Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: DKK 6

Dokument

DKK 6

Dyskusyjny Klub Książki przy filii bibliotecznej nr 6 zaprasza wszystkich wielbicieli książek w każdą ostatnią środę miesiąca. Spotkania prowadzi Hanna Góralska.

Na najbliższym spotkaniu porozmawiamy o książce „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, autor: Olga Tokarczuk. Zapraszamy 25 marca 2020, o godz. 17.00.

Spotkanie 25 marca odwołane!

2020

Tyrmand nie taki ZŁY?
29 stycznia 2020 Dyskusyjny Klub Książki był pod władaniem "Złego" i nie był to przypadek, gdyż 2020 rok Uchwałą Sejmu RP został ogłoszony rokiem Leopolda Tyrmanda.  “Zły” to bez wątpienia najgłośniejsza powieść autora, trudno nawet ocenić czy postać Tyrmanda była bardziej kolorowa niż napisana przez niego powieść, czy też odwrotnie. Akcja powieści toczy się w powojennej Warszawie, gdzie wszelkiej maści mroczne charaktery ludzkie próbują dostosować rzeczywistość do własnych potrzeb. Czy skutecznie? Trzeba przekonać się samemu. “Zły” nie wszystkim przypadł do gustu, natomiast zainteresowanie wzbudziła osobowość Tyrmanda – pisarza, który, w Polsce okresu PRL-u uznawany był za playboya, zaś po emigracji do Stanów Zjednoczonych krytykował rozpasanie I rewolucję kulturalną, jaka się tam dokonywała. Rozmowy wokół powieści poprzedził obejrzany wspólnie wywiad z trzecią żoną pisarza, Mary Ellen Tyrmand, oraz zdjęcia z różnych okresów jego życia.
[29 stycznia 2020]

W stronę bieli
18 grudnia 2019 odbyło się ostatnie w bieżącym roku spotkanie miłośników dyskusji o książce. Ze względu na porę roku nasza czytelnicza podróż odbyła się w stronę bieli. Omawianą lekturą była powieść Ilony Wiśniewskiej "Lud. Opowieści z grenlandzkiej wyspy". Autorka bardzo skupiła się na mieszkańcach Grenlandii, przeciwnicy opisów przyrody mogą odetchnąć z ulgą, surowe piękno krajobrazu to tylko tło dla opisów codzienności mieszkańców. Książka bardzo ciekawa, skłaniająca do refleksji nad losem ludzi próbujących ocalić tożsamość narodową i przede wszystkim własny język.
[18 grudnia 2019]

Garbus Kafazimodo
27 listopada 2019 podczas spotkania klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliliśmy się nad twórczością szczecińskiego pisarza, Dariusza Bitnera. Spośród bogatego dorobku autora wybrałam powieść "Kfazimodo", której akcja osadzona została w realiach lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku. Powieść została napisana na konkurs zorganizowany przez Wydawnictwo GLOB, pt. "Polska nad Odrą i Bałtykiem" (1984 rok), zatem Szczecin stał się w niej tłem dla perypetii głównych bohaterów. Tytułowy Kfazimodo, garbus o jakże wyrazistym imieniu i nazwisku - Michał Anioł, wzbudził w klubowiczach zarówno podziw jak i litość. Niedopasowanie głównych bohaterów powieści (garbus Kfazimodo, malarz Idzi oraz reporterka Teresa) do życia, do społeczności, a także chęć wyrwania się ku czemuś lepszemu czyni powieść Bitnera nietuzinkową i bardzo ciekawą. Czy bohaterom się to udało? Odpowiedź na pytanie każdy znajdzie w książce. Dzięki uprzejmości autora mogliśmy obejrzeć półgodzinny film (unikat!) w reżyserii Tomasza Lengrena pt. "Kfazimodo" (1993 rok), który na pewno dodatkowo wzbogacił nasze spotkanie. Powieść Bitnera stawia wiele pytań, daje też wiele odpowiedzi - bez wątpienia świetna na jesienny czas.
[27 listopada 2019]

Moniuszko nam gra
30 października 2019, podczas dąbskiego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, skupiliśmy się na powieści z roku 1938 "Moniuszko. Powieść biograficzna" Władysława Fabrego. Uchwałą Sejmu i Senatu rok 2019 ustanowiony został, w 200-lecie urodzin kompozytora, Rokiem Stanisława Moniuszki. Wydawnictwo Biały Kruk stanęło na wysokości zadania - wznowiona powieść zyskała piękną szatę graficzną, karty powieści wzbogacone zostały licznymi ilustracjami, wygodna czcionka, szyte kartki - uczta dla oka. Postać kompozytora przedstawiona była wyłącznie od strony jego aktywności artystycznej, o prywatnych perypetiach (poza kłopotami finansowymi) zbyt wiele się nie dowiedzieliśmy, przez co odczuwa się niedosyt po lekturze. Wspólnie obejrzeliśmy aktualne zdjęcia dworu w Śmiłowiczach, który był w posiadaniu Moniuszków, zachwyciły nas także obrazy autorstwa syna kompozytora - Jana Czesława. Powieść godna polecenia, aczkolwiek nie należy jej stawiać w jednym rzędzie z literaturą wysoką.
[30 października 2019]

W Dąbiu o dziwnych losach Eyre i Brontë
25 września 2019 podczas pierwszego jesiennego spotkania klubowiczów, pochyliliśmy się nad "Dziwnymi losami Jane Eyre", Charlotte Brontë. Zanim zgłębiliśmy tajniki dziwnego losu omówiliśmy równie dziwny los samej autorki, jak również jej utalentowanych pisarsko sióstr. Żywot sióstr Brontë przepełniony był niesamowitymi opowieściami tworzonymi w malutkim pokoiku wiejskiej posiadłości, borykaniem się z licznymi chorobami (wszystkie zmarły na gruźlicę, nie przekroczywszy 40. roku życia) i wielką miłością, jaką darzyli siebie członkowie rodziny. Być może to wpłynęło na bardzo emocjonujący styl pisarski oraz charakter głównej bohaterki powieści - Jane. Wszystkim klubowiczom bardzo spodobała się postawa bohaterki, XIX-wiecznej kobiety, pełnej werwy, działania, świadomości własnych atutów a jednocześnie pokory. Nie bez powodu brytyjska krytyka była oburzona postacią Jane, którą uznano za pozbawioną moralności i chrześcijańskich wartości. W XXI wieku Jane bez wątpienia byłaby osobą wielce szanowaną i to właśnie ze względu na silne morale i sprawiedliwość osądów. Książka oczarowała wszystkim dyskutantów i myślę, że zachęciła do innych lektur Charlotty i jej sióstr. Skorzystaliśmy także z multimediów i obejrzeliśmy zdjęcia rysunków Charlotte, a także portrety wszystkich członków jej najbliższej rodziny oraz posiadłości, w której dorastały.
[25 września 2019]

Świat według szaleńca Abulu
28 sierpnia 2019 odbyło się wakacyjne spotkanie klubowiczów DKK w filii bibliotecznej nr 6. Wakacyjną lekturą była debiutancka powieść Chigozie Obioma "Rybacy". Powieść osadzona w nigeryjskich realiach lat 90-tych, traktująca o zawiłym losie czwórki braci, zdeterminowanym przez miejscowego szaleńca Abulu, który przepowiada śmierć jednego z nich. Akcja powieści niezwykle wartka, z mnóstwem odniesień do afrykańskich wierzeń, mitologii, zabobonów. Książka pomimo ponurej treści bardzo spodobała się klubowiczom, przybliżyła świat i po części mentalność małej nigeryjskiej społeczności.
[28 sierpnia 2019]

Życie po śmierci
26 czerwca 2019 odbyło się przedwakacyjne spotkanie uczestników Dyskusyjnego Klubu Książki. Ponoć nic tak nie ożywia – jak trup, dlatego w upalny dzień pochyliliśmy się nad „cmentarną" powieścią Georga Saundersa „Lincoln w Bardo”. Główne postaci tej eksperymentalnej (ale czy na pewno?) książki to duchy, których rozmaite perypetie toczą się na cmentarzu wokół krypty gdzie został pochowany „świeżo” zmarły syn Abrahama Lincolna. Książka przedziwna, nieco przypominająca „Dziady” Mickiewicza. Powieść spodobała się tylko jednej klubowiczce, pozostałych za serce nie chwyciła.
[26 czerwca 2019]

Chińskie opowieści
Na pięćdziesiątym z kolei (jak skrupulatnie odnotowała jedna z klubowiczek) spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliliśmy się nad marzeniami mieszkańców Szanghaju. Przewodnikiem po tym mieście była książka Roba Schmitza „Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj”, z 2016 roku. Reportaż okazał się niezwykle barwny i ciekawy, zaś pomysł autora bardzo oryginalny, gdyż przedstawił Szangahaj widziany oczami mieszkańców zaledwie jednej ulicy. Inaczej miasto postrzega kwiaciarka, inaczej para emerytowanych staruszków, a jeszcze inną perspektywę przedstawia młody sprzedawca akordeonów. Po raz pierwszy na spotkaniu uchyliłam rąbka własnej rodzinnej historii, gdyż moi dziadkowie urodzili się w Chinach i mogłam zestawić obraz Chin z kart książki z obrazem, zapamiętanym z opowieści mojej babci. Reportaż wszystkim bardzo się spodobał, tradycyjnie wykorzystaliśmy w zajęciach multimedia - pokazałam zdjęcia Szanghaju a także ulicy na której toczy się życie bohaterów książki. (Moderator: Hanna Góralska).
[29 maja 2019]

Świat po góralsku
24 kwietnia 2019 w filii bibliotecznej nr 6 odbyła się dyskusja na temat księdza Józefa Tischnera, autora „Historii filozofii po góralsku". Książka okazała się być jedynie tłem do barwnej postaci, jaką był Tischner. Przed rozpoczęciem dyskusji obejrzeliśmy wspólnie film na kanale YouTube „Józef Tischner. Życie w opowieściach", głównie ze względu na możliwość posłuchania gwary góralskiej (konkretnie podhalańskiej). Książka „Historia filozofii po góralsku" była dosyć trudna w odbiorze (właśnie ze względu na specyficzny język), niemniej jednak bardzo interesująca.

Karmienie kamieni
27 marca 2019 na spotkaniu klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki po raz pierwszy mierzyliśmy się z poezją. Skupiliśmy się na twórczości Bronki Nowickiej, która zadebiutowała książką (poezja prozą) „Nakarmić kamień”. Utwory jakie się w niej znajdują nazywane są modułami i traktują o relacji dziecko-kamień. Twórczość zdecydowanie dla wymagającego czytelnika, niełatwa i nielekka w odbiorze. Dzięki multimediom wspólnie obejrzeliśmy spotkanie autorskie z Bronką Nowicką w Krakowie – autorka czytała poszczególne moduły i opowiadała historie, z jakimi są związane. Nie wszystkim twórczość Nowickiej przypadła do gustu, jednak klubowicze uznali, że warto było zapoznać się z tego typu literaturą (za „Nakarmić Kamień” autorka otrzymała w 2016 roku nagrodę NIKE).

Mroczna droga dąbskiego DKK
27 lutego 2019 klubowicze dąbskiego DKK byli „w drodze”. Zdecydowanie wyboistej, wykreowanej przez amerykańskiego pisarza Cormaca McCarthy'ego. „Droga” bo taki właśnie jest tytuł powieści, którą omawialiśmy, to świetny przykład literatury postapokaliptycznej. Książka mroczna, w klimacie ballad Nicka Cave'a czy Toma Waitsa. Po katastrofie (autor nie ujawnia jakiej, logika podpowiada wojnę nuklearną) garstka ludzi, która została na ziemskim padole, walczy o przetrwanie - wśród nich jest ojciec z synem, którzy ocalili w sobie dobroć, zdecydowany deficyt w ukazanym na kartach powieści świecie. Bardzo mocna literatura, pesymistów doprowadzi do rozpaczy, optymistom pokaże światło w tunelu. Dyskusja była przednia.

Zulejka otwiera oczy
W środę, 30 stycznia 2019, odbyło się pierwsze tegoroczne spotkanie klubowiczów zrzeszonych w dąbskim DKK. Omawianą książką była powieść „Zulejka otwiera oczy" - debiut tatarskiej pisarki Guzel Jachiny. Książka została  nagrodzona w Rosji najwyższymi nagrodami literackimi, przetłumaczono ja na kilkanaście języków; jej akcja, zamknięta w ramach lat 1930-1946, zaczyna się w momencie, kiedy bolszewickie władze przystępują do rozkułaczania chłopów. Tytułowa bohaterka, Zulejka, traci  w tym momencie dom, męża, znany sobie świat. Deportowana na Syberię doświadcza  dramatycznych wydarzeń, które otwierają jej oczy na wiele ważnych spraw. Książka wywarła wielkie wrażenie na klubowiczach, szczegółowo omówiliśmy niemal wszystkie wątki jakie się w niej znalazły.

Noc wigilijna
19 grudnia 2018 w filii bibliotecznej nr 6 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Czarował nas nie byle kto - we własnej osobie mistrz klasyki rosyjskiej (a może ukraińskiej) Mikołaj Gogol. Wszelkie czary, dziwy i wytwory fantazji ludzkiej (i czarciej) wyzierały z kart opowiadań zawartych między innymi w zbiorze "Wieczory na futorze koło Dikańki". Z uwagi na okres przedświąteczny jednym z opowiadań była "Noc wigilijna" - utwór, którym Gogol rozjaśnił nam wszystkim humor i wprowadził w świat, który pamięta się raczej z lat dziecięcych wyobrażeń. Opowiadania Gogola w większości spodobały się klubowiczom, aczkolwiek niektórym dał się we znaki strach przed literaturą rosyjską.

Abramović na tapecie
28 listopada 2018, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, pochyliliśmy się nad twórczością Mariny Abramović - światowej "babci" performensu. Omawianą lekturą były wspomnienia artystki "Pokonać mur". Sztuka (a może sytuacja artystyczna) jaką jest performans – nie jest w Polsce zbyt popularna (może tylko w ścisłych kręgach artystycznych), zatem dyskusja toczyła się głównie wobec tematu, czym jest sztuka i czy performens może nią być. Sama osoba Abramović wzbudziła ogromne emocje wśród klubowiczów, artystka na tyle zainteresowała moli książkowych swoją osobą, iż zrodził się pomysł, aby wybrać się wspólnie na jej performans "Do czysta", jaki będzie przedstawiany w marcu przyszłego roku w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej...

Świat performensu
31 października 2018 (środa) odbyło się nietypowe spotkanie klubowiczów, zrzeszonych w dąbskim DKK. Spotkanie miało na celu wprowadzenie uczestników w świat performensu, kreowany przez jedną z najważniejszych artystek XX I XXI wieku – Marinę Abramović. Przeprowadziliśmy dyskujsję o filmie dokumentalnym „Artystka obecna”,  pokazującym działalność artystyczną Mariny.
W listopadzie odbędzie się spotkanie poświęcone autobiografii Abramović, zatytułowanej „Pokonać mur”.

Małe zbrodnie Schmitta
30 października 2018 (wtorek) odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą lekturą były „Małe zbrodnie małżeńskie” francuskiego autora Erica E. Schmitta. Schmitt należy do najpoczytniejszych pisarzy francuskich, jego powieści zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, wiele z nich to gotowe scenariusze spektakli teatralnych. „Małe zbrodnie małżeńskie” to swoista gra pomiędzy dwójką głównych bohaterów, Lisą i Gillesem. Kto jest ofiarą a kto zbrodniarzem w związku – oto dylemat, jaki rozstrzygaliśmy podczas ostatniego spotkania.

"Serce" Radki Franczak
26 września 2018, na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, omawialiśmy "Serce" Radki Franczak. Debiutancką powieść opowiadającą o śmierci oraz relacjach między kobietami trzech pokoleń odebraliśmy bardzo pozytywnie. Przede wszystkim Radka Franczak operuje pięknym, głębokim językiem, kreśli postaci bardzo intensywne ale pozostawia też wiele niedopowiedzeń. Oprócz pisania, Franczak zajmuje się filmowaniem - obejrzeliśmy krótki fragment jej filmu "Gdzie jest Sonia?" oraz wywiad przeprowadzony z autorką w radiowej Jedynce.

Wszyscy się boimy Virginii Woolf
28 sierpnia 2018 (wtorek) odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie klubowiczów dąbskiego DKK. Nawiązując do tytułu sztuki Edwarda Albee „Kto się boi Virginii Woolf?” pokuszę się o stwierdzenie – że wszyscy. A przynajmniej uczestnicy wtorkowego spotkania, którzy przyszli, aby pochylić się nad powieścią Virginni Woolf „Noc I dzień”. Zgodność opinii tym razem niebywała – nikogo z nas powieść literacko nie porwała. Przy zachowaniu należytego szacunku dla dorobku pani Woolf nie udało nam się uniknąć stwierdzeń, że książka była po prostu nudna a jej bohaterowie pozbawienie polotu. Błądziliśmy w londyńskiej mgle, aż do ostatnich stron powieści – a w sumie błądzili nieliczni, którzy doczytali ją do końca.

Kobro i jej mąż
19 czerwca 2018 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie klubowiczów Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 6. Omawianą lekturą była biografia Katarzyny Kobro "Kobro. Skok w przestrzeń" autorstwa Małgorzaty Czyńskiej. Postać rzeźbiarki Kobro wzbudziła duże zainteresowanie klubowiczów, nie mniejsze niż jej twórczość. Ponieważ trudno oddzielić życie Katarzyny Kobro od życia jej męża Władysława Strzemińskiego, spotkanie poświęciliśmy im obojgu. Wymusiła to również sama lektura biografii, będąca bardziej biografią Strzemińskiego, niż jego równie utalentowanej żony.  W spotkaniu wykorzystaliśmy multimedia, obejrzeliśmy zdjęcia prac Kobro, Strzemińskiego, Klamerusa i Gomulickiego.

"Mężczyźni bez kobiet"
We wtorek, 29 maja 2018 r. analizie poddawaliśmy książkę japońskiego pisarza - Haruki Murakamiego, autora zbioru siedmiu opowiadań „Mężczyźni bez kobiet”, książki opowiadającej o samotności, odrzuceniu, cierpieniu i o podróżach po zakamarkach ludzkiej duszy. Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę realizmu magicznego i wyjątkowego stylu pisarskiego Murakamiego. Snuliśmy rozważania na rożne tematy – omawialiśmy cechy męskich bohaterów zaprezentowanych w powieści, dyskutowaliśmy o problemach z bliskością, z którymi borykają się bohaterowie książki, a także o relacjach kobieta – mężczyzna, o kotach i muzyce jazzowej – wątkach typowych dla twórczości japońskiego autora. 

"Agonia dźwięków"
24 kwietnia 2018 odbyło się spotkanie z "Agonią dźwięków" Jaume Cabre w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.
Akcja powieści osadzona jest w zamkniętym klasztorze, którego reguły są ściśle przestrzegane od kilkuset lat a próby najmniejszej ich modyfikacji są niczym innym jak herezją. Cabre uznawany za najwybitniejszego katalońskiego pisarza nakreślił w powieści obraz ponury, nieco ironiczny, jednak dający do myślenia i własnej interpretacji. Dyskusja na temat książki była równie dynamiczna jak akcja powieści i na wiele pytań nie udało nam się znaleźć odpowiedzi. Klubowiczom lektura bardzo się spodobała i mam nadzieję, że zachęciła do zgłębienia twórczości autora.

"Biały oleander"
We wtorek 27 marca 2018 analizie poddawaliśmy książkę amerykańskiej pisarki, dziennikarki i felietonistki Janet Fitch, autorki „Białego oleandra”, książki opowiadającej o dorastaniu w cieniu narcystycznej i charyzmatycznej matki.  Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę życia w więzieniach i domach zastępczych. Snuliśmy rozważania na rożne tematy – omawialiśmy cechy męskich bohaterów zaprezentowanych w powieści, rozmawialiśmy o relacjach matka-córka, kobieta-mężczyzna, o samotności i lęku przed bliskością. W debacie aktywnie brało udział 10 klubowiczów.  Spotkanie przygotowała i moderowała Anna Imbiorowicz.

Cezary Łazarewicz. Tu mówi Polska: Reportaże z Pomorza.
27 lutego 2018
w filii bibliotecznej nr 6 odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone reportażowi Cezarego Łazarewicza - "Tu mówi Polska: Reportaże z Pomorza". Jest to zbiór reportaży z drugiej połowy lat 90-tych oraz z pierwszego dziesięciolecia XXI wieku - większość została opublikowana w "Gazecie Wyborczej". Biorąc pod uwagę rok wydania książki - 2017, część klubowiczów oczekiwała, że opisywane wydarzenia będą rozgrywały się w czasach współczesnych a tymczasem przypomnieliśmy sobie perypetie głównych bohaterów (niektórzy związani z polityką) sprzed kilkunastu, czy 20 lat. Niemniej jednak pozycja warta była uwagi - pokusilismy się o konfrontację czasów minionych z obecnymi. Spotkanie zostało wzbogacone pokazem filmików ukazujących 3 najbardziej charakterystycznych bohaterów reportaży (Jerzy Izdebski, Stanisław Możejko, Andrzej Lepper).

Na spotkaniu 30 stycznia 2018 o godz. 17.00 rozmawialiśmy o książce "Dziewczyny z Portofino" Grażyny Plebanek.

Dewey. Wielki kot w małym mieście
20 grudnia 2017 odbyło się ostatnie w bieżącym roku, jedenaste już, spotkanie z klubowiczami dąbskiego Dyskusyjnego Klubu Książki. Na spotkanie przedświąteczne przygotowałam tzw. lżejszą literaturę, omawiana lekturą była książka biograficzna "Dewey. Wielki kot w małym mieście" autorstwa Nicki Myron. Dewey to kot, który przez 19 lat mieszkał w amerykańskiej bibliotece w Spencer (Iowa), będąc pociechą mieszkańców całej społeczności. Powieść okazała się bardzo ciekawa, gdyż oprócz perypetii autorki (będącej jednocześnie dyrektorką biblioteki) związanych z kotem, biblioteką i ogólnie z życiem książka pokazuje problemy z jakimi na co dzień borykali się mieszkańcy miasteczka (jak choćby kryzysy w latach 80-tych). Klubowiczom historia Dewey'a bardzo się spodobała, obejrzeliśmy za pośrednictwem kanału YouTube 2 filmiki poświęcone temu kotu, a także przedstawiłam prezentację multimedialną zawierającą najpiękniejsze biblioteki świata oraz najciekawsze (m. in. artystycznie) książki.

O muzułmańskim świecie
Dnia 29 listopada 2017, podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, omawialiśmy bardzo ciekawą książkę-reportaż zatytułowaną „Wojna braci. Bojownicy, dżihadyści, kidnaperzy". Autor, Marcin Mamoń, wprowadził nas w świat do którego na co dzień nie mamy dostępu, świat zawiłości rządzących muzułmańskim światem, ale i Europą, USA oraz Rosją. Książka, pomimo ciężkiego tematu, bardzo spodobała się klubowiczom, autor w bardzo rzetelny sposób wytłumaczył wiele kwestii, które przez media są pomijane bądź przeinaczane. Spotkanie wzbogaciliśmy wywiadem z Marcinem Mamoniem, udzielonym dla Programu 2 Polskiego Radia.
[29 listopada 2017]

O rasizmie i agresji
25 października w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki pochyliliśmy się nad problemem rasizmu przedstawionym w powieści Jodi Picoult "Małe, wielkie rzeczy". Dyskusja była bardzo żywiołowa, dotknęliśmy nie tylko zagadnienia rasizmu ale również podjęliśmy temat źródła agresji oraz supremacji. Sama powieść nie wyczerpała tematu, autorka nakreśliła problem zarówno z pozycji czarnoskórej kobiety, jak i miłośnika Ku Klux Klanu. Powieść większości klubowiczom przypadła do gustu, nie wyczerpuje dogłębnie tematu, nie podsuwa również rozwiązań.
[25 października 2017]

Niewidzialne światło
27 września w filii bibliotecznej nr 6 odbyła się dyskusja nad książką Anthony'ego Doerra "Światło, którego nie widać". Powieść została uhonorowana nagrodą Pulitzera jako najlepsza powieść 2015 roku. Na wszystkich klubowiczach powieść wywarła ogromne wrażenie, głównie za sprawą niekonwencjonalnego podejścia autora do tematyki wojennej. Dodatkowo wykorzystane zostały multimedia: obejrzeliśmy 1-minutowy trailer filmu na podstawie powieści oraz kilkuminutowy film poświęcony miastu Saint Malo w Bretanii, gdzie głównie rozgrywała się akcja.
Na spotkaniu pojawiła się również nowa osoba, która zamierza uczestniczyć w przyszłych spotkaniach organizowanych w ramach DKK.
{27 września 2017]

Książka drogi Hugo-Badera
30 sierpnia 2017 odbyło się pierwsze powakacyjne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 6. Omawialiśmy tzw. książkę drogi - „Dzienniki kołymskie” Jacka Hugo-Badera. Spotkanie rozpoczęliśmy od obejrzenia krótkiego filmiku w którym Jacek Hugo-Bader opowiada, skąd się wzięła jego fascynacja Rosją. Obejrzeliśmy też zdjęcia Kołymy przedstawiające kopalnie złota jak i samą przyrodę. Sama książka wywarła na klubowiczach duże wrażenie: syberyjska surowość klimatu połączona z niełatwą historią (obozy pracy na Kołymie) oraz losem obecnych mieszkańców regionu stała się dobrym podłożem do rozmów nad losem ludzkości oraz ogólnie pojętej kondycji Rosji.
[30 sierpnia 2017]

„Żar” w Dąbiu
28 czerwca 2017 w filii bibliotecznej nr 6 odbyło się ostatnie przedwakacyjne spotkanie z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki. W bieżącym roku w Polsce obchodzony jest Rok Kultury Węgierskiej, z tego też powodu sięgnęliśmy po powieść jednego z najważniejszych dla Węgrów pisarzy - Sandora Marai. Powieść „Żar” (w zasadzie mini powieść, zaledwie 140 stron) wywarła na wszystkich duże, pozytywne wrażenie. Nie jest to powieść należąca do tzw. "lekkich", wpisuje się w kanon literatury psychologicznej, może być interpretowana na różne sposoby. Stawia ważne pytania o przyjaźń, zdradę, lojalność - z pewnością jest ponadczasowa (napisana została w 1942 roku). W trakcie spotkania obejrzeliśmy 2 krótkie filmiki: jeden poświęcony hitom i mitom węgierskiej kuchni (o węgierskich kulinariach opowiadała hungarystka i tłumaczka literatury węgierskiej: Anna Butrym), drugi film (zrealizowany przez IPN w Szczecinie) odnosił się do wydarzeń na Węgrzech z 1956 r.
[28 czerwca 2017]

„Morfina” w szóstce
24 maja odbyło się spotkanie klubowiczów DKK w filii bibliotecznej nr 6. Półtoragodzinny czas przeznaczony został na „Morfinę” Szczepana Twardocha i jak się okazało – nie dla wszystkich książka ta była uśmierzeniem bólu. Zdania na temat powieści były podzielone - od zachwytu po zupełne rozczarowanie. Osią powieści jest poszukiwanie tożsamości przez urodzonego w Polsce Konstantego Willemanna, syna Niemca i spolszczonej Niemki. Akcja rozgrywa się w pierwszych miesiącach po wybuchu II Wojny Światowej. Wszyscy klubowicze byli zgodni co do tego, że sam pomysł na narrację powieści jest godny szacunku. Za „Morfinę” Szczepan Twardoch został uhonorowany Paszportem Polityki w 2013, powieść była również nominowana do nagrody Nike. W ramach DKK obejrzeliśmy wspólnie (korzystając z multimediów) 14-minutowy wywiad Łukasza Jakóbiaka ze Szczepanem Twardochem.
[24 maja 2017]

Ludzie i pszczoły
Dnia 26 kwietnia 2017 w filii bibliotecznej nr 6 odbyło się czwarte w tym roku spotkanie w ramach dyskusji nad książką. Omawianą książką był „Rój” Laline Paull, debiut autorki. Opinie na temat powieści były skrajne, jednym podobała się bardzo innym wcale (w grupie niezadowolonych padały zdania, że jest nudna i czytana bez przyjemności). Wspólnie pochyliliśmy się nad zagadnieniem roli pszczół na Ziemi, problemie masowego wymierania tych owadów a także zadziwiających podobieństwach pomiędzy społecznością ludzi a pszczół).
[26 kwietnia 2017]

Zdumienie, emocje i pytania
Dnia 29 marca 2017 odbyło się kolejne spotkanie w Pałacyku Myśliwskim, w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Skupiliśmy się na lekturze książki Ann Patchett „Stan Zdumienia”, z 2011 roku. Miejsce powieści osadzone zostało w Puszczy Amazońskiej, a główna bohaterka Marina ma za zadanie dowiedzieć się co dzieje się z doktor Swenson, która na zlecenie dużego amerykańskiego koncernu farmaceutycznego prowadzi badania nad wynalezieniem leku. Powieść dostarczyła nam sporo emocji, stawia ważne pytania, na przykład: jak daleko naukowcy mogą posunąć się w swoich badaniach.
[29 marca 2017]

Wystarczy być
Na spotkaniu, które odbyło się 22 lutego 2017, o godz. 17.00, porozmawialiśmy o książce „Wystarczy być”, autor: Jerzy Kosiński.
[22 lutego 2017]

Absurdy wojny
Dnia 25 stycznia 2017 odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Grono klubowiczów powiększyło się o dodatkową osobę, co bardzo nas cieszy. Omawialiśmy lekturę Richarda Flanagana „Ścieżki północy”, za którą pisarz otrzymał prestiżową nagrodę Booker Prize w 2014 r. Ponieważ tematyka książki dotyczyła wątków wojennych (ale również miłosnych) nie wszystkim uczestnikom spotkania lektura przypadła do gustu, niemniej jednak dyskusja na jej temat okazała się bardzo ożywiona i ciekawa. Wspólnie zastanawialiśmy się nad absurdem wojny, nad różnicami wynikającymi z odmienności kulturowych pomiędzy Azjatami a Australijczykami, mającymi wpływ na postrzeganie dobra i zła.
[25 stycznia 2017]


Spotkania DKK przeprowadzone w 2016 roku

Bezdomność
1 grudnia 2016 odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dotyczące powieści napisanej przez szczecińską dziennikarkę Małgorzatę Gwiazdę-Elmerych „Toto”. Tematyka powieści należy do tzw. trudnych, gdyż dotyka problemu bezdomności, z którą mierzy się na co dzień główna bohaterka – Renata. Dyskusja na temat omawianej książki była bardzo ciekawa, klubowicze zastanawiali się nad sensem i koniecznością pomagania osobom bezdomnym. Dylematy pozostały nierozwiązane, natomiast sama powieść z pewnością dotknęła głęboko każdego, który ją przeczytał. Poza omówieniem wspomnianej książki prowadząca sięgnęła również do obszernego reportażu francuskiego badacza bezdomności Patrica Declerca „Rozbitkowie, czyli rzecz o paryskich kloszardach”.
[1 grudnia 2016]

Szczecińskie klimaty „Sedinum”
26 października 2016 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Omawianą powieścią był głośny debiut „Sedinum” - książka, której autorem jest szczeciński architekt Leszek Herman. Powieść z gatunku sensacyjnych, porównywana często do „Kodu Leonarda Da Vinci” Dana Browna. Klubowiczom bardzo spodobał się dobór lektury, dzięki której mogli bliżej poznać bogatą i jednocześnie złożoną historię Szczecina. Na spotkaniu wykorzystane zostały multimedia – jako ciekawostkę m.in. przedstawiono zdjęcia i omówiono podziemia w okolicach pobliskiego Jeziorem Szmaragdowym.
[26 października 2016]

Polacy na emigracji
Dnia 18 maja 2016 wraz z klubowiczami Dyskusyjnego Klubu Książki „udaliśmy się na emigrację”, w ramach omawianej na spotkaniu książki "Angole", Ewy Winnickiej. W reportażu autorka przedstawia sylwetki ponad 30 Polaków, którzy wyjechali do Wielkiej Brytanii w poszukiwaniu lepszego życia. I jak to w życiu bywa, jednym się udało osiągnąć wymarzony cel, innym nie. Cytując słowa jednaj z bohaterek książki „jeśli nie udało się tobie w kraju, tym bardziej nie uda się na emigracji”. Podczas spotkania skupiliśmy się głównie na mentalnych różnicach (a tych jest bardzo dużo) pomiędzy Polakami a tytułowymi Angolami. Książka zdecydowanie klubowiczom się spodobała, zaś Wielka Brytania dzięki tej lekturze stała się bardziej egzotyczna. Niemniej jednak żaden z uczestników DKK nie wyraził chęci udania się na emigrację co daje nadzieję, że na kolejne (wrześniowe) spotkanie klubowicze stawią się w komplecie. Niezdecydowanych serdecznie zapraszamy!
[18 maja 2016]

Trudne chwile z Żadanem
W środę, 27 kwietnia 2016, odbyło się drugie w tym roku spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Wraz z uczestnikami spotkania omawialiśmy powieść ukraińskiego pisarza, poety i performera Serhija Żadana “Depeche Mode”. Wybór lektury nie był przypadkowy – Serhij Żadan, uznawany za jedną z najbardziej wpływowych osób na Ukrainie, jest bez wątpienia najbardziej oryginalnym współczesnym pisarzem, laureatem Literackiej Nagrody Europy Srodkowej “Angelus”.  
Powieść “Depeche Mode” nie należy do łatwych, opisuje perypetie nastoletnich chłopców w Charkowie w roku 1993. Akcja rozgrywa się w ciągu zaledwie kilku czerwcowych dni, dni przepełnionych deszczem, alkoholem, rozterkami dotyczącymi “rządzących krajem”. Język powieści bez wątpienia jest rzadkością w literaturze, a to ze względu na dużą ilość wulgaryzmów, przez co dla większości uczestników spotkania książka była trudna w odbiorze. Ale równie trudne były początki transformacji na Ukrainie w pierwszej połowie lat 90-tych – i głównie wokół tego wątku toczyła się dyskusja.
Podczas spotkania zostały wykorzystane multimedia: ze względu na osobliwy tytuł powieści (nazwa brytyjskiej grupy muzycznej) wysłuchaliśmy 2 fragmentów utworów Depeche Mode (zacytowanego w treści fragmentu utworu “I feel you” oraz najbardziej popularnego utworu grupy “Enjoy the silence”). Ponadto uczestnicy spotkania obejrzeli na ekranie fragment sztuki “Depeche Mode” na kanwie powieści Żadana, wystawianej na deskach teatru w Charkowie w październiku 2015 roku.
[27 kwietnia 2016]

Spotkania DKK przeprowadzone w 2015 roku

Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece w Dąbiu – spotkanie dwunaste

W środę, 30 września 2015 r., w czytelni filii nr 6 przy ul. Dziennikarskiej 39 odbyło się  pierwsze po wakacjach, ale dwunaste od czasu powstania klubu w naszej filii bibliotecznej spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Ponieważ spotkanie miało miejsce podczas tygodnia Zakazanych Książek, różniło się nieco w formie i charakterze od naszych wcześniejszych spotkań klubowych. Wstępem do niego były warsztaty poprowadzone przez Mateusza Lipkę z IPN-u pod hasłem „Papierowa rewolucja: o prasie podziemnej i drugim obiegu”. Spotkanie z pracownikiem IPN-u zostało zorganizowane w ramach obchodów Tygodnia Zakazanych Książek. Klubowicze mieli okazję wysłuchać prelekcji na temat peerelowskiej cenzury, by potem spróbować swoich sił w powielaniu ulotek metodą sitodruku. Podczas spotkania rozwinęła się ciekawa dyskusja na temat wolności słowa oraz cenzury kiedyś i dziś. Warsztaty poprowadzone przez pana Lipkę były wstępem do drugiej części spotkania, podczas której dyskutowaliśmy na temat realiów, w których żyła i tworzyła Hanka Bielicka, wielka polska aktorka estradowa.
[30 września 2015]

Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece w Dąbiu – spotkanie jedenaste
W środę, 24 czerwca 2015 r., analizie poddawaliśmy książkę znanego polskiego reportera, dziennikarza radiowej Trójki, Marka Wałkuskiego. „Wałkowanie Ameryki” opowiada o jego życiu w Stanach Zjednoczonych.  Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę różnic kulturowych pomiędzy Ameryką a Polską. Snuliśmy rozważania na temat religii, posiadania broni, systemu amerykańskiej edukacji, muzyki country, uprzedzeń rasowych oraz modelu demokracji amerykańskiej. W debacie aktywnie brało udział 9 klubowiczów.
[24 czerwca 2015]

Reportaże ze wspaniałego świata
W środę 25 lutego 2015 r. analizie poddawaliśmy książkę niemieckiego dziennikarza Guntera Wallraffa, przedstawiciela tzw. reportażu uczestniczącego, pt. „Z nowego wspaniałego świata”.
Książkę napisał znany i wielokrotnie nagradzany pisarz i dziennikarz, którego metoda pracy polega na wcielaniu się w określoną rolę, by dogłębnie i na własnej skórze poznać zasady działania określonych grup społecznych i funkcjonowania państwa. Gunter Wallraff w książce o znaczącym tytule „Z nowego wspaniałego świata” wciela się w rolę np. bezdomnego czarnoskórego pracownika  korporacji lub fabryki.
Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę tolerancji, stosunku do Innego, znieczulicy społecznej, braku skutecznych form pomocy państwowej czy społecznej. Snuliśmy rozważania nad zagrożeniami, jakie niesie za sobą agresywny kapitalizm i brak postaw prodemokratycznych wśród obywateli.
W debacie aktywnie brało udział 14 klubowiczów. W przeddzień spotkania uczestnikom zostały rozesłane e-maile przypominające o wydarzeniu, osoby nie korzystające z internetu zostały powiadomione telefonicznie. 
[25 lutego 2015]  

Świat poza Internetem
W środę, 28 stycznia 2014, analizie poddawaliśmy książkę „E-migranci: pół roku bez Internetu, telefonu i telewizji”, Susan Maushart. Książkę-reportaż napisała amerykańska dziennikarka, która wraz z trójką dzieci na pół roku całkowicie odcięła się od nowoczesnych technologii – Internetu, smartfonów, telewizji i konsoli, a przez pierwsze dwa tygodnie nawet od elektryczności. Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę uzależnienia od mediów. Omawialiśmy zagrożenia czyhające na użytkowników nowoczesnych technologii, szczególnie zjawisko zwane „hikikomori” czyli "wycofanie społeczne" – sytuacja, w której dana osoba prawie cały czas bez przerwy przebywa w domu, nie kontaktując się ze społeczeństwem, a trwa to przez okres dłuższy niż 6 miesięcy. W debacie aktywnie brało udział dziewięcioro klubowiczów. W przeddzień spotkania uczestnikom zostały rozesłane e-maile przypominające o wydarzeniu, osoby nie korzystające z Internetu zostały powiadomione telefonicznie. 
[28 stycznia 2015]

Spotkania DKK przeprowadzone w 2014 roku

Mordercze klimaty
Spotkanie siódme. W środę, 26 listopada 2014 r., analizie poddawaliśmy książkę Katarzyny Bondy pt. „Polskie morderczynie”. Jak mówi autorka, książka ta powstała, żeby pokazać, że nic nie jest czarno-białe, w każdym z nas jest agresja, a bariera pomiędzy nami a bohaterkami tej książki jest płynna.  Bonda postanowiła dać prawo wypowiedzi każdej ze zbrodniarek. W „Polskich morderczyniach”   mówią one o różnych aspektach życia kobiety, miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci. Ich zbrodnie zaś poznajemy z rozdziałów sporządzonych na podstawie akt sądowych, które autorka przeczytała i na ich podstawie wszystkie historie starała się opisać rzetelnie i bez emocji.  Wokół książki rozwinęła się pełna namiętności dyskusja poruszająca tematykę zbrodni i kary. Omawialiśmy biografię Katarzyny Bondy i sylwetki kobiet  przedstawionych w książce, snuliśmy rozważania dotyczące genezy zła i zbrodni. W debacie aktywnie brało udział dziesięcioro klubowiczów. Spotkanie przygotowała i moderowała.
[16 listopada 2014]

Japończycy i reszta świata
Spotkanie szóste. W środę 29 października analizie poddawaliśmy książkę Joanny Bator „Japoński wachlarz: powroty”, reportaż z pobytu pisarki w Kraju Kwitnącej Wiśni.  Wokół książki rozwinęła się pełna emocji dyskusja poruszająca tematykę różnic kulturowych pomiędzy Japonią a Polską (i Europą).  Omawialiśmy biografię autorki i sylwetki innych postaci przedstawionych w książce, snuliśmy rozważania dotyczące  mentalności naszych rodaków i Japończyków.. W debacie aktywnie brało udział sześcioro klubowiczów. W przeddzień spotkania uczestnikom zostały rozesłane e-maile przypominające o wydarzeniu, osoby nie korzystające z Internetu zostały powiadomione telefonicznie. 
[29 października 2014]

Początki 
Na początku lutego 2014 r., w bibliotece przy ul. Dziennikarskiej 39, swoją działalność zainaugurował Dyskusyjny Klub Książki. Na spotkanie organizacyjne przybyło aż dwadzieścia osób chętnych do dyskusji o książkach. Z powodu dużego zainteresowania ze strony mieszkańców prawobrzeża, postanowiliśmy stworzyć w naszej filii w Dąbiu aż dwa DKK. Pierwszy z nich wyznaczył swoje spotkania na pierwszą środę każdego miesiąca, drugi – na ostatni czwartek. Klubowicze zgodnie orzekli, że najbardziej dogodne dla nich jest rozpoczynanie spotkań o godzinie 17.00.

Wraz ze zmianami kadrowymi w filii bibliotecznej nr 6 od września 2014 r. funkcjonuje tylko jeden Klub Książki, którego moderatorem jest Anna Imbiorowicz. Spotkania klubowe odbywają się zawsze w ostatnią środę miesiąca, o godzinie 17.00.

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie