Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: DKK 48

Dokument

DKK 48

DKK wznawia działalność! 

Wszystkich chętnych zapraszamy na spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki przy filii bibliotecznej nr 48. Spotkania prowadzi Sandra Jóźwiak. 
Wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do grupy prosimy o kontakt z Sandrą Jóźwiak, nową prowadzącą - osobiście w filii, drogą mailową: filia48@mbp.szczecin.pl lub telefonicznie 91 46 42 881.

29 stycznia 2020 roku o godz. 18.00 zapraszamy do filii nr 48 (ul. Rydla 93) na rozmowę o książce „Berta Isla”, Javiera Mariasa, która odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
 

DKK w filii nr 48 w 2019 roku

Na spotkaniu 11 grudnia 2019 roku dyskutowaliśmy o  książce „Rejwach” Mikołaja Grynberga.

Na spotkaniu 13 listopada 2019 roku dyskutowaliśmy o  powieści „Taśmy rodzinne”, Macieja Marcisza.

Na spotkaniu 16 października 2019 roku dyskutowaliśmy o  powieści "Małe ogniska", Celeste Ng.

Na spotkaniu 19 września 2019 roku dyskutowaliśmy o  powieści „Lód i woda, woda i lód” Majgull Axelsson.

Na spotkaniu 27 czerwca 2019 roku dyskutowaliśmy o  powieści „Miłość w czasach zarazy” Gabriela Garcii Marqueza.

Na spotkaniu 15 maja 2019 roku dyskutowaliśmy o  powieści „Król” Szczepana Twardocha.

Na spotkaniu 24 kwietnia 2019 roku dyskutowaliśmy o  pozycji „Małe eksperymenty ze szczęściem. Sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 83 i 1/4”.

Na spotkaniu, które odbyło się 20 marca 2019 roku rozmawialiśmy o książce  „Ósme życie (Dla Brilki). Tom 1”, Nino Haratischwili.

Na spotkaniu 20 lutego 2019 roku dyskutowaliśmy o  powieści „Chłopiec na szczycie góry”, Johna Boyne.

Na spotkaniu 30 stycznia 2019 roku dyskutowaliśmy o  powieści „Nieczułość” Martyny Bundy.
 

DKK w filii nr 48 w 2018 roku

Na spotkaniu 12 grudnia 2018 roku o godz. 18.00 rozmawialiśmyo książce „Był sobie chłopczyk” Ewy Winnickiej.

Na spotkaniu 14 listopada 2018 roku dyskutowaliśmy o  powieści "Wchodzi koń do baru", Davida Grossmana.

Na spotkaniu 17 października 2018 roku dyskutowaliśmy o islandzkiej powieści "Wyspa" Sigríður Hagalín Björnsdóttir.

20 września 2018 roku w filii bibliotecznje nr 48 odbyło się pierwsze po wakacjach, spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dyskusja tym razem dotyczyła jedynie kwestii organizacyjnych: dogodnych terminów spotkań oraz tytułów książek, które warto byłoby przeczytać. Wybór zebranych padł na "Wyspę" Sigríður Hagalín Björnsdóttir. O tej islandzkiej powieści rozmawiać będziemy 17 października 2018 roku, o godz. 18.00.

Na spotkaniu 19 kwietnia 2018 porozmawialiśmy o książce „Tu byłem. Tony Halik” Mirosława Wlekłego.

Na spotkaniu 23 lutego 2018 o godz. 18.00 porozmawialiśmy o książce "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" Marcina Wichy.

12 stycznia 2018 odbyło się spotkanie organizacyjne reaktywowanego przy filii bibliotecznej nr 48 Dyskusyjnego Klubu Książki. Spotkanie dotyczyło przyszłej działalności klubu: częstotliwości spotkań i zainteresowań literackich uczestników. 

DKK w filii nr 48 w 2017 roku

Na spotkaniu, które odbyło się 19 października, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce Charlsa Bukowskiego "Faktotum".

Na spotkaniu, które odbyło się 14 września, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce Sandora Maraia "Żar".

Na spotkaniu, które odbyło się 25 maja, o godz. 17.30, dyskutowaliśmy o książce Tie Ning "Kobiety w kąpieli".

Na spotkaniu, które odbyło się 27 kwietnia 2017, o godz. 17.30, rozmawialiśmy o książce Elisabeth Strout "Bracia Burgess".

W dniu 11 lutego 2017, na okoliczność zbliżających się Walentynek, grupa DKK przeniosła się do kawiarni Orsoli. W tym ciepłym, przytulnym miejscu, pachnącym świeżo paloną kawą omówiliśmy książkę Erica-Emmanuela Schmitta zatytułowaną „Małe zbrodnie małżeńskie”. Ta niewielka książeczka francuskiego pisarza, traktująca o kryzysie w związku małżeńskim, posłużyła nam do refleksji nad istotą miłości, małżeństwa, a także zbrodni w imię wielkiego niegdyś uczucia. Autor zadaje podchwytliwe pytanie, czy można zabić z miłości, a także, która ze stron, stając na ślubnym kobiercu, okaże się mordercą? W dyskusji, która się wytworzyła między członkami klubu przeważała raczej neutralna opinia na temat małżeństwa. Panowie chętniej niż panie przyznawali Schmittowi rację, skłonni przyznać, że po wielu latach związku miłość może się wypalić i bliscy sobie kiedyś ludzie mogą stać się dla siebie wrogami. Natomiast pięknego stanu małżeńskiego broniła nasza stała klubowiczka pani Nina, którą popierała pani Kasia. Analizując dramat doszliśmy do wniosku, że nie można popełnić błędów bohaterów sztuki, którzy po okresie ogromnej wzajemnej fascynacji ulegają znudzeniu i oddaleniu się od siebie. Utwór jednak kończy się optymistycznie. Nie zdradzę jednak zakończenia, aby inni czytelnicy mogli sięgnąć po tę lekturę. Wszystkim klubowiczom książka ta przywołała pozytywne refleksje oraz własne doświadczenia. W oparach kawowo-herbacianych poddano się nostalgicznym rozważaniom. Spotkanie w kawiarni ma swój niepowtarzalny urok, dlatego wszyscy członkowie klubu zgodzili się na to, aby od czasu do czasu, przenieść się w te kanapowe klimaty, urozmaicając w ten sposób filozoficzne rozważania.

21 stycznia 2017 o godz. 15.00 (wyjątkowo w kawiarni!) porozmawialiśmy o książce „Balzakiana”, autor: Jacek Dehnel.   Spotkania DKK przeprowadzone w 2016 roku

Na spotkaniu 15 grudnia 2016, o godz. 17.00, omawialiśmy  „Małe zbrodnie małżeńskie”, autor: Éric-Emmanuel Schmitt.

Na spotkaniu 10 listopada 2016, o godz. 17.00, porozmawialiśmy o książce „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak”, autorstwa Anna Kamińska.

Na spotkaniu 13 października 2016, o godz. 17.00, rozmawialiśmy o książce „Mężczyźni bez kobiet”, autorstwa Haruki Murakami.

Na spotkaniu. które odbyło się 22 września 2016, o godz. 17.00, rozmawialiśmy o książce „Inne rozkosze” Jerzego Pilcha.

Na spotkaniu, które odbyło się 18 maja, o godz. 17.00, rozmawialiśmy o książce "Judasz" Amosa Oza.

Na spotkaniu, które odbyło się 31 marca, o godz. 17.00, dyskutowaliśmy o książce Małgorzaty Rejmer „Bukareszt: kurz i krew”.

Na spotkaniu, które odbyło się 17 lutego, o godz. 17.00, rozmawialiśmy o książce „Święto” Milana Kundery.

Na spotkaniu, które odbylo się 19 listopada, o godz. 17.00 rozmawialiśmy o książce  „Lód” Władimira Sorokina.

Na spotkaniu 17 września, o godzinie 17:00 rozmawialiśmy o książce „Ziarno prawdy” Zygmunta Miłoszewskiego.

Spotkania DKK przeprowadzone w 2015 roku

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń
W  dniu  18.05.2015 spotkalismy sie po raz drugi w naszym Dyskusyjnym Klubie Ksiazki. Tym razem omawiałyśmy ksiażkę Nicka Vujcica  „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń”. Ta niezwykła historia autora wprowadziła nas w refleksyjny nastrój i pobudziła do dyskusji o słabościach i niepełnosprawności, a przede wszystkim o sile człowieka i  jego możliwościach w pokonywania choroby.Nick  Vujcic urodził się jako kaleka, bez rąk i nóg. Historia jego zycia, niepoddawanie się przeciwnościom losu i pozytywna energia, jaką roztacza wokół swoją osobą, sprawiają, że dodaje otuchy, nadziei i wiary wszystkim, którzy czują się osamotnieni w zmaganiu się z losem, czy też potrzebują moralnego wsparcia. Ksiazka Vujcica, pomimo bardzo trudnego tematu, napawa radoscią i optymizmem, uczy pozytywnego podejscia do życia. Autor daje wskazówki, jak przeżywać w pełni swoją  historię, jak żyć świadomie, bez większych smutków i przygnębienia. Każda porażka buduje charakter, każde złe doświadczenie może pomóc nam zbliżyć się do osiagnięcia sukcesu. Tylko od nas zależy to, co uczynimy ze swoim życiem. Nie mamy wpływu na to, gdzie się urodzilismy i z jakimi cechami, ale od nas zależy, jaką drogę wybierzemy. Drogę cierpienia, czy też drogę samorealizacji. Dzięki książce Nicka Vujcica mogłyśmy odnieść się do wiedzy z filozofii czy psychologii, podyskutować o sensie życia, a także naszych wyborach. Jednym z celów  naszego klubu jest twórcze przeżywanie poznanych historii, zarówno tych prawdziwych, jak i  fikcyjnych opowieści, i próba przelania ich na papier w dowolnej formie,  na przykład w formie listu, wiersza, czy tez innego gatunku literackiego.  Jestem bardzo ciekawa, jaki wpływ miała opowiedziana historia Nicka Vujcica na moje klubowiczki i jaka powstanie z tego mała tworczość, ale ciekawość swoją zaspokoję dopiero na kolejnym spotkaniu, to jest 28.06, podczas którego postaramy sie poznać  „Ziarno prawdy”. Serdecznie zapraszam do naszego klubu.
[18 maja 2015]

Uzdrawiająca moc literatury
Pierwsze integracyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych odbyło się 14 kwietnia. Do biblioteki przyszły cztery osoby, które w miłej i wiosennej atmosferze wymieniły się czytelniczymi doświadczeniami, ulubionymi twórcami oraz spostrzeżeniami o zbawiennym wpływie literatury na nasze życie. „Nikt nie tworzy literatury dla samego siebie, każdy utwór jest częścią dialogu – ze sobą i z bliźnim”. Naszym Klubowym celem jest nawiązanie rozmowy między autorem, dziełem, a czytelnikiem. Zachęcamy do licznego włączania się do naszej dyskusji.
[14 kwietnia 2015]
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie