem scenariuszy czuwali jak zwykle specjaliści z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.

Papierowa EkoPaka zawiera m.in. megakolorowankę w formacie B2, która jest jednocześnie ciekawą grą planszową, 10 kart z pomysłami na gry i zabawy, pięknie ilustrowaną książkę "Cuda z papieru", która zainspiruje twórczo nawet najbardziej opornych, kolorowy tusz i stempelki, zestawy Makedo, będące systemem plastikowych klipsów-łączników do wielokrotnego użytku, oraz materiały edukacyjne, w tym scenariusze zajęć. Do przeprowadzenia zajęć znajdziemy także nożyczki, suche pastele, różne rodzaje papieru i mnóstwo innych przydatnych narzędzi dla młodych ekologów. 

Ekologiczną zabawę czas zacząć!


Druga EkoPaka już jest w naszej bibliotece! Tym razem mali ekolodzy poznają recykling tworzyw sztucznych
To, co potocznie nazywamy plastikiem, w rzeczywistości jest grupą rozmaitych tworzyw sztucznych. Dzięki programowi EkoPaka realizowanemu w naszej bibliotece, najmłodsi ekolodzy odkryją jak powstają tworzywa, jakie opakowania są z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi.
Temat jest tym ważniejszy, że tworzywa sztuczne wykorzystywane są nie­mal w każdej dziedzinie, od gospodarstw domowych poprzez transport i sport, aż po medycynę. Światowa produkcja tych surowców jeszcze ni­gdy nie była tak wysoka – 288 milionów ton rocznie. Popularność ta ma również ciemną stronę – produkcja pierwotna tworzyw sztucznych pochłania ogromne ilości surowców kopalnych, przede wszystkim gazu ziemnego, węgla i ropy naftowej. Recykling tworzyw sztucznych pomaga ograniczyć negatywny wpływ na środowisko – trzeba to uświadamiać już dzieciom, bo to ich nawyki będą kształtować świat.
W ramach zajęć edukacyjnych na temat tworzyw sztucznych, program EkoPaka zachęca do odpowiedzialnych zachowań konsumenckich, zachęcając na przykład do przemyślanych zakupów. W przypadku przedmiotów z tworzyw sztucznych warto sprawdzić, czy są trwałe (daje to możliwość przekazania ich dalej, nawet przez pokolenia) oraz uniwersalne (tzn. czy mogą służyć wielu osobom, są kompatybilne z innymi produktami, które już masz.
Nasza biblioteka jest jedną z 50, które biorą udział w programie edukacyjnym „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym. Do naszej biblioteki docierają pakiety edukacyjno-zabawowe poświęcone poszczególnym surowcom, za pierwszym razem tematem było drewno, teraz tworzywa sztuczne. Dotychczas EkoPaka dotarła do blisko 3 tys. dzieci w całej Polsce, w czym swój udział ma także nasza biblioteka!
Zachęcamy do polubienia profilu programu EkoPaka na Facebooku: www.facebook.com/EkoPakaZajęcia realizowane w 2017 roku

Na Tropie EkoPaki
W dniach 23 i 30 października oraz 6 i 13 listopada 2017, o godz. 10.00 odbyły się w filii bibliotecznej nr 46 (ul. Nad Odrą 26) zajęcia poświęcone EkoPakom. Uczestniczyli w nich uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 przy ul. Polickiej w Szczecinie. Podczas warsztatów, dzieci poznały tematykę poszczególnych EkoPak oraz miały okazję zgłębić wszystkie zagadnienia z nimi związane. Bohaterami spotkań były: papier, drewno, tworzywa sztuczne i aluminium.

Temat: aluminium:
9 i 11 maja 2017 w ProMediach, al. Wojska Polskiego 2

Temat aluminium:
20 i 21 kwietnia 2017 filia biblioteczna nr 12, ul. Marcina 1

Temat: tworzywa sztuczne:
Oba spotkania w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieciul. Z. Nałkowskiej 15
11 kwietnia 2017 grupa 5-latków z Baśniowego Przedszkola Publicznego nr 62
13 kwietnia 2017 grupa Biedronki, 5-latki z Przedszkola Publicznego nr 9 - Słoneczna Dziewiątka

Zajęcia zrealizowane w 2016 roku.

Temat: papier:
12 i 16 grudnia 2016 w filii bibliotecznej nr 46, ul. Nad Odrą 26
1, 8, 15 oraz 22 lipca 2016 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, ul. Ks. Anastazji 27/2

Temat: drewno:
8-12 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 29, ul. Kresowa 1
1-5 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 4, ul. Barnima 25

Temat: tworzywa sztuczne:
8-12 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 4, ul. Barnima 25
1-5 lutego 2016 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, ul. Ks. Anastazji 27/2

W styczniu 2016 r. w filii bibliotecznej nr 12, ul. Marcina 1 odbyły się trzy spotkania w ramach projektu EkoPaka. Tym razem rozmawialiśmy z uczniami klas pierwszych szkoły podstawowej o tym, czym jest to, co potocznie nazywamy plastikiem, czyli tworzywa sztuczne; skąd biorą się i czym się charakteryzują jako surowiec, jakie jest zastosowanie tworzyw sztucznych, jakie są sposoby na ich powtórne wykorzystanie itp. Do zajęć wykorzystany został zestaw EkoPaka: tworzywo sztuczne, a Klocki Lego w nim zawarte pozwoliły nam uczyć się przez zabawę.​ Galerie zdjęć do obejrzenia: 

https://goo.gl/photos/ZEqDWrZymk3XU1y17
https://goo.gl/photos/WoRre9ZE6tYs1hgs7
https://goo.gl/photos/RJ9NV6Q3TLtjiaRQ8Zajęcia zrealizowane w 2015 roku.

Grudzień 2015 w filii bibliotecznej nr 46, ul. Nad Odrą 26.

W październiku w filii bibliotecznej nr 12 odbyły się trzy spotkania w ramach projektu EkoPaka. Na spotkaniach tych rozmawialiśmy z uczniami klas pierwszych szkoły podstawowej o tym, czym jest i skąd się bierze drewno, czy łatwo je uzyskać, do czego jest wykorzystywane, jakie drewniane przedmioty znamy, czy należy je szanować itp. Do zajęć wykorzystany został zestaw EkoPaka: drewno, a materiały pomocnicze i drewniane zabawki w nim zawarte pozwoliły nam uczyć się przez zabawę.

W ramach projektu „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” w filii bibliotecznej nr 46 odbyły się 3 warsztaty dla dzieci. Tematem przewodnim zajęć było drewno. Uczestnicy zajęć mieli okazję poznać nie tylko rodzaje drewna, jego zastosowanie ale i również miały okazję, sprawdzić w praktyce jak można się bawić dzięki przedmiotom wykonanym z drewna. Film z przebiegu zajęć można zobaczyć pod tym linkiem.

Filia dla dzieci nr 9 MBP w Szczecinie przy ul. Ks. Anastazji 27/2 zorganizowała cztery spotkania wakacyjne dla dzieci pod hasłem "PRZYJACIEL Z MOJEJ BAJKI”. Był to wakacyjny cykl spotkań literacko - edukacyjnych o tematyce ekologicznej. Naszym przyjacielem został bohater książki Emilii Dziubińskiej „Draka Ekonieboraka”. Tytułowy Ekonieborak to człowiek, który za nic ma środowisko. Jedyne, o co dba, to własna wygoda i spełnianie swoich zachcianek. Ekonieborak nie segreguje śmieci.  Nie wyrzuca ich nawet do śmietnika, ale spuszcza je w toalecie. Poznaliśmy wszystkie ekologiczne grzechy Ekonieboraka. Są one poważne i ogromnie niepokojące. Dzięki Profesorowi Sumienie dzieci zyskały cenne informacje z zakresu środowiska. Nauczyły się, że 'ekonieborakowe' błędy bez względu na powód są niewybaczalne i dążyć należy do tego, by pojawiały się jak najrzadziej bądź by zostały wręcz całkowicie wyeliminowane.
Od drugiego spotkania wakacyjnego zajęcia urozmaiciła EkoPaka. Dzięki materiałom w niej zawartym mogliśmy poznać surowiec wtórny, jakim jest drewno. EkoPaka pokazała dzieciom, co z drewna można wyczarować i jak dzięki recyklingowi odpadów drewnianych może powstać coś wartościowego. Podczas zajęć dzieci mogły pobawić się drewnianymi klockami i bączkami oraz pokolorować las. Dzięki szablonom liści najpierw poznaliśmy drzewa, z których pochodzą, a potem wykonaliśmy własne karty do gry 'Memory'. Dzieci również same mogły poddać recyklingowi rolki po papierze toaletowym i stworzyć coś nowego.

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie