Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: DKK 14

Dokument

DKK 14

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 14 zaprasza wszystkich wielbicieli książek w każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 13.00. Spotkania prowadzi Anna van de Wetering.    

Na następne spotkanie zapraszamy dnia 30 stycznia 2020 o godzinie 13.00. Porozmawiamy o książce: „Nigdzie indziej”,  Tommy Orange. Serdecznie zapraszamy.2019

Dnia 12 grudnia 2019 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 14 omówiliśmy zbiór opowiadań pt. „Kociarz”, amerykańskiej pisarki Kristen Roupenian.

Dnia 28 listopada 2019 (czwartek) o godzinie 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Porozmawialiśmy o książce historycznej Wacława Glutha-Nowowiejskiego „Nie umieraj do jutra”.

Dnia 24 października 2019 (czwartek) odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Porozmawialiśmy o  Stanisławie Lemie opierając się na jego biografii pt. „Lem. Życie nie z tej ziemi”, autorstwa Wojciecha Orlińskiego.

Dnia 26 września 2019 na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki porozmawialiśmy o reportażu autorstwa Marcina Kąckiego: „Poznań: miasto grzechu”.

Dnia 27 czerwca o godzinie 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Wspólnie porozmawialiśmy o biografii pt. „Helena Rubinstein: kobieta, która wymyśliła piękno” autorstwa Michele Fitoussi.

Dnia 30 maja 2019 o godzinie 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiliśmy wspólnie powieść Nikołaja Lilina „Syberyjskie wychowanie”.

Dnia 25 kwietnia 2019 o godzinie 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiono reportaż Marka Wałkuskiego „Wałkowanie Ameryki”.

Dnia 28 marca 2019 w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiono i porozmawiano o powieści norweskiej pisarki Maji Lunde, „Historia pszczół”.

Dnia 28 lutego 2019 odbyło spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii nr 14. Omówiono autobigrafię Jamesa Rebanksa „Życie pasterza: opowieść z Krainy Jezior”.

Dnia 24 stycznia 2019 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 14. Omówiono powieść  węgierskiej pisarki Magdy Szabo „Zamknięte drzwi”.

Spotkania DKK przeprowadzone w 2018 roku

Dnia 13 grudnia 2018 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 14. Omówiono powieść meksykańskiej pisarki Laury Esquivel „Przepiórki w płatkach róży”.

Na spotkaniu, które odbyło się 29 listopada 2018, o godzinie 13.00. Rozmawialiśmy o książce Anny Bikont „Sendlerowa: w ukryciu”.

Na spotkaniu, które odbyło się 25 października 2018, o godz. 13.00, rozmawialiśmy o książce "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk.

Dnia 27 września 2018, o godz. 13.00, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, rozmawialiśmy o książce "Rekin i baran: życie w cieniu islandzkich wulkanów", Marty Biernat.

Dnia 28 czerwca 2018 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiona została powieść Kazuo Ishiguro „Okruchy dnia”.

Dnia 24 maja 2018 odbyło się spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. We wspólnym gronie omówiliśmy powieść tureckiego pisarza i noblisty Orhana Pamuka pt. „Rudowłosa”.

Dnia 26 kwietnia o godzinie 13.00 w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiono i przedyskutowano powieść Stefana Chwina „Srebrzysko”.

Dnia 22 marca 2018 w filii nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiony został reportaż Macieja Czarneckiego  „Dzieci Norwegii: o państwie [nad]opiekuńczym.”

Na spotkaniu 22 lutego 2018 o godzinie 13.00 rozmawialiśmy o książce pt. „Sznurówki” Domenico Starnone. 

Fałszerze pieprzu
Dnia 31 stycznia 2018 o godzinie 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Omówiono książkę Moniki Sznajderman „Fałszerze pieprzu: historia rodzinna”.

Spotkania DKK przeprowadzone w 2017 roku

Tu byłem. Tony Halik
Dnia 14 grudnia 2017 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiliśmy wspólnie pozycję Mirosława Wlekłego pt. „Tu byłem. Tony Halik”. 

Przeznaczenie, traf... 
Dnia 30 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiona została książka Jacka Cygana „Przeznaczenie, traf, przypadek”.
[30 listopada 2017]

Na północy
Dnia 26 października 2017 w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkaniu omówiono reportaż Ilony Wiśniewskiej „Hen. Na Północy Norwegii”.
[26 października 2017]

Miłość i mrok
Dnia 28 września na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu książki omówiono autobiografię Amosa Oza pt. „Opowieść o miłości i mroku”.
[28 września 2017]

"Papugi z placu..."
Dnia 29 czerwca 2017 w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówion1o książkę Erica-Emmanuela Schmitta „ Papugi z placu d’Arezzo”. 
[29 czerwca 2017]

„Gołębiarki”
Dnia 25 maja o godzinie 13.00 w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiliśmy wspólnie książkę Alice Hoffman pt. „Gołębiarki”.
[25 maja 2017]

To jednak strata
Dnia 26 kwietnia 2017 o godzinie 13.00 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiono książkę „Życie to jednak strata jest”, Andrzej Stasiuk w rozmowach z Dorotą Wodecką.
[26 kwietnia 2017]

Dom duchów
W ostatni czwartek marca (30.03.2017) w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.
Omówiono książkę Isabel Allende pt." Dom duchów".

Łuk triumfalny
Dnia 28 lutego 2017 w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omówiona została książka pt. „Łuk triumfalny”, której autorem jest Erich Maria Remerque.

Opowiadania o Rosji
26 stycznia 2017 o godz. 12.30 porozmawialiśmy o książce Wacława Radziwinowicza "Creme de la Kreml. 172 opowiadania o Rosji".


Spotkania DKK przeprowadzone w 2016 roku

ISIS

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbyło się 15 grudnia 2016, o godz. 13.00. Porozmawialiśmy o książce „ISIS od środka. 10 dni w Państwie Islamskim”, autor: Jurgen Todenhofer. 

Chiny
Dnia 24 listopada 2016 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki.  Omówiona została książka Marcina Jacoby „Chiny bez makijażu”.

Męska połówka
27 października 2016 o godzinie 13.00 członkowie klubu omawiali „Męskie pół świata” Wojciecha Eichelbergera i Tomasza Jastruna.

Raj
Dnia 29 września 2016 w filii bibliotecznej nr 14 odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem rozmowy był reportaż Mariusza Szczygła „Zrób sobie raj”.

Ogród
Dnia 30 czerwca odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Przedmiotem dyskusji była książka Tan Twan Eng „Ogród wieczornych mgieł”.

Eco
Dnia 24 maja odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym omawiano książkę Umberto Eco „Temat na pierwszą stronę”.

Tytan
Na spotkaniu, które odbyło się 31 marca, o godz. 12.00, porozmawialiśmy o książce „Tytan. Życie Johna D.Rockefellera" Rona Chernowa.

Małgorzata Braunek- jaka jest?
Na drugim w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawialiśmy o wywiadzie, przeprowadzonym przez Artura Cieślara z Małgorzatą Braunek, w książce „Jabłoń w ogrodzie morze jest blisko”.
Rozmowa z aktorką i zadawane jej pytania poruszały różne tematy. Dowiadujemy się z niej o młodości artystki, jej rodzinie i momentami trudnym dorastaniu. Wrażliwość rozmówczyni odzwierciedlała się w kreacjach aktorskich i niekiedy nieprzemyślanych wyborach osobistych. Dalekie podróże, początkowa fascynacja i poznanie kultury hinduskiej pozwoliły zgłębić filozofię i religię buddyzmu oraz nabrać dystansu do świata i samej siebie. Dzięki niej odnalazła poszukiwany spokój i poczuła się pełnowartościowym człowiekiem jako żona, matka, a także babcia.
Całość pozwala poznać Małgorzatę Braunek jako osobę spełnioną i szczęśliwą.
[25 lutego 2016]


Poświęcenie dla pasji
Kolejny raz członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się o godzinie 12.00  w czytelni bibliotecznej. Obiektem rozważań  był reportaż Wojciecha Jagielskiego „Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli”. Autor, dziennikarz, korespondent wojenny, specjalista od problemów Afryki, Azji i Afganistanu, laureat wielu nagród, postanawia spełnić swoje marzenia i wyrusza do Afryki by spotkać Nelsona Mandelę.
Obszerna relacja zawiera wątki polityczne, wojenne i społeczno-obyczajowe. Opisuje trzy historie ludzi, którzy w życiu musieli dokonywać trudnych wyborów - Nelsona  Mandelę, Freddiego Maake „Saddama” oraz samego autora. Pisarz przyznaje, że spotkanie, do którego nie doszło z Mandelą,  wielkim człowiekiem i przywódcą, mogłoby mu pomoc w trudnych momentach, które doświadcza jako mąż, ojciec i korespondent wojenny. Stawia pytanie ile można poświęcić dla własnej ambicji i  pasji. Poruszane przez autora wątki osobiste i dylematy zdecydowanie odróżniają książkę od poprzednich publikacji.  W związku z tym zdania, co do oceny,  wśród klubowiczów były podzielone.
[28 stycznia 2016]Spotkania DKK przeprowadzone w 2015 roku

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
W czwartkowe popołudnie, 17 grudnia, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki omawialiśmy reportaż Charliego Leduffa, „Detroit: sekcja zwłok Ameryki”. Autor - dziennikarz, zdobywca nagrody Pulitzera - porzuca dotychczasową pracę i wraca po dwudziestu latach do rodzinnego miasta. Detroit, kiedyś najbogatsze miasto Ameryki kojarzone z wielkim przemysłem, przedsiębiorczością, znanymi na całym świecie samochodami, staje się miastem najbiedniejszym. Opisy wyludnionych domów, zakładów, świątyń są przerażające i budzą w czytelniku współczucie. Charlie Leduff bardzo emocjonalnie przedstawia różne warstwy społeczeństwa, starające się zachowywać normalnie mimo przeciwności, ale też takie, które dbając tylko o  swój interes, popychają miasto ku totalnej zagładzie. Ukazuje powszechną korupcję i wyrachowanie osób sprawujących władzę. 
W wielu miejscach autor odwołuje się do rodziny, w której dorastał. Wspomina przodków i przeżywa na nowo tragiczne losy najbliższych - matki oraz rodzeństwa, którzy nie wyjechali z miasta. Postawa reportera - byłego mieszkańca Detroit nie mogłaby być z tych względów nigdy neutralna lub obojętna. Relacja jaką przedstawia czytelnikowi jest za to bardzo ekspresyjna, emocjonalna, co wzmacnia jeszcze bardziej dosadny język, jakim się posługuje. Wszystkie wspomniane wyżej cechy tak niestandardowego reportażu, z jakim mieliśmy przyjemność się zapoznać, Klubowicze niewątpliwie zaliczyli do walorów tej książki. 

Na spotkaniu 26 listopada 2015, o godz. 12.00, rozmawialismy o książce „Najlepsze buty na świecie” Michała Olszewskiego.

Rosja bez retuszu
Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książce Anny Wojtachy „Zabijemy albo pokochamy”. Autorka, dziennikarka i korespondentka wojenna podróżuje po Rosji i rozmawia z przypadkowo poznanymi ludźmi. Przemierzając Rosję Anna Wojtacha zainteresowana jest stosunkiem mieszkańców do tamtejszej władzy, ustroju i obcokrajowców.  Jej rozmówcy, którzy o sobie opowiadają i zwierzają się ze swoich sekretów, mają do pisarki zaufanie i niejako odnajdują w niej swojego powiernika. Dziennikarka jest wobec nich empatyczna i nie próbuje oceniać. Życiowe wybory i dramaty ludzi nie pozostawiają reporterkę obojętną. Potrafi się zaangażować emocjonalnie w ich problemy i pomaga im w trudnych sytuacjach. W jej reporterskiej relacji sporo miejsca zajmują również sprawy osobiste także niełatwe do rozwiązania.
Pomimo dostrzeganych absurdów, nierzadko niesprawiedliwości i biedy, jakie spotykają bohaterów autorka nie kryje fascynacji tym krajem.

Miasto ekstremalne

Po wakacyjnej przerwie członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki spotkali się ponownie.

Przedmiotem naszych rozważań i przemyśleń była książka Suketu Mehty „Bombaj: maximum city”. Obszerny i szczegółowy reportaż zaszokował i poruszył rozmówców. Autor, Hindus z pochodzenia, skoncentrował narracje wokół ciemnej strony miasta, gdzie miesza się świat przestępczy z dramatem skrajnie biednych ludzi. Suketu Mehta nie ocenia swoich bohaterów. Bezstronnie relacjonuje, co tym bardziej urealnia obraz rzeczywistości pełnej kontrastów i bardzo odmiennej od świata zachodniego. 

Historia i współczesność w reportażu

Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było twórczości polskiego reportażysty, Ryszarda Kapuścińskiego. Do napisania tej książki przyczyniła się lektura „Dziejów” Herodota - znanego podróżnika i starożytnego historyka. Autor „Podróży z Herodotem” opowiada o swoich wyprawach do odległych krajów, wykorzystując obszerne fragmenty dzieła swojego mistrza. Komentuje je, snuje refleksje i trafnie odnosi się do współczesności. Przy okazji czytania Kapuścińskiego możemy podziwiać warsztat pisarski Herodota i poznawać okrucieństwo wojen i władców starożytnych.

W kraju niewidzialnych kobiet
28 maja w czwartkowe popołudnie mogliśmy wspólnie porozmawiać o książce autorstwa Qanty A. Ahmed „W kraju niewidzialnych kobiet”. Pisarka jest wykształconą na Zachodzie muzułmanką. Z zawodu lekarzem z kilkoma specjalizacjami i praktyką zawodową. Przyjechała do Arabii Saudyjskiej na roczny kontrakt i swoje doświadczenia  opisała w tejże książce.
Bezpośrednio po przyjeździe jest pełna nadziei i determinacji by stać się lepszą muzułmanką. Kiedy pracuje w szpitalu, spotyka się z przyjaciółkami, uczestniczy w pielgrzymce, próbuje niejednokrotnie znaleźć uzasadnienie dla różnych, nieraz niezrozumiałych dla niej zjawisk obyczajowych. Przede wszystkim jest to bardzo ortodoksyjny islam, który rygorystycznie odnosi się do wszystkich dziedzin życia. Spotyka się z dyskryminacją rasową, ekonomiczną, a co dotyka ją bardzo – marginalną, podporządkowaną rolą kobiet.
Doktryna religijna zwana wahhabizmem bardzo ogranicza swobody obyczajowe mieszkańców. Zakłada wyższość mężczyzn nad kobietami, co szczególnie jest widoczne na polu zawodowym, gdzie opinia  i wiedza lekarki- kobiety nigdy nie są wystarczające. Z tego powodu Qanta A. Ahmed jako liberalna muzułmanka nie może pogodzić się z reakcjami tamtejszej społeczności po zamachu 11 września 2001 roku. Opuszcza więc  z ulgą Arabię Saudyjską by czuć się wolną w Ameryce, tam gdzie jest szanowaną lekarką i może spokojnie praktykować swoją wiarę na własnych zasadach.
[28 maja 2015 r.]

Rodzinne szczęście
W samo południe 30 kwietnia odbyło kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Z przyjemnością pochyliliśmy się nad książkę Doroty Sumińskiej i Doroty Krzywickiej „Jak wychować dziecko, psa, kota...i faceta”. Autorki były dobrze znane naszym klubowiczom i wzbudziły wśród nich niewymuszoną sympatię. Książka skłoniła do wspólnego podzielenia się doświadczeniami i obserwacjami na tematy, które były poruszane przez autorki. Kwestie dotyczące wychowania dzieci, wpływu środowiska na dom w dzisiejszych czasach i edukacji stały się przedmiotem dyskusji.  Poruszenie problemów dorastania młodzieży były oznaką troski o młode pokolenie. Dużo emocji wzbudziły różne zachowania w domu i nie tylko naszych milusińskich czworonogów. Klubowicze wymienili się swoją wiedzą  i z humorem opowiadali jak żyć w zgodzie z samym sobą i z każdą inną istotą.
[30 kwietnia 2015 r.]

Losy kobiet
Marcowe spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki skupiło się wokół przeczytanej przez nas „Kwietniowej czarownicy”, Majgull Axelsson. Powieść została nagrodzona w 1997 roku najważniejszą szwedzką nagrodą literacką – Augustpriset. Tytuł książki odwołuje się do skandynawskich wierzeń ludowych oraz do głównej bohaterki. Mimo zawartych w utworze wątków baśniowych, fabuła jest bardzo realistyczna i przekonująca, czego przykładem są liczne retrospekcje głównych bohaterek. Treść powieści i problematyka w niej podejmowana jest bardzo rozległa i pełna niedopowiedzeń. Przedstawione tematy tj. upośledzenie, samotność, poczucie wykluczenie i wiele innych stanowią o istocie dramatu postaci kobiecych. Są niełatwe do zaakceptowania, wywołują u czytających duże emocje. Autorka ksiązki jest bardzo dobrą obserwatorką rzeczywistości, kiedy nakreśla tło społeczno-obyczajowe Szwecji lat pięćdziesiątych. Nie ocenia, jest zdystansowana i tym samym daje przyczynek do osobistej refleksji i własnej.
[26 marca 2015] 

Początki
Środa, 11 lutego 2015, była dniem inauguracyjnym spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 14, w Podjuchach. W samo południe, w miłej atmosferze, przy kawie i herbacie, w czytelni bibliotecznej spotkało się sześć osób. Mamy sygnały, że dołączą do nas kolejni amatorzy literatury.
Po krótkim poznaniu się uczestnicy nie kryli radości z powodu takiej inicjatywy.
Bibliotekarz krótko omówił historię Dyskusyjnych Klubów Książki, ideę powstania i zasady funkcjonowania. Rozmowę podjęto przy wcześniej zgromadzonej literaturze. Propozycje obejmowały m.in. książki szczególnie polecane do przeczytania na Dyskusyjne Kluby Książki, literaturę piękną polską i obcą, także nominowaną, bądź nagrodzoną Literacką Nagrodą Nobla i Nagrodą Nike. Zaprezentowano i omówiono literaturę faktu i klasykę literatury światowej.
Klubowicze z entuzjazmem dyskutowali nad zebranymi książkami i próbą wyłonienia najbardziej interesującego tytułu. Ustalono zgodnie, iż obiektem rozważań na dwóch spotkaniach będą, kolejno: „Kwietniowa czarownica” Majgull Axelsson oraz „Jak wychować dziecko, psa, kota... i faceta” Doroty Sumińskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie