Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: DKK 12

Dokument

DKK 12

Jesteśmy dziarską grupą miłośników literatury, kawy, herbaty i pysznych ciast. Spotykamy się w każdy pierwszy czwartek miesiąca w samo południe, aby wśród śmiechu i żartów oddawać się refleksjom i dyskusjom na każdy temat – nie tylko ten literacki.
Z niecierpliwością oczekujemy każdego następnego spotkania, doskonale czując się w swoim towarzystwie, połączeni  zamiłowaniem do czytania oraz poczuciem humoru.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chcących dzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi literatury i życia, a także tych, którzy chcieliby po prostu  miło spędzić czas wśród interesujących i życzliwych ludzi. Ale ostrzegamy – to uzależnia!
Zapraszamy w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godz. 12.30. Spotkania prowadzi Anna Żurkowska. 

Na kolejnym spotkaniu 2 kwietnia 2020 rozmawiać będziemy o książce "Ministerstwo bólu", autot: Dubravka Ugrešić.

"Bracia Burgess"
Na spotkaniu 4 marca 2020 rozmawialismy o książce "Bracia Burgess", E. Strout.

Kolor milczenia
Luty to miesiąc, w którym przypadają urodziny naszego Klubu Książki - w tym roku szóste. Przez te minione lata spędziłyśmy ze sobą ponad 100 godzin na 67 spotkaniach, rozmawiając o 68 książkach. Moje drogie Panie - raz jeszcze dziękuję za ten wspólny czas; za Wasze zaangażowanie i wiarę, że warto; za Wasze otwarte umysły i chęć poznawania nowego; za szczere dyskusje, odważne osądy i szacunek dla cudzego, czasem odmiennego zdania; za zaufanie... Życzę Wam i sobie wielu kolejnych inspirujących literackich podróży we wspólnym gronie.
Na spotkaniu urodzinowym rozmawiałyśmy o książce pt "Kolor milczenia" E. Barceló. Historia o tym, jak trudno pokonać demony przeszłości, rozwikłać dawne tajemnice, znaleźć odpowiedź na pytanie: czy warto? - poprowadziła nas aż do Maroka z lat 40-tych XX wieku. Wielopłaszczyznowość geograficzna i historyczna stała się też inspiracją do dalszych poszukiwań i do pogłębiania własnej wiedzy na temat bogatej historii Maroka i Hiszpanii.
Tę wciągającą historię czyta się szybko i z przyjemnością, a zmyślna kompozycja nie pozwala się przy niej nudzić, polecamy więc ją z głębokim przekonaniem.
[6 lutego 2020]

Asymetrie
Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w nowym roku dotyczyło powieści, która wywołała u nas różne wrażenia. Mowa o "Asymetrii", Lisy Halliday, okrzykniętej po ukazaniu się drukiem objawieniem i jedną z najważniejszych książek roku 2018.
Książka składa się z trzech części. W części pierwszej (zatytułowanej "Głupota") obserwujemy historię rozwoju znajomości Alice (dwudziestokilkuletniej pracownicy nowojorskiego wydawnictwa) i Ezry (utytułowanego pisarza po siedemdziesiątce). Ich relacja okazuje się bardziej skomplikowana niż prosty związek uczeń - mistrz i mimo początkowej fascynacji opartej na kontraście wieku i doświadczenia ta dwójka rozwija pewną emocjonalną zależność.
Część druga ("Szaleństwo") to historia Amara - ekonomisty o podwójnym, irackim i amerykańskim, obywatelstwie, które sprawia, iż zwykła podróż do Londynu przeistacza się w kafkowską konfrontację jednostki i państwa, a zarazem opowieść wspomnieniową o życiu i podjętych wyborach.
Część trzecią natomiast stanowi wywiad z noblistą Ezrą, który w końcu doczekał się upragnionej nagrody.
Tytułowych asymetrii mamy tu wiele - od kontrastu pomiędzy młodością i starością, naiwnością i doświadczeniem, po jednostkę i państwo czy wschód i zachód. Pytanie brzmi, czy jest możliwe ich pogodzenie, znalezienie jednej płaszczyzny porozumienia?
Książka podzieliła naszą grupę na tych, którym się zdecydowanie nie podobała i nic wartościowego sobą nie wniosła, powielając jedynie znane już schematy i tematy w sposób zdecydowanie daleki od odkrywczego oraz tych, którzy dostrzegli w niej coś interesującego poprzez poruszenie wielu istotnych problemów współczesnego świata (np. wojny) i stawianie pytań o możliwość porozumienia ponad indywidualnymi różnicami. Mamy więc kolejną asymetrię.
[9 stycznia 2020]

2019

Żegnam, świecie wesoły
Na ostatnim w tym roku spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o "Po trochu", W. Gogoli. Za ten debiutancki zbiór mikroopowieści autorka nominowana była do Nagrody Nike, Gryfii oraz Angelusa. Wygraną zapewniła jej nominacja do Nagrody Conrada w 2018 roku.
Jak sama przyznała: „To przetworzona autobiografia, podkoloryzowana prawda. 90 procent bohaterów „Po trochu” to osoby prawdziwe, członkowie mojej rodziny. Miałam w tym egoistyczny interes, chciałam ich zatrzymać na dłużej, utrwalić. Główna bohaterka Weronika również jest mną. Zdecydowałam, że będzie małą dziewczynką. To był dla mnie wytrych. Bezpieczne schronienie”.
(wyborcza.pl/weronika-gogola-debiutantka-na-miare-conrada )
Mówi się, że to książka o śmierci. I ta śmierć rzeczywiście pojawia się w każdej z opowieści, patrzy na nas niemal z każdego zdania. Ta opinia jednak spotkała się w trakcie naszej rozmowy z głośnym sprzeciwem. Mimo wszechobecnej śmierci książka ta przyniosła nam wiele radości. Przywołała wiele wspomnień z własnego dzieciństwa, przypomniała o zapomnianych zwyczajach i obrzędach. Spostrzeżenia na temat świata czynione z perspektywy małej dziewczynki wielokrotnie wywoływały uśmiech na naszych twarzach, a wspomnienia narratorki o bohaterach opowieści i anegdoty z nimi związane zapewniają im nieśmiertelność. I mimo że każda z części mówi o czyimś odejściu, to paradoksalnie jest to opowieść o życiu, pewnym cyklu, codzienności.
Uwagę naszą zwróciła też konstrukcja - 12 części w większości interpretacji utożsamianych jest z dwunastoma godzinami czuwania przy zmarłym. Forma ta zaprowadza pewien porządek i harmonię w procesie czytania. Współgra również z  inicjującą opowieść pieśnią żałobną "Żegnam cię, mój świecie wesoły...".
Gorąco polecamy!
[5 grudnia 2019]

Jak to w rodzinie
Bohaterką ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki była powieść "Współczesna rodzina", autorstwa H. Flatland. Jest to opowieść o tym, jak jedna decyzja seniorów rodu potrafi zachwiać życiem innych jej członków. A że to decyzja o rozwodzie, to doświadczymy pełnego wachlarza różnorakich emocji głównych bohaterów w postaci dzieci rozwodzącej się pary. Każde z nich na swój sposób przeżywa zaskakującą sytuację, próbując zrozumieć przyczyny i konsekwencje tej decyzji.
W miarę czytania sami zaczynamy sobie zadawać pytanie: co by było, gdyby...?
[7 listopada 2019]

Przywrócić ojcu pamięć
Na październikowym spotkaniu Klubu Książki rozmawiałyśmy o "Fałszerzach pieprzu", Moniki Sznajderman. Jest to rodzinna historia autorki, w której zderzają się dwa światy - wojenne losy żydowskiej rodziny ojca i polskiej rodziny matki. Z ułamków wspomnień, ze starych zdjęć i dokumentów próbuje ona odbudować pamięć o własnych korzeniach.
Jak mówi autorka: „Przez wiele lat nie miałam takiego kontaktu z ojcem, jaki zazwyczaj się ma, albo przynajmniej powinno. Nie rozmawialiśmy o jego przeszłości. Książka pozwoliła mu częściowo wrócić do dziejów swoich bliskich, a częściowo nawet je poznać. Odkąd zaczęłam przywracać do życia jego bliższych i dalszych krewnych, poczuł się – mam wrażenie – na świecie mniej sam. Przywróciłam ojcu pamięć, uczyniłam ją naszą wspólną, i to chyba było najważniejsze”.
Ta książka pozwoliła mi zbudować od nowa relację z tatą.
(kultura.onet.pl/monika-sznajderman)
Jest to jedna z tych książek, które zapadają głęboko w pamięć, dotykają, czasem wręcz bolą... Mnie przynajmniej. I każą zadać sobie kilka trudnych pytań. Polecam.
[3 października 2019]

Przejmująca historia rodzinna
Na ostatnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o powieści Larsa Myttinga "Płyń z tonącymi". Ten norweski dziennikarz i pisarz znany jest zapewne szerzej, jako autor bestsellera pt. "Porąb i spal".
Powieść, która była przedmiotem naszego spotkania, to historia rodzinna, której początki sięgają I wojny światowej. Główny bohater opowieści - Edvard - próbuje rozwikłać rodzinną tajemnicę i pokonać demony przeszłości. Razem z nim wędrujemy z Norwegii do Francji i na Szetlandy, składając powoli w jedną całość historię, która naznaczyła całe jego życie.
Książka wciąga od pierwszych stron – ostrzegamy! Napisana jest lekkim, porywającym, bardzo plastycznym i sugestywnym językiem, który sprawia, że nieomal na własnej skórze czujemy chłód szetlandzkiego sztormu. Gorąco polecamy!
[29 sierpnia 2019]

Dwanaście srok
Na ostatnim spotkaniu Klubu Książki rozmawiałyśmy o ptakach. A wszystko to za sprawą książki Stanisława Łubieńskiego pt. "Dwanaście srok za ogon". Jest to rzecz niezwykła, dotykająca tak wielu obszarów życia i wiedzy, iż wymyka się ścisłym definicjom.
Bohaterów tej opowieści jest wiele - to oczywiście ptaki wszelkiej maści, ale także ich pasjonaci (zawodowi i amatorscy), artyści, pisarze, historycy, a nawet obrazy i miejsca. Na każdej stronie tej niewielkiej książki uczymy się czegoś nowego; spoglądamy na szeroko rozumiany ptasi świat z wielu, czasem bardzo zaskakujących, perspektyw. I wciąga nas on do tego stopnia, że chciałoby się wziąć lornetkę i pójść na długi spacer już, natychmiast. Gorąco polecamy!
[1 sierpnia 2019]

Ocalałe fragmenty
Nasza pierwsza Klubowa wakacyjna lektura to książka "Lektor z pociągu 6.27", którą napisał Jean-Paul Didierlaurent. Ta mała, niepozorna rzecz francuskiego autora okazała się być idealną letnią lekturą.
Guylain Vignolles, główny bohater książki, pracuje w zakładzie zajmującym się utylizacją książek, będąc jednocześnie ich wielkim miłośnikiem. Jedynym elementem jego życia, pozwalającym przetrwać katusze wywołane znienawidzoną pracą, jest poranny rytuał czytania na głos fragmentów ocalonych z czeluści maszyny zakładowej zwanej Ono. Publicznie, w pociągu. Ten rytuał sprawi również, że jego dotychczas smutne - w jego własnym odczuciu - życie, odmieni się diametralnie.
Jest to lektura przeurocza, dowcipna, lekka, ironiczna, z całą galerią nietuzinkowych postaci, w których nie sposób się nie zakochać.
Gorąco polecamy!
[4 lipca 2019]

Interesująca postać
Czerwcowe spotkanie Klubu Książki spędziłyśmy na rozmowie o powieści "Papuga Flauberta", Juliana Barnesa. Rzecz jest to niełatwa, nieoczywista i na pewno wymagająca dużego skupienia - trochę tę przyjemność z lektury utrudnił nam skwar za oknem.
Mimo słów krytycznych w odniesieniu do książki, pośród których powtarzała się opinia o wysokim poziomie trudności, o przesyceniu faktami czy też perspektywie bardzo literaturoznawczej, pozwolę sobie skupić się na tym, co pozytywnego z niej zostało wyniesione.
Otóż Flaubert ukazał nam się jako bardzo interesująca postać. Oglądamy go z wielu różnych, nieznanych nam do tej pory, perspektyw - od sybaryty, egoisty i ekscentryka po człowieka o wielkim sercu. Widzimy go, jako dokładnego obserwatora swego otoczenia oraz miejsc podróży i językowego detalistę, cyzelującego każde słowo tworzonego tekstu. A wszystko to podane w formie, która zmusza do zwolnienia, skupienia - ten wysiłek jednak pozwoli nam chłonąć niezwykły klimat tej niepozornej, acz bardzo wymagającej książeczki.
[6 czerwca 2019]

Rzecz mała, a jednak wielka
Majowe spotkanie Klubu Książki poświęcone było krótkiej opowieści pt. "Całe życie", autorstwa Roberta Seethalera.
Akcja tej niewielkiej powieści toczy się w austriackich Alpach i opowiada historię życia Andreasa Eggera - bohatera fascynującego, który raz za razem zawstydza nas swą pokorą, mądrością, skromnością.
Rzecz mała, a jednak wielka; trudna, a jednocześnie łatwa. Napisana w sposób mistrzowsko zwięzły, trafny, skondensowany - była dla nas bodźcem do wielu przemyśleń i ożywionej dyskusji.
Na zachętę jeden z wielu zapadających w pamięć cytatów:
A kiedy po pierwszych roztopach wychodził porankiem na mokrą od rosy łąkę przed chatą i kładł się na jednym z rozsianych tam płaskich głazów, czując zimny kamień pod plecami, a na twarzy ciepłe promienie słońca, wtedy miał uczucie, że wiele rzeczy wcale nie poszło tak źle.
[9 maja 2019]

Urzekająca, niesamowita, baśniowa
Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było debiutowi młodej autorki T. Obreht pt. "Żona tygrysa".
Téa Obreht (rocznik 1985) była najmłodszą pisarką nominowaną na listę „New Yorkera” najlepszych dwudziestu pisarzy do lat 40. "Żona tygrysa" została uznana za najważniejszą książkę roku 2011 i przyniosła autorce nagrodę Orange Prize for Fiction (jest laureatką najmłodszą w dziejach nagrody).
Bohaterką książki jest młoda lekarka Natalia Stefanović, która wyjeżdża do sąsiedniego kraju, by zaszczepić dzieci w sierocińcu. W trakcie podróży dowiaduje się, iż zmarł jej ukochany dziadek - dodatkową zagadką jest fakt, iż zdarzyło się to podczas tajemniczego wyjazdu dziadka do małej mieściny niedaleko celu jej podróży. Próba wyjaśnienia celu tej podróży staje się pretekstem do snucia wielowątkowej historii, w której splatają się wojenne Bałkany, wspomnienia dotyczące zmarłego dziadka i opowieści na wskroś magiczne, jak chociażby ta o tytułowej Żonie Tygrysa czy o Nieśmiertelniku. Jest to jednak przede wszystkim opowieść o ludziach - ich osobistych historiach, tajemnicach i lokalnych wierzeniach. A wszystko podane dojrzałym, gęstym, nie pozwalającym przerwać czytania językiem.
Urzekająca, niesamowita, baśniowa - to tylko niektóre z opinii.
Nic dodać, nic ująć.
[4 kwietnia 2019]

Jak to się dzieje
21 marca 2019 odbyło się spotkanie Klubu Książki poświęcone powieści "Kolej podziemna" Colsona Whiteheada. Jej główną bohaterką jest Cora, przedstawicielka trzeciego pokolenia niewolników na plantacji bawełny. To jej dramatyczną drogę do wymarzonej wolności śledzimy przez kilka południowych stanów Ameryki Północnej.
Autor do napisania tej książki przygotowywał się kilkanaście lat i praca ta została doceniona Nagrodą Pulitzera oraz wieloma entuzjastycznymi recenzjami. Przystępny i obrazowy język, a także kompozycja i sposób prowadzenia historii sprawia, iż czyta się ją łatwo i szybko. Co nie znaczy jednak, iż jest to lektura lekka w treści. Ogrom okrucieństwa wszelkiego rodzaju, jaki znajdujemy na kartach książki, poraża. I każe się zastanowić, książka ta bowiem nie jest tylko opowieścią o losach niewolników z plantacji bawełny - jest to opowieść w dużej mierze uniwersalna, którą odnieść możemy do wielu innych sytuacji i zdarzeń.
Po lekturze zostało z nami jedno pytanie, na które nie znalazłyśmy satysfakcjonującej odpowiedzi. Jak to się dzieje, że jeden człowiek patrzy na drugiego i myśli sobie: on jest głupszy, nie ma rozumu, trzeba nim porządzić, bo sam sobie nie poradzi. Jak to się dzieje...?
Zachęcamy do lektury.
[21 marca 2019]

Klubowe gorące mleko
W miniony czwartek nasz Dyskusyjny Klub Książki obchodził swoje piąte urodziny. To już 5 lat odkąd na pierwszym inauguracyjnym spotkaniu w lutym 2014 roku spotkała się grupa ośmiu zupełnie nieznanych sobie osób, by pod wodzą Marysi rozpocząć przygodę z Klubem. W przeciągu tych lat ustalił się nam stały 9-osobowy skład grupy, są to: Alina, Basia, Ela, Emilia, Halina, Krysia, Maryla, Mirka, Renia. Czasem jest nas nawet i dziesiątka. Nasze comiesięczne Klubowe spotkania to nie tylko rozmowy o książkach. Każda lektura jest wyjściem do dyskusji na wiele różnych tematów, czasem zdawałoby się zadziwiająco odległych od przedmiotu spotkania. Często mamy różne zdania, czasem się spieramy, nie zawsze wszystkim podobają się "zadane" książki. Potrafimy jednak o tym rozmawiać i wzajemnie się inspirować. Z biegiem lat umiejętności rzeczowej argumentacji na temat przeczytanej lektury oraz smak literacki wyostrzyły się na tyle, że i poza Klubem czytamy coraz więcej i lepiej. A co najważniejsze - niepozorna wydawałoby się inicjatywa zaowocowała szczerą przyjaźnią. I to napawa mnie dumą największą. Dziękuję Paniom raz jeszcze za minione Klubowe pięć lat. Dziękuję za wszystkie pozaklubowe inicjatywy i przedsięwzięcia, w których zawsze ochoczo biorą Panie udział. I z niecierpliwością oczekuję kolejnych.
A "Gorące mleko" (D. Levy'ego) - naszą lutową lekturę - oczywiście gorąco polecamy.
Przygotowanie i prowadzenie: Anna Żurkowska
[7 lutego 2019]

„Wyspa” S. H. Bjornsdóttir
Pierwsze spotkanie Klubu Książki w nowym roku dotyczyło pozycji pt. „Wyspa”, której autorką jest islandzka dziennikarka Sigríđur Hagalín Björnsdóttir.
W świat bohaterów wkraczamy w momencie, gdy Islandia zostaje nagle odizolowana od świata - nie działa Internet, telefony, a wysłane na zwiady samoloty i statki z niewyjaśnionych przyczyn nie wracają na wyspę. Kraj nie ma żadnego kontaktu ze światem zewnętrznym. Życie społeczne i polityczne musi zostać zorganizowane od nowa, a nowe warunki wystawiają na próbę wszystko, co do tej pory rozumieliśmy pod pojęciem człowieczeństwa.
Nie jest to książka łatwa w odbiorze - zmusza nas do zadania sobie wielu trudnych pytań i stanięcia twarzą w twarz z bolesnymi odpowiedziami. Warto jednak wykonać ten wysiłek i poświęcić chwilę na zastanowienie się, co by było gdyby...
Jako podsumowanie pozwolę sobie zacytować jedną z Pań:
Powieść pokazuje nam krok po kroku jak cienką politurą jest kultura, umowy społeczne. Jak łatwo jest nią zachwiać. Jak szybko może pojawić się faszyzm, nienawiść do innego, manipulacja prawdą i kłamstwem. Jak łatwo przesuwają się granice człowieczeństwa.
Gorąco polecamy.
[10 stycznia 2019]
 

2018

Na spotkanie 6 grudnia 2018 omawialiśmy książkę "Oto jestem", autorstwa J. S. Foer.
[6 grudnia 2018]

"Nieczułość" Martyny Bundy
W miniony czwartek (8 listopada 2018) na spotkaniu Klubu Książki rozmawiałyśmy o debiutanckiej powieści Martyny Bundy pt. "Nieczułość". Jest to saga rodzinna, opowieść o czterech pokoleniach kaszubskich kobiet z Dziewczej Góry, z okolic Kartuz, których losy naznaczyła trauma wojenna i powojenna. Silne, wyraźnie narysowane bohaterki są żywe, pełnokrwiste. Z detalami poznajemy ich emocje i charaktery, sposób zachowania i motywacje, które po każdej zawierusze każą im się dźwignąć i walczyć dalej. Te doświadczenia wpływają na relacje, stąd tytułowa nieczułość.
Jak mówi sama autorka:
Nieczułość ma dwa znaczenia w mojej książce. To nie jest przypadek, że akcja powieści dzieje się na Kaszubach. Tutejszy chłód, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, jest Kaszubom bardzo bliski, ale w książce dodatkowo wynika ze zranienia. Jest to mechanizm zamarznięcia po doświadczeniach, które są zbyt trudne żeby je unieść. Jest konieczny żeby przetrwać, ale żeby nie zostać w tym chłodzie na zawsze, trzeba przeżyć wiosnę, czyli odradzanie się, potem lato, i jesień, czyli godzenie się, że straty są częścią życia. I chcę zaznaczyć, że w odniesieniu do Kaszubów mówię o delikatnym chłodzie, o dystansie, natomiast powieściowa nieczułość to jest coś innego. To konieczność, która dotyczy ludzi postawionych w sytuacji nie do udźwignięcia. Inaczej nie dałoby się tego przetrwać.
(magazynkaszuby.pl/martyna-bunda-lubie-kaszubski-chlod/)
[8 listopada 2018]

Przygoda fryzjera damskiego
Październikowe spotkanie Klubu Książki trochę skomplikowały nam pierwsze jesienne przeziębienia, ale na szczęście lektura książki Eduardo Mendozy większości poprawiła nastrój. Mowa o powieści pt. "Przygoda fryzjera damskiego", której bohater, po zakończeniu "odsiadki" w zakładzie psychiatrycznym, zostaje fryzjerem-detektywem i wplątuje się w ciąg nie mających końca absurdalnych zdarzeń. Książka ta zyskała już dawno status kultowej. Określa się ją pastiszem kryminału, "tarantino fiction", przede wszystkim jednak jest to przepełniony absurdalnym humorem, napisany świetnym, lekkim, ale jednocześnie wycyzelowanym do ostatniej kropki językiem, kawałek dobrej literatury. A co najważniejsze - zachęca, by sięgnąć po więcej. Polecamy!
[4 października 2018]

„Amerykaana”
Na wrześniowym (6.09.2018) spotkaniu rozmawialiśmy o książce Ch. N. Adichie "Amerykaana".

„Nakarmić kamień”
Sierpniowe spotkanie DKK poświęcone było książce autorstwa Bronki Nowickiej „Nakarmić kamień”. O pozycji tej głośno zrobiło się po tym, gdy została nagrodzona Nagrodą Nike - dyskusja na temat zasadności uhonorowania debiutu literackiego w takiej formie jedną z najważniejszych polskich nagród literackich długo wrzała pośród miłośników literatury. Postanowiłyśmy się więc z nią zmierzyć.
Lektura tej niepozornej książeczki wcale nie należy do najprostszych - krótkie formy, które mogłyby wydawać się łatwe w odbiorze, są gęste od znaczeń i naładowane emocjami. Jakie emocje w nas obudziły? Od melancholii przez smutek po poczucie sztuczności. Nie zmienia to jednak faktu, iż każde poznawanie nowego ma swoją wartość.
[2 sierpnia 2018]

"Rybacy"
W lipcu Klub Książki rozmawiał o debiutanckiej powieści Chigozie Obiomy "Rybacy". Jest to historia nigeryjskiej rodziny, rozgrywająca się w latach 90-tych w mieście Akure, w południowo-zachodniej części kraju. Historię opowiada nam najmłodszy z czwórki braci będących jej bohaterami - Ben. Z jego perspektywy poznajemy dramatyczne wydarzenia, zapoczątkowane jednym spotkaniem z miejscowym szaleńcem. Mimo egzotycznej dla nas scenerii wydarzeń książka miała dla wszystkich wymiar uniwersalny - jak przypowieść o winie, karze i przebaczeniu. Odbiór ten niewątpliwie jest także zasługą pięknego, przejrzystego, a jednocześnie bardzo obrazowego języka, łączącego w sobie współczesność i ludowość.
[5 lipca 2018]

"Sznurówki"
7 czerwca Klub Książki pochylił się nad krótkim dziełem Domenico Starnone "Sznurówki". Jest to historia małżeństwa i  rodziny - jej rozpadu, prób łatania, późniejszych konsekwencji działań podjętych we wczesnych latach wspólnej drogi. Wnioski? Każda relacja wymaga pielęgnacji. 
[7 czerwca 2018]

Genialna przyjaciółka
4 kwietnia 2018 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone pozycji „Genialna przyjaciółka” autorstwa Eleny Ferrante. Jest to pełna emocji historia przyjaźni dwóch dziewcząt, przedstawiona na tle Neapolu połowy ubiegłego wieku. Prowadzeni przez narratorkę poznajemy lata ich dorastania w jednej z ubogich dzielnic miasta, próby wyrwania się ku lepszej przyszłości. Na uwagę zasługuje również szereg barwnych postaci drugoplanowych, wspaniale dopełniających malowany na naszych oczach obraz, odgrywających przeogromną rolę w losach bohaterek.

O czym jest ta książka? „O dojrzewaniu, przyjaźni, zazdrości, niewykorzystanych szansach, o odpowiedzialności. O tym, jak trudno być rajskim ptakiem wśród przeciętności; o zdradzie ubranej w dobrotliwość...” To tylko jedna opinia. Zachęcamy gorąco do poznania własnej.
[4 kwietnia 2018]

Jak podróżować i robić inne rzeczy
2 marca 2018 odbyło się spotkanie DKK poświęcone książce U.Eco „Jak podróżować z łososiem?”.
Zbiór 45 esejów, z których każdy jest swoistą instrukcją obsługi dla czytelnika (np. Jak inteligentnie spędzić urlop, Jak jeść w samolocie, Jak grać indianina), spotkał się z dużą sympatią naszych Klubowiczek. Inteligentny humor, często sięgający do absurdu, wywoływał salwy śmiechu także w czasie spotkania. Dodatkowo lektura ta odczarowała trochę samego autora, którego większość z czytających nie znała od tej strony.
[2 marca 2018]

Misja: Encyklopedia
Lutowe, urodzinowe (to już 4 lata!) spotkanie Klubu Książki dotyczyło ostatniej powieści A. Pereza-Reverte pt. "Misja: Encyklopedia". Jest to historia przenosząca nas do XVIII wieku, o podróży dwóch przedstawicieli Hiszpańskiej Akademii Królewskiej, bibliotekarza don Hermógenesa Moliny oraz emerytowanego admirała don Pedro Zárate y Queralta, do Paryża, w celu nabycia, w tajemnicy, egzemplarza "Wielkiej Encyklopedii Francuskiej". Wyprawę tę próbuje zakłócić najęty przez innych członków Akademii rzezimieszek Raposo. Jej przebieg, a także filozoficzne dysputy o tym, co - czy rozum, czy może religia - winny być ważniejsze, autor umila nam trzecią płaszczyzną swej powieści - a mianowicie pisze o tym, jak pisze. Warstwa ta dotyczy zbierania materiałów na temat przedstawianej historii, poszukiwania faktycznych miejsc znalezionych w dokumentach i relacji ze swoistej podróży śladami naszych bohaterów.
Opinie na temat powieści są różne - takie też były i nasze. Z jednej strony książka przyciąga i ciekawi, z drugiej irytuje i odpycha. W jednym jednak zgodziłyśmy się bez problemu - napisana jest pięknym językiem, dobór i rysunek postaci jest fascynujący, a zagłębianie się w opowieść okazuje się być wielką czytelniczą przyjemnością. Szczerze polecamy!
[1 lutego 2018]
 

Pierwsze spotkanie Klubu w nowym roku dotyczyło malutkiej fizycznie książeczki, ale o dużym ładunku emocjonalnym. Mowa o "Kontenerze" Wojciecha Tochmana i Katarzyny Boni. Jest to pierwszy owoc projektu "Migracje", niezwykłego przedsięwzięcia reporterskiego o codziennym dramacie syryjskich uchodźców.

Autorzy wybrali się w podróż do Jordanii, by na własne oczy zobaczyć i osobiście doświadczyć, jak wygląda drugi pod względem liczby ludności obóz uchodźców na świecie. Zaatari to pustynne miasto, długie i szerokie na kilka kilometrów. Miejsce w pustce. Bez pamięci, bez tożsamości. Tysiące namiotów w kolorze piachu - postawiono je kilka lub kilkanaście miesięcy temu. I tysiące białych, na dalekich obozowych obrzeżach - te rozłożono niedawno. Białe są również kontenery. Blaszane pudełka, jak piece, gdy pali skwar. I jak lodówki, gdy zimny grudzień. 

(www.agora.pl/agora_Kontener)

Ta mała książeczka wywołała w nas cały wachlarz emocji, skonfrontowała z niewiedzą, zmusiła do rewizji poglądów. Warto. Polecam.

Mężczyźni bez kobiet
Na grudniowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o książce pt. "Mężczyźni bez kobiet" autorstwa H. Murakamiego. I jeśli mnie pamięć nie myli - pierwszy raz zdarzyło się, by czytana pozycja tak nas podzieliła.

Omawiana książka to zbiór siedmiu opowiadań, których bohaterami są mężczyźni - różni, na różnych etapach życia, o różnym statusie społecznym. Wszystkich jednak łączy jedna cecha - utrata, a co za nią idzie - samotność, nie tylko fizyczna, ale i emocjonalna. Rozumiana na wiele różnorakich sposobów, wywołana odmiennymi zdarzeniami, czynnikami; objawiająca się w każdym przypadku inaczej. Jest bólem po śmierci, pustką po rozstaniu, wyrzeczeniem, terapią, czy też śmiercią samą w sobie.

Dla części z nas czytanie tej książki było zagłębianiem się w emocje, odnajdywaniem drugiego dna opowiadanych historii. Dla innych - doświadczeniem nie zostawiającym żadnego czytelniczego śladu na duszy. Co najważniejsze jednak - potrafimy o tak różnych wrażeniach otwarcie i spokojnie rozmawiać. Dziękuję. Oby tak dalej :)

Szwedzkie kalosze

Listopadowe spotkanie Klubu Książki dotyczyło ostatniej fabularnej pozycji H. Mankella "Szwedzkie kalosze".
Jest to luźna kontynuacja "Włoskich butów", o których rozmawialiśmy w 2014 roku. Do postaci Fredrika Welina wracamy po ośmiu latach w okolicznościach dość dramatycznych - pewnej nocy ze snu wyrywa go pożar jego domu. To zdarzenie burzy i tak kruche poczucie bezpieczeństwa naszego bohater. Na domiar złego zmierzyć się musi z podejrzeniami o bycie podpalaczem, stawić czoła własnym uczuciom do nowo poznanej dziennikarki oraz ułożyć  burzliwą relację z córką. Wszystkie te okoliczności wzmagają potrzebę zrozumienia istoty przemijania, znalezienia sensu życia, zweryfikowania relacji łączących z otaczającym światem i ludźmi. Fredrik próbuje okiełznać teraźniejszość uciekając we wspomnienia, w efekcie czego w bardzo niespieszny, ale treściwy sposób uczestniczymy w porządkowaniu życia.
[8 listopada 2017]

Na spotkaniu, które odbyło się 5 października, o godz. 12.30, rozmawialiśmy o książce Grażyny Plebanek "Nielegalne związki".

Na spotkaniu, które odbyło się 3 sierpnia, rozmawialiśmy o książce  Hermana Kocha "Kolacja".

W domu z witrażem
Na czerwcowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiałyśmy o powieści Żanny Słoniowskiej „Dom z witrażem”. W jednym z mieszkań tego domu mieszkają cztery kobiety: prababka, babka Aba, matka Marianna i córka-narratorka, która prowadzi nas przez dzieje swej rodziny i Ukrainy jednocześnie.
Książka wzbudziła różne emocje - od nudy i irytacji przez zasmucenie przedstawionym obrazem Lwowa po zauroczenie językiem i wciągającym klimatem. Poprowadziła nas też do rozmowy o własnych doświadczeniach z Ukraina, a także relacjach polsko-ukraińskich.
[1 czerwca 2017]

Król

W miniony czwartek na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Klub Książki rozmawiałyśmy o "Królu" Szczepana Twardocha. Mimo początkowych problemów, „Król” ostatecznie skradł serca Klubowiczek.
"Król" nie jest lekturą łatwą - zarówno ze względu na przedstawioną historię, jak i język w tym celu użyty. Jednakże mnogość wniosków, rozmaitość refleksji i temperatura wrażeń, jakie ta książka wywołała, jest godna podziwu.
Jest to opowieść o Warszawie lat 30. XX wieku:
Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks, dzielnice nędzy i luksusowe burdele, błoto Woli i eleganckie ulice Śródmieścia. Żydzi i Polacy. Getto ławkowe i walki uliczne. Etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. A ponad wszystkimi podziałami  zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą.

Co urzekło? Historia; wiedza, którą musiał zdobyć autor, by stworzyć świat przedstawiony, mimo że wiemy, iż to "jedynie" jego wizja tegoż świata; odwaga w podejmowaniu tematów niewygodnych; intrygujący rysunek psychologiczny postaci; interesująca i zaskakująca konstrukcja fabularna. To wszystko sprawiło, że pojawiła się ochota na przeczytanie innych książek autora. I mimo że wulgarny język i wysoki poziom przedstawionego okrucieństwa czyniły tę lekturę wymagającą, to przez większość Klubowiczek, po pierwszych trudach, została ona "połknięta" w zaskakująco krótkim czasie. Wręcz pojawił się wniosek, że to dość niepokojące - książka, którą określa się jako studium zła, instrukcję wyrafinowanego sadyzmu, powinna odrzucać czytelnika. Tutaj zaskakująco dla wszystkich zadziało się coś przeciwnego.

Szczęśliwym być...

Kwietniową lekturą naszego Klubu Książki był "Rachunek" Jonasa Karlssona. Autor jest cenionym szwedzkim aktorem i pisarzem. Debiutował jako dramaturg, a zachęcony sukcesem postanowił spróbować swych sił także w prozie. Sadząc po zdobytym uznaniu – z sukcesem.
"Rachunek" jest historią o zwykłym, przeciętnym mężczyźnie. Pracuje na pół etatu w wypożyczalni filmów, nie założył własnej rodziny, nie gromadzi dóbr materialnych. Pewnego dnia dostaje rachunek na 5 700 000 koron. Kiedy okazuje się, że to nie pomyłka, próbuje wyjaśnić sytuację.... I tu zaczyna robić się ciekawie. Tytułowy rachunek wystawiony został za... przeżycia.
- Proszę wyjrzeć przez okno.
- Okej.
Wstałem z podłogi i podszedłem do uchylonego na kilka centymetrów kuchennego okna. Było otwarte przez całą noc. Może kilka dni. Nie wiedziałem. Ciepło coraz bardziej zacierało granicę między światem zewnętrznym a wewnętrznym. Kilka dni temu przez dobre pół godziny miałem w kuchni ptaka. Nie wiem, co to był za gatunek, ale mi się podobał. Trzepotał skrzydełkami i krążył miedzy kuchennymi szafkami, zanim wyleciał, posiedział też chwilę na stole.
- Co pan widzi? - odezwał się głos w słuchawce.
- Budynek - odpowiedziałem. - I parę drzew...
- Coś jeszcze?
- Następne domy i ulicę, kilka samochodów...
- Coś jeszcze?
- Widzę błękitne niebo, słońce, kilka chmurek, ludzi, dzieci bawiące się na chodniku, dorosłych, sklepy, kawiarnie... Ludzi spędzających ze sobą czas...
- Właśnie. Czuje pan jakiś zapach?
- Hm... tak.
Wciągnąłem w nozdrza powietrze z ulicy. Było słodkie i ciepłe od letnich zapachów. (...)
- Czuje pan, prawda? - ciągnęła kobieta w słuchawce. - Odczuwa pan, ma pan fantazje, przyjaciół i znajomych. I sny, mam rację?
Wcale nie czekała na odpowiedź.
- To znaczy? - zapytałem.
- Śni pan w nocy?
- Zdarza mi się.
- Hm. Myśli pan, że to wszystko jest gratis?
(1)
I jeszcze dla ścisłości za co jest rachunek:
Pułap zadłużenia wyliczamy na podstawie matrycy uwzględniającej wiek, miejsce zamieszkania, szczególne przeżycia, sukcesy, odległość od morza. Takie rzeczy. Standard mieszkania i jakość relacji. Na koniec wyliczamy sumę Przeżytego Szczęścia. (2)  
Naszemu bohaterowi trudno zrozumieć, z jakich powodów jego rachunek jest nad wyraz wysoki - nigdy nie uważał się za człowieka nad wyraz szczęśliwego. Prowadzi przeciętne życie samotnego mężczyzny w średnim wieku, bez fajerwerków i nadmiernych ekscytacji. Jego rozważania w prostej linii prowadzą nas do pytania: czym jest szczęście? Mimo absurdu sytuacji zaczynamy zastanawiać się, co rzeczywiście potrzebne jest nam do szczęścia? Bogactwo materialne? Czy szczęśliwymi uczynić nas może umiejętność cieszenia się drobnymi rzeczami? Na przykład czystym, błękitnym niebem, ogrzewającym nas słońcem, zapachem drzew, filiżanką kawy itp? Czy w ogóle da się zdefiniować szczęście?
W trakcie naszej dyskusji nie udało nam się dojść do jednoznacznej definicji szczęścia - ustaliliśmy, że każdy ma jego własną wersję, zależną od charakteru, wychowania, mentalności, a nawet miejsca zamieszkania. Pewne jednak okazuje się, że warto o swoje szczęście dbać, zastanowić się nad nim i je pielęgnować. Bo warto być szczęśliwym.

(1) "Rachunek" J. Karlsson, Wyd.Kraków 2016, str. 23
(2) Ib., str. 37
[6 kwietnia 2017]

Sensei i miłość
2 marca 2017 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, którego tematem był utwór japońskiej autorki Hiromi Kawakami "Sensei i miłość", rzecz wymagająca przez swą odmienność - powolny rytm, skupienie na szczegółach, kontemplacyjność, koncentrację na drobnych wydarzeniach dnia codziennego. Hiromi Kawakami jest jedną z najwybitniejszych i najczęściej tłumaczonych na język polski współczesnych pisarek japońskich, laureatką wielu nagród.
Bohaterami książki są Tsukiko Ōmachi, samotna 37-letnia kobieta, oraz 70-letni emerytowany nauczyciel języka japońskiego, Sensei Harutsuna Matsumoto. Złożenie identycznego zamówienia w miejscowym barze sprawia, że ich życie nabierze innych barw.
Tytułowa miłość, jako relacja międzyludzka, często pojawia się w utworach autorki, opiera się ona jednak raczej na pragnieniu jakiejkolwiek wspólnoty niż szalonych, romantycznych porywach – trudno ją wyrażać, a nawet w relacji między matką a córką („Manazuru”) przeważa uczucie samotności i niezrozumienia. Wszyscy u Kawakami żyją w pojedynkę. Boją się zobowiązań, nie tylko wobec ludzi – uwagi na temat niechęci do trzymania zwierząt z obawy, że można by się było do nich przywiązać, wyraża zarówno pan Nakano, jak i Sensei. Postaci nie planują zbytnio swoich działań, ich spotkania są często przypadkowe, wszystko zdaje się wydarzać samo z siebie. Dorosłość i tłumaczenie sobie rzeczywistości przychodzi opornie, życie rodzi głównie kłopoty, niezręczne sytuacje i niezrozumienie. (http://japonia-online.pl/article/506)
Czy jest to jednak książka o miłości? Niekoniecznie.  Bardziej chyba o samotności i strachu z niej wynikającym. 

Jakie wrażenia wywołała w naszych Klubowiczach? Oto przykładowe opinie:
Powolność, delikatność, refleksyjność, kontemplacja, napisana jak w pigułce.
Spokojna, a jednocześnie buduje napięcie i rodzi pytania, co dalej? 
Ciekawe - mało ze sobą rozmawiali, ale stworzyła się między nimi bliskość, i ta bliskość drugiej osoby jest najważniejsza.
Ten dystans stwarzał szczególny rodzaj porozumienia - nikt się nie spieszył, nie zdobywał nikogo, nie poganiał. Oboje czekali na coś więcej z rozwagą i ten dystans dał czas na porozumienie.

Początkowo nużąca ze względu na powolny rytm. Później stopniowo zaczyna przemawiać. Zaczynamy rozumieć zamiar autora, który daje czytelnikowi czas na zagłębienie się w temacie i zrozumienie intencji.

[2 marca 2017]

Kobiety bez mężczyzn
Lutowe spotkanie naszego Klubu Książki dotyczyło pozycji napisanej przez irańską autorkę Shahrnush Parsipur pt. "Kobiety bez mężczyzn".
Autorka za wydaną w 1989 roku książkę została wtrącona do więzienia, jej wydawca został także aresztowany, wydawnictwo zamknięte, a to małe, niepozorne dzieło trafiło na listę książek zakazanych ze względu na temat, który podejmowało, czyli kobiety. Jak mówi sama autorka:
"Szanuję islam tak, jak szanuję inne religie. W książce nie odnoszę się do islamu praktycznie w ogóle. Piszę o kobietach" (1). Książka ta to napisana zadziwiająco bezpośrednim i bezpretensjonalnym, acz nie stroniącym od ostrych wyrażeń i kolokwializmów językiem opowieść o pięciu kobietach, pochodzących z różnych środowisk i bogatych w odmienne doświadczenia. Ich losy przecinają się i łączą na krótką chwilę w pięknym ogrodzie w Karadż, który staje się namiastką kobiecej utopii, miejscem, gdzie bohaterki znajdują schronienie, uciekając od męskiej dominacji i opresyjnych reguł społecznych.
Wedle słów autorki, jej "intencją było zakwestionowanie utrwalonych stereotypów dotyczących roli kobiety w irańskiej kulturze i zwrócenie uwagi na hipokryzję, tak kobiet, jak i mężczyzn, w realizowaniu tradycyjnych wzorców" (2).
Autorka zostawia nas z dużym polem do interpretacji, bez gotowych odpowiedzi, zmusza do zastanowienia się, a proces ten prowadzi nas do wniosków, których w pierwszym odruchu wcale byśmy się nie spodziewali. Rajski kobiecy ogród wcale nie jest idealnym miejscem. Staje się jedynie tymczasowym schronieniem, które ostatecznie opuszczają wszystkie bohaterki, by odnaleźć drogę do harmonijnego życia we wcześniej zanegowanym społeczeństwie.
Książka wzbudziła wiele pozytywnych emocji; doprowadziła nas do pytań, na które odpowiedzi wcale nie są jednoznaczne, a na pewno nie jednakowe dla wszystkich. Oto parę przykładowych opinii:
"Autorka zaciera granicę między jawą a snem"
"Ta książka jest wielką alegorią, nie można jej czytać dosłownie"
"Pierwszy raz czytałam tego typu książkę, miałam inne pojęcie o islamie"
"Bajkowa, w klimacie "Baśni tysiąca i jednej nocy"
"Czy emancypacja w rozumieniu europejskim jest dobra?"

Nasze lutowe spotkanie przypieczętowało też trzy lata wspólnych literackich zmagań. Bardzo dziękuję wszystkim Klubowiczom za Waszą obecność; za comiesięczne spotkania udowadniające, że dyskutować o literaturze warto i że książka może być wspaniałym zalążkiem cudownej przyjaźni. Życzę i Wam, i sobie, aby się nam nigdy nie znudziło.
(1) Kobiety bez mężczyzn S. Parsipur, Wyd. Claroscuro 2010, str. 126
(2) Ibidem, str. 130
[2 lutego 2017]

Dwie niezwykłe książki
5 stycznia 2017 r. odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Dotyczyło tym razem nie jednej, a dwóch książek – „Limonowa”, Emmanuela Carrère, oraz „Na dno szybu”, Leszka Adamczewski
Pierwsza opowiada o postaci autentycznej; jest to powieść biograficzna o pisarzu, awanturniku, polityku Eduardo Sawience, spleciona z historią ZSRR i Rosji, w której śledzimy losy bohatera, w ukraińskim Charkowie, Nowym Jorku, Paryżu i Moskwie.
Jak mówi sam autor książki:
Urodził się zaraz po wojnie i wychowywał na Ukrainie, tam był kimś w rodzaju młodocianego przestępcy. Potem został poetą, tworzącym poza oficjalnym obiegiem, bez papierów żyjącym w Moskwie ery Breżniewa. Stamtąd w latach 70. emigruje do Nowego Jorku, gdzie bieduje, wiodąc barwne życie. Ten nowojorski okres dokumentuje jego pierwsza powieść – „To ja, Ediczka”. Książka ta ukazała się najpierw we Francji. Limonow przenosi się do Paryża, gdzie żyje jako pisarz w latach 80. Wtedy też go osobiście poznaję.
(...) Nigdy nie osiągnął masowego sukcesu, ale stał się gwiazdą w pewnych wąskich kręgach. Nawet nie tyle należących do literackiego establishmentu, ile najbardziej wówczas w całym Paryżu modnych, jednocześnie najbardziej światowych i alternatywnych. To były czasy punka, pewnej frywolność, okres najlepszej koniunktury na prowokacje i paradoksy. Limonow, publicznie mówiący, że Sołżenicyn to „stary kretyn”, wznoszący toasty na cześć Stalina doskonale się w niej odnajdywał. Wszyscy uważali, że na tle śmiertelnie poważnych, nudnych i szlachetnych rosyjskich dysydentów on jest jak powiew świeżego powietrza. To był najszczęśliwszy okres w jego życiu. To wszystko skończyło się, gdy upadł Związek Radziecki. Limonow porzuca Paryż, dołącza do Serbów w trakcie wojny w Bośni.

(...) Po wojnie Limonow wraca do Rosji, tworzy osławioną Partię Narodowo-bolszewicką, wszyscy postrzegają go wtedy jako jakieś zwariowane połączenie sieroty po ZSRR i faszysty. Na początku poprzedniej dekady zostaje osadzony w więzieniu pod zarzutem próby zamachu stanu w Kazachstanie. Siedział prawie trzy lata. Po tym przyjął kolejne wcielenie: stał się jednym z liderów demokratycznej opozycji przeciw Putinowi w Rosji. (...) Jego biografia to zresztą nie tylko materiał na znakomitą powieść przygodową, ale także doskonały symbol tego, co stało się z Rosją i rosyjską inteligencją po upadku komunizmu.
(...) On całe życie jest wierny ideałowi siebie, jaki wypracował sobie, gdy był małym chłopcem. Od dzieciństwa Limonow chciał tak naprawdę tylko jednego: być bohaterem narodowym. Jeszcze przed emigracja pisze poemat "My, bohater narodowy". Ale bohater to nie znaczy "człowiek sukcesu", wręcz przeciwnie. Bohater może być na dnie, może być wielkim looserem, ale nie może się sprzedać.
(http://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/carrere-limonow-zawsze-chcial-byc-bohaterem/)

A co mówi o sobie sam bohater?
Czuje się Pan szczęśliwy?
Oczywiście. A jakże. Wszyscy - zawodowcy i amatorzy - uważają mnie za największego rosyjskiego pisarza. I jednocześnie jestem jednym z głównych rosyjskich polityków. Byłem wspaniałym chłopakiem, w młodości pracowałem w charkowskich fabrykach. czego chcieć jeszcze? Niesamowite życie miałem.
(http://krytykapolityczna.pl/kultura/czytaj-dalej/limonow-nie-lubie-spokojnego-glupiego-zycia/)

Druga książka - "Na dno szybu" Leszka Adamczewskiego - to zbiór kilkunastu sensacyjnych reportaży z dziejów Górnego Śląska, przede wszystkim z czasów drugiej wojny światowej i okresu powojennego. We wstępnym fragmencie książki czytamy:
"Na dno szybu" nie jest pracą naukową czy popularno-naukową o dziejach Górnego Śląska w latach 1939-1945. Z premedytacją pominąłem wiele ważnych wątków, koncentrując się głównie na wydarzeniach i sprawach, o których rzadziej piszą zawodowi historycy. Wojenne losy skarbów kultury, tajne bronie oraz tajne narady i akcje to także elementy historii Górnego Śląska. Nawet w tak głośnej sprawie, jak prowokacja gliwicka z 31 sierpnia 1939 roku, można znaleźć elementy pomijane przez oficjalną historiografię.
(Na dno szybu: od Oberschlesien do Górnego Śląska / Leszek Adamczewski, Replika, cop. 2013, s.24)

Książka dodatkowo opatrzona jest wieloma zdjęciami, szkicami i materiałami archiwalnymi, co czyni jej lekturę jeszcze bardziej interesującą.

[5 stycznia 2017]


Spotkania DKK przeprowadzone w 2016 roku

"Prowansja" Lawrence Durell
8 grudnia odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone „Prowansji” Lawrence Durrella. Tytuł może zwieść czytającego w stronę typowej literatury podróżniczej – nic bardziej mylnego. Dzieło to zalicza się do tzw. „travelogues” - nurtu literatury angielskiej, dla której trudno znaleźć odpowiednik w innych literaturach europejskich. Nie jest to klasyczny dziennik podróży czy też relacja z niej. Jest to swego rodzaju introspekcja inspirowana otaczającą nas w danym momencie rzeczywistością. O „Prowansji” mówi się, że jest to pewien rozrachunek autora z miejscem, w którym przyszło mu mieszkać przez ostatnie 30 lat życia i które mógł bacznie obserwować; że jest to historia zakochiwania i odkochiwania się – zarówno zewnętrzna, jak i wewnętrzna. Starożytna przeszłość regionu skonfrontowana z komercyjną, niestety, teraźniejszością wywołuje tęsknotę za tym, co już minione, niemożliwe do odzyskania, za czym możemy właśnie jedynie tęsknić. Prowansja to pewien stan ducha i ten stan ducha autor stara się nam przedstawić poprzez odwołanie do historii, która jawi się tutaj jako jedyny ratunek przed niekoniecznie zachwycającą teraźniejszością.
Czytanie tej książki to swoiste wyzwanie – jedni z naszych Klubowiczów czytali ją na wyrywki, inni powoli, jeszcze inni dwa razy, by móc się w niej rozsmakować i odkryć coś nowego. Wszyscy jednak zgodziliśmy się, że jest to doskonały bodziec do wybrania się w opisywane przez autora miejsca, tak więc – do zobaczenia w Prowansji!
[8 grudnia 2016]

"Droga do wyzwolenia" Lawrence Wright
3 listopada odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem rozmawialiśmy o książce pt. "Droga do wyzwolenia", której autor - Lawrence Wright - postanowił rozprawić się z tajemnicą scjentologii. Książka poraża obfitością szczegółów na temat ruchu i całej organizacji; odkrywa nie tylko historię powstania, ale też obnaża sekrety i mechanizm działania, które to wielokrotnie wprawiają w szok i oburzenie. Rozważania nasze wybiegły daleko poza granice scjentologii; objęły różne inne religie czy też ruchy totalitarne. W trakcie spotkania próbowaliśmy zrozumieć, skąd bierze się podatność na manipulację; dlaczego tak łatwo jej ulegamy i jak to możliwe, że skłonni jesteśmy uwierzyć w najbardziej nieprawdopodobne teorie, jeśli tylko zostaną nam we właściwy sposób podane.
[3 listopada 2016]

Droga przez Polskę
6 października odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawialiśmy o książce Ziemowita Szczerka „Siódemka”, która wzbudziła pełen wachlarz emocji i reakcji. Od śmiechu przez podziw po niechęć.
Siódemka to „szós polskich królowa, droga, która jest kręgosłupem polskiego państwa, Polski wiślanej (...) wzdłuż Siódemki, Siódemeczki, rozwlekła swoje ciało Polska, ta Polska, the Polska, ten projekt, prodżekt, prodżekt Polska, który kilka razy nie wypalił, a teraz znów jest odpalony i terkocze, działa jakoś, pyr-pyr, pyr-pyr, zbiera się jakoś do kupy, próbuje się na nowo określić, a Siódemka jest jego osią przeprowadzoną od Gdańska przez Warszawę po Kraków i góry, przez sam jego środek, rozcina ziemię, z której ta Polska wypływała, które są jej esencją, które nadają jej kształt i ton, bo to rzeczywistość przy Siódemce nadaje ton reszcie kraju, bo to Siódemka to polskie centrum, a reszta to peryferia, choć sama Siódemka to peryferium do kwadratu (...).
Siódemka jak syn siódmy siódmego syna, siedem dni tygodnia, siedem sumeryjskich demonów, siedem kolorów tęczy, siedem wzgórz Rzymu i Drugiego Rzymu, siedem starożytnych mórz, siedem niebios, siedem gór i siedem rzek, siedem bram piekieł, siedem pieczęci, siedem głów Bestii i siedem rogów Baranka, siedem cudów świata i siedem grzechów głównych". 1/
Autor zaprasza nas do kolejnej podróży, tym razem przez Polskę, w której towarzyszymy Pawłowi, dziennikarzowi internetowego pisma, w drodze z Krakowa do Warszawy. I ta podróż jest jak droga przez piekło „najpolstszej Polski”, która śmieszy i przeraża, kłuje w oczy zaściankowością, prymitywnością, brzydotą. Jest jednocześnie swoistym krzywym zwierciadłem, gorzkim żartem literackim o sile rażenia, zwalającej nas z nóg i zmuszającej do refleksji. A wszystko to okraszone językiem pełnym wulgaryzmów, bulwersującym, dla niektórych dyskredytującym, ale doskonale oddającym koloryt postaci i sytuacji.
[6 października 2016]


1/  Siódemka Z.Szczerek, Korporacja Ha!art, Kraków 2014, s.23

1 września odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone „Istotom ulotnym” Irvina Yaloma
Relacja pani Haliny, jednej z Klubowiczek:
Nasze spotkanie 1 września dotyczyło książki Irvina D. Yaloma „Istoty ulotne". Spotkanie odbyło się w nieco węższym gronie i z panią Anią jako prowadzącą. Dyskusja wokół omawianej książki była gorąca, wypowiedzi bardzo osobiste, dotykające niekiedy intymnych przeżyć. Czytelniczki podkreślały znaczenie życzliwej obecności bliskiej osoby w sytuacji trudnej, umiejętności zwrócenia się o profesjonalną pomoc. Wielokrotnie powracała myśl z ponadczasowych „Rozmyślań” Marka Aureliusza „każdy z nas jest czymś ulotnym”. Puentą spotkania było zdanie prekursora psychologii egzystencjalnej Irvina D. Yaloma „myślenie o końcu życia zachęca nas, by śmielej chwytać teraźniejszość”.

Na spotkaniu, które odbyło się 7 lipca 2016, o 12.30, rozmawialiśmy o książce Mileny Agus „Ból kamieni”.

Poetycka "Zima" Stasiuka
Czerwcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było zbiorowi opowiadań Andrzeja Stasiuka pt. "Zima".  
Są tacy autorzy i takie teksty,  o których dyskusja nie pozostawia obojętnym - są zbyt bilskie sercu i ciężko zdobyć się na profesjonalny dystans. Dlatego oczekiwaniu na opinie naszych Czytelników towarzyszyło przyspieszone bicie serca. Większość z nas zetknęła się z prozą tego autora po raz pierwszy, więc tym większą radość sprawiła świeżość ich reakcji.
A jakie były? Posłuchajmy:
"Czytając to, tam byłam".
"Za każdym razem coś we mnie ożywa, kiedy wracam do wybranych fragmentów".
"Miałam utonięcie, kiedy czytałam o garnku emaliowanym po wierzchu na niebiesko, w środku białym".
Dyskusja była ożywiona, toczyła się nieprzewidywalnymi torami. Od emocji, i to nie tylko tych "literackich", momentami było wręcz gorąco (chociaż upał też dawał się we znaki).
 Ważnym motywem okazała się kwestia istnienia przedmiotów jako takich:
"I nie wiadomo, czy rzeczy, które żyły i umarły, będą zbawione, czy ktoś je wskrzesi i poskłada, czy jakiś eschatologiczny mechanik podłubie w nich niebieskim śrubokrętem i tchnie w nie nowy oraz wieczny zapas koni mechanicznych albo kilowatów, czy też ich nieskończoność będzie miała pogańską formę powrotu do praźródeł, czyli do rozkładu na elementarne cząstki". 1/
Proza poetycka Stasiuka zrobiła na Klubowiczach niemałe wrażenie – jej zmysłowość opisów, metaforyczność, refleksyjność. Literatura, która spowalnia oddech, wycisza i narzuca swój rytm – rytm prowincji. Spodobała nam się tak bardzo, że postanowiliśmy po wakacjach sięgnać po kolejną pozycję tego autora, a kilka z naszych Pań wypożyczyło to, co akurat mieliśmy dostępne "na półce". Stasiukowi mówimy więc "do zobaczenia wkrótce", a na naszych Klubowiczów oczekujemy z niecierpliwością już 7 lipca o 12.30.
[2 czerwca 2016]

1/ A.Stasiuk, Zima, Wołowiec, 2001, s.27.

Miasto bezprawia
12 maja 2016 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, na którym rozmawiano o pozycji pt. "Detroit. Sekcja zwłok Ameryki".
Książka Charliego LeDuffa, ukazująca Detroit jako miasto bezprawia, korupcji, bezrobocia, w którym strażacy chodzą w dziurawych butach, a policja jeździ autami bez podwozia, może być szokująca. Skandale erotyczne, "znikające" pieniądze, szaleństwo masowych podpaleń, gwałty, morderstwa na ulicy w biały dzień – to codzienność. Lektura wciągająca i porażająca jednocześnie. Wśród tego nieco apokaliptycznego obrazu pojawia się On - Charlie LeDuff – słynny dziennikarz, który kiedyś mieszkał w tym mieście, przybywa, by walczyć o prawdę i sprawiedliwość. Pomimo iż jest to reportaż, taka "amerykańskość" autostylizacji nie razi, co najwyżej bawi. Nie przesłania też niewątpliwych walorów książki, chociaż to nie Detroit, ale nasz Charlie i jego rodzina znajdują się w centrum uwagi. Losy tej rodziny to rodzaj pars pro toto historii całego Detroit.
Wbrew pozorom jest to książka niosąca nadzieję – odnajdziemy ją w postawach bohaterskich strażaków, niektórych policjantów, wyborach zwykłych ludzi, którzy pomimo wszystko próbują godnie i uczciwie żyć, a także w spojrzeniu przypadkowo napotkanego jelonka.
"Raczej nie masz co liczyć na reinkarnację, więc musisz sobie jak najlepiej radzić teraz z tym, co masz. Rób, co w twojej mocy, i staraj się być dobrym człowiekiem. Łapiesz?"

Do naszego znakomitego grona klubowiczów dołączyła nowa czytelniczka – serdecznie witamy panią Bogusławę. Mamy nadzieję, że się u nas zadomowi na stałe.
[12 maja 2016]

Okrucieństwo wojny
Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książce noblistki Swietłany Aleksijewicz pt. “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety". Czy w jakimkolwiek języku ludzkim można odnaleźć słowa, które byłyby w stanie oddać koszmar wojny? Istnieją ludzie, którzy oniemieli wskutek doświadczanych okropieństw – być może zabrakło im skali dla słów nieprzystających już do rzeczywistości. Język jest wytworem kultury, wojna – tego, co mroczne w człowieku. Dwie przeciwstawne strony medalu. Autorka dokonuje ciekawego zabiegu – oddaje głos setkom “radzieckich" kobiet, które w latach młodości czynnie uczestniczyły w II wojnie światowej. Wojna oczami kobiet: istot stworzonych, aby dawać życie, z ich wrażliwością, zapałem, pragnieniem miłości i piękna.
"Kobiety opowiadają inaczej i o czym innym. ‘Kobieca’ wojna ma swoje własne barwy, zapachy, własne oświetlenie i przestrzeń uczuć. Własne słowa.(...) I cierpią tam nie tylko ludzie, ale także ziemia, ptaki drzewa. Wszyscy, którzy żyją razem z nami na tym świecie. Cierpią bez słów, a to jest jeszcze straszniejsze..."1/
"Napisać taką książkę o wojnie, żeby niedobrze się robiło na myśl o niej, żeby sama ta myśl była wstrętna. Szalona. Żeby nawet generałom zrobiło się niedobrze..."2/
Idąc śladami Swietłany Aleksijewicz, oddajemy głos naszym Klubowiczom:
"Nie mogłam uwierzyć, że ten naród był aż tak zindoktrynowany"
"Kto nie z nami ten pod mur"
"Najgorsze było to, że ktokolwiek wrócił – od razu był zdrajcą i szpiegiem"
"Mój mąż czytał i klął"
"Myślę, że trzeba zapomnieć. Pamięć zbiorowa powinna być wyciszona. Nie trzeba tego ciągle rozpamiętywać."
"One tak naprawdę poświęciły całe swoje życie. Nie mogły o tym nawet mówić."
"Mnie jako matce w głowie się nie mieściło, aby mając głodne dzieci, ostatnie pieniądze oddać Stalinowi."
"Młodość naiwna, romantyczna porywa się na coś, o czym nie ma zielonego pojęcia. (...) Romantyzm zostaje wykorzystany przez osoby, które nie są romantyczne."
"Człowiek ma dwie twarze – jedną zwierzęcą, drugą ludzką. I na wojnie obie się ukazują."
"Jestem pełna sceptycyzmu, jeśli chodzi o człowieka."
"Nie mówiły, że były na wojnie, bo zostałyby odrzucone."
"Nie można mieć jednego serca do nienawiści, a drugiego – do miłości. Człowiek ma jedno, więc zawsze myślałam o tym, jak to serce ocalić.
Po wojnie długo bałam się nieba, bałam się nawet podnieść głowę do nieba. Bałam się zobaczyć zaoraną ziemię. A tu już po niej spokojnie chodziły gawrony. Ptaki szybko zapomniały o wojnie..."3/
1/ S. Aleksijewicz, Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, Wołowiec, 2010, s.9-10
2/ Ibidem, s.16
3/ Ibidem, s.350

Przejażdżka "Mercedesem-Benz"
W czwartek, 3 marca 2016, odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce “Mercedes-Benz”, Pawła Huellego. Auto jako maszyna, ale także symbol - jakości, trwałości, solidności, klasy, piękna i odrobiny luksusu.
„Nie każdy pojazd dwuśladowy napędzany silnikiem zasługuje od razu na miano samochodu, tak samo jak nie każdy, kto przemawia z trybuny, jest automatycznie mężem stanu".1)
Może to wyraz tęsknoty za czasami, które nie zostały jeszcze skażone bylejakością, a w których dziadek narratora jeździ zgniłozielonym Mercedesem. Przeszłość, zamknięta i bezpieczna przestrzeń - niezmienna; źródło historii, których opowiadanie ratuje przed brutalnością rzeczywistości.
Wedle jednej z Klubowiczek: „Pełna tęsknoty za minionym czasem. Czyta się jednym tchem, na jednym wdechu, i dalej, dalej, dalej - aż do końca".
Tematyka i konstrukcja tekstu bezpośrednio nawiązują do opowiadania Hrabala „Wieczorna lekcja jazdy”. Również język i nastrój są wyraźnie hrabalowskie. Nie chodzi tu bynajmniej o zwyczajną imitację, ale o interliteracki dialog. Elementy pastiszu nie są celem samym w sobie - to forma hołdu złożonego pisarzowi, wraz ze śmiercią którego zakończyła się pewna epoka. I jedyna kropka - na końcu utworu - jest tego znakiem.
[3 marca 2016]

1). P. Huelle, „Mercedes-Benz. Z listów do Hrabala”, Kraków, 2001, 115 s.

Fascynująca mentalność
Dnia 4 lutego 2016, w filii bibliotecznej nr 12 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone książce Anny Wojtachy „Zabijemy albo pokochamy”, połączone ze świętowaniem drugich urodzin Klubu.
Czy można pisać o Rosji lekko, z poczuciem humoru, nie będąc jednocześnie powierzchownym? Można. Lektura płynna, wciągająca, której towarzyszą od czasu do czasu niekontrolowane "chichy". Mentalności rosyjskiej zrozumieć nie sposób, może ona jednak fascynować. Tytuł "Zabijemy albo pokochamy" jest fragmentem wypowiedzi jednego z bohaterów, trafnie podsumowującym całość. Wedle opisu na okładce główną bohaterką tej prozy jest Rosja, ale jest nią też, a może i przede wszystkim, autorka -  Anna Wojtacha, której doświadczenia i odczucia zdecydowanie występują tu na pierwszym planie. Co najważniejsze – absolutnie to nie przeszkadza. Zazdrościć możemy bohaterce zarówno daru umiejętności rozmawiania z ludźmi wszelakiej maści i pokroju, jak i znajomości z pewnym Rosjaninem o imieniu Ogi.
[4 lutego 2016]

Krótki miesiąc w „Hotelu Finna”
Dnia 7 stycznia 2016 odbyło się pierwsze w nowym roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Bohaterem spotkania był James Joyce i jego zbiór dziesięciu szkiców literackich wydanych po śmierci autora jako "Hotel Finna". Prawdziwe wyzwanie. Większość z nich została opublikowana jeszcze za życia Joyce'a w różnych czasopismach. Krótki zbiorek, niespełna siedemdziesiąt stron malutkiej książeczki, a przeznaczony na lekturę miesiąc okazał się zbyt krótki. Proza gęsta od znaczeń, zabaw leksykalno-semantycznych, kalamburów; inteligentna i prześmiewcza, pisana różnymi językami nie daje odetchnąć.
Każdy z nas, Klubowiczów, w zetknięciu z tą literaturą doznał lekkiego szoku. Aby czytać dalej, konieczne okazało się znalezienie klucza, który pomógłby odnaleźć się w literacko-językowym świecie tego pisarza. Pomocna okazała się głośna lektura - u Joyce'a ważny jest dźwięk, który łączy nawet najbardziej zaskakujące skojarzenia językowe i wyłania z nich sens. Takim "wytrychem" może być fragment "Posłowia" napisanego przez tłumacza Jerzego Jarniewicza: "proza Joyce'a, zwłaszcza proza finnegańska, to mowa szczególna: nie kryje w sobie trwałych sensów, czekających, aż ktoś wydobędzie je na światło dnia, ale sensy te każdorazowo tworzy przy udziale czytelnika. "Pisarstwo Joyce'a nie jest o czymś, ono samo jest tym czymś" - to znowu Beckett, znowu trafiający w dziesiątkę". (J. Jarniewicz, Posłowie, [w:] J. Joyce, Hotel Finna, Warszawa, 2015, s.92-93)
[7 stycznia 2016]

Spotkania DKK przeprowadzone w 2015 roku

Majsterkowanie w codzienności
Dnia 3 grudnia odbyło się ostatnie w tym roku, świąteczne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
Literacką bohaterką spotkania była "Majsterka" Paula Hardinga - dzieło wybitne, ale też wymagające. To ten rodzaj literatury, który wymaga całkowitego skupienia, zwolnienia tempa, odcięcia się od świata i zanurzenia w lekturę. Może dać ogromną literacką przyjemność lub stać się drogą przez mękę. Pewnie dlatego spotkało się z tak różnorodnym odbiorem - niektórzy nie dobrnęli do końca, innych to sporo kosztowało, byli też tacy, którzy dali uwieść się kreowanemu światu i czytali z zapartym tchem. Rozmowa miała przebieg bardzo łagodny i obfitowała w dygresje. Snuła się i lekko przeskakiwała z tematu na temat.
Uwagę przyciąga już sama okładka - ascetyczna i pociągająca w swej prostocie. Doskonale współgra z egzystencjalną tematyką. Rozpoczynamy lekturę. Język - piękny, malarski, metaforyczny, a jednak poddany pewnej ascezie - sam w sobie stanowi ogromną wartość. Początek może nie być łatwy. Śmierć. Rozrachunek z przeszłością. Aby iść dalej, musimy pozwolić, aby dotknęło nas ukłucie bólu egzystencjalnego, potem jest tylko łatwiej. Przychodzi afirmacja świata i życia, które chociaż są tajemnicą, którą wciąż próbujemy rozwikłać, pełne smutku i cierpienia tak wiele od nas wymagają, są nieskończenie piękne. I to wystarczy. A jeśli czasem wydaje nam się, że jest to zbyt duży ciężar, nie martwmy się - kiedyś umrzemy. I to nie jest zła nowina.
A my, Majsterkowicze, codziennie próbujemy od nowa - oliwimy nasze mechanizmy, łatamy przetarcia i dziury, naprawiamy trybki i sprężyny. Próbujemy żyć. Próbujemy być szczęśliwi.
[3 grudnia 2015]

Zwierzeniach jeżozwierza

Jeżozwierzenia
wyłażą z cienia
gdy zwierzę ma coś do powiedzenia

Więc kto chce ze zwierzem
pogadać szczerze
niech lekko nie bierze jeżozwierzeń /1/.

Wiersz Joanny Kulmowej posłużył nam jako wstęp do dyskusji o listopadowej książce – „Zwierzeniach jeżozwierza” Alaina Manbackou. Lektura intrygująca. Rozmowy literackie poprzedziliśmy odsłuchaniem „trójkowej” rozmowy na temat „Zwierzeń...” pomiędzy Nogasiem a Mannem, jak zawsze zabawnej i trafiającej w sedno. Ale to była tylko rozgrzewka do prawdziwej dyskusji, która odbyła się na „deskach” naszej czytelni. Książka tak obfita w znaczenia, że tchu brakuje.
Biorąc pod uwagę sferę językową i strukturę, całość została podzielona na siedem części oraz aneks. Jest to strumień świadomości pewnego jeżozwierza, zapisany przy użyciu jednego tylko znaku interpunkcyjnego - przecinka. Brak tu wielkich liter, kropek itp. Taka forma zapisu spowodowała interesujące efekty czytelnicze. Część z naszych Klubowiczów nie zwróciła na to większej uwagi. Tak jakby podczas lektury mózg samodzielnie dopisywał znaki interpunkcyjne w miejscach, które uznał za słuszne. Jednak takie ukształtowanie tekstu nie pozostawało obojętne dla samego procesu czytania - daliśmy się nieść strumieniowi świadomości, płynęliśmy z prądem coraz szybciej i szybciej. Na szczęście treść została podzielona na różnej objętości człony - poszczególne wątki myślowe naszego kolczastego bohatera - i to były momenty wytchnienia, pozwalały ochłonąć i wrócić do fragmentów, przez które przemknęliśmy w pędzie.
Sytuacja narracyjna wydaje się być dziecięco prosta - jeżozwierz z bagażem doświadczeń dokonuje rozrachunku z przeszłością w obliczu wiekowego baobabu. Nasi Czytelnicy jednak nie dali się zwieść; jeśli dzieła literackie rozmawiają ze sobą, to jest to proza wręcz rozgadana. Nasuwa się skojarzenie z „Wyznaniami” św. Augustyna, ale aluzji literackich i nawiązań w tej książce jest bez liku. Świat przedstawiony to zamknięta rzeczywistość afrykańskiej wioski, ukrytej gdzieś w głębi buszu. Rządzi się ściśle określonymi prawami decydującymi o życiu i śmierci, do których kluczem są rytuały i magia. Jest to rzeczywistość, do której biali ludzie nie mają dostępu - zupełnie hermetyczna i niezrozumiała. Fenomen polega na tym, iż opowieść o świecie dla nas obcym, wręcz zabawnym przez swoją egzotykę, przemawia do nas głosem kultury europejskiej.
O poziomach interpretacyjnych „Zwierzeń...” można by napisać tomy. Jest to powieść wielopoziomowa i wieloznaczna jak natura ludzka, prawdziwy palimpsest - rarytas dla odkrywców i smakoszy.
A na zakończenie cytat: „oto dlaczego od rana siedzę u twoich stóp, mówię i mówię, choć jestem pewien, że mi nie odpowiesz, lecz zdaje mi się, że słowo uwalnia od strachu przed śmiercią, a gdyby pomogło mi jeszcze ją oddalić, wymknąć się jej, byłbym najszczęśliwszym jeżozwieżem na świecie”/2/.

1/ J. Kulmowa, Dębołki, Warszawa, 1998, s.11.
2/ A. Mabanckou, Zwierzenia jeżozwierza, Kraków, 2015, s.30-31.
[5 listopada 2015]

Pestki winorośli i trzy jabłka
Dnia 15 października 2015r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone pozycji autorstwa Marcina Sawickiego. W swoim reportażu – wyznaniu miłości – pt. „Pestki winorośli i trzy jabłka”, dokonuje on próby podzielenia się chociaż częściowo niepowtarzalnym urokiem Gruzji i Armenii.

Nie jest to przewodnik turystyczny, to raczej próba uchwycenia czegoś nieopisywalnego – efekt zachwytu światem znad granicy jawy i snu. Nie brak tu faktów historycznych, legend, podań ludowych, rysów obyczajowości i kultury, ale głównym przedmiotem książki jest właśnie zachwyt innością. Czy owo zauroczenie udziela się czytelnikowi? Opinie są podzielone. Dla jednych odmienność kulturowa i szafowanie egzotycznymi nazwami tworzy wrażenie chaosu, w którym trudno się odnaleźć, dla innych to właśnie te elementy pozwalają dać się porwać zapierającej dech w piersiach przygodzie. 
Niektórzy z nas mieli to szczęście, że doświadczyli tych cudowności osobiście. Na naszym spotkaniu pozwoliliśmy sobie jedynie na „podróż” zastępczą, zaznaczając kolorowymi punktami miejsca, które najbardziej chcielibyśmy odwiedzić. 
Mówi się, że Armenia przybiera twarz ładnej dziewczyny. Wystarczy zerknąć na zarys mapy, aby zweryfikować ten sąd – zobaczyć mały zgrabny nosek, podwójny podbródek, bujne kędzierzawe włosy, uwodzicielską szyję. Skoro już jesteśmy przy tematyce kobiet, poświęćmy jej odrobinę uwagi. W książce dominują mężczyźni. Natomiast portrety kobiet, które się pojawiają, są wyraziste, czarujące i intrygujące, tak jak ich kaukaska uroda. Autor zdaje się powściągliwie zerkać w ich stronę, nie szczędząc słów uznania. Jakie są te kobiety? Piękne, władcze i silne jak królowa Tamar, charyzmatyczne i energiczne jak święta Nino, zaradne i gościnne jak Irina, życzliwe jak kaukaskie babuszki. Z lekkim rozczarowaniem spogląda na młode Ormianki o oszałamiającej urodzie, krzykliwe, w zbyt mocnych makijażach, krótkich spódniczkach i butach na obcasach, fotografujące się na tle starych zabudowań sakralnych, aby jak najszybciej wrzucić te fotki na „Odnoklassniki”. To nowe pokolenie.
A mężczyźni? Trafne okazuje się ormiańskie przysłowie - „Traktuj kobietę jak królową, a będzie zachowywać się jak królowa”. Forma wydawnicza nie ułatwia lektury. Szarobure zdjęcia, stłoczone linijki tekstu, bardzo mało „światła” na stronie, nieprzystępna czcionka stawiają opór i zniechęcają. Język? Czasami lekko gawędziarski, pełen dygresji, rozlewający się w różnych kierunkach, czasem nieco chropowaty. Niektórzy twierdzą, że to wada, inni odnajdują w tym urok i celowość. Być może to dobry sposób, aby uchwycić posmak kultury, u której korzeni leży biesiada i życie w bezczasie, ale naznaczonej bliznami.  Do takiej interpretacji skłania zakończenie, skądinąd doskonałe. Usłyszmy to: „ (…) czas zwolnił. Zawirował. Teraźniejszość splata się w chaotyczne obrazy z przeszłością. Pozwalam im swobodnym strumieniem płynąć przez moją świadomość. Żyć swoim życiem. Bez narzucania im sensów, hierarchii, znaczenia”.
[15 października 2015]

Dobre wychowanie
3 września 2015r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone powieści „Dobre wychowanie” A. Towlesa.Gdyby trzeba opisać ją jednym słowem, zapewne należałoby użyć określenia „czarująca”. Narracja pierwszoosobowa, przeprowadzona z perspektywy głównej bohaterki, tworzy sugestywną iluzję, że Amor to imię żeńskie... Umiejętności narracyjne pisarza, który wystrzega się wpływania na postać narratora, czynią lekturę lekką i płynną. Trudno uwierzyć, że Manhattan lat 30-tych wykreowany przez Towlesa to całkowity wytwór  jego wyobraźni. O czym rozmawialiśmy? Niczym burza przemknęliśmy przez całą różnorodność tematów – od roli przypadków w życiu, pewnych zbiegów okoliczności nadających mu zupełnie nowe tory, przez uniwersalność dobrego wychowania, pomimo zmieniających się form społecznych (sedno zawsze pozostaje takie samo), aż do nieoczekiwanego wniosku jednej z Klubowiczek: „Trzeba powrócić do monarchii dziedzicznej i wszystko się uporządkuje”. A dla miłośników „smaczków” jest coś szczególnego - „Zasady uprzejmości i dobrego zachowania w towarzystwie i rozmowie spisane przez młodego George'a Washingtona” dodane na końcu książki jako wisienka na torcie.
[4 września 2015]

Pomiędzy prawdą a iluzją
Przedmiotem lipcowych rozważań był „Grandhotel” Jaroslava  Rudiša. Spotkała nas też niespodzianka w postaci obecności gościa z Białorusi – Pani Nadii, która okazała się doskonałą towarzyszką rozmów. Jeśli chodzi o samą lekturę, to okazała się prawdziwą kopalnią refleksji dotyczących tematu inności, korelacji pomiędzy imieniem a tożsamością człowieka, tworzenia iluzji wokół własnej historii - „modelowania” prawdy o sobie i własnej przeszłości, a także najważniejszych wartości w życiu... Bohater-narrator przypomina nieco Forresta Gumpa, ale jednocześnie znacznie się od niego różni. Przez otoczenie postrzegany jest jako idiota, można się jednak zastanawiać, czy nie jest to przypadkiem geniusz, który poprzez swoje odmienne postrzeganie rzeczywistości zostaje odrzucony przez małomiasteczkową społeczność. Częsty problem ludzi wybitnych. Jest to książka o tęsknocie za miłością i tworzeniu różnych form jej substytutów. Autor z nami igra, oscylując pomiędzy prawdą i iluzją. Ten rodzaj gry z czytelnikiem połączony z poczuciem humoru oraz dynamizmem stylu sprawia, iż nie sposób się oderwać od czytania.Podsumowując to słowami jednej z naszych Klubowiczek: „To książka, którą warto mieć w domu”.
[9 lipca 2015]

Kosiarz
Bohaterem czerwcowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki był zmarły niedawno brytyjski pisarz T.Pratchett, znany zapewne wszystkim jako autor cyklu Świat Dysku. Nasi Klubowicze pochylili się nad jedną z części cyklu, a mianowicie "Kosiarzem". O szczegółach opowie Marysia:

Czerwiec przyniósł zaskoczenie. Zbliżał się termin spotkania. W planach był „pojedynek” z „Kosiarzem” Pratchetta. Im bliżej 11 czerwca, tym liczniejsze dochodziły mnie słuchy, że książka się nie spodobała, że przyniosła rozczarowanie, że niemal nikt nie doczytał do końca. Obawiałam się tego spotkania. Uzbrojona w argumenty, fragmenty, gotowa do wnikliwej analizy tekstu i obrony ukochanego autora z niepokojem czekałam, aż wybije dwunasta. Wybiła... i przyniosła zaskoczenie. Spotkaliśmy się w kameralnym gronie. Moi rozmówcy mówili... o zaskoczeniu właśnie. Dotyczyło ono reakcji na taką literaturę. Na początku było zdziwienie, szok, wybicie z tradycyjnych czytelniczych nawyków. Potem zaczęła się przygoda, rozsmakowanie w pratchettowskich fortelach literackich, a niekiedy nawet zachwyt. Coś musiało „zaskoczyć” w sposobie czytania, aby odkryć przyjemność i dobrą zabawę.

Pozostało mi tylko odrzucić „oręż” i współdzielić się radością z lektury.

Co o samej książce? Myślę, że Pratchetta reklamować nie trzeba. Literatura specyficzna, nie wszystkich przekonuje do siebie. Dla „wybrańców” może stać się doskonałą gimnastyką umysłu i świetną rozrywką. Ale nie spłycajmy. Sam autor - niezwykle inteligentny, z genialnym poczuciem humoru, ciętą ironią, oczytany, żongluje aluzjami, pastiszem, konwencjami i prowadzi z nami grę. Mamy wrażenie, jakby nieustannie puszczał do nas oko, przez co balansujemy na granicy światów. Warto spojrzeć głębiej. Pratchett to filozof, moralista, dialogista – spogląda na świat z wielu perspektyw, obnażając absurdy i głupotę, ale jednocześnie widzimy jak bardzo kocha tę ludzkość i daje jej prawo nawet do głupoty.

A oto kilka „smaczków”:

„ - Mówią – odezwała się jętka na szczycie zygzakującej chmury – że kiedy przychodzi po kogoś Wielki Pstrąg, zabiera go do krainy płynącej... płynącej... -Jętki nie jedzą, więc trochę się pogubiła. - Wodą płynącej – dokończyła niepewnie.

To ciekawe – odparła najstarsza.

Musi tam być naprawdę wspaniale – dodała najmłodsza.

Tak? A dlaczego?

Bo nikt jeszcze nie próbował stamtąd wrócić.”1

„Starsi magowie wiedzą, że właściwym celem magii jest tworzenie piramidy społecznej, gdzie na samym szczycie znajdują się magowie, zjadający obfite posiłki.”2

„Nie można być wariatem i bogatym. Jeśli jesteś bogaty, musisz być ekscentrykiem.”3

1T.Pratchett, „Kosiarz”, Warszawa, [2005], s.13.

2Ibidem, s.145.

3Ibidem, s.88.
[12 czerwca 2015]

Afrykańska podróż DKK
Wszyscy już wiedzą, co przynosi pierwszy czwartek miesiąca - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Bez zbędnych wstępów oddaję więc głos Marysi:
Świętowaliśmy. A powód był nie byle jaki! Dwie z naszych Klubowiczek w ostatnim czasie zostały prababciami. Jadłyśmy pyszny tort i oglądałyśmy zdjęcia niemowląt. Nasze bohaterki otrzymały także certyfikaty potwierdzające uprawnienia do posługiwania się tytułem „superprababci”. Prababciom serdecznie gratulujemy! Po celebracjach przenieśliśmy się w klimaty afrykańskie. Razem z bohaterami książki „Nigdzie w Afryce”  autorstwa S.Zweig dzieliliśmy los wygnańców z ojczyzny, którzy poszukują swojego miejsca na terenach Afryki. To historia różnorodnych relacji – matki z córką, męża z żoną, ojca z dzieckiem, przyjaźni pomiędzy tubylcem a Europejczykiem, a także studium psychologiczne człowieka zranionego – odrzuconego przez swój kraj, który nie potrafi żyć tu i teraz, bo jego serce pozostało w miejscach należących już do przeszłości. Szczególne wrażenie robi piękna narracja trzecioosobowa personalna, przedstawiająca wydarzenia i interpretująca świat w kategoriach myślenia człowieka Afryki, płynnie przechodząca przez stany świadomości poszczególnych bohaterów. Książka interesująca, dobrze napisana, ale... nie mogłam przez nią przebrnąć. Być może dlatego, że wiele w niej wzmianek jednoznacznie wskazujących na pogardę względem Polaków. Trudno mi było wczuć się w świat emocji niemieckich Żydów, wzgardzonych i skazanych na zagładę przez swoich rodaków, jeśli narrator wykazuje analogiczną postawę pełną pogardy w stosunku do innego narodu, wśród którego owi bohaterowie żyli przed wygnaniem. Oczywiście nie niweczy to wartości powieści, natomiast odbiera mi ochotę jej lektury, a także podważa wiarygodność. Spotkanie zakończyłyśmy (panowie tym razem nie dopisali) refleksją na temat telenoweli „Wspaniałe stulecie”, przenosząc się w inne egzotyczne klimaty – tym razem tureckie.
[8 maja 2015}

Okrutna wyspa
Kolejnemu spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki, które odbyło się 9 kwietnia 2015, towarzyszyła prawdziwa burza. Oczywiście - emocji. Sprawcą zamieszania stał się reportaż Macieja Wasielewskiego „Jutro przypłynie królowa”. Książka niezwykle interesująca, dobrze napisana i szalenie przejmująca.
Wyobraźmy sobie malutką skalistą wyspę Pitcairn, zagubioną daleko na oceanie, i jej kilkudziesięciu mieszkańców, potomków zbuntowanej załogi statku Bounty. Mała, zamknięta społeczność, która tworzy sobie własne zasady funkcjonowania. Na pierwszy rzut oka – rajska kraina, spełnienie marzeń o szczęśliwym życiu w zgodzie z rytmem przyrody w harmonijnym społeczeństwie. Zza tego wyidealizowanego obrazka wychyla się jednak cień, który napełnia grozą. Jakie oblicze ukrywa przed obcymi wyspa, która prezentuje się światu, jako miejsce egzotycznej sielanki?
Jedna z czytelniczek podsumowała to słowami: „Daj komuś władzę, dowiesz się kim jest”. Czy jesteśmy pewni, kim stalibyśmy się w miejscu, gdzie sami stanowilibyśmy prawo? Czy nasze człowieczeństwo zniosłoby taka próbę? Jaka ciemność czai się w sercu każdego człowieka? Jaki koszmar jesteśmy w stanie zafundować innym i samym sobie, wiedząc, że żadna instancja nie sprawuje nad nami kontroli? Wystarczy to jedynie sprawnie zatuszować przed niepożądanymi oczami. Każde zło jest mistrzem mistyfikacji. Znamy to z czasów komunistycznych, wszelkiego rodzaju totalitaryzmów, agresji w związkach. Na Pitcairn otarcie się o prawdę może oznaczać śmierć dla przybysza, a jako sprawcę wszelakiego zła wskazuje się “obcych”.
Możemy starać się zrozumieć, zastanawiać się,  co doprowadziło mieszkańców wyspy do tej sytuacji – jakie geny, grzechy ojców przekazywane z pokolenia na pokolenie, schematy zachowań. Ale gwałt jest gwałtem (bo przede wszystkim temu zjawisku poświęca się w książce uwagę) i niezależnie od jego przyczyn zamienia życie ofiar w piekło, nieodwracalnie.
Warto przyjrzeć się językowi książki – obrazowemu, lapidarnemu, pełnemu przemilczeń, które skutecznie budują napięcie, jak w thrillerze. I cytatom rozpoczynającym kolejne części reportażu – nie sposób oprzeć się gorzkiemu uśmiechowi.
[9 kwietnia 2015]

Cierpienia pastora, cierpienia człowieka
Dnia 5 marca 2015 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone powieści Elizabeth Strout „Nie odstępuj ode mnie”.
Książka przenosi nas w świat małego purytańskiego miasteczka. W centrum tego świata spotykamy młodego pastora i jego córeczkę, pogrążonych w żałobie po stracie żony i matki. Obserwujemy wpływ śmierci matki na życie dziecka, jego osamotnienie w społeczeństwie, nie dającym mu przyzwolenia na przeżywanie żałoby i okazywanie emocji z tym związanych. Katherine nie znajduje także oparcia w ojcu, który pogrążony w głębokim kryzysie traci po części kontakt z rzeczywistością. Kryzys emocjonalny jest motywem przewodnim tej opowieści. Dokonuje się on na wielu poziomach – religijnym, społecznym, zawodowym, osobistym.
Główny bohater, Tyler Caskey, wychowywany był zgodnie z zasadą „myśl przede wszystkim o innych”. I tak stara się żyć - zawsze pogodny, miły, w pełni dyspozycyjny dla swoich parafian, wręcz „spala się” w swojej pracy, zapominając o własnych potrzebach. Jest jak aktor na scenie, oddaje się całkowicie swej roli, w zamian oczekując oklasków.
Parafianie kochają go miłością niedojrzałą – darzą uwielbieniem, aby w chwili słabości uczynić z niego kozła ofiarnego – jest to schemat znany już od początków cywilizacji.
Kryzys nasila się i przełamuje dopiero po osiągnięciu punktu kulminacyjnego. Zdradzony przez swoich podopiecznych, porzucony przez siebie samego, nie jest w stanie wygłosić kazania i płacze. Od tego momentu wszystko się zmienia – wstrząśnięci mieszkańcy, dla których priorytetem jest powściągliwość, obserwują płaczącego pastora w miejscu publicznym i wiedzą, że są temu winni. Dzięki temu dorastają do miłości dojrzałej i pełnej współczucia, mogą także przezwyciężyć kryzysy w swoim własnym życiu osobistym. Tyler doświadcza katharsis, uczy się, że miłość polega także na braniu, że aby móc dać coś komuś, należy najpierw pomyśleć o własnych potrzebach, dać sobie prawo do smutku, żałoby i znaleźć punkt odniesienia wewnątrz siebie, bo w nas mieszka Bóg; tam jest centrum naszego świata, a wszystko inne odchodzi i przemija.
[5 marca 2015]

Rok z dobrą książką – i tort
Dnia 5 lutego 2015 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce Veronique Olmi „Czekam na Ciebie”.
Dokładnie 6 lutego w południe zeszłego roku chętni na członków Dyskusyjnego Klubu Książki w filii bibliotecznej nr 12 spotkali się po raz pierwszy. Niepewni tego dokąd nas to zaprowadzi, z ciekawością, ale też domieszką niepewności, wkroczyli w świat naszego DKK - rzeczywistość, którą wspólnie stworzyli poprzez dyskusje o literaturze, rozmowy „o życiu i śmierci”, wzajemną sympatię, poczucie humoru, uważne wsłuchiwanie się w to, co chce nam powiedzieć „inny”. Stali się sobie bliscy i trudno teraz sobie wyobrazić naszą bibliotekę, bez comiesięcznych spotkań i rozmów. Stały się one rytuałem, do którego przygotowujemy się cały miesiąc, by osiągnąć punkt kulminacyjny w każdy pierwszy czwartek.
Jak świętowaliśmy pierwszą rocznicę? Hucznie. W pełnym składzie. Nasi Klubowicze przygotowali nam prezent - urządzili prawdziwe przyjęcie z tortem, czapeczkami urodzinowymi, domowymi wypiekami i innymi smakowitościami. Były śpiewy, śmiechy, krojenie tortu, wspólne biesiadowanie. Spotkała nas też dodatkowa niespodzianka w postaci kolejnej osoby, która dołączyła do naszego grona.
Pozostaje nam tylko podziękować za ten cudowny rok – naszym Klubowiczom, że są  i za to jacy są, oraz całemu naszemu Zapleczu Organizacyjnemu, wspierającemu nasze działania.
A literacko? Rozmawialiśmy o książce Veronique Olmi „Czekam na Ciebie”. A oto komentarze Klubowiczów:
“Słodki ptak młodości – odlatuje i nie wraca”.
“Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki”.
“Wyidealizowany obraz z młodości, ku któremu uciekamy”.
Język? Miejscami piękny, metaforyczny, zmysłowy, subtelny, zachwycający, ale także niekiedy lekko irytujący, wymagający, niesamowicie obrazowy, dbający o detal niczym zatrzymane klatki filmu. Jeśli ktoś potrafi się wsłuchać, może także usłyszeć w tle pobrzmiewającą muzykę  znanych francuskich piosenek. Czy to romans? A może powieść psychologiczna? “Literatura drogi”? Na ile prawdopodobna jest przedstawiona historia? Aby otrzymać odpowiedź, koniecznie trzeba przeczytać, do czego serdecznie zachęcamy i oczywiście zapraszamy do dyskusji.
Maria Frąckiewicz
[5 lutego 2015]

Traumatyczne dotknięcie dobroczynności
Dnia 8 stycznia 2015 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone pozycji „Sieroce pociągi” Ch. Baker Kline.
Książka nawiązuje do mało znanego epizodu w historii Stanów Zjednoczonych. W połowie dziewiętnastego wieku stworzono program, w ramach którego wywożono osierocone i bezdomne dzieci ze wschodu kraju do części zachodniej, w celu adopcji. Dla wielu z sierot podróż tym pociągiem stała się początkiem długiej tułaczki pełnej upokorzeń, wyzysku i cierpienia, tułaczki powodującej traumę. Podobny los spotyka główną bohaterkę książki, małą Niamh.
Książka jest dobrym przyczynkiem do rozważań na temat kwestii społecznych i organizacji charytatywnych, do postawienia pytania: co sprawia, że często pomimo szlachetnych idei i dobrych intencji realizacja projektu przeradza się w koszmar dla osób, którym ów projekt miał pomóc? Jak to określiła jedna z naszych klubowiczek: „Ludzie zawsze i wszędzie pozostają tacy sami”.
Książka barwnie napisana. Jedna z tych, które trzymają nas w swoim świecie do późnych godzin nocnych, kiedy to jedynie z konieczności układamy się do snu, by natychmiast do niej wrócić, gdy nadarzy się ku temu najbliższa sposobność.
[8 stycznia 2015]

Spotkania DKK przeprowadzone w 2014 roku

Niepokojący świat Zaziemia 
Dnia 4 grudnia 2014 r. odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone książce „Zaziemie”, autorstwa J. Šrámkovej.
O czym jest „Zaziemie”? Nie sposób odpowiedzieć na to pytanie, bo jak się okazało, dla każdego klubowicza jest o czymś innym. Sama lektura wywołała skrajnie sprzeczne opinie i emocje. Od zachwytu, przez obojętność, aż do dezaprobaty.
Jedni zachwycali się pięknem i subtelnością silnie zmetaforyzowanego strumienia świadomości, innych męczył natłok urywanych zdań i nagłych przeskoków myśli.
Część z Klubowiczów była poruszona dogłębnością i szczerością wyznań głównej bohaterki, niektórzy czuli się zniesmaczeni zbytnim ekshibicjonizmem.
Różne punkty widzenia, różne oczekiwania i doświadczenia odbiorców, a książka jedna – przepełniona emocjami, bardzo osobista, pisana subtelnym językiem pełnym metafor.
To historia żałoby po śmierci ukochanej babci. Bohaterka jest młodą, bardzo wrażliwą kobietą, która wraz z odejściem nestorki traci poczucie bezpieczeństwa, nie czuje się jeszcze gotowa by całkowicie wejść w dorosłość i stać się oparciem dla innych, tak jak babcia była ostoją dla jej świata. Źródłem ocalenia stają się wspomnienia z dzieciństwa spędzonego w domku w Mỳcie, które tworzą najbardziej intymną wewnętrzną przestrzeń – przestrzeń mityczną – to między innymi one pomogą bohaterce odnajdywać poczucie bezpieczeństwa w sobie samej i stać się jak babcia Noemi.
[4 grudnia 2014] 

Gawędzenie o Llosie
Dnia 6 listopada 2014 r. odbyło się spotkanie dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce „Gawędziarz” autorstwa Mario Vargasa Llosy.
Książka trudna, wymagająca wysiłku, tak jak pracy nad sobą wymaga zrozumienie Innego - spojrzenia na świat z innej perspektywy, przekroczenia siebie. Doskonały temat do snucia refleksji na temat inności, odrzucenia, własnej tożsamości, poszukiwań swojego miejsca na świecie, funkcji literatury, a nawet zamroczeń narkotycznych.
[6 listopada 2014]

Znakomici czytelnicy
Dnia 2 października 2014 odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki, poświęcone „Czytelniczce znakomitej” Alana Bennetta. Ta lekka, dowcipna i mądra książka stała się punktem wyjścia dla rozważań dotyczących czytania jako takiego.
Po co czytamy?
Kiedy ujawniły się nasze pasje lekturowe?
Jak na nas wpływa ta niewątpliwie przyjemna czynność?
Czy od czytania można się uzależnić?
Czy można „przedawkować”?
Czy czytanie jest zajęciem samolubnym, solipsystycznym?
Jak nasi najbliżsi reagują na nasze „znikanie” w świecie książek?
[2 października 2014]

Wicehrabia i ptysie
I przyszedł wrzesień. A wraz z nim wyczekiwane spotkanie DKK. Co prawda tym razem opóźnione o tydzień, ale to nie ostudziło naszych czytelniczych zapędów, a wręcz wyostrzyło apetyty. Pijąc pyszną kawę i herbatę, zajadając się babką i ptysiami, oddawaliśmy się dyskusji na tematy fundamentalne – dobra i zła, współistniejących w człowieku.
Do tak poważnych refleksji skłoniła nas lektura o barwnym tytule „Wicehrabia przepołowiony” autorstwa Italo Calvino.
Lektura, jak sam tytuł, barwna i zaskakująca. Poddaliśmy się igraszkom i grom literackim autora, żonglerce aluzjami i motywami literackimi, całej feerii środków stylistycznych prowadzących nas wprost do wszechogarniającego żywiołu śmiechu. Chociaż trzeba przyznać, że przebrnięcie przez kilka pierwszych stron mogło sprawiać pewne trudności, wprawiać w osłupienie, a niekiedy wręcz budzić niesmak, ale to także było częścią gry podjętej z czytelnikiem.
Jednak nasze debaty to nie tylko dyskusje o literaturze, ale przede wszystkim spotkania interesujących ludzi o wyrazistych charakterach, żywo zainteresowanych bieżącymi wydarzeniami, dlatego obfitują w liczne dygresje, bardziej lub mniej związane z tematem, ale zawsze inspirujące i budujące więzi.
[11 września 2014]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie