Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » FiKa czyta z MBP

Witryna Projektów

FiKa czyta z MBP

FiKa czyta z MBP to autorski projekt księgarni FiKa działającej w przestrzeni Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego.
FiKa i Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie promując czytelnictwo zapraszają małych i dużych Czytelników na cykliczne spotkania z książką.


FiKa czyta Pippi


Tym razem dla małych, większych i nieco starszych czytamy o przygodach Pippi Langstrumpf, bohaterki książek Astrid Lindgren. Wielkie czytanie, które potrwa aż do wakacji, zaczęliśmy w kwietniu.  A na koniec, od 7 lipca, zapraszamy do filii bibliotecznej nr 54, ProMedia, do oglądania wystawy ilustracji do książek o przygodach Pippi, udostępnionej przez wydawnictwo Nasza Księgarnia.

We wtorek, 7 lipca, o godz. 12.00 nastąpi otwarcie wystawy „70 lat Pippi Pończoszanki” (będzie można oglądać ją do 2 sierpnia). 

Dzieci, które przyjdą na wernisaż przebrane za jakąś postać z książek o Pippi lub przyniosą ilustrację tematyczną, mogą liczyć na drobne upominki. W programie przewidziano też snucie niesamowitych historii o przygodach naszej bohaterki oraz quiz wiedzy z książek o niej. Na zakończenie stworzymy wspólnie wielki portret Pippi i zrobimy sobie przy nim pamiątkowe zdjęcie.

Astrid Lindgren wymyśliła postać Pippi w roku 1941. Wtedy właśnie jej chora córka Karin poprosiła o jakąś ciekawą opowieść. W wyobraźni przyszłej pisarki zrodziła się niezwykła dziewczynka przełamująca konwencje świata dorosłych. Dziewczynka, która nie chodzi do szkoły, jest wielką kłamczuchą i dużo lepiej radzi sobie ze złodziejami niż na proszonym podwieczorku, ale za to ma bardzo dobre serce i ogromną wyobraźnię.

Pierwsza książka o Pippi nie od razu spodobała się szwedzkim wydawcom, kiedy jednak w końcu została wydana (w roku 1945), dzieci ją pokochały. Do dziś jest najbardziej znaną na świecie postacią z książek Astrid Lindgren, a jej przygody były kilkakrotnie ekranizowane.

W 2015 roku mija 70 lat od pierwszego szwedzkiego wydania Pippi Pończoszanki.

Z tej okazji w kwietniu wyruszyła w trasę po Polsce wystawa wydawnictwa Nasza Księgarnia, poświęcona Pippi i jej autorce, Astrid Lindgren. 

Biblioteka ProMedia jest elementem składowym tej trasy po największych miastach Polski. „Pippi” przyjedzie do nas z Gorzowa Wielkopolskiego i pojedzie potem do Poznania. 

Partnerami wydarzenia są Kluboksięgarnia FiKa oraz wydawnictwo Nasza Księgarnia.

W czerwcu spotkaliśmy się z Kluboksięgarnią FiKa dwa razy.
9 czerwca (wtorek), o godz. 17.00 - czytanki odbędą się w filii bibliotecznej nr 4 (ul. Barnima 25).
17 czerwca (środa), o godz. 17.00 - czytanki odbędą się w filii bibliotecznej nr 28 (pl. Lotników 7).
Zapraszamy dzieci i ich rodziców na spotkanie z Pippi Langstrumpf, niesamowitą dziewczynką, ulubienicą wielu pokoleń młodych czytelników, wymyśloną przez Astrid Lindgren. Spotkania są zorganizowane pod patronatem Naszej Księgarni.

Spotkania majowe:
05.05.2015, o godz. 17.00 czytanki w filii bibliotecznej nr 19 (ul. Włościańska 1)
13.05.2015, o godz. 17.00 czytanki w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci  (ul. Zofii Nałkowskiej 15)

Spotkania kwietniowe:
15.04.2015, o godz. 17.00 czytanki w filii bibliotecznej nr 14 (ul. Krzemienna 17);
21.04.2015, o godz. 17.00 czytanki w filii bibliotecznej nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1).

Fika poczyta w marcu

Marcowe spotkania z Kluboksięgarnią FiKa zapowiadają się równie obiecująco, co poprzednie. I tak na drodze małych czytelników znów staje Babcia Rabuś, by opowiedzieć o najnowszych, nieznanych jeszcze wydarzeniach. Co ponadto? Maluchy posłuchają o przygodach dwojga przyjaciół z odległej Skandynawii. Mowa o staruszku Pettsonie i jego kocie Findusie.
W świecie wszystkich tych postaci wszystko zdarzyć się może – o czym mali czytelnicy przekonają się, uczestnicząc w czytankach FiKi.

Na czytanki dla starszych dzieci czyli spotkanie z bohaterami najnowszej książki z cyklu „Babcia Rabuś”, autorstwa Davida Walliamsa, zapraszamy do –
filii bibliotecznej nr 46 (ul. Nad Odrą 26), 19 marca, o godz. 17.00;
filii bibliotecznej nr 54 ProMedia (al. Wojska Polskiego 2),  26 marca, o godz. 17.00.

Na spotkanie Pettsonem i Findusem, bohaterami książek napisanych i zilustrowanych przez Svena Nordqvista, zapraszamy dzieci do –
filii bibliotecznej nr 2 (ul. Sikorskiego 10), 12  marca, o godz. 17.00;
filii bibliotecznej nr 4 (ul. Barnima 25), 24 marca, o godz. 17.00.

Zapraszamy wszystkie dzieci, małe i duże. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie