Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Spotkania Szczecińskie

Witryna Projektów

Spotkania Szczecińskie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie rusza z nową inicjatywą, skierowaną do wszystkich tych, którzy interesują się naszym miastem, jego historią, tajemnicami i niezwykłościami, a także dziejami Pomorza Zachodniego.
Spotkania Szczecińskie – taki tytuł nosi cykl wykładów, pogawędek, wieczorów autorskich i prelekcji. Liczymy, że zyskamy sobie grono wiernych uczestników, poszukiwaczy wiedzy, tropicieli zagadek i dyskutantów.

Spotykamy się zawsze w ProMedia, przy al. Wojska Polskiego 2. 
 

Klątwa rzucona przez plebana ze Zdrojów czyli tajemnice Jeziora Szmaragdowego

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie wraz z Fundacją Ścieżkami Pomorza zaprasza na spotkanie z Natalią Kasowską, pasjonatką historii oraz tajemnic zbiorników wodnych. O jej niezwykłych zainteresowaniach porozmawiamy w ramach cyklu „Spotkania Szczecińskie”.
Tematem wykładu będzie Jezioro Szmaragdowe, jedyny w swoim rodzaju akwen wodny, z którym wiąże się wiele niezwykłych historii. Natalia Kasowska jest autorką pracy inżynierskiej, zatytułowanej „Ekologiczne aspekty antropopresji Jeziora Szmaragdowego”. Do 2013 roku zbierała informacje o powstaniu jeziora, poznawała świat podwodny dzięki zdjęciom przyjaciół i znajomych. Od 2014 roku, po odbyciu kursu nurkowania, mogła już na własne oczy zobaczyć, co kryje tajemniczy akwen. Dzięki zezwoleniu z Zakładu Usług Komunalnych na inwentaryzacje nurkową Jeziora Szmaragdowego, od września 2014 roku może bez przeszkód obserwować i dokumentować między innymi ruiny budynków i urządzeń zalanej kopalni.
Natalia Kasowska twierdzi, że Jezioro jest przepięknym akwenem nie tylko na powierzchni, ale i pod wodą. Nurkowanie w nim nie należy do łatwych, ani bezpiecznych, jednak podwodne atrakcje od dawna przyciągają nurków z całej Polski. Z tym miejscem wiążą się też legendy, jak na przykład ta, do której znajdujemy odwołanie w tytule.
O wszystkim będziemy mieli okazje posłuchać, o wszystko zapytać i porozmawiać z Natalią Kasowską 14 kwietnia 2015 (wtorek) w filii bibliotecznej nr 54, ProMedia. Spotykamy się o godz. 17.00

 

Zamek poprzez wieki

wydarzenie zorganizowane przez Fundację Ścieżkami Pomorza.
12 grudnia, o godz. 17.00 odbyło się spotkanie z Tomaszem Wieczorkiem - przewodnikiem, pracownikiem Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, który opowiadał o niesamowitej historii gmachu szczecińskiego Zamku.

 

Spotkanie z Krzysztofem Korczakiem

W piątek, 14 listopada, o godz. 17.00, odbyło się spotkanie ze szczecińskim poetą, Krzysztofem Korczakiem.

Księżyc utopił się w Odrze
Fale go tłukły o brzeg
I zatonęły też wszystkie gwiazdy
Wyławiam każdy ich promień
W me dłonie
Skulone rozgwiazdy

Podczas spotkania usłyszeliśmy wiersze, wybrane z trzech wydanych tomików: ,,Kwiaty do ciebie niosę” (wyd. Barbara - Szczecin 1994), ,,Nie kochaj poety” (1997) oraz ,,Ktoś namalowany lustrem” (wyd. ZUPiW Plewnia, Szczecin 2014).
Spotkanie prowadziła Agnieszka Piskorek.

 

Szkolny wrzesień

W poniedziałek, 29 września, o godz. 17.00 z Marią Łopuch po raz kolejny wyruszyliśmy w podróż wyobraźni, sentymentalną wycieczkę po Szczecinie przeszłości.
„Szkolny wrzesień” – tytuł naszego spotkania mówi sam za siebie. W końcu czyż lata spędzone w „budzie” nie okazały się z czasem naszymi najlepszymi latami? Wspomnienie szkolnych murów z perspektywy lat zawsze budzi w nas tajemniczą nostalgię.
W 1945 roku dzieci i młodzież poszły do szkoły 2 września. Otwarto wówczas w Szczecinie, przy al. Piastów, pierwsze po wojnie szkoły, które do dziś noszą numer 1 − szkołę podstawową i liceum. Taki był szczeciński szkolny początek.
W trzy lata później szkół podstawowych było już w mieście 28 a liceów 5. Wszystkie one mieściły się w budynkach przedwojennych. Nowe gmachy szkolne zaczęto budować w Szczecinie dopiero pod koniec lat 50. XX w. Najwięcej powstało ich w następnej dekadzie, czasach pamiętnego boomu demograficznego. Były to szkoły-tysiąclatki, wzniesione dla uczczenia obchodów Tysiąclecia Państwa Polskiego, których kubiczne bryły są charakterystycznym elementem obrazu miasta. W ciągłych zmianach sieci i charakteru szczecińskich szkół doskonale odbija się historia naszego miasta i o tym również traktować będzie „Szkolny wrzesień”. A że do szkoły chodził każdy z nas, będzie też okazja powspominać dawne, często już nieistniejące, szkoły.
Zapraszamy wszystkich chętnych, zarówno nowych, jak i bywalców naszych „Spotkań Szczecińskich”. 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie