Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: DKK 13

Dokument

DKK 13

Dyskusyjny Klub Książki działający w filii bibliotecznej nr 13 każdego miesiąca gości pięć stałych członkiń klubu, które kochają literaturę i chętnie dzielą się swoimi czytelniczymi upodobaniami z innymi. Dyskusje odbywają się w przyjaznej atmosferze, przy herbacie i kawie. Rozmowy te często są wzbogacane uwagami uczestniczek na temat aktualnych wydarzeń kulturalnych, w których brały udział. Spotkania naszego klubu odbywają się w ostatni piatek każdego miesiąca o godzinie 12.30. Prowadzi je Agnieszka Mucha.

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o książce Julii Gambrot "Różany eter". Zapraszamy 20 marca 2020 o godz. 12.30.

Spotkanie 20 marca odwołane!

2020

Na spotkaniu, które odbyło się 21 lutego 2020 o godz. 12.30 rozmawialiśmy o książce Romy Ligockiej "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku".

Na spotkaniu, które odbyło się 10 stycznia 2020 o godz. 12.30 rozmawialiśmy o książce Irvinga Stone'a "Pasja życia".

2019

Grudzień - przerwa

Na spotkaniu, które odbyło się 22 listopada 2019 o godz. 12.30 rozmawialiśmy o książce Mariusza Szczygła "Kaprysik".

Na spotkaniu, które odbyło się 25 października 2019 o godz. 12.30 rozmawialiśmy o książce Wiesława Mysliwskiego "Traktat o łuskaniu fasoli".

Na spotkaniu, które odbyło się 27 września 2019  rozmawialiśmy o książce "Seniorzy w natarciu" Cathariny Ingelman-Sundberg "Seniorzy w natarciu".  

Na spotkaniu, które odbyło się 7 czerwca 2019 o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce "Historia pszczół", autorstwa Mai Lunde.

Naj spotkaniu, które odbyło się 10 maja 2019 o godz. 12.30. rozmawiliśamy o książce "Wyspa", autorstwa Sigríđur Hagalín Björnsdóttir.

Na spotkaniu, które odbyło się  się 12 kwietnia 2019 o godz. 12.30 rozmawialiśmy o książce "Dziewczyna z Pomarańczami", autorstwa Jostein Gaarder.

Na spotkaniu, które odbyło się 8 marca o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce "Miasto ślepców", autorstwa Jose Saramago.

Na spotkaniu, które odbyło się 1 lutego o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce "Dziecko Noego", autor: Eric Emmanuel Schmidt

2018

Na ostatnim w tym roku spotkaniu klubowym 28 grudnia o godz. 12.30 podsumowaliśmy miniony literacki rok.

Na spotkaniu, które odbyło się 9 listopada o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce "Dom, którego nie było" Doroty Schrammek.

Na spotkaniu 5 października 2018, o godz. 12.30, omawialiśmy książkę "Odette i inne historie miłosne" Erica-Emmanuela Schmitta.

Na spotkaniu 25 maja 2018, o godz. 12.30, omawialiśmy książkę "Pięć osób, które spotykamy w niebie", Mitcha Alboma.

Na spotkaniu 27 kwietnia 2018 o godz. 12.30 porozmawialiśmy o książce "Kolacja" Hermana Kocha. 

Na spotkaniu 23 marca 2018 o godz. 12.30 porozmawialiśmy o książce "Mężczyzna imieniem Ove" Frederika Backmana.

Na spotkaniu 23 lutego 2018 o godz. 12.30 porozmawialiśmy o książce "Wolałbym żyć" Thierry 'ego Cohena.

Na spotkaniu 26 stycznia 2018 rozmawialiśmy o książce "Bóg mordu" Yasminy Rezy.

Na spotkaniu 24 listopada 2017 omawialiśmy książkę "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", autor: Swietłana Aleksijewicz.

Na spotkaniu 27 października, o godz. 12.00 rozmawialiśmy o książce Katarzyny Surmiak-Domańskiej  „Ku Klux Klan”.

Na spotkaniu 29 września, o godz. 12.30 rozmawialiśmy o książce Macieja Czarneckiego "Dzieci Norwegii".

Na spotkaniu, które odbyło się 30 czerwca 2017, o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce Aleksandry Chrobak "Beduinki na Instagramie".

Na spotkaniu, które odbyło się 26 maja 2017, o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce Susan Maushart "E- migranci. Pół roku bez internetu, telefonu i telewizji".   

Na spotkaniu, które odbyło się 28 kwietnia 2017 (piątek) o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce „Podmajordomus Minor”, autor: Patrick DeWitt.

31 marca 2017 roku (piątek) o godz. 12.30 rozmawialiśmy o dwóch książkach Eduardo Mendozy, "Walka kotów" oraz "Przygoda fryzjera damskiego".

Na spotkaniu, które odbyło się 24 lutego 2017, o godz. 12.30, omawialiśmy książkę „Zając o bursztynowych oczach”, autor: Edmund de Waal. 

27 stycznia 2017 o godz. 12.20 porozmawialiśmy o książkach "Marta" Elizy Orzeszkowej oraz "Triumf owiec" Leonie Swann.


Spotkania DKK przeprowadzone w 2016 roku

Na spotkaniu 25 listopada 2016, o godz. 12.30, porozmawialiśmy o książkach "Sprawiedliwość owiec" (autor: Leonie Swann) oraz "Bez opamiętania" (autor: Lena Andersson).

28 października, o godz. 12.30 rozmawialiśmy o książce "Okruchy codzienności" Elisabeth Strout.

30 września o godz. 12:30 rozmawialiśmy o książce „Analfabetka, która potrafiła liczyć", autor: Jonas Jonasson.

Na spotkaniu 17 czerwca, o godz. 12.30, omówiliśmy książki: „Kim Novak nigdy nie wykąpała się w jeziorze Genezaret”, autor: Håkan Nesser, i „Samotność liczb pierwszych”, autor: Paolo Giordano.

Na spotkaniu 20 maja, o godz. 12.30, omówiliśmy książki: "Książka, której nie ma" S. Pajares i "Mechanizm serca" M. Malzieu.

Na spotkaniu 11 marca, o godz. 14.00 porozmawialiśmy o książce Wojciecha Burgera "Szamani życia".

Na spotkaniu 2 lutego 2016, o godz. 14.00, omówiliśmy książkę „Tajemnica Magdaleny”, autor: Katarzyna Zychla.

Na spotkaniu 8 stycznia 2016, o godz. 14.30, omówilismy książkę "Cudowne lata pod psem" Michala Viewegha.

Spotkania DKK przeprowadzone w 2015 roku

W roku 2015 w filii bibliotecznej nr 13 odbyło się osiem spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki. Czytelnicy spotykali się raz w miesiącu, by w miłej atmosferze porozmawiać na temat wybranej lektury oraz ciekawych książek, które w ostatnim czasie przeczytali. Dyskutowali również na temat wydarzeń kulturalnych, w których brali udział.
W zestawieniu lektur znalazły się powieści, reportaż i książki z zakresu psychologii. Na spotkaniach klubu omówione zostały następujące tytuły: „Marta” Elizy Orzeszkowej (30.01), „Czytelniczka znakomita” Alana Bennetta (27.02, 24.04), „Kobieta bez winy i wstydu” oraz „Zdradzony przez ojca” Wojciecha Eichelbergera (22.05), „Światu nie mamy czego zazdrościć” Barbary Demick (26.06), „Ani z widzenia, ani ze słyszenia” oraz „Z pokorą i uniżeniem” Amelie Nothomb (25.09), „Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea” Romaina Puertolasa (23.10) i „Lepsze życie” Anny Gavaldy (27.11). Najbardziej w pamięci klubowiczów utkwiły powieści belgijskiej pisarki Amelie Nothomb. Uczestnicy DKK bardzo chętnie sięgali po inne książki tej autorki, dostępne w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej.
W połowie roku do DKK w filii bibliotecznej nr 13 dołączyły trzy nowe osoby, dzięki którym spotkania zrobiły się jeszcze ciekawsze. Różnorodne upodobania czytelnicze członków Klubu przyczyniły się do urozmaicenia i ożywienia dyskusji. Podczas spotkań nikogo nie trzeba było zachęcać do przyłączenia się do rozmów, każdy sam z przyjemnością zabierał głos. Sprzyja temu swobodny charakter spotkań i fakt, że wszyscy znają się od dłuższego czasu.
Klubowiczom zazwyczaj podobały się polecone lektury, bardzo rzadko zdarzało się, by ktoś nie był zadowolony i uznał czas spędzony nad książką za stracony. Bywały jednak sytuacje, w których niektórzy członkowie klubu kategorycznie odmawiali uczestnictwa w dyskusji, gdyż książka nie spełniła ich oczekiwań. W takiej sytuacji pozostali podejmowali próby przekonania niezadowolonego czytelnika, że się myli co do omawianej lektury. Ogólnie jednak w tym roku omawiane tytuły naprawdę przypadły klubowiczom do gustu. Dzięki działalności Dyskusyjnego Klubu Książki wielu z nich wzbogaciło swoją przygodę z literaturą.

Niezwykła podróż
„Niezwykła podróż fakira, który utknął w szafie Ikea” to literacki debiut Romaina Puertolasa. Opisuje on nieprawdopodobnie zabawne przygody fałszywego indyjskiego fakira, który mimo woli przemierza Europę i trafia w końcu do Libii czasów po Kadafim. Ciąg niezwykłych zdarzeń zaczyna się niewinnie od przyjazdu bohatera o oryginalnym imieniu Pooshyanoghart Ocoordhay (czyt. Powsinoga Okurde) z Indii do Francji w celu zakupienia łóżka z gwoździami w sklepie Ikea. Książka ta dostarcza zarówno dużo rozrywki, jak i refleksji na temat społeczeństwa. Ukazuje wewnętrzną przemianę bohatera, który z oszusta  zmienia się w dobrego człowieka pragnącego pomagać potrzebującym. Przedstawia także obraz strasznej rzeczywistości: walki, jaką co dzień toczą nielegalni imigranci, ostatni awanturnicy naszych czasów.
Na spotkaniu chętnie dyskutowano na temat samego pomysłu na powieść i sposobu w jaki udało się pisarzowi przemycić ważne treści w dość lekkiej w odbiorze lekturze. Książka bardzo przypadła członkom DKK do gustu. Po raz kolejny padały same pozytywne opinie na temat przeczytanej lektury.
[23 października 2015]

W kraju Kwitnącej Wiśni
Na wrześniowym spotkaniu DKK rozmawialiśmy o książkach: „Ani z widzenia, ani ze słyszenia” i „Z pokorą i uniżeniem”, belgijskiej pisarki Amelie Nothomb. Wszystkim członkiniom klubu przypadły do gustu obie powieści. Są to autobiograficzne relacje autorki z jej pobytu w Japonii w latach dziewięćdziesiątych. W książce  „Ani z widzenia, ani ze słyszenia”  Amelie wraca do kraju swojego dzieciństwa. Udzielając Japończykom korepetycji z francuskiego, chce przyswoić ich język. Choć w czasie pierwszych lekcji z Rinrim, studentem romanistyki, rozmowę zakłócają ciągłe lapsusy i niezrozumiała wymowa, Belgijka i Japończyk zaprzyjaźniają się. Obserwuje ona również, jak we współczesnej Japonii nowoczesność miesza się z tradycyjną kulturą. Druga powieść, „Z pokorą i uniżeniem”, to relacja z toku pracy w dużym japońskim przedsiębiorstwie. Amelie zaangażowana jako tłumaczka kończy karierę w charakterze babci klozetowej. To gorzkie doświadczenie opisuje z dystansem i humorem, przeplatając swoją opowieść refleksjami na temat przepaści dzielącej mentalność japońską od europejskiej.
Panie chętnie dyskutowały na temat prozy Ameli Nothomb. Książki spodobały się wszystkim bez wyjątku, po raz pierwszy w historii spotkań naszego klubu. Belgijska pisarka urzekła nas prostotą stylu i humorem. Członkinie klubu z ochotą sięgnęły po inne tytuły tej autorki.
[25 września 2015]

Orzeszkowa - pozytywistyczna feministka

Na spotkaniu klubowym w styczniu omawialiśmy książkę Elizy Orzeszkowej „Marta”. Orzeszkowa przeszła do historii literatury jako pisarka o szczególnej wrażliwości społecznej, swoją twórczością broniąca ludzi biednych i pokrzywdzonych. Sporo uwagi poświęciła również sytuacji kobiet, które pod koniec XIX wieku były praktycznie pozbawione prawa do samodzielności, w pełni uzależnione od mężczyzn. Po ukazaniu się „Marty” w 1873 r. polska pisarka odniosła niebywały sukces i stała się ważną postacią ruchu emancypacyjnego, bo właśnie ta książka poświęcona była tematyce tzw. kwestii kobiecej. Tak Orzeszkowa pisała o swoim sukcesie: „Gdy Marta wyszła w świat, wielki ruch stał się między niewiastami. Po raz pierwszy zaczęłam otrzymywać listy od nieznajomych, w których kobiety różnych położeń towarzyskich, zajęć i wieków dziękowały mi za tę książkę...”

Klubowiczki z chęcią sięgnęły po lekturę. Wszystkie znały tę powieść, jednak przeczytanie jej po wielu latach pozwoliło inaczej spojrzeć na samą książkę oraz na przedstawione w niej problemy.

[30 stycznia 2015]Spotkania DKK przeprowadzone w 2014 roku

Blizny buntownika

Na ostatnim w 2014 roku spotkaniu DKK, które odbyło się 10 grudnia, tematem dyskusji była autobiografia amerykańskiego pisarza Paula Austera „Dziennik zimowy”, którą można uznać za swoistą antybiografię wybitnego artysty. To niezwykle osobiste i poruszające rozważania na temat ciała i upływu czasu. Auster stworzył „Dziennik zimowy” z własnych blizn, nałogów, romansów, rozczarowań i uniesień. Daje się tu poznać jako buntownik, tułacz i niepokorny intelektualista, którego od katastrofy ocala prawdziwa miłość. Bez cienia kreacji i wstydu opowiada o sobie i snuje refleksję o przypadku rządzącym światem. Uwodzi, fascynuje i odkrywa przed nami najważniejsze chwile swojego życia. Wielbiciele twórczości Austera znajdą tu wszystkie zalety jego pisarstwa: klarowny i błyskotliwy styl, dbałość o detale, wrażliwość, fascynacje sztuką i wreszcie umiejętność trzymania czytelnika w napięciu do ostatnich stron.

W spotkaniu wzięło udział pięć osób. Lektura zdecydowanie przypadła czytelniczkom do gustu. Część z pań, która nie miała wcześniej styczności z twórczością Austera, chętnie sięgnęła po jego powieści.
[10 grudnia 2014]

Świat za zamkniętymi drzwiami
Spotkanie, które odbyło się w listopadzie, poświęcone zostało powieści szwedzkiej pisarki Majgull Axelsson – „Dom Augusty”. Można powiedzieć, że proza Axelsson jest bezkompromisowa i niepokojąca. W swych powieściach autorka przeplata brutalną rzeczywistość z magią i liryzmem. „Dom Augusty” to świetnie napisana mądra opowieść o miłości, tłumionych tęsknotach, przemijaniu i śmierci. W powieści autorka  porusza trudne tematy, pokazuje, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami, to, czego dostrzegać często nie chcemy lub nie możemy. Axelsson przekracza granice między światem realnym a baśniowym, między żywymi a umarłymi. Książka ta to niezwykła saga rodzinna. Nie jest to jednak lektura lekka. Jest to saga o kobietach „samotnych”, kobietach, które w swoim życiu powielają nieświadomie błędy swoich poprzedniczek. Nie starcza im siły by te samotność przerwać i pokonać.
W spotkaniu wzięło udział pięć osób. Lektura dostarczyła członkiniom DKK wielu emocji, chętnie dyskutowano na temat świata przedstawionego w powieści.
[26 listopada 2014]

Szalone lata dziewięćdziesiąte
W październiku członkinie DKK dzieliły się spostrzeżeniami na temat książki Sławomira Shutego – „Dziewięćdziesiąte”. Jest to zbiór opowiadań, które stanowią próbę podsumowania szalonych i ważnych dla kraju czasów. Jak mówi sam autor: „Lata dziewięćdziesiąte były okresem burzy i naporu. Transformacja ustrojowa, polityczna i wywarła znaczący wpływ na kulturę i obyczaje kraju. W tych szczególnych momentach historycznych, kiedy kończy się Stary świat, a zaczyna Nowy, w czasach swoistego bezkrólewia i chaosu, dochodzi do różnych aberracji, składających się na zjawisko karnawału. Dla mnie jako pisarza był to intensywnie przeżywany okres młodości.”
W spotkaniu wzięło udział sześć pań, które chętnie dzieliły się własnymi przemyśleniami na temat przeczytanej lektury i zawartych w niej treści. Nie zabrakło porównań do ich własnego życia w latach dziewięćdziesiątych, co spowodowało, że dyskusja stała się bardzo interesująca.
[31 październik 2014]
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie