Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Biblioteka przyjazna niewidomym

Witryna Projektów

Biblioteka przyjazna niewidomym

 

 

 

 

 

 

Jeśli w Twojej rodzinie jest osoba niedowidząca albo niewidoma, jeśli sam masz kłopoty ze wzrokiem – nie znaczy to, że musicie zrezygnować z książek!
Nasza biblioteka jest przyjazna niewidomym.

Warsztaty integracyjne dla osób niewidomych i młodzieży licealnej.
Odbędą się 18.11.2014 (wtorek), w godz. 17.00–19.00, filia 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2. Warsztaty poprowadzi Weronika Fibich z Teatru Kana.

Warsztaty dla bibliotekarzy „Obsługa czytelników z dysfunkcją wzroku”.
Odbędą się 25.11.2014 (wtorek), w godz. 11.00–15.00, w filii 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2. Skierowany do bibliotekarzy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie, innych szczecińskich bibliotek, Książnicy Pomorskiej i jej filii w województwie. Drugi moduł warsztatowy: „Sztuka opowiadania historii – storytelling” będzie dotyczył przykładowego działania, które można zrealizować w bibliotece i zaangażować do niego również osoby niewidome. Warsztaty poprowadzą: Anna Rutkowska i Agata Baj. 

Szkolenie dla wolontariuszy: „Pomagam osobie z dysfunkcją wzroku. Nie boję się i potrafię”
Odbędzie się 25.11.2014 (wtorek), w godz. 17.00–19.00, w filii 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2. Skierowany do wolontariuszy indywidualnych i działających w Politesie. Szkolenie poprowadzą: tyflopedagog PZN Anna Okupińska i bibliotekarz Anna Rutkowska.

Spotkanie otwarte: „Godziny widzenia”
Odbędzie się 27.11.2014 (czwartek), w godz. 14.00–19.00,w  filii 54 ProMedia, al. Wojska Polskiego 2. Dla wszystkich zainteresowanych spotkanie otwarte, na które zapraszamy czytelników, mieszkańców miasta, osoby niewidome i ich rodziny, wolontariuszy:

godz. 14.00, spotkanie z członkami PZN;

godz. 17.00, spotkanie z przedstawicielami Polskiego Związku Niewidomych, z okulistą, krótkie szkolenie z pomocy osobom niedowidzącym w codziennych sytuacjach, (przeprowadzi je tyflopedagog Anna Okupińska), prezentacja biblioteki i audiobooków;

godz. 18.00, monodram „Niewidka” w wykonaniu Alicji Czarnuszki, według prozy Tadeusza Nowaka. Monodram wyróżniony na 10 Turnieju Teatrów Jednego Aktora "Sam na scenie" w Słupsku i na 10 Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie realizuje projekt „Biblioteka przyjazna niewidomym”. Grupą docelową projektu są mieszkańcy Szczecina, bibliotekarze, wolontariusze, osoby niedowidzące i niewidome, członkowie PZN. Mieszkańcy Szczecina mają w swoich rodzinach lub w najbliższym otoczeniu osoby z dysfunkcją wzroku, które nie korzystają ze zbiorów biblioteki, nie wiedzą, jakie sa możliwości, nie mają świadomości, że specjalistyczną pomoc i opiekę mogą uzyskać w siedzibie PZN. Wielu czytelników ma dysfunkcję wzroku, bibliotekarze często nie potrafią ich prawidłowo obsługiwać nie wiedzą też w jaki sposób rozszerzyć swoją ofertę dla osób niedowidzących. Dotyczy to również wolontariuszy, którzy nie posiadają praktycznych umiejętności potrzebnych do udzielenia odpowiedniej pomocy. Członkowie PZN bardzo często nie korzystają z oferty kulturalnej biblioteki, po utracie wzroku nie czytają tradycyjnych książek i nie wiedzą, że mogą wypożyczać audiobooki. Projekt swoim zasięgiem obejmie głównie Szczecin, ale też woj. zachodniopomorskie.

Mamy nadzieję, że zrealizowana Mikroinicjatywa realnie przyczyni się do wzrostu liczby osób niewidomych wypożyczających audiobooki, a przez to mających kontakt z literaturą. Wyłoni grupę wolontariuszy, którzy aktywnie i na długo włączą się w pomoc osobom niewidomym w kontaktach ze światem zewnętrznym, co zachęci ich też do większej aktywności społecznej. Bibliotekarze, którzy dzięki szkoleniu nabędą konkretne umiejętności otworzą się na osoby niewidome, będą potrafili prawidłowo je obsłużyć, zadbają o przyjazną i funkcjonalną przestrzeń, pozyskają środki na audiobooki, czytniki i inny sprzęt dla osób niewidzących. Osoby zdrowe, które wezmą udział w wykładzie i szkoleniu nabędą wiedzę, którą będą mogli użytecznie wykorzystać w codziennym życiu, w sytuacjach, w których można pomóc osobie niewidomej na ulicy czy w tramwaju.

Jest to mikroinicjatywa realizowana w ramach projektu REkreacja Profesjonalny Menedżer Społeczny.

Partnerami są Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, Stowarzyszenie Media Dizajn, Polski Związek Niewidomych Oddział w Szczecinie, Książnica Pomorska, Polites, Teatr Kana, Szczeciński Inkubator Kultury, Miasto Szczecin, ESPERO.

 

Projekt finansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie