Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Zajęcia dla dzieci i młodzieży w filiach bibliotecznych

Witryna Projektów

Zajęcia dla dzieci i młodzieży w filiach bibliotecznych

W filiach bibliotecznych odbywają się spotkania czytelnicze i lekcje biblioteczne. Bardzo często uczestniczą w nich grupy zorganizowane ze szkół i z przedszkoli. Jeśli nasi mali czytelnicy chcą przyłączyć się do prowadzonych zajęć, serdecznie zapraszamy.

 

 

 

Ciekawski George w bibliotece
Czy znacie przygody ciekawskiego George’a? To mała, rezolutna małpka, która potrafi narobić hałasu wszędzie tam, gdzie się pojawi. Tym razem zagości w filii bibliotecznej nr 28 przy placu Lotników 7. Mamy nadzieję, że nie pozrzuca nam książek z regałów. George już przygotowuje się na spotkanie z dziećmi z oddziałów przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 51 w Szczecinie. W środę 26 lutego 2020 zjawią się u nas Sówki i Pszczółki, które chcą dowiedzieć się co trzeba zrobić, żeby wypożyczać książki z biblioteki. Zaczynamy o godzinie 9.30.

Baśnie i legendy szczecińskie
W filii bibliotecznej nr 28 (pl. Lotników 7) 18 lutego 2020 (wtorek) odbędzie się spotkanie z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 32 w Szczecinie. Tematem zajęć będą baśnie i legendy szczecińskie. Dzieci będą miały okazję zapoznać się historią Szczecina i posłuchać najciekawszych szczecińskich legend.

 

Tropy na śniegu
W poniedziałek, 10 lutego 2020, filię biblioteczną nr 30 odwiedzą 4-letnie dzieci z Przedszkola Publicznego 48. Zostanie odczytane opowiadanie „Tropy na śniegu”, z tomu „Żubr Pompik”, T. Samojlika.
Celem będzie zapoznanie dzieci z przyrodą Wolińskiego Parku Narodowego, rozwijanie zainteresowania pięknem i bogactwem regionu, kojarzenie poszukiwania wiedzy książkowej z doświadczeniami wyniesionymi z podróży. Slajdy ze zdjęciami przyrody pozwolą urozmaicić spotkanie.

Co się czai za regałem?
Kolejnym rozdziałem naszej współpracy z Centrum Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie będzie spotkanie dla pierwszoklasistów, którzy powoli poznają różne miejsca związane z książką i z czytaniem. Przedstawimy zatem najważniejsze informacje dotyczące bibliotek publicznych, opowiemy o zgromadzonych przez nas książkach przeznaczonych dla dzieci, trochę czasu przeznaczymy na ich czytanie i oglądanie. Na koniec zaprosimy naszych Gości do udziału w kilku zabawach i zgadywankach. Spotykamy się w filii bibliotecznej nr 28, 3 lutego 2020 (poniedziałek), o godzinie 9.00.

Bezpieczny Internet
Z okazji nadchodzącego Dnia Bezpiecznego Internetu w filii bibliotecznej nr 12 jak co roku odbędą się zajęcia z uczniami SSP1. Tym razem rozmawiać będziemy o zasadach komunikacji bezpośredniej. Celem lekcji jest uwrażliwienie na różnorodność komunikacji internetowej oaz zwrócenie uwagi na istnienie różnych wariantów i możliwości przekazywania treści, co pozwala na lepsze dobranie formy przekazu. W trakcie zajęć uczestnicy uczą się, w jaki sposób komunikować się z innymi tak, żeby było to skuteczne i kulturalne.
Spotkania z uczniami rozpoczną się o godz.12.15, w następujących terminach:
29 stycznia (2b), 30 stycznia (2c), 31 stycznia (2a) oraz 4 lutego (3a) i 5 lutego (3b).

Ferie w filii bibliotecznej nr 5
Zagrajmy razem!
W pierwszym tygodniu ferii zimowych filia biblioteczna nr 5 zaprasza wszystkie dzieci w wieku 9-12 lat na wspólne granie w gry planszowe. Zagramy miedzy innymi w: „5 sekund”, „Bystre oczko”, „Odkrycia” i inne, które będą niespodzianką dla młodych czytelników.
Gry planszowe rozwijają kreatywne i logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, uczą pracy w zespole. Przede wszystkim sprawiają dużo radości, będąc idealnym rozwiązaniem na spędzania wolnego czasu.
Na godzinne zajęcia zapraszamy w każdy powszedni dzień ferii w pierwszym tygodniu (10-14 lutego 2020), w godzinach od 12.00 do 13.00. Wstęp wolny.

Ferie w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci
Ferie przebiegną pod hasłem „Sekrety i problemy zwierząt – czyli zwierzyniec w pytaniach i odpowiedziach”.
Zajęcia odbędą się w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, w dniach 17-20 lutego 2020
Poznamy wiele sekretów świata zwierząt, tych domowych i tych dzikich. Na poważnie i na wesoło dowiemy się m.in., które ze zwierząt jest największym śpiochem i dlaczego oczy kota świecą w ciemności? Na uczestników czekają także zajęcia plastyczne, podczas których poznamy tajniki rysowania zwierząt. Nie zabraknie również czytania ulubionych bajek o zwierzętach. Fascynujące tajemnice przyrody czekają. Humor i ogromna dawka wiedzy gwarantowane.
Zapraszamy do dzieci w wieku 6-9 lat.

Spotkanie w filii nr 14
Filia biblioteczna nr 14 na dzień 23 stycznia 2020 (czwartek) zaprosiła dwie grupy uczniów najstarszych klas ze Szkoły Podstawowej nr 12. Tematem spotkań będzie literatura beletrystyczna dla młodzieży: powieści i opowiadania fantasy, horrory, powieści obyczajowe, historyczne, przygodowe i kryminalne. Uczniowie zapoznają się z zasobami biblioteki, w szczególności z literaturą przeznaczoną dla nich, nowościami i najbardziej poczytnymi tytułami. Podczas zajęć uczestnicy będą mogli wymienić swoje spostrzeżenia i opinie o przeczytanych utworach, zarekomendować je koleżankom i kolegom z klasy. Nie zabraknie również głośnego czytania ciekawych fragmentów prezentowanych książek.
Spotkania odbędą się w godzinach: 10.45 i 13.45.

 

W bibliotece wesołe hece
W czasie ferii zimowych, w dniach: 10, 12, 14 lutego 2020, filia biblioteczna nr 3 dla dzieci zaprasza serdecznie dzieci w wieku lat 5-14 na zajęcia zatytułowne "Wesołe hece w naszej bibliotece".
W programie trzech spotkań:
10 lutego, godzina 14.00-15.00: “Turniej gier planszowych”;
12 lutego, godzina 14.00-15.00: "Tajemnicza Wyspa" (gdy za oknem zima, zapraszamy uczestników do odkrycia nieznanego lądu, na wyspie, na którą przypłynęliśmy czeka nas mnóstwo interesujących przygód);
14 lutego, godzina 14.00-15.00: "W karnawale piękne bale" (poznawanie zwyczajów karnawałowych, zabawy z balonami i kotylionami, prace plastyczne - wykonywanie masek karnawałowych).
Na wszystkie zajęcia obowiązują zapisy. Rezerwacji miejsc można dokonać osobiście w filii bibliotecznej, telelefonicznie: 91 46 26 346 lub mailem f3dz@mbp.szczecin.pl. Liczba miejsc ograniczona.

W magicznym świecie Harrego Pottera
Biblioteczna Szkoła Magii zaprasza wszystkich młodych czytelników do udziału w zimowej rywalizacji. W drugim tygodniu ferii podążymy śladami Harrego Pottera i jego przyjaciół, udowodnimy, że nie jesteśmy mugolami, a przede wszystkim odnajdziemy kamień filozoficzny, twór alchemiczny mający potężną moc.
Warsztaty dla fanów Harrego Pottera i miłośników fantastyki, odbędą się w filii bibliotecznej nr 48 (ul. Rydla 93) w dwóch terminach:
19 lutego 2020 roku, o godz. 14.00;
20 lutego 2020 roku, o godz. 14.00.
Chęć udziału prosimy zgłaszać osobiście w filii lub pod numerem telefonu: 91 46 42 881. Przyszli młodzi czarodzieje mogą zjawić się przebrani, ale nie jest to obowiązkowe. Wiek uczestników 9-12 lat.

Ferie 2020 - Morze, nasze morze
Pod hasłem „Morze, nasze morze” odbędą się zajęcia czytelniczo-plastyczne poświęcone Bałtykowi w filii bibliotecznej nr 4. Młodzi użytkownicy biblioteki będą mieli okazję wyruszyć w nadmorską podróż. Poznają nadbałtyckie kraje, przyjrzą się morskiej faunie i florze, porozmawiają o zagrożeniach, jakie stwarza człowiek dla środowiska morskiego. Podczas dziesięciu wypraw wspólnie będziemy się bawić i przyswajać nowe wiadomości, a wszystko to w otoczeniu literatury.
Scenariusz zajęć przygotowany zostanie w oparciu o projekt edukacyjny - balticarium.com. Spotkania dedykowane są dzieciom w wieku wczesnoszkolnym.
Na godzinne zajęcia zapraszamy w każdy powszedni dzień ferii, w godzinach od 13.00 do 14.00. Wstęp wolny.

Najmłodsi poznają bibliotekę
Dnia 20 stycznia 2020, o godz. 10.00, filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzą maluchy z Publicznego Przedszkola nr 59. Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady oraz jak należy postępować z pożyczonymi książkami. Obowiązkowo przeczytamy i pooglądamy też wybrane książki dla najmłodszych. Celem spotkania będzie wyrobienie nawyku korzystania z biblioteki, nauka i radość płynąca z głośnego czytania.

Przedszkolaki i zabawy literackie
Filia biblioteczna nr 28 przy placu Lotników po raz kolejny będzie gościć w swoich progach przedszkolaki. Tym razem odwiedzą nas dzieci z Przedszkola Publicznego nr 41 przy ulicy Podhalańskiej. Przede wszystkim opowiemy o zgromadzonych przez nas książkach przeznaczonych dla dzieci, ale na pewno znajdziemy także czas na ich czytanie i oglądanie. Postaramy się przybliżyć dzieciom zasady zachowania obowiązujące w bibliotece i sposób odszukiwania książek na półkach. Na koniec zaprosimy naszych Gości do udziału w zabawach literackich. Spotykamy się w środę 15 stycznia 2020, o godzinie 12.00.

 

Z książką przed świętami

Dnia 17 grudnia 2019, w filii bibliotecznej nr 25, o godzinie 9.00, odbędzie się świąteczne spotkanie przy choince pod hasłem „Przedświątecznie z książką”.
Gośćmi będą dzieci z Przedszkola Stumilowy Las. Porozmawiamy o świątecznych obyczajach, przeczytane zostaną także fragmenty książki Svena Nordqvista „Goście na Boże Narodzenie”.

 

 

Godzina Kodowania
Z okazji „Tygodnia Edukacji Informatycznej” (Computer Science Education Week, 9-15.12.2019)  w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowane zostały warsztaty z programowania „Godzina Kodowania”. Razem z uczniami klas trzecich SSP1 korzystać będziemy z przygotowanych specjalnie na tę okazję samouczków.
Godzina Kodowania jest światowym ruchem Tygodnia Edukacji Informatycznej i Code.org docierającym do dziesiątek milionów uczniów w ponad 180 krajach. Celem tej globalnej akcji jest zachęcanie do rozpoczęcia przygody z programowaniem.
Godzina Kodowania to jednogodzinne wprowadzenie do informatyki, mające na celu demistyfikację "code" – programowania – i pokazanie, że każdy może nauczyć się podstaw i poszerzyć swój udział w obszarze informatyki. Każdy uczeń powinien mieć możliwość nauki informatyki. Pomaga ona rozwijać umiejętności rozwiązywania problemów, logicznego myślenia i kreatywności. Dzięki rozpoczęciu nauki wcześnie, uczniowie zdobędą podstawy dla przyszłych sukcesów na dowolnej ścieżce zawodowej w XXI wieku. Celem Godziny Kodowania nie jest wyszkolenie kogokolwiek na eksperta informatyki w ciągu godziny. Godzina wystarczy jednak by dowiedzieć się, że informatyka jest przyjemna i kreatywna, dostępna w każdym wieku, dla wszystkich uczniów, niezależnie od środowiska i doświadczenia. Miarą sukcesu tej inicjatywy nie jest to, jak dużo informatyki uczniowie się nauczą – sukces jest odzwierciedlony szerokim uczestnictwem reprezentantów różnych płci oraz grup etnicznych i społeczno-ekonomicznych, a w rezultacie wzrostem zainteresowania informatyką na różnych etapach edukacji. [hourofcode.com]
Terminy warsztatów:
10 grudnia 2019 (wtorek), godz.12.15;
12 grudnia 2019 (czwartek), godz.12.15.


Bobrza tama
19 listopada 2019 (wtorek) w filii bibliotecznej nr 30 odbędzie się spotkanie z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 48. Odczytane zostanie opowiadanie „Bobrza tama” z tomu T. Samojlika „Żubr Pompik. Zapach wiosny”. Przybliżone zostaną zwyczaje bobrów oraz ich wpływ na środowisko, a także pokaz slajdów ze zwierzętami chronionymi w Polsce. Ilustracje książkowe pozwolą uwrażliwić młodych czytelników na piękno przyrody ojczystej.

 

Tajemnicze bębny
W poniedziałek 4 listopada 2019, filię biblioteczną nr 30 odwiedzą 4-letnie dzieci z PP44. Tematem spotkania będzie książka Ł. Wierzbickiego pt. „Afryka Kazika”. Odczytane zostanie jedno z opowiadań – „Tajemnicze bębny” oraz przedstawione zostaną ilustracje z różnych zakątków Afryki. Zaprezentowana będzie postać polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka oraz pokaz slajdów z jego podróży. Dzięki tej książkowej wyprawie dzieci poznają różnorodność kontynentu.
 

 

 

 

Biblioteka i tajniki powstawania książek
W dniu 22 października 2019, o godzinie 10.30, w filii bibliotecznej nr 2 odbędzie się spotkanie z dziećmi z SP5. Dzieci po raz pierwszy odwiedzą naszą placówkę, więc temat spotkania będzie brzmiał: „Poznajemy bibliotekę i tajniki powstawania książek”. W ramach zajęć dzieci dowiedzą się, co kryją regały biblioteczne, zapoznają się z zasadami wypożyczania książek. Będą mogły zapoznać się z księgozbiorem dziecięcym i wybrać interesujące je pozycje, dowiedzieć się także, jak ulubione przez nich książki powstają i skąd wzięły się na regałach bibliotecznych. Dzieci w ramach tematu obejrzą prezentacje multimedialną.


Przedszkolaki w bibliotece
Dnia 21 października 2019 o godz. 9.30 filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzą 5-latki z Przedszkola Niepublicznego Językowo-Matematycznego. Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady oraz jak należy postępować z pożyczonymi książkami. Obowiązkowo przeczytamy i pooglądamy też wybrane książki dla najmłodszych.

 


Jesienne liście
15 października 2019 (wtorek), o godz.12.30, w filii bibliotecznej nr 10 w Wielgowie, gościć będziemy 5-latki z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 13 w Wielgowie. Tematem spotkania będzie jesień.
Dzieci wysłuchają wierszy o jesieni, a po pogadance będzie czas nie tylko na pląsy i zagadki, ale także na zapoznanie się z biblioteką i jej zbiorami. Wyjaśnimy także jak należy obchodzić się z książką by służyła wielu czytelnikom oraz jak można zapisać się do biblioteki.

Warto mieć przyjaciela
We wtorek, 8 października 2019, w filii bibliotecznej nr 14 o godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie integracyjne dzieci niesłyszących z dziećmi słyszącymi. Gośćmi będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12 i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. H. CH. Andersena. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się czym jest język migowy i do czego służy. Nauczą się podstawowych znaków tego języka i jak przekazywać proste informacje. Porozmawiają o tolerancji, przyjaźni, wyrozumiałości oraz empatii we wzajemnych kontaktach. 

Klub Zaczytanego Malucha w ProMediach
Zapraszamy dzieci w wieku 3-6 lat oraz ich opiekunów na spotkanie Klubu Zaczytanego Malucha, które odbędzie się 26 października 2019 (sobota) godz. 11.00.
Klub Zaczytanego Malucha prowadzony jest w filii bibliotecznej nr 54 (ProMedia) nieprzerwanie od roku 2016. Są to zorganizowane spotkanie dla dzieci w wieku 3-6 lat oraz ich rodziców bądź opiekunów, prowadzone z osobą czytającą i prowadzącą klub. Pokazywane są nowości książkowe oraz polecane inne ciekawe pozycje. W nawiązaniu do czytanych tytułów przeprowadzane są różne gry, zabawy plastyczne, konkursy. Spotkania są w bardzo dogodnym terminie dla rodziców z małymi dziećmi, gdyż jest to sobota przed południem. Zbieramy się w dużej sali konferencyjnej ProMediów. Klub Zaczytanego Malucha posiada własne książeczki klubowe, do których dzieci zbierają naklejki.

Warsztaty sterowania dronem
Filia biblioteczna nr 14 oraz Stowarzyszenie Prawy Brzeg Kultury serdecznie zapraszają na cykl zajęć teoretycznych i praktycznych (od 13 roku życia) pt. „Wstęp do pilotażu dronem”. Będą to trzy spotkania o charakterze wykładowym i dwa zajęcia praktyczne w terenie. Warsztaty poprowadzi Piotr Duda, który jest pasjonatem, specjalistą od pilotażu dronem. Wykorzysta książkę pt. „Fotografowanie z drona. Praktyczny przewodnik”, autorstwa Iva Marloha.
Zajęcia rozpoczną się od 3 października 2019 i będą się odbywać w każdy czwartek o godzinie 18.00. Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy.
Obowiązują zapisy telefoniczne: 91 46 09 631.
 

Październikowe spotkania
Na październik 2019 w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowano cykl spotkań z 14 grupami przedszkolaków z przedszkola przy ZS16 (Posłuchanki).
Celem spotkań jest zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki, rozbudzenie pasji czytania, zaszczepienie miłości do książek, wspomaganie rozwoju umiejętności językowych, poznawczych i intelektualnych.
(Szczegółowe terminy: 2, 9, 10, 11, 16, 17, 18, 22, 23, 24, 25, 29, 30 i 31 października, godz. 12.15).

 

 

Tydzień Czytania Dzieciom
W dniu 3 czerwca 2019, o godzinie  9.30, w filii bibliotecznej nr 2, w ramach akcji „Tydzień czytania dzieciom”, odbędzie się spotkanie z grupą 5-latków z Przedszkola nr 80. W ramach zajęć dzieci  będą mogły obejrzeć przedstawienia w formie teatrzyku kamishibai "Legenda o Skarbniku". Na zajęciach dzieci poznają również książki pisane braillem dla osób niewidomych.

Dzień Dziecka
Z okazji przypadającego w sobotę (1 czerwca 2019) Dnia Dziecka, każde z dzieci odwiedzających tego dnia filię biblioteczną nr 12 będzie mogło wybrać sobie książkę w prezencie z przygotowanych na tę okazję darów.

 

 

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
Dnia 5 czerwca 2019 (środa) o godzinie 11.00 filię biblioteczną nr 11 odwiedzą uczniowie klasy 0 ze Szkoły Podstawowej – Publicznej na Głębokiem. Na spotkanie z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, przeczytana zostanie książeczka z serii „Czytam sobie” pt. „Lewy, gola!”. Porozmawiamy także o tym, dlaczego dla każdego z nas tak ważne jest czytanie.Poznajemy bibliotekę
W dniach 30 i 31 maja 2019 przedszkolaki z Brytyjskiego Przedszkola Matematycznego „FUN & MATH” odwiedzą filię biblioteczną nr 11. Będzie to pierwsze spotkanie z naszą placówką. Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, z bogatej oferty wydawnictw dla najmłodszych, na spotkanie została wybrana książeczka „Franklin i książka z biblioteki”. Po wspólnym przeczytaniu opowieści o małym żółwiu, przedszkolaki zwiedzą pomieszczenia biblioteczne i zapoznają się z zasadami zachowania w bibliotece. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymają zakładki do książek.

Spotkania - „Czytam sobie”
Z okazji tegorocznego Tygodnia Czytania Dzieciom w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowane zostały spotkania z uczniami klasy 0 oraz klas 1-ych SSP1.
Uczniowie klas pierwszych w trakcie spotkań tworzyć będą własne historie z wykorzystaniem Kości opowieści.
Dla uczniów klasy 0 przygotowane zostaną zajęcia czytelniczo-plastyczne na podstawie jednej z książek z serii „Czytam sobie”. Spotkania o godz. 12.15.
Terminy:
29.05 – kl. 1 b
4.06 – kl. 0
5.06 – kl. 1 a
7.06 – kl. 1 c

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom
4 czerwca 2019 (wtorek) o godzinie 10.15 filia biblioteczna nr 14 zaprasza dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 na spotkanie z okazji XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Uczniowie klasy I dowiedzą się o idei tegorocznego hasła „Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie” oraz pozytywnych skutkach aktywności fizycznej i codziennego czytania. Wysłuchają utworu „Maks zostaje mistrzem świata” Christiana Tielmanna, w którym bohaterowie są miłośnikami piłki nożnej i rywalizują ze sobą w uczciwej walce. Następnie rozwiążą zagadki związane z tekstem i ogólnie pojętym sportem oraz ozdobią przygotowane wcześniej wycięte piłki z papieru. Serdecznie zapraszamy.

Dobrą wieść niosę
Od najdawniejszych czasów ludzie poszukiwali sposobów porozumiewania się na odległość. Plemiona afrykańskie do przekazywania informacji używały bębnów. Innymi sygnałami dźwiękowymi było bicie dzwonów lub dęcie w róg. Indianie rozpalali ogniska i wysyłali sygnały dymne. Dzisiaj informacje możemy przekazywać wysyłając kartki lub listy pocztą lub już znacznie nowocześniej, bo poprzez Internet. Możemy również prowadzić długie rozmowy przez telefon lub komunikatory internetowe. O historii komunikowania się będziemy rozmawiać z dziećmi z Przedszkola „Strefa Malucha". Spotkamy się w dniu 8 maja 2019 o godz. 12.30 i 13.15. Do udziału w zajęciach w filii bibliotecznej nr 4 zapraszamy wszystkie dzieci.

Smok wawelski
13 maja 2019 (poniedziałek) w filii bibliotecznej nr 30 z okazji Tygodnia Bibliotek odbędzie się lekcja biblioteczna pt. „Smok wawelski”. Uczestnikami spotkania będą dzieci 6-letnie z Przedszkola Publicznego 48. Dzieci zostaną zapoznane z legendą o Kraku i smoku wawelskim, a pokaz slajdów pomoże w przybliżeniu czasów świetności rycerstwa i państwa polskiego.

Maluchy w bibliotece

Dnia 7 maja 2019, o godz.10.00, filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzi grupa czterolatków z niepublicznego Przedszkola Las Pogodny. Dzieci dowiedzą się jak funkcjonuje biblioteka, jakie panują w niej zasady oraz jak należy postępować z pożyczonymi książkami. Przeczytamy i pooglądamy też wybrane książki dla najmłodszych.
 

Maluszki w bibliotece
Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki filia biblioteczna nr 53 zaprasza maluszki z przedszkola „Mądra Główka” na zajęcia „Mądre Główki mamy, bo książki czytamy i bibliotekę swoją znamy”.
W dniach 9 i 16 kwietnia 2019 swoją osiedlową bibliotekę odwiedzą grupy 3 i 4-latków z przedszkola „Mądra Główka”.
W programie:
- savoir-vivre biblioteczny;
- co warto przeczytać;
- jak zostać czytelnikiem;
- czytamy bez mamy… czyli o pierwszych książkach do samodzielnego czytania;
- wierszyki i zagadki dla przedszkolnej gromadki;
- prezentacja nietypowej książki czyli „kamishibai”.

 

Tajemniczy świat baśni Andersena
Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci w roku 2019 przypada na 2 kwietnia. Data nie jest przypadkowa. W ten dzień 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich tytułów, jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”.
Filia biblioteczna nr 14 zaprasza najmłodsze dzieci z Przedszkola Publicznego nr 79 w Podjuchach w czwartek, 4 kwietna o godz. 12.20. Opiekun grupy przebrany w strój autora baśni zaprezentuje najbardziej znane utwory. Dzieci rozwiążą quiz tematyczny oraz wykonają ilustracje.
Serdecznie zapraszamy!

Wiosna w bibliotece
Dnia 4 kwietnia 2019 filię biblioteczną nr 11 odwiedzą dzieci z miejscowego przedszkola. Tematem spotkania będzie „Wiosna w bibliotece”. Zwiastunów wiosny wspólnie poszukamy w bibliotecznym ogrodzie. Przedszkolaki również wysłuchają opowiadania Małgorzaty Gintowt „Opowiadania jemiołuszki i małpiszonka” oraz pokolorują przygotowane kolorowanki.

 

Wizyta dzieci w bibliotece
W dniu 3 kwietnia 2019, o godz. 12.30, do filii bibliotecznej nr 4 z wizytą czytelniczą przyjdzie grupa dzieci z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Specjalnej Dobry Start. Dzieciom przybliżone zostaną zasady funkcjonowania biblioteki. Zarekomendowane zostaną ciekawe i pięknie wydane książki. Spotkanie zakończy się uczestnictwem dzieci w zajęciach plastycznych, które polegać będą na wykonaniu zakładek do książek. Prace wykonane przez naszych gości zostaną wyeksponowane na stelażach wystawienniczych i przez dłuższy czas będą ozdobą bibliotecznej przestrzeni. Po zakończeniu twórczych działań dzieci zostaną zaproszone do uczestnictwa w przedstawieniu teatrzyku Kamishibai – obejrzą i wysłuchają opowieści zatytułowanej „Mój Przyjaciel Kemushi”.

Biblioteczne zakamarki (3)
Filię biblioteczną nr 28 odwiedzą kolejne grupy przedszkolaków. Obejrzymy z bliska biblioteczne zakamarki i opowiemy naszym gościom jak należy zachowywać się w bibliotece, jak należy postępować z pożyczonymi książkami i do czego mogą się nam one przydać. Pomogą nam w tym opowiadania dotyczące książek i czytania. Zastanowimy się także nad tym, skąd biorą się książki w bibliotece i czy każdy może zostać ich autorem. Postaramy się również ułożyć wspólnie krótką bajkę.
Spotkamy się 26 i 29 marca 2019 o godzinie 9.30 z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 72 w Szczecinie oraz 3 i 4 kwietnia 2019 (godz. 10, 13.30 i 10) z dziećmi z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej nr 63 w Szczecinie.

Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową
Z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacja rasową, w dniach od 27 do 28 marca 2019, w filii bibliotecznej nr 48 odbędzie się cykl spotkań dla czterech grup z Przedszkola Publicznego nr 9. Dzieci wysłuchają głośnego czytania książki Zofii Staneckiej „Basia i przyjaciele. Titi”. Lektura ta będzie punktem wyjściowym do rozmowy o tolerancji. Celem spotkania jest nauczenie dzieci otwartości względem ludzi o innym kolorze skóry czy innym wyznaniu.

Budzimy wiosnę
Po czym poznajemy, że zawitała do nas wiosna?
W piątek, 15 marca 2018, o godz. 11.30, na spotkaniu w filii bibliotecznej nr 10, z uczniami kl. I Szkoły Podstawowej nr 13, będziemy szukali zwiastunów wiosny.
Dzieci wysłuchają wierszy o wiośnie oraz opowiadania Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Zapach wiosny”. Rozwiążą tematyczne zagadki oraz prześledzą proces wypożyczania i udostępniania książek.

Biblioteczne zakamarki w marcu
W filii bibliotecznej nr 28 będziemy gościć kolejną grupę dzieci, chcących z bliska obejrzeć biblioteczne zakamarki - będą to podopieczni Przedszkola Publicznego nr 72 w Szczecinie. Spotkamy się 8 marca 2019 o godz. 10. Nasi pracownicy opowiedzą o książkach zgromadzonych na półkach i pokażą najciekawsze egzemplarze. Porozmawiamy o tym, jak należy z nimi postępować i do czego mogą się nam przydać. Aby to lepiej zapamiętać posłuchamy fragmentu opowiadania opisującego te zasady. Na koniec usiądziemy wygodnie i obejrzymy prezentację multimedialną, pokazującą jak powstają książki.
 

Nowy dom Arka
4 marca 2019 (poniedziałek) w filii bibliotecznej nr 30 odbędzie się spotkanie z 3-letnimi dziećmi z Przedszkola Publicznego 48, zatytułowane „Nowy dom Arka”. Odczytana zostanie bajka ze znanej serii przygód filmowych „Braci koala” oraz zaprezentowane zostaną slajdy ze zdjęciami zwierząt zamieszkujących Australię. Krótka rozmowa pozwoli wyjaśnić odmienny charakter tego kontynentu. Dzieci otrzymają kolorowanki ze zwierzętami występującymi w bajce, do wykorzystania w przedszkolu..
 
Witamy w bibliotece
Na 1 marca 2019, w filii bibliotecznej nr 12, zaplanowane zostały zajęcia z klasą 2a SP10, zapoznające z biblioteką – „Witamy w bibliotece”. Celem spotkania jest zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawiać będziemy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z niej korzystać. Obejrzymy też książki dla dzieci i młodzieży, które można znaleźć w zbiorach biblioteki.Biblioteka Przyjaciółka
Na dni 20 i 26 marca 2019, w filii bibliotecznej nr 12, zaplanowane zostały kolejne z cyklu comiesięcznych spotkań „Moja Przyjaciółka Biblioteka” z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 5. Uczestniczyć będą w nich grupy dzieci 5-letnich.
Celem spotkań jest zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawiać będziemy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Przeczytamy fragment książki „Tappi i niezwykłe miejsce” M. Mortki i pooglądamy wybrane książki dla najmłodszych.
 

Bajkowy świat
Dnia 21 lutego 2019 (czwartek), o godz. 11.30 do filii bibliotecznej nr 10 przybędą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 45 na spotkanie pt. „Bajkowy świat”.
Przedszkolaki zapoznają się z biblioteką i jej zbiorami, sposobem zapisu oraz obowiązującymi zasadami. Wysłuchają opowiadania Marka Waszkiewicza „Bajkowy świat” oraz będą mogły wybrać i obejrzeć ciekawe i kolorowe książeczki dla dzieci.

Spotkanie z przedszkolakami
Dnia 21 lutego 2019 (czwartek) o godz.12.00 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci odbędzie się spotkanie z grupą 6-latków z Przedszkola Publicznego nr 59, w ramach zajęć o regionie „Co wiemy o Szczecinie”.

 

 

Moja Przyjaciółka Biblioteka
Na 15 lutego 2019, w filii bibliotecznej nr 12, zaplanowane zostało pierwsze z cyklu comiesięcznych spotkań „Moja Przyjaciółka Biblioteka”, z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 5.
Celem spotkań jest zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawiać będziemy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Przeczytamy i pooglądamy też wybrane książki dla najmłodszych.
 

Biblioteczne zakamarki w lutym
W piątek, 8 lutego 2019, o godz. 12.30 w filii bibliotecznej nr 28 odbędzie się spotkanie dla podopiecznych Przedszkola Publicznego nr 72 w Szczecinie. Wspólnie przyjrzymy się bliżej zbiorom naszej placówki, omówimy zasady zachowania się w bibliotece oraz wypożyczania książek. Sprawdzimy czy dzieci wiedzą, co można znaleźć w bibliotece oprócz tradycyjnych drukowanych książek. Na pewno nie zabraknie czasu na obejrzenie najciekawszych kolorowych pozycji przyrodniczych, opowiadań i komiksów. Zapraszamy także na wysłuchanie opowiadania o żółwiku Franklinie i jego przygodach z biblioteką.
 

Kolorowa zima
Na 9 stycznia 2018, w filii bibliotecznej nr 12, zaplanowane zostało spotkanie z uczniami kl.0 SSP1 „Kolorowa zima”. W jego trakcie dzieci wysłuchają fragmentu książki M. Mortka „Tappi i pierwszy śnieg” oraz wykonają prace plastyczne związane tematycznie z aktualną porą roku.Odczarowywanie Skrzata
7 grudnia 2018, o godz. 15.00, rozpocznie się w naszej bibliotece (filia biblioteczna nr 46) dyskusja pt. „Odczarowywanie Skrzata”. Odpowiemy sobie na pytania: czy Skrzat to to samo co Gnom czy Hobbit? Dlaczego w jednych książkach krasnoludki są dobre a w innych złe? Skąd pochodzą skrzaty? Po zakończonej dyskusji podejmiemy próbę wizualizacji naszych ulubionych (bądź nie) krasnali.

 

 


Uczniowie w bibliotece
W dniu 12 grudnia 2018 gośćmi filii bibliotecznej nr 36 przy ul. Bartniczej będą uczniowie trzech pierwszych klas Szkoły Podstawowej nr 68 w Szczecinie. W czasie spotkania dzieci zostaną oprowadzone po bibliotece, zapoznają się z księgozbiorem oraz wymogami jakie muszą spełniać przy zapisie do biblioteki.

 


Spotkanie z historią
Filia biblioteczna nr 14 wraz ze Szkołą Podstawową nr 12 zapraszają dnia 22 listopada 2018 o godz. 16.00 na spotkanie poświęcone 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wieczór uświetni prezentacja filmów o tematyce patriotycznej, nagranych przez uczniów, oraz wystawa kilkudziesięciu zdjęć, które powstały na potrzeby konkursu zatytułowanego „Wolność jest w nas”, zorganizowanego w Szkole Podstawowej nr 12.
Serdecznie zapraszamy!Adelka i parasol
W środę 31 października 2018, o godz. 12.30, w filii bibliotecznej nr 10 odbędzie się spotkanie czytelnicze z dziećmi z grupy przedszkolnej przy Szkole Podstawowej nr 13.
Będzie to pierwsza wizyta w naszej bibliotece. Dzieci zapoznają się biblioteką, jej zbiorami oraz obowiązującymi zasadami. Wysłuchają opowiadania Rene Cloke „Adelka i parasol” i zatańczą pląs „Jesienne liście”. Będą miały okazję wybrać i obejrzeć różne ciekawe książeczki oraz prześledzić proces udostępniania książek.
 

 

Spotkanie patriotyczne
Filia biblioteczna nr 38 organizuje spotkanie z dziećmi, odbywające się pod hasłem „Laurka dla Polski". Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 5-10 lat, związane są z obchodami 100-lecia niepodległości Polski. Podczas spotkania czytać będziemy książkę Wojciecha Widłaka „Komendant wolnej Polski", a także wykonywać kotyliony patriotyczne. Spotkanie i lektura ma być inspiracją dla dzieci do wykonania i dostarczenia pracy plastycznej „Laurka dla Polski", która to zostanie później wyeksponowana na wystawie bibliotecznej.
Pierwsze spotkanie odbędzie się 30 października 2018.

Spotkanie integracyjne
We wtorek, 23 października 2018, o godz. 10.30, w filii bibliotecznej nr 14 odbędzie się jesienne spotkanie integracyjne. Gośćmi biblioteki będzie młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. H. CH. Andersena oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12. W jesienną tematykę wprowadzą uczestników opowiadania z książki „Wodnik Szuwarek zmienia pogodę”, Jaromira Kincla i Zdenka Smetany. W ramach integracji młodzież niesłysząca zaprezentuje swoje umiejętności, zapozna młodsze dzieci z podstawowymi zwrotami języka migowego określającymi: obecną porę roku, jesienne owoce i warzywa oraz zwroty grzecznościowe. Na podstawie zdobytej wiedzy obydwie grupy rozwiążą jesienne zagadki tematyczne oraz wykonają zakładki do książek.
Serdecznie zapraszamy.

Ostry Dyżur Literacki w bibliotece na Barnima
Oryginalna zabawa czeka na małych czytelników w filii bibliotecznej nr 4 (ul. Barnima 25), w piątek, 19 października 2018. Zapraszamy wszystkie dzieci na Ostry Dyżur Literacki, który poprowadzi Małgorzata Swędrowska. Swój udział zapowiedziały już dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 69. O godzinie 12.00 zostanie przyjęta i zdiagnozowana klasa II, o godz. 13.00 – klasa IV, a o godz. 14.00 – klasa II.

W naszej zabawie może wziąć udział każdy mały czytelnik, sam lub razem z rodzicami. Jest to akcja promująca czytelnictwo w zaskakującej happeningowej formie utrzymującej balans pomiędzy zabawą a autorytetem eksperta. W scenografii i konwencji gabinetu lekarskiego bibliotekarka, specjalistka literatury dla dzieci, w kitlu lekarskim rekomendują wartościowe książki, indywidualnie dobrane dla poszczególnego „pacjenta”, zrażonego nudnymi lekturami i zniechęconego do czytania. Tytuły książek i ich dawkowanie przepisywane są na receptach.

Akcja ma za zadanie uzdrowić tych, którym wydaje się, że czytanie jest nudne i zarekomendować kolejne wartościowe tytuły dzieciom, które od książek nie stronią. Każda przeczytana z zainteresowaniem książka jest inwestycją w czytelniczy potencjał dziecka, ponieważ za każdym razem, gdy młody człowiek sięga po nudną, bezwartościową pozycję, narasta w nim bunt przeciwko literaturze w szerokim tego słowa rozumieniu. Dlatego tak ważne jest, by wskazywać wartościowe literacko i graficznie publikacje, wyrabiając w ten sposób, w młodych odbiorcach, dobre nawyki. Bardzo istotne jest, by podsuwać dziecku książkę, która je zainteresuje, a jednocześnie będzie osadzona w przestrzeni postrzegania przez nie świata.

Zapraszamy rodziców, aby przyszli ze swymi pociechami po tę swoistą kurację uzdrawiającą relacje z książkami. Czekamy na Ostrym Dyżurze przez cały piątek. Odbierz swoją receptę na książki!

„DoMowy. Rodzinne historie o słowach” - warsztaty
W lipcu 2018 zapraszamy dzieci w wieku 4-8 lat wraz z rodzicami na warsztaty językowo-plastyczne. Zajęcia odbędą się w dwóch naszych oddziałach:
25 lipca (środa), godz. 17.00, w filii bibliotecznej nr 54 Promedia (al. Wojska Polskiego 2);
28 lipca (sobota), godz. 16.00, w filii bibliotecznej nr 48 (ul. Rydla 93).

Tematem spotkań będzie język, a dokładniej język domowy – powiedzonka, dziecięce „przekręty”, domowe neologizmy. Przyjrzymy się ich znaczeniom, zobrazujemy je,  będzie również okazja, aby stworzyć swój własny słownik domowy. Kolejne zadania oraz wspólna zabawa pozwoli nam docenić bogactwo i możliwości języka.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod numerem telefonu 91 46 42 881 lub mailowo: filia48@mbp.szczecin.pl

Warsztaty odbędą się w ramach udziału Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie w ogólnopolskim programie dla bibliotek: „DoMowy. Rodzinne historie o słowach”.  www.domowy.ceo.org.pl/


Wakacje z Basią
Dnia 9, 16, 23 i 30 sierpnia 2018 zapraszamy do filii bibliotecznej nr 48 na wakacyjne Warsztaty z Basią, ulubienicą małych czytelników.
Cykl spotkań poświęcony będzie niesamowitym książkom:
„Basia i podróż” (9 sierpnia);
„Basia i biwak” (16 sierpnia);
„Basia i upał w zoo” (23 sierpnia);
„Basia i basen” (30 sierpnia).
Poza wspólnym czytaniem na uczestników czekają gry, zabawy i zajęcia plastyczne.
Spotkania przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat.
Zapraszamy!

Spotkanie z dziećmi
We wtorek,  29 czerwca 2018 w filii bibliotecznej nr 30 odbędzie się spotkanie z dziećmi z klasy I Szkoły Podstawowej 20. Celem będzie zapoznanie uczniów z biblioteką publiczną, jej specyfiką, wykazanie różnic między biblioteką szkolną oraz zapoznanie z zasadami korzystania z naszych zbiorów. Dzieci obejrzą najciekawsze wydawnictwa oraz zostanie im przybliżona oferta MBP.

Pierwsza wizyta dzieci

Dnia 29 maja 2018 w filii bibliotecznej nr 2, o godzinie 10.00, odbędzie się spotkanie z dziećmi z Przedszkola nr 3. Będzie to pierwsza wizyta w bibliotece, dzieci zapoznają się z zasadami funkcjonowania instytucji, obejrzą prezentację multimedialną. Wolontariuszka z Humanistycznego Uniwersytetu Seniora przeczyta dzieciom wybrane opowiadanie. Spotkanie zakończy się oglądaniem książek z księgozbioru biblioteki.

Ziemia – chronimy, nie niszczymy
W najbliższy piątek, 27 kwietnia 2018, o godz. 13.00, w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2) rozpocznie się spotkanie zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym czasie bibliotekę odwiedzi grupa dzieci z klasy I z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bezrzeczu. Będzie to ich pierwsza wizyta w bibliotece dlatego postaramy się wytłumaczyć, czym w ogóle jest biblioteka, jakie panują w niej zasady i co ciekawego można w niej znaleźć.
Ponadto, korzystając z prezentacji multimedialnej na temat ekologii, wspólnie omówimy to pojęcie oraz spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie jak zostać człowiekiem ekologicznym. Zastanowimy się jak możemy przyczynić się do ochrony środowiska. Pomoże nam w tym wesoły Fenek – bohater serii książeczek „Przygody Fenka”.
Na uczestników spotkania czekać będzie także zabawa edukacyjna. Uczniowie podstawówki będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat segregowania odpadków do odpowiednich pojemników. W bibliotece nauczymy się chronić Ziemię poprzez zabawę i... literaturę.

Spotkania z Przedszkolakami
Na maj i czerwiec 2018 w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowane zostały spotkania z 17 grupami przedszkolaków z przedszkola przy ZS16 (Moja Przyjaciółka Biblioteka, Posłuchanki, Posłuchanki-Rysowanki).
Na spotkaniach z grupami, które odwiedzą bibliotekę po raz pierwszy, rozmawiać będziemy o tym,  jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Dodatkowo wspólnie pooglądamy i przeczytamy wybrane książki dla najmłodszych.
Nasi goście zrobią także ilustracje do przeczytanych wierszyków/bajeczek, a dzieci młodsze pokolorują przygotowane dla nich kolorowanki (z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom).
Celem spotkań jest zachęcenie dzieci do korzystania z biblioteki, rozbudzenie pasji czytania, zaszczepienie miłości do książek, wspomaganie rozwoju umiejętności językowych, poznawczych i intelektualnych.
Spotkania odbędą się o godz. 12.15.
Terminy:
8, 9, 10, 11, 22, 23, 24, 25, 29 maja 2018;
5, 6, 8, 12, 13, 14, 15, 19 czerwca 2018.

Światowy Dzień Książki
Do wspólnych obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich pracownicy filii bibliotecznej nr 4 zaprosili  dzieci z  okolicznych przedszkoli. W trzecim tygodniu kwietnia spotkamy się, by rozmowami o ulubionych książkach oraz wspólną lekturą  najpiękniejszych z naszych zbiorów woluminów podziękować  autorom, ilustratorom, wydawcom  oraz księgarzom za ich twórczy trud.  Z  naszymi  małymi gośćmi spotkamy się w następujących dniach:
23 kwietnia 2018 – Przedszkole  „Zdrowie” - spotkania odbędą się w godz. 9.30, 10.00, 10.30, 11.00;
24 kwietnia  2018 – Brytyjskie Przedszkole Matematyczne – godz. 10.20
25 kwietnia  2018 – Przedszkole nr 30 „ Chochliki – godz. 10.20
26 kwietnia  2018 – Przedszkole Terapeutyczne „Dzieńdoberek” - godz. 10.30.

Spotkanie z gryfem
Gryf to mityczny stwór przedstawiany jako uskrzydlony lew o głowie i szponach orła. Powiadano, że był potężniejszy od ośmiu lwów i silniejszy od stu orłów. Był uosobieniem potęgi i siły oraz mądrości i zręczności. Dlatego jego wizerunek od dawna umieszczano na proporcach i herbach. Także od wieków mieszkańcy Pomorza czynili gryfa godłem swej krainy. Legenda głosi, że stało się to dzięki dzielnemu rycerzowi  o imieniu Żelisław.
Wszystkich zainteresowanych poznaniem tej opowieści oraz wykonaniem okolicznościowej pracy plastycznej zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się  w filii bibliotecznej nr 4, w dniu 12 kwietnia 2018 o godz. 9.00
Wizytę zapowiedzieli już uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 44.

Mój przyjaciel pies.
W poniedziałek, 9 kwietnia o godz .10.00, w filii bibliotecznej nr 10 odbędzie się spotkanie z uczniami kl. II pt.: ”Mój przyjaciel pies”. Dzieci wysłuchają wiersza Józefa Ratajczaka „Mój pies” i opowiadania Wandy Chotomskiej „Pięciopsiaczki”. Powiemy jak należy opiekować się pupilem by był zdrowy i zadowolony. Dlaczego psy są naszymi przyjaciółmi i jak potrafią uratować ludziom życie. Sporządzimy portret wymarzonego pieska. Dzieci wymienią znanych im psich bohaterów występujących w książkach i filmach. Przy okazji będą mogły obejrzeć wystawę książek o psach. Omówimy także zasady wypożyczania książek, zachowania w bibliotece i obchodzenia się z książką.
Serdecznie zapraszamy. 

Wiosenne wizyty dzieci.
W kwietniu 2018, w filii bibliotecznej nr 12 odbędą się zajęcia z klasami pierwszymi i drugimi Szkoły Podstawowej nr 11. Dla klas pierwszych zaplanowane zostały spotkania zapoznające dzieci z biblioteką „Witamy w bibliotece”; dla klas drugich zajęcia z edukacji medialnej, na których rozmawiać będziemy o zagadnieniach dotyczących bezpiecznego korzystania z sieci, m.in. o udostępnianiu swoich danych, kontakcie z obcymi czy uzależnieniach od szeroko pojętego internetu.
Terminy:
12.04 – kl. 2a
19.04 – kl. 2c
20.04 – kl. 2b
26.04 – kl. 1b
27.04 – kl. 1a
(wszystkie zajęcia planowane są na godz.12.30)

Chcę zostać strażakiem
Kto z nas nie marzył o zawodzie strażaka? Czerwony wóz, mnóstwo sprzętu, wysoka drabina i wąż strażacki.
Jak wygląda praca strażaka i kto może nim zostać?
Czy znamy numery alarmowe?
O tych sprawach porozmawiamy na spotkaniach 26 marca 2018 o godz.10.50  i  27 marca 2018 o godz.9.00 – w filii bibliotecznej nr 10 (Bałtycka 6), z uczniami klas I Szkoły Podstawowej nr 13.
Podczas spotkania dzieci wysłuchają opowiadania Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem” oraz zapoznają się z księgozbiorem i sposobem zapisu do biblioteki.
Serdecznie zapraszamy.
 

Biblioteczne zakamarki
Do filii bibliotecznej nr 28 zmierzają kolejne grupy dzieci chcących z bliska obejrzeć biblioteczne zakamarki. Tym razem będą to podopieczni Przedszkola Publicznego nr 72 w Szczecinie. Spotykamy się 19 i 22 marca 2018, o godz. 9.45. Nasi pracownicy opowiedzą o książkach zgromadzonych na półkach i pokażą najciekawsze egzemplarze. Porozmawiamy o tym jak należy z nimi postępować i do czego mogą się nam przydać. Na koniec usiądziemy wygodnie i posłuchamy fragmentu książki. Czy będzie to „Basia i biblioteka”, „Franklin i książka z biblioteki” czy „Zagadka biblioteki” – tę decyzję pozostawimy naszym gościom.

„Bilet wstępu do krainy marzeń”
9 marca 2018 w filii bibliotecznej nr 28 spotkamy się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 33 z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej, w ramach projektu „Lekturiada – w poszukiwaniu urody słowa”, organizowanego przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty i Książnicę Pomorską w Szczecinie. Jak piszą organizatorzy: „celem przedsięwzięcia jest poszukiwanie w lekturach tego, co jeszcze nie odkryte, urody słowa i piękna języka”. Weźmiemy na warsztat jedną z najpiękniejszych książek dla dzieci – a także jedną z najchętniej czytanych lektur – „Anię z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery. Poznamy losy autorki i poszukamy wątków autobiograficznych w powieści, próbując odpowiedzieć na pytanie, co łączy pisarkę z wykreowaną przez nią bohaterką, rudowłosą Anią Shirley. Wybierzemy się na Wyspę Księcia Edwarda i dowiemy, jak żyło się tam w czasach, kiedy powstawała powieść. Przeczytamy też wybrane fragmenty z książki, aby przyjrzeć się pięknu i bogactwu niepowtarzalnego stylu autorki. Potem zastanowimy się, do czego jest potrzebna wyobraźnia – zarówno nam w codziennym życiu, jak i pisarzom w procesie twórczym, bowiem, jak twierdziła L. M. Montgomery, wyobraźnia to „bilet wstępu do krainy marzeń”. Sami spróbujemy swoich sił w roli autorów, na przykład odkrywając tajemnicze przedmioty, które staną się inspiracją dla snutych przez nas opowieści.

Legendy szczecińskie

Rusałki, dusze zaklęte w ciała czarnych kotów, białe damy, zamkowe skarby, gryfy... to tylko legendy! Ale czy w legendach nie ma ziarenka prawdy? Przekonamy się o tym już 6 marca. Filię biblioteczną nr 28 odwiedzą uczniowie trzeciej klasy szkoły podstawowej Centrum Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie. Wspólnie spróbujemy ustalić czy ktoś widział na Zamku Książąt Pomorskich Sydonię von Borck lub małego duszka Bogusia, a jeśli tak, to co tam porabiają. Zapraszamy do wspólnej zabawy w rozgryzanie tajemniczych historii.

Sportowcy z wizytą

W środę 21 lutego, w filii nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się spotkanie dla uczniów pierwszej klasy szkoły podstawowej Centrum Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie. Wspólnie przyjrzymy się bliżej zbiorom naszej placówki, omówimy zasady zachowania się w bibliotece oraz wypożyczania książek. Sprawdzimy czy dzieci wiedzą, co można znaleźć w bibliotece oprócz lektur szkolnych i jakie książki - poza drukowanymi - można u nas wypożyczyć. Na pewno nie zabraknie czasu na obejrzenie najciekawszych albumów (na przykład tych o zwierzętach i sztuce) oraz pozycji pomocnych w nauce. 

Dzień Kota w bibliotece
W dniach 20 i 21 lutego 2018, z okazji obchodów Dnia Kota, filię biblioteczną nr 8 odwiedzą dzieci z Oddziałów Przedszkolnych przy SP 48. Podczas spotkania dzieciom zostanie przedstawiona krótka historia kota domowego, zaprezentowane będą najciekawsze rasy, powiemy również o znanych kotach w bibliotekach oraz porozmawiamy jak opiekować się kotami w domu. Na koniec wykonamy razem z dziećmi maski kotów i zrobimy sobie pamiątkowe zdjęcia razem z dziećmi.

Dzień Bezpiecznego Internetu w ProMediach
Na zajęcia dotyczące bezpiecznego internetu, organizowane w lutym, zaprosiliśmy dwie grupy dzieci z Przedszkola Publicznego nr 33 w Szczecinie. Na podstawie prezentacji i materiałów multimedialnych, a także zabaw, opowiemy przedszkolakom jak bezpiecznie korzystać z internetu, co to jest sieć oraz opowiemy o bezpiecznych stronach dla dzieci.  Zajęcia odbędą sie 19 oraz 21 lutego, o godz. 12:00.

Uczniowie w bibliotece
Dnia 7 lutego 2018, filię biblioteczną nr 11 odwiedzą uczniowie II klasy Szkoły Publicznej Podstawowej na Głębokiem. Zapoznają się z regulaminem biblioteki. W przystępny sposób omówiony zostanie układ UKD tak, aby mogli samodzielnie korzystać z zasobów bibliotecznych. Podczas spotkania zaprezentowana zostanie strona internetowa MBP oraz katalog elektroniczny i jego możliwości wyszukiwawcze. Poznają zasady wypożyczania książek, zwiedzą bibliotekę oraz obejrzą wystawę malarską uczennicy Niny Kowalskiej.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece

Dnia 16 stycznia dzieci z miejscowego przedszkola odwiedzą filię biblioteczną nr 11. Większość z nich już u nas była, dla niektórych będzie to pierwsze spotkanie z naszą placówką. Wiek przedszkolny jest doskonałym okresem na rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, z bogatej oferty wydawnictw dla najmłodszych, na to spotkanie została wybrana książeczka „Franklin i książka z biblioteki”. Po wspólnym przeczytaniu opowieści o małym żółwiu, przedszkolaki zwiedzą pomieszczenia biblioteczne oraz obejrzą wystawę malarską Niny Kowalskiej.

Z całego serca
Wkrótce obchodzić będziemy Dzień Babci i Dziadka. To szczególna okazja, by jeszcze serdeczniej okazać bliskim nam osobom, jak bardzo są dla nas ważni. Uczucia można wyrazić na wiele sposób – mówiąc, pisząc, rysując lub oddając komuś serduszko... Wszystkie dzieci, które z tej okazji chciałyby przygotować okolicznościową laurkę, zapraszamy w najbliższy czwartek, 11 stycznia, do filii bibliotecznej nr 4. Zajęciom plastycznym towarzyszyć będzie lektura wierszy i opowieści, między innymi zajrzymy do książki pt. „Basia i dziadkowie” Zofii Staneckiej, poznamy także historię o chłopcu, który udał się do specjalnej biblioteki, by wypożyczyć najprawdziwszą w świecie  babcię!

Zajęcia czytelnicze rozpoczną się o godz. 12.00, natomiast laurkę będzie można wykonać w godzinach otwarcia filii. Udział w spotkaniu zapowiedziały już dzieci z Przedszkola nr 64. Serdecznie zapraszamy!

Przedszkolaki poznają bibliotekę
5 stycznia 2018 filia biblioteczna nr 28 przy placu Lotników po raz kolejny będzie gościć w swoich progach przedszkolaki. Tym razem odwiedzą nas dzieci z Punktu Przedszkolnego dla Dzieci z Autyzmem Słoneczna Dolina. Przede wszystkim będziemy im opowiadać o książkach, ale na pewno znajdziemy także czas na ich czytanie i oglądanie. Postaramy się przybliżyć dzieciom zasady zachowania panujące w bibliotece i sposób odszukiwania książek na półkach. Na koniec zaprosimy naszych Gości do udziału w zabawie „Jak zostać pisarzem?”.

ARCHIWUM 2017

Bohater dwóch kontynentów
W październiku 2017 roku minęła dwusetna rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki -  bohatera narodowego Polski, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej i Białorusi.
W celu przybliżenia młodemu czytelnikowi postaci Naczelnika, wodza Insurekcji, filia bibliotecznej nr 4  przygotowała cykl spotkań. Pierwsze odbędzie się we wtorek 12 grudnia 2018 r. o godz. 12.00.  Uczestniczyć w nim będą uczniowie  piątej klasy Szkoły Podstawowej nr 10.
Zaproszenie do udziału w spotkaniu kierujemy do wszystkich miłośników historii. Serdecznie zapraszamy!

Słynne pluszowe misie
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia, który przypada na 25 dzień listopada, filię biblioteczną nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2) odwiedzą dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 59. Dzieci będą gośćmi biblioteki już w najbliższy poniedziałek, 20 listopada 2017, o godzinie 12.00. Tego dnia przedszkolaki będą mogły obejrzeć prezentację o tej sympatycznej maskotce. Poznają jej historię oraz najpopularniejsze wersje misiów. Następnie obejrzą książeczki o słynnych misiach, o Kubusiu Puchatku, Paddingtonie i innych. Każde dziecko będzie miało okazję przedstawić własnego, ulubionego misia.

Krak i Smok
20 listopada 2017 (poniedziałek), w filii bibliotecznej nr 30 odbędzie się lekcja biblioteczna zatytułowana „Smok wawelski”. Uczestnikami spotkania będą sześciolatki z Przedszkola Publicznego 48. Dzieci zostaną zapoznane z legendą o Kraku i Smoku Wawelskim, a pokaz slajdów pomoże w przybliżeniu czasów świetności rycerstwa i państwa polskiego.

Jak zachować się w bibliotece
W poniedziałek (13 listopada 2017) filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzi grupa maluchów z Publicznego Przedszkola "Mały Książę". Przedszkolaki były już kiedyś w placówce przy okazji wspólnych zajęć, jednak ich wiedza o bibliotece i książkach nie jest jeszcze pełna. Dlatego wspólnie porozmawiamy sobie o tym jak powinniśmy się zachowywać w bibliotekach, jak dbać o książki i przekonamy się, co ciekawego możemy w nich znaleźć. Dzieciaki czeka zabawa z książką, zgadywanki, czytanki i inne biblioteczne atrakcje. Do zobaczenia!

Dzieci i książki
Dnia 15 listopada 2017 roku o godzinie 12.30 filię biblioteczną nr 36 odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 50 w Szczecinie. Przedszkolakom zostaną pokazane pięknie  ilustrowane książki. W czasie spotkania dzieci spróbują wyjaśnić czym różni się biblioteka od księgarni, porozmawiamy o zasadach zapisu do biblioteki i o jej zbiorach.  Do udziału w spotkaniu zostały zaproszone dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7, które będą czytać najmłodszym wybrane utwory literackie.

Listopadowe spotkania z przedszkolakami
W filii bibliotecznej nr 14 w dniach 15 i 16 listopada 2017 o godzinie 12.15, przeprowadzone zostaną spotkania biblioteczne z przedszkolakami.  Dzieci  z przedszkoli Figielek i Promyk będą uczestniczyły w zajęciach, podczas których zostanie zaprezentowana poezja dziecięca dotycząca aktualnej pory roku. Dzieci wysłuchają utworów Wandy Chotomskiej („Parasol i kalosze”, „Listopad” „Jesień”, „Chmury”, „Deszcz”, „Wiewiórki”, „Jeż”), Juliana Tuwima („Warzywa”), Jana Brzechwy („Na straganie”, „Pomidor”). Omówimy także oznaki jesieni w przyrodzie, zachodzące zmiany w klimacie oraz zachowaniach zwierząt. Zdobyta wiedza posłuży do rozwiązania zagadek tematycznych, jesiennego quizu oraz samodzielnego wykonania jesiennej kompozycji metodą kolażu.

Trzecioklasiści w bibliotece
W filii bibliotecznej nr 28 odbędzie się spotkanie z uczniami klasy III Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej. Dnia 13 listopada 2017 o godz. 9.00 przyjrzymy się bliżej zbiorom naszej placówki, omówimy zasady zachowania się w bibliotece oraz wypożyczania książek. Sprawdzimy czy dzieci wiedzą, co można znaleźć w bibliotece oprócz lektur szkolnych i jakie książki - poza drukowanymi - można u nas wypożyczyć. Na pewno nie zabraknie czasu na obejrzenie najciekawszych albumów (na przykład tych o „Gwiezdnych wojnach”) i pozycji pomocnych w nauce.

Orzeł biały

Z okazji Święta Niepodległości 13 listopada 2017 (w poniedziałek) w filii bibliotecznej nr 30 zostanie przeprowadzona lekcja pt. „Orzeł biały”. Dzieciom z PP 48 zostanie odczytana legenda o początkach państwa polskiego. Pozwoli ona przybliżyć wartości kulturowe i patriotyczne. Pokazane zostaną slajdy z historycznymi ilustracjami godła, symbolami patriotycznymi oraz zdjęcia z obchodów 11 listopada w różnych miastach Polski.

Posłuchanki
W listopadzie i grudniu 2017 w filii bibliotecznej nr 12 odbędą się zajęcia pt. „Posłuchanki”, z przedszkolakami z Przedszkola przy ZS16 oraz uczniami klasy 0 oraz klas 1. SSP1. Celem spotkań jest zachęcenie dzieci do czytania, zaszczepienie miłości do książek, wspomaganie rozwoju umiejętności językowych, poznawczych i intelektualnych.

Jesień w bibliotece
Filia biblioteczna nr 11 zaprasza 23 października 2017 przedszkolaków  z miejscowego przedszkola  na zajęcia plastyczne związane z przepiękną porą roku – jesienią.  Uczestnicy wysłuchają wierszy tematycznie związanych z jesienią, a następnie wykorzystując dary jesieni, takie jak: kasztany, żołędzie, szyszki, liście oraz korę z drzew wykonają piękne prace, które zostaną wyeksponowane w bibliotece.

Powrót do biblioteki
Jedna z III klas Szkoły Podstawowej nr 35 postanowiła po raz drugi odwiedzić bibliotekę (filię biblioteczną nr 9 dla dzieci) przy ul. Ks. Anastazji 27/2. Po pierwszej wizycie, w trakcie której uczniowie dowiedzieli się jak korzystać z wypożyczalni i czytelni przyszła pora, aby wykorzystać wiedzę w praktyce. Trzecioklasiści będą zatem wybierać interesujące ich książki, wertować je, czytać, dzielić się nimi z przyjaciółmi, a przede wszystkim – wypożyczać. Wizyta przewidziana jest na 18 października 2017.
 

"Kamyczek w bibliotece"
W poniedziałek, 16 października 2017, filię biblioteczną nr 30 odwiedzą dzieci czteroletnie z Przedszkola Publicznego nr 48. Zostanie odczytana bajeczka „Kamyczek w bibliotece” Johanne Mercier, która pomoże wprowadzić najmłodszych w świat książek. Później zaprezentowane zostaną najpiękniejsze wydawnictwa dla dzieci oraz odczytane wiersze i zagadki o jesieni. Rozdane kolorowanki przybliżą dzieciom temat spotkania.

Jak Wojtek został strażakiem

W poniedziałek, 9 października, filię biblioteczną nr 30 odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 44. Tematem spotkania będzie nauka bezpiecznego zachowania z ogniem, zaprezentowanie pracy współczesnych strażaków, a slajdy ze zdjęciami pozwolą pokazać różnorodność strażackich interwencji. Na koniec zostanie odczytany znany wielu pokoleniom utwór Czesława Janczarskiego ,,Jak Wojtek został strażakiem". Mali uczestnicy zajęć, miłośnicy tytułowego Wojtka i jego przygód, dostaną na pamiątkę kolorowanki do wykorzystania w przedszkolu.      

Przystanek biblioteka

W czwartek, 14 września 2017, w ProMediach, o godzinie 12.00 odbędzie się lekcja biblioteczna pod hasłem "Przystanek biblioteka". Gośćmi będą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 29 w Szczecinie. Będzie to ich pierwsze spotkanie w bibliotece. Podczas wizyty opowiemy o bibliotece i jej zbiorach. Wytłumaczymy jak można się do biblioteki zapisać, jak z niej korzystać i jaka jest różnica między biblioteką, a księgarnią. Dzieci również będą miały okazję obejrzeć bibliotekę oraz zobaczyć bibliotekarza podczas pracy. 

Lokomotywa Pana Tuwima

W dniu 12 czerwca 2017, w filii bibliotecznej nr 2 (ul. Sikorskiego 10) odbędą się spotkania z dziećmi z Przedszkola nr 80.
Będą to grupy 4- i 5-latków. Zajęcia odbędą się o godzinie 9.30 i 10.30. Tematem zajęć będzie „Lokomotywa Pana Tuwima czyli słów kilka o Julianie Tuwimie”. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się z zasadami funkcjonowania biblioteki, z jej księgozbiorem oraz zostanie im przedstawiona prezentacja multimedialna o Julianie Tuwimie i jego wierszach.

Cała Polska Czyta Dzieciom
W ramach czerwcowego Tygodnia Czytania Dzieciom 7 czerwca 2017 o godzinie 12.00 w filii bibliotecznej nr 14 odbędzie się spotkanie poświęcone zbliżającym się wakacjom. Najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12 będą rozmawiać o różnych ulubionych formach wypoczynku i planach wakacyjnych. Dowiedzą się o podróży dwóch chłopców, Marudka i Pogodka, spędzających pełne przygód wakacje. Wszystko za sprawą książki Elżbiety Zubrzyckiej „Marudek i Pogodek na wakacjach czyli jak być szczęśliwym”, która mówi o rozwadze, radości i odpowiedzialności.
Podczas spotkania nie zabraknie wspólnego rozwiązywania zagadek, quizu oraz ozdabiania metodą kolażu szablonów z motywami wakacyjnymi.
Serdecznie zapraszamy.

Wielkie czytanie
„Nazywamy książkę przyjacielem. I słusznie. Bo naprawdę nie znajdziesz na świecie wierniejszego towarzysza nad książkę!” - myśl Gustawa Morcinka stanie się mottem przewodnim obchodzonego uroczyście w fili bibliotecznej nr 4 (ul. Barnima 25) Tygodnia Czytania Dzieciom.
Najmłodszych czytelników i ich rodziców serdecznie zapraszamy do wspólnej lektury książek polecanych przez Fundację ABC XXI. Wielkie czytanie odbywać się będzie od 3 do 10 czerwca 2017, o godz. 14.00. Na uczestników akcji czekają drobne upominki, ponadto przygotowana zostanie wystawka książek, które warto czytać dzieciom. Zapraszamy!

Najciekawsze i najpiękniejsze...
Książki, książki i jeszcze raz książki – 
to temat przewodni spotkania czytelniczego przygotowanego w fili bibliotecznej nr 4 (ul. Barnima 25) dla uczniów młodszych klas szkoły podstawowej.  Spośród kolekcji książek dla dzieci zaprezentujemy i omówimy te najciekawsze i najpiękniejsze, by udowodnić naszym gościom, że literatura wnosi w  nasze życie dużo radości, a książka może stać się  największym przyjacielem. Na zajęcia zapraszamy 7, 8 i 9 czerwca 2017, o godz. 12.00.

Wyprawa ku przygodzie
By umilić czas oczekiwania na wakacje, już teraz zapraszamy na ekscytującą wyprawę przez morza i oceany. Wszystkie dzieci, które ciekawe są tego, co kryje się za siedmioma morzami, a także są zaintrygowane tajemnicami podwodnego świata – serdecznie zapraszamy 1 czerwca 2017, o godz. 12.00, do filii bibliotecznej nr 4. Na razie nie zdradzimy szczegółów naszej wspólnej wyprawy, ale po cichutku powiemy, że odbędzie się ona na pirackim statku. Proszę się jednak niczego nie obawiać, bowiem o nasze bezpieczeństwo zadba niezwykle sympatyczny Jaś Ciekawski, bohater książki pt. „Podróż do serca oceanu”. Zatem wszyscy na pokład!

Klub Dobrej Książki
W środę 31 maja 2017, o godz.11.00, zapraszamy wszystkich chętnych do filii bibliotecznej nr 10, na spotkanie Klubu Dobrej Książki.
Pragniemy zachęcić czytelników do dzielenia się wrażeniami po przeczytaniu interesujących książek, propagowaniu czytelnictwa i miłego spędzenia czasu. Spotkanie poprowadzi pani Halina Konicka-Bobik. Czekamy na zainteresowanych!

Tydzień czytania
W dniach 5, 6, 7 czerwca 2017 w filii bibliotecznej nr 36 książki dzieciom czytać będą uczniowie z Gimnazjum 34. W dniu 8 czerwca 2917 wystawione zostanie przedstawienie „Alicja w krainie czarów”. Aktorami będą gimnazjaliści  z warsztatów teatralnych działających przy Gimnazjum 34.

Historia Kubusia Puchatka
W dniu 22 maja 2017 (poniedziałek) w filii bibliotecznej nr 2 przy ul.Sikorskiego 10 odbędą się spotkania z dziećmi z Akademii Edukacji Przedszkolnej. Będą to grupy cztero i pięciolatków. Zajęcia odbędą się o godzinie 9.00, 10.30 i 12.45. Tematem zajęć będzie historia powstania książki Kubuś Puchatek. W trakcie zajęć dzieci zapoznają się z zasadami funkcjonowania biblioteki, z księgozbiorem filii oraz zostanie im przedstawiona historia Kubusia Puchatka.

Pierwsza wizyta przedszkolaków
16 maja 2017 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci odbyły się zajęcia biblioteczne dla dzieci z pobliskiego przedszkola. Była to pierwsza wizyta tej grupy w bibliotece dlatego skupiliśmy się na takich kwestiach jak zawód bibliotekarza, po co czytać książki i jak je szanować oraz jak funkcjonuje biblioteka.

Tydzień Bibliotek

W ramach "Tygodnia Bibliotek" w dniach 11, 12 i 15 maja 2017, w filii bibliotecznej nr 36 odbędą się spotkania  pt. „Akademia wierszy Jana Brzechwy”. 11 maja gośćmi biblioteki będą dzieci z klasy zerowej SP TAK. 12 i 15 maja zawitają  przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 50. Współprowadzącymi  spotkań w dniach 12 i 15 maja  będą uczniowie z Gimnazjum nr 34.

 

"Bądź eko z biblioteką"
Filia biblioteczna nr 28 zaprasza uczniów klasy IV ze Szkoły Podstawowej nr 56 na wizytę w swojej siedzibie przy Placu Lotników. Grupa młodych miłośników czytelnictwa zapozna się z tematyką ochrony środowiska oraz ekologii. W oparciu o prezentację multimedialną "Bądź eko z biblioteką" wspólnie omówimy, czym jest ekologia oraz jakie są podstawowe zasady, które należy spełnić, aby być "eko". Każdy uczestnik spotkania pozna zasady segregacji odpadów, które zatruwają powietrze, wodę i glebę. W czasie zajęć dzieci dowiedzą się jak powinniśmy zachować się w lesie, aby nie wywołać pożaru oraz jakie są skutki przebywania w środowisku o zanieczyszczonym powietrzu. Podejmiemy również dyskusję jak oszczędzać prąd elektryczny i co każdy z nas może zrobić w walce o czystość wód. Na te i inne pytania odpowiemy sobie w Miejskiej Bibliotece Publicznej już 9 maja 2017 o godz. 9.15.

Dzieci w bibliotece
We wtorek, 9 maja 2017, filię biblioteczną nr 9 dla dzieci ponownie odwiedzi grupa dzieci z III klasy ze Szkoły Podstawowej nr 35. Tym razem uczniowie przyjdą do biblioteki, aby poświęcić chwilę wybranym przez siebie książkom. Wspólnie będą mogli przeglądać, wertować, czytać, zgadywać, powtarzać wyliczanki i zwiedzać barwny świat książek. Dzieci dowiedzą się także jak powinny zachowywać się w czytelni oraz jak można wyrobić kartę, żeby korzystać z biblioteki również po szkolnych zajęciach.

Zaplanowane wizyty
Na 12 maja 2017, w filii bibliotecznej nr 12, zaplanowane zostały dwa spotkania z dziećmi z Przedszkola Niepublicznego Nutka z oddziałami integracyjnymi. Celem wizyt jest zapoznanie dzieci z biblioteką – porozmawiamy o tym, co to jest za miejsce, do czego służy, czy warto je znać.

 

Zaproszenie do biblioteki
Filia biblioteczna nr 28 zaprasza uczniów klasy 4 Szkoły Podstawowej z Zespołu Szkół Sportowych im. Sportowców Ziemi Szczecińskiej na pierwszą wizytę w bibliotece. Dnia 5 maja 2017 o godz. 12.00 przyjrzymy się bliżej zbiorom naszej placówki, omówimy zasady zachowania się w bibliotece oraz wypożyczania zbiorów. Sprawdzimy czy dzieci wiedzą, co można robić w bibliotece oprócz wybierania książek. Na pewno nie zabraknie czasu na obejrzenie kolorowych wydawnictw o tematyce przyrodniczej i zabawnych komiksów.

Kodowanie bez komputera
9 maja 2017 o godz. 17.00 zapraszamy do filii bibliotecznej nr 28 do udziału w zajęciach z kodowania dla dzieci pod hasłem „Kodowanie bez komputera”. Spotkanie ma na celu przedstawienie czym jest programowanie, jego podstaw przez prostą i przyjemną zabawę. Poprzez przygotowane łamigłówki zostaną przybliżone w prosty sposób zasady działania programów komputerowych, które wprowadzą uczestników na drogę przygody z programowaniem. Dzieci nauczą się przewidywać i planować kolejność czynności. Nasi Goście poznają, w jaki sposób tworzyć proste polecenia, zrozumiałe dla komputera. Przygotowane zadania będą świetnym ćwiczeniem, do rozwijania umiejętności twórczego myślenia. Spotkanie adresowane jest do uczniów młodszych klas szkół podstawowych. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą propozycją to prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail w celu zapisu do dnia 5 maja 2017, e-mail: f28@mbp.szczecin.pl, tel. 91 46 46 894.

Programowanie w Scratchu

11 maja 2017 o godz. 17.00 zapraszamy do filii bibliotecznej nr 28 udziału w zajęciach z kodowania ze Scratchem. Celem spotkania jest zapoznanie uczestników z programem Scratch. Dla uczniów zajęcia są bardzo dobrym początkiem do poznania podstaw programowania oraz zrozumienia środowiska programistycznego. Wspólnie nauczymy się, w jaki sposób tworzyć proste polecenia. W Scratchu programowanie odbywa się w sposób wizualny i umożliwia łatwe tworzenie prostych animacji. Zaletą nauki w tym programie jest szybko widoczny efekt pracy ucznia. Motywuje to do dalszego poznawania tajników programowania.

Spotkanie adresowane jest do uczniów szkół podstawowych. Jeżeli są Państwo zainteresowani naszą propozycją, to prosimy o kontakt telefoniczny lub e-mail w celu zapisu do dnia 05 maja 2017, e-mail: f28@mbp.szczecin.pl, tel. 91 46 46 894

Poszukiwacze książek
W poniedziałek, 8 maja 2017, w godzinach otwarcia filii bibliotecznej nr 28 (8.00-20.00) zapraszamy najmłodsze dzieci (do 7 lat) do zabawy w poszukiwanie naszych ulubionych bohaterów. Okazuje się, że Reksio, Smerfy, Bolek i Lolek uciekli z kart książek, na których mieszkali i pochowali się w bibliotece. Zadaniem naszych gości będzie odszukanie tych postaci w zakamarkach biblioteki przy pomocy wskazówek bibliotekarzy. Mamy nadzieję, że w trakcie poszukiwań dzieci znajdą interesujące książki i polubią naszą bibliotekę. Dla pierwszych 15 poszukiwaczy nagrody książkowe!


Moje życie z kompasem moralnym
Na spotkanie adresowane do nastolatków, które odbędzie się 11 maja 2017 o godz. 13.00, zaprasza filia biblioteczna nr 38 (ul. 26 Kwietnia 1). Podczas spotkania wspólnie z uczestnikami spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytania:
- czy i jakie wartości moralne potrzebne są w życiu?
- czy warto sobie skonstruować sobie własny „kompas moralny”?
- czy droga przez życie zgodna z „kompasem moralnym” może nam zagwarantować szczęście?
Zapraszamy wszystkich ciekawych istoty człowieczeństwa, dociekliwych i chcących dowiedzieć się, jakie zdanie na temat ludzkiej moralności mieli najwięksi filozofowie. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa w spotkaniu telefonicznie (91 4315678) albo poprzez e-mail (f38@mbp.szczecin.pl).

Przygody młodych detektywów

Spotkanie dla wszystkich młodych czytelników lubiących wyzwania, zagadki logiczne, szyfry i poznawanie tajemnic pt. „Przygody młodych detektywów”, odbędzie się w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci (ul. Z. Nałkowskiej 15) 5 maja (piątek) 2017, w godz. 17.00-18.00. Uczestnicy dowiedzą się kim jest detektyw i na czym polega jego praca, jakimi posługuje się rekwizytami, poznają sylwetki najsłynniejszych książkowych detektywów, m.in. Sherlocka Holmesa, Pana Samochodzika, detektywa Pozytywki, Lassiego i Mai. W programie poszukiwanie zagadek ukrytych w bibliotece i rozwiązywanie ich oraz warsztaty detektywistyczne: zdejmowanie odcisków palców, tajemnicze pismo, szyfry. Spotkaniu będzie towarzyszyć wystawa książek dziecięcych i młodzieżowych o tematyce detektywistycznej. Zajęcia mają charakter otwarty, ale obowiązują wcześniejsze zapisy osobiście u bibliotekarki lub przez telefon, pod numerem: 91 46 26 346.

Ciekawe i pożyteczne spotkania dla zorganizowanych grup dzieci w ramach Tygodnia Bibliotek 2017 

Filia biblioteczna nr 4

11 maja 2017 r. o godz. 12.15  zaprosiliśmy na spotkanie czytelnicze grupę przedszkolaków z Przedszkola RUSAŁKA. Spotkanie poświęcone będzie pracy bibliotekarza, czytaniu oraz wypożyczaniu książek.

Filia biblioteczna nr 8

15 maja 2017 bibliotekę odwiedzą dzieci z Niepublicznego Przedszkola Mali Artyści. Będzie to ich pierwsza wizyta w bibliotece, podczas której przedszkolaki poznają pracę bibliotekarza i zasady wypożyczeń; zaprezentowane im zostaną najpiękniejsze wydawnictwa literatury dziecięcej. Małym gościom zostaną pokazane także zdjęcia nietypowych książek i najciekawszych bibliotek dziecięcych na świecie. Na zakończenie spotkania poznają bajkę "Gdzie jest Nemo?".

Filia biblioteczna nr 10 

W bibliotece pojawią się dzieci z Przedszkola Publicznego nr 45. Podczas spotkania mali goście zapoznają się z pracą bibliotekarza, prześledzą proces wypożyczania książek i wysłuchają zabawnego opowiadania A. H. Benjamin, pt.: "Krótkowzroczna żyrafa”. Przedszkolaki będą miały okazję do samodzielnego wybrania i obejrzenia interesujących książeczek.

Filia biblioteczna nr 11

Bibliotekę odwiedzą pierwszoklasiści z miejscowej szkoły. Grupa młodych miłośników czytelnictwa zapozna się z zasadami funkcjonowania i korzystania z biblioteki, a przede wszystkim z jej zbiorami – głównie książeczkami przeznaczonymi dla młodych czytelników. Ważnym celem spotkania będzie przygotowanie uczniów do świadomego korzystania z biblioteki i rozbudzenie zainteresowań książką, która nie tylko służy do nauki, ale może również miło wypełnić wolny czas.

Filia biblioteczna nr 12 

W bibliotece zorganizowana zostanie zabawa, będąca połączeniem idei escape roomu i grywalizacji, pt.: „Złośliwy Kapturnik”. Zabawa będzie oparta na historii o Złośliwym Kapturniku, który ma bardzo brzydkie hobby – kradnie książki z bibliotek. Tym razem nasza biblioteka będzie miała szansę zapobiec kradzieży – droga do odzyskania ukrytej przez Złośliwego Kapturnika książki wieść będzie przez zagadki, łamigłówki i zadania. W zabawie wezmą udział uczniowie klas 3 Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1. 

Filia biblioteczna nr 14 

10 maja o godzinie 12.00 bibliotekę odwiedzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12. Podczas wizyty mali czytelnicy obejrzą pomieszczenia biblioteczne i dowiedzą się na czym polega praca bibliotekarza. Zapoznają się z najciekawszymi albumami i kolorowymi książkami dla dzieci. Wysłuchają opowiadania „Franklin i książka z biblioteki” Sharon Jennings. Dzieci będą odpowiadać na pytania z quizu opartego na wysłuchanym tekście oraz wykonają własnoręcznie zakładki do książek.

Filia biblioteczna nr 18 

W dniach 8, 9 oraz 15 maja zostały zaplanowane zajęcia dla dzieci. Do biblioteki zaproszono pięciolatki z Przedszkola Publicznego nr 35, PP nr 54 oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 24. Tematyka spotkań: Od kamiennej tabliczki do e-booków wprowadzi dzieci w świat historii piśmiennictwa i czytelnictwa, które rozwija się od czasów najdawniejszych do obecnych.

Filia biblioteczna nr 25 

„Zapraszamy, piękne książki dla Was mamy!” - pod takim hasłem odbędzie się spotkanie dla grup przedszkolaków na temat biblioteki i zasad wypożyczania połączone z wystawą książek dla dzieci oraz czytaniem opowiadania autorstwa Hanny Łochockiej pt. „Dziewczynka z tęczy”.

Filia biblioteczna nr 30 

8 i 9 maja 2017 odbędą się dwa spotkania z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 48. Odczytane zostanie opowiadanie „Bobrza tama” z tomu Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Zapach wiosny”. Przybliżone zostaną zwyczaje bobrów oraz ich wpływ na środowisko, a także odbędzie się pokaz slajdów ze zwierzętami chronionymi w Polsce. Ilustracje książkowe pozwolą uwrażliwić młodych czytelników na piękno przyrody ojczystej.

Filia biblioteczna nr 36

W dniach 10 i 12 maja 2017 przeprowadzone będą zabawy literackie, przygotowane z uczniami Gimnazjum nr 34 – „Akademia wierszy Jana Brzechwy” dla przedszkolaków i uczniów klas I-III.

Filia biblioteczna nr 46 

„Na tropie informacji” to interdyscyplinarna gra-zagadka, która zostanie zorganizowana na terenie miasta (Stołczyn), dla dzieci w wieku 10-12 lat. Zabawa odbędzie się w dniu 12 maja 2017. Podczas gry uczestnicy będą mieli okazję zmierzyć się z różnego rodzaju szyframi, które ukryte będą zarówno w Internecie, jak i na półkach biblioteki. 

 

Zostań przyjacielem Ziemi
Dnia 25 kwietnia o godz. 10.15 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci rozpocznie się spotkanie zorganizowane z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. W tym czasie bibliotekę odwiedzi grupa dzieci z klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 35. W oparciu o prezentację multimedialną na temat ekologii wspólnie omówimy to pojęcie oraz spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak zostać człowiekiem ekologicznym. Podejmiemy również dyskusję na tak istotne tematy jak ochrona środowiska i znaczenie działań człowieka na rzecz tej ochrony. Zastanowimy się jak możemy przyczynić się do ograniczenia produkcji śmieci – poruszymy takie pojęcia jak segregacja czy recykling.
Na uczestników spotkania czekać będzie także zabawa edukacyjna. Uczniowie podstawówki będą mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat segregowania odpadków do odpowiednich pojemników. Na zakończenie zostanie odczytany fragment książki Emilii Dziubak "Draka Ekonieboraka", który zachęci dzieci do tego, aby... zostały przyjaciółmi Ziemi.

Przyjazny Ziemi

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Ziemi wraz z dziećmi z Przedszkola nr 64 spotkamy się 21 kwietnia (piątek) 2017 o godz. 12.30 w filii bibliotecznej nr 4, aby wspólnie się zastanowić, co każdy z nas może zrobić w swoim najbliższym otoczeniu, aby Ziemia była czysta i jeszcze piękniejsza. W podejmowaniu właściwych wyborów ekologicznych pomoże nam bohater książki pt. „Draka Ekonieboraka”. Do udziału w spotkaniu zapraszamy wszystkich czytelników, bo przyszłość naszej planety nie zależy jedynie od działań wielkich instytucji i organizacji społecznych, ale także od naszego stylu życia i codziennych gestów. Zapraszamy!

O Malarzu rudym jak cegła
Drogi czytelniku! Jeśli zapragniesz wkroczyć w magiczny świat literatury i przeżyć wspaniałą przygodę, to prosimy o przyjście w dniu 19 kwietnia 2017 o godz. 12.30 do filii bibliotecznej nr 4. Spośród bogatych bibliotecznych zbiorów wybierzemy dla Ciebie najpiękniejsze książki i opowiemy, dlaczego warto zapoznać się z ich treścią. Szczególną uwagę poświęcimy bajce o niezwykłym malarzu, który z radością malował sny wszystkim zaprzyjaźnionym dzieciom.
Na uczestników zajęć czekać będą również gry i zagadki literackie. Zapraszamy serdecznie!
Udział w zabawie literackiej zgłosiły już dzieci z Przedszkola Publicznego nr 4.

Przedszkolaki w Bibliotece
W poniedziałek, 24 kwietnia 2017, filię biblioteczną nr 18 odwiedzą dzieci z przedszkola TUPTUŚ.
Podczas spotkania przedszkolaki dowiedzą się, co to jest biblioteka i jak można zostać czytelnikiem. Dzieci zapoznają się również z bogatym księgozbiorem i przekonają się, że warto czytać książki.
Będzie też czas na zabawę z książką i rozwiązywanie zagadek literackich. Zajęcia rozpoczną się o godzinie 9.00.

Franklin i książki
Przygody żółwia Franklina i jego przyjaciół będą kanwą spotkania dla dzieci z przedszkola  Tęczowa Kraina, na które filia biblioteczna nr 28 zaprasza 21 kwietnia 2017 o godz. 9.30. Korzystając z książek „Franklin czyta kolegom” i „Franklin i książka z biblioteki” postaramy się opowiedzieć najmłodszym czytelnikom o tym, jak należy postępować z książkami – zarówno swoimi, jak i tymi pożyczonymi z biblioteki. Dzieci dowiedzą się także jak należy zachowywać się w bibliotece. Na pewno nie zabraknie czasu na pokazanie najpiękniejszych pozycji zgromadzonych w naszej placówce i zagłębienie się w kolorowy świat opowieści.

Cudaczek Wyśmiewaczek
W piątek, 31 marca 2017, o godz.11.00, w filii bibliotecznej nr 10, odbędzie się spotkanie z uczniami kl.II B Zespołu Szkół nr 13,  zatytułowane „Cudaczek Wyśmiewaczek”.
Podczas spotkania porozmawiamy o dobrym i złym zachowaniu oraz o roli przyjaźni w życiu młodego człowieka. Pomocą będą nam służyły fragmenty książki Julii Duszyńskiej „Cudaczek Wyśmiewaczek”.
Dzieci prześledzą proces wypożyczania i udostępniania książek oraz zapoznają się z bogatą ofertą książek dla dzieci.

O dzielnym jelonku
W środę, 29 marca 2017, o godz.11.45, w filii bibliotecznej nr 10 gościć będziemy maluszki z Przedszkola Publicznego nr 45. Będzie to ich pierwsze spotkanie z biblioteką. W trakcie spotkania dzieci wysłuchają opowiadania „O dzielnym jelonku”, zapoznają się z rozmieszczeniem książek dla dzieci i procesem wypożyczania. Porozmawiamy o zasadach zapisu do biblioteki i o tym, jak należy szanować książki, by służyły wielu czytelnikom.

Podróż do Krainy Emocji
We wtorek, 28 marca 2017, o godz. 10.15, filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzą uczniowie klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 35. Tego dnia będziemy rozmawiać o naszych reakcjach i odczuciach oraz udamy się w Podróż do Krainy Emocji. Pociąg zatrzyma się w krainie Radość, Wściekłość oraz Spokój, abyśmy mogli wybrać tę, w której czujemy się najlepiej. Dzięki ciekawym ćwiczeniom dowiemy się jak reagujemy w różnych sytuacjach oraz spróbujemy nazwać towarzyszące nam emocje. Dzieci będą także miały za zadanie podporządkować te emocje do ich nazw, tworząc własne rysunki. Spotkanie poprowadzi Justyna Morawska, studentka IV roku psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Wejdź i poznaj
Dnia 27 marca 2017 roku, o godz. 9.30, w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2) rozpocznie się cykl zajęć „Wejdź do biblioteki i poznaj świat zamknięty w książce”, organizowanych dla klas II ze Szkoły Podstawowej nr 35. Dzieci będą miały okazję bliżej przyjrzeć się bibliotece oraz pracy bibliotekarza. Przede wszystkim jednak skupimy się na głównej bohaterce każdej biblioteki – książce. Zastanowimy się nad tym, jak powstaje, kto może zostać pisarzem, czym jest wydawnictwo... A tego wszystkiego, i wiele więcej, dowiemy się z prezentacji multimedialnej. Poznamy także różne książkowe ciekawostki i przekonamy się, co możemy znaleźć na półkach w wypożyczalni.

„Czytanie jest super!”
24 marca 2017 w godzinach 12.45–13.45 w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci odbędą się zajęcia dla klasy 2 ze Szkoły Podstawowej nr 37. Celem zajęć jest zapoznanie uczniów z Miejską Biblioteką Publiczną, różnorodnością księgozbioru, zasadami korzystania z jej zbiorów oraz zachęcenie do zostania aktywnym czytelnikiem. Uczniowie dowiedzą się jak zapisać się do biblioteki, jak długo można trzymać książki i dlaczego nie należy ich niszczyć. Spróbujemy uzasadnić hasło „Czytanie jest super”, będziemy dyskutować o tym, dlaczego warto czytać, jak czytanie wzbogaca nasze słownictwo, pomaga w trudnej nauce ortografii, rozwija wyobraźnię oraz ubogaca, ale także dostarcza rozrywki. O tym, że literatura nie tylko uczy, ale i bawi, uczniowie przekonają się po wysłuchaniu  opowiadania z książki „Ranyboskie, Julek!” Joanny Karp. Zapoznamy młodych czytelników z katalogiem bibliotecznym i stroną internetową biblioteki. Pod koniec zajęć będzie też czas na samodzielne poznawanie księgozbioru.

Awantura w lesie
Uczniowie drugiej klasy Szkoły Podstawowej Centrum Mistrzostwa Sportowego wracają do filii bibliotecznej nr 28 na kolejne spotkanie z książką. Tym razem będziemy czytać i oglądać książki o tematyce przyrodniczej. Po wysłuchaniu opowiadania Magdaleny Tulli „Awantura w lesie” zajrzymy do kolorowego opracowania Wojciecha Gila „O lesie” i sprawdzimy co tak naprawdę dzieje się wśród gęstych drzew kiedy nikt nie patrzy. Zapraszamy w środę, 22 marca 2017, o godzinie 8:30.

Przedszkolaki w bibliotece

W środę 22 marca 2017 roku o godzinie 12.30 filię biblioteczną nr 36 odwiedzą pięciolatki z Przedszkola Publicznego nr 50 w Szczecinie. W czasie spotkania dzieci spróbują wyjaśnić czym różni się biblioteka od księgarni, porozmawiamy o zasadach zapisu do biblioteki i dlaczego należy szanować książki. Na zakończenie spotkania powitamy rozpoczynającą się piękną porę roku, wiosnę. Będziemy rozwiązywać zagadki oraz dzieci poznają kilka przysłów o wiośnie.
Przedszkolaki będą miały również możliwość obejrzenia pięknie ilustrowanych książek dla najmłodszych.

Bracia koala
W poniedziałek, 20 marca 2017, filię biblioteczną nr 30 odwiedzą pięciolatki z PP 48. Wysłuchają bajki z serii przygód „Braci koala” oraz obejrzą slajdy ze zdjęciami, jakże odmiennej od naszej, fauny Australii. Przedszkolaki będą rozpoznawać i nazywać poszczególne zwierzęta. Otrzymają też kolorowanki do wykorzystania w przedszkolu i poznają zasady wypożyczeń i regulamin biblioteki, a na koniec spotkania obejrzą najładniejsze wydawnictwa dla dzieci.

Wiosna tuż, tuż
Na rozmowę i wspólne czytanie o wiosennej aurze zaprosiliśmy do filii bibliotecznej nr 4 dzieci z Przedszkola Publicznego nr 64. Spotkanie odbędzie się 16 marca 2017 o godz. 12.30.

 

 

Pszczółki w bibliotece

Swoją pierwszą wizytę w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci grupa Pszczółki z Publicznego Przedszkola nr 14 złoży 17 marca 2017 r. Zajęcia dla przedszkolaków rozpoczną się o godz. 12:15. W trakcie tego spotkania dzieci zapoznają się z placówką, dowiedzą się jakie książki można znaleźć na półkach oraz prześledzą cały proces wypożyczania. Odczytana na głos lektura pomoże im przyswoić zasady zachowania obowiązujące w różnych bibliotekach oraz poznać reguły wypożyczania. Aby udowodnić dzieciom, że biblioteka to idealne miejsce do spędzania wolnego czasu, weźmiemy udział we wspólnej zabawie z... książką. Na pewno nie zabraknie również czasu na samodzielną lekturę wybranych tytułów. Do zobaczenia w bibliotece!

Do biblioteki zawitała wiosna

Z każdym dniem robi się coraz cieplej. Drzewa i krzewy budzą się do życia, a i wśród zwierząt panuje wzmożony ruch. Czyżby to już wiosna? 17 marca 2017 o godz. 12.00 w filii bibliotecznej nr 10 gościć będziemy dzieci z kl. II A Zespołu Szkół nr 13. Porozmawiamy o przedwiośniu i wiośnie. Wielu ciekawych rzeczy dowiemy się z książki Marii Kownackiej „Razem ze słonkiem”. Dzieci wysłuchają opowiadania Tomasza Samojlika „Żubr Pompik. Zapach wiosny” oraz rozwiążą wiosenne zagadki. Będą miały okazję prześledzić proces wypożyczania i udostępniania książek, a podczas spotkania będzie udostępniona wystawka książki o tematyce wiosennej.

Nutki w bibliotece
We wtorek 14 marca 2017 o godzinie 10.00 filię biblioteczną nr 3 dla dzieci odwiedzą 3- i 4-letnie przedszkolaki z Niepublicznego Punktu Przedszkolnego "Nutka – Montessori". Będzie to ich pierwsza wizyta w bibliotece. W czasie spotkania dzieci dowiedzą się, czym jest biblioteka, jak zostać czytelnikiem, dlaczego warto czytać książki. Dzieci wysłuchają zabawnego opowiadania: "Pan Miś jest głodny" autorów: Karma Wilson, Jane Chapman. Porozmawiamy o budzącej się do życia przyrodzie, zmianach zachodzących w środowisku w czasie przedwiośnia. Następnie dzieci obejrzą wybrane, najciekawsze książki znajdujące się w księgozbiorze filii (książki – zabawki, bogato ilustrowane, książki z materiału, duże i zupełnie malutkie) i dowiedzą się, jak należy traktować książki i dlaczego nie wolno ich niszczyć. Pod koniec zajęć najmłodsi czytelnicy będą mieli możliwość samodzielnego zapoznania się z księgozbiorem. 

Szkolenie z katalogu elektronicznego
W filii bibliotecznej nr 14 (ul. Krzemienna 17), w dniu 17 marca 2017, o godzinie 13.00, przeprowadzone zostanie szkolenie z katalogu elektronicznego z dziećmi z Katolickiej Szkoły Podstawowej w Podjuchach. Podczas zajęć uczestnicy  zapoznają się z możliwościami wyszukiwawczymi katalogu bibliotecznego oraz wykonają operacje na swoich kontach czytelniczych (prolongaty, zamówienia, rezerwacje). Na podstawie zdobytej wiedzy  uczniowie rozwiążą  krzyżówki tematyczne.

Witamy w bibliotece

W filii bibliotecznej nr 12 zaplanowane zostały zajęcia z uczniami ZS16 z cyklu „Witamy w bibliotece”. Celem spotkania będzie zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawiać będziemy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Obejrzymy tez książki dla dzieci i młodzieży, które można znaleźć w zbiorach biblioteki.
Terminy: 
11.04 – kl.1a
16.05 – kl.1c
18.05 – kl.3f
19.05 – kl.1b

EkoPaka - aluminium

W kwietniu w filii bibliotecznej nr 12 odbędą się dwa spotkania w ramach projektu Ekopaka. Tym razem rozmawiać będziemy z uczniami klas 1. SSP1 o tym, czym jest aluminium - skąd się bierze i czym się charakteryzuje jako surowiec, jakie jest jego zastosowanie, jakie są sposoby na jego powtórne wykorzystanie i dlaczego recykling jest w przypadku aluminium tak ważny. Do zajęć wykorzystamy zestaw Ekopaka: aluminium.

Terminy:
20.04 – SSP1, kl.1b
21.04 – SSP1, kl.1a

Moja przyjaciółka biblioteka

7 kwietnia 2017 w filii bibliotecznej nr 12 odbędzie się spotkanie „Moja Przyjaciółka Biblioteka” z najmłodszymi uczniami SSP1. Celem spotkania jest zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawiać będziemy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Przeczytamy i pooglądamy też wybrane książki dla najmłodszych.

 

Bobrza tama

W poniedziałek, 13 marca 2017 filię biblioteczną nr 30 odwiedzi grupa pięciolatków z Przedszkola Publicznego nr 48. Odczytane zostanie opowiadanie „ Bobrza tama” z tomu T. Samojlika „Żubr Pompik. Zapach wiosny”. Przybliżone zostaną zwyczaje bobrów oraz ich wpływ na środowisko, a także pokaz slajdów ze zwierzętami chronionymi w Polsce. Ilustracje książkowe pozwolą uwrażliwić młodych czytelników na piękno przyrody ojczystej.

W marcu jak w garncu

W dniu 10 marca 2017 o godzinie dwunastej w filii bibliotecznej nr 36 gościć będziemy dzieci z Przedszkola nr 50. Porozmawiamy o pierwszych oznakach wiosny, po czym możemy poznać, że już nadeszła. Dzieci zostaną zapoznane z przysłowiami o wiośnie. Po wysłuchaniu wiersza „Marzec” wspólnie z przedszkolakami spróbujemy zinterpretować i wyjaśnić sens przysłowia „W marcu jak w garncu”. Rozwiążemy zagadki na temat marcowej pogody. Na zakończenie spotkania dzieci obejrzą książeczki tematycznie związane z wiosną.

 


Kim chciałbym zostać w przyszłości?

W filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci 7 marca 2017 o godz. 10.15 odbędą się zajęcia dla uczniów III klasy Szkoły Podstawowej nr 35. Tym razem dzieci będą miały okazję zastanowić się kim chciałyby zostać w przyszłości i jak dążyć do tego. Główną formą spotkania będą ćwiczenia w grupach, dzięki którym nasi młodzi czytelnicy będą mogli sprawdzić się w konkretnej roli, spróbują dostrzec własne predyspozycje, talenty, ale też i ograniczenia. Pomoże im to również uwrażliwić się na pragnienia i potrzeby innych. Poprzez zabawę i kreatywne zajęcia postaramy się porozmawiać o ważnych sprawach. Spotkanie poprowadzi Justyna Morawska, studentka IV roku psychologii Uniwersytetu Szczecińskiego.

Moja Przyjaciółka Biblioteka - cykl spotkań z przedszkolakami
Na kwiecień i maj w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowane zostały spotkania „Moja Przyjaciółka Biblioteka” z trzema grupami przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 66. Celem spotkań jest zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawiać będziemy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Przeczytamy i pooglądamy też wybrane książki dla najmłodszych.

Terminy wiosennych spotkań (wszystkie o godzinie 12.00) w 2017 roku:
17 maja – pięciolatki
24 maja – sześciolatki

Bezpieczni w Internecie

Jakie zasady bezpieczeństwa należy zachować poruszając się po Internecie? Na to pytanie odpowiemy w dniach 28.02-2.03 o godz. 10.30 na zajęciach w filii bibliotecznej nr 28 (Plac Lotników 7). Podczas spotkania uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 45 poznają przygody Sieciaków oraz ich wrogów Śmieciuchów. Spędzą kreatywnie czas podczas projekcji edukacyjnych filmów, zabaw plastycznych i rozwiązywania łamigłówek. Poznają cztery podstawowe zasady bezpieczeństwa, którymi należy się kierować korzystając ze zdobyczy techniki. Pamiętajmy, że Internet daje możliwości poznawania świata, poszerzania wiedzy i kreatywnego spędzania czasu, ale może być także zagrożeniem dla nieostrożnego użytkownika. 

"Kubusie" w bibliotece
28 lutego 2017 roku (wtorek) o godz. 12.00 filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzi grupa "Kubusie" z  Przedszkola Publicznego nr 59. Będzie to ich pierwsza wizyta w bibliotece, w trakcie której dowiedzą się, kim jest bibliotekarz, czym jest biblioteka - co można w niej robić lub co można w niej znaleźć oraz gdzie mieszkają postaci z bajek.Grupa rozpocznie wizytę od zwiedzania placówki. Nasi najmłodsi czytelnicy przekonają się, co można znaleźć na regałach, o czym opowiadają książki i jak mogą zapisać się do biblioteki, aby swobodnie korzystać ze zbiorów. Objaśnione zostaną również obowiązki każdego posiadacza karty bibliotecznej. Dzieci będą mogły zobaczyć jak wygląda wypożyczanie książek przez czytelnika. Następnie będziemy bawić się wspólnie z książką oraz odpowiemy na kilka zagadek o tematyce baśniowej. Każde dziecko będzie także mogło obejrzeć wybraną przez siebie lekturę. A wszystko po to, aby przekonać naszych milusińskich, że biblioteka to miejsce pełne przygód i niespodzianek oraz aby zachęcić ich do ponownych odwiedzin.

Spotkanie z przytulankami
23 lutego 2017 (czwartek) o godz. 11.00 w filii bibliotecznej nr 11 odbędzie się spotkanie z udziałem przedszkolaków z miejscowego przedszkola. Tematem spotkania będą przytulanki. Przytulanki to nie tylko pluszowe misie, pieski ale także kucyki i inne. Najważniejszą rolą takiej przytulanki jest miłość, jaką darzy ją maluch. Przytulanka pomaga dziecku przejść pewien etap polegający na przejściu z bezpiecznych rąk mamy do samodzielności. Dzieci będą miały okazję wysłuchać książeczki pt. „Miś jest zazdrosny” oraz obejrzą przytulanki udostępnione przez czytelników.

 

Próżny kruk
We wtorek, 21 lutego 2017, na swoje pierwsze spotkanie do filii bibliotecznej nr 30 przyjdą trzylatki z Przedszkola Publicznego nr 48. Celem wizyty będzie zaznajomienie przedszkolaków z zasadami funkcjonowania filii. Odczytana zostanie bajka ,,Próżny kruk” oraz zaprezentowane ilustracje najpiękniejszych ptaków.

Spotkanie ze Złotopiórkiem
W poniedziałek, 20 lutego 2017 filię biblioteczną nr 30 odwiedzi grupa najmłodszych przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 48. Będzie to pierwsza wizyta, w czasie której odczytana zostanie bajka Heleny Bechlerowej "Złotopiórek" oraz zaprezentowane ilustracje książkowe z najpiękniejszych wydawnictw literatury dziecięcej. Celem naszego spotkania będzie uwrażliwienie dzieci na piękno słowa i wartości płynące z obcowania z książką.

Krecik i sanki
We wtorek, 14 lutego 2017, filię biblioteczną nr 30 odwiedzą po raz pierwszy najmłodsze dzieci z Przedszkola Publicznego nr 44. Nasze spotkanie skupiać się będzie na zapoznaniu przedszkolaków z pracą w bibliotece, poznaniu zasad wypożyczeń i zaprezentowaniu najpiękniejszych wydawnictw literatury dziecięcej. Czas umilą odczytane bajki z serii o Kreciku.

Brzechwa jeszcze raz
Filia biblioteczna nr 28 zaprasza uczniów klasy I Szkoły Podstawowej Centrum Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie na pierwszą wizytę w bibliotece. Dnia 9 lutego 2017, o godz. 13.30, przyjrzymy się bliżej zbiorom naszej placówki, omówimy zasady zachowania się w bibliotece oraz wypożyczania książek. Poznamy też słynną Kaczkę-Dziwaczkę i spróbujemy stworzyć kolaż, na którym będzie widać, co zbierała w czasie swoich pieszych wycieczek. Na koniec rozwiążemy krzyżówkę dotyczącą twórczości Jana Brzechwy. Spotkanie z książką
Ostatniego dnia stycznia (31.01.2017), we wtorek, w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2), ponownie zgromadzą się dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 35, żeby spotkać się z... książkami. Goście biblioteki będą mieli możliwość indywidualnego zwiedzania placówki oraz swobodny dostęp do wybranych przez siebie lektur. Wspólnie z opiekunką grupy oraz bibliotekarką będą przeglądać, wertować, czytać, zgadywać, powtarzać wyliczanki i zwiedzać barwny świat książek. Uczniowie dowiedzą się także, jak powinni zachowywać się w czytelni oraz jak można wyrobić kartę, żeby korzystać z biblioteki również po szkolnych zajęciach. Spotkanie zacznie się o godz. 10.15. W świecie Brzechwy
Zapraszamy uczniów klasy II Szkoły Podstawowej Centrum Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie do filii bibliotecznej nr 28 na pierwszą wizytę w bibliotece, która będzie okazją do poznania tego niezwykłego miejsca oraz przedstawienia wybranych polskich poetów dziecięcych. 31 stycznia 2017 o godz. 9.30 przyjrzymy się bliżej twórczości Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Poznamy słynną Kaczkę-Dziwaczkę i brudną Muchę. Wybierzemy się na zakupy razem z warzywami w wierszu „Na straganie”. Porozmawiamy na temat tak powszechnego lenistwa za sprawą „Lenia”. Przygotowaliśmy mnóstwo łamigłówek, krzyżówek i zabaw plastycznych, bynajmniej nie dla leni :)

 

Chcę wiedzieć więcej o...

Według kalendarza przyrodniczego 20 stycznia jest dniem poświęconym pingwinom. Niech zatem to sympatyczne święto stanie się zachętą do wzbogacenia wiedzy o tych niezwykłych i fascynujących stworzeniach. Najmłodszych czytelników biblioteki zapraszamy na spotkania czytelnicze, podczas których opowiemy, jak pingwiny zostały odkryte i dlaczego się tak nazywają, w jaki sposób nurkują i zdobywają pożywienie, wyjaśnimy również, jak orientują się na morzu i porozumiewają między sobą. Rozmowę umili nam lektura przygód pingwinka Pik-Poka, który kocha lody, ale … czekoladowe i uwielbia zapach... nie, nie świeżego śledzia, lecz fiołków! Spotkania odbędą się w filii bibliotecznej nr 4, w dniach 18 i 19 stycznia, o godz. 12.30. Serdecznie zapraszamy!


Życzeń aż po chmury - spotkanie czytelnicze

Wkrótce obchodzić będziemy Dzień Babci i Dziadka. To szczególna okazja, by jeszcze serdeczniej okazać bliskim nam osobom, jak bardzo są dla nas ważni. Uczucia można wyrazić na wiele sposób – mówiąc, pisząc, rysując lub oddając komuś serduszko... Wszystkie dzieci, które z tej okazji chciałyby przygotować okolicznościową laurkę, zapraszamy w najbliższy wtorek, 17 stycznia, o godz. 12.30 do filii bibliotecznej nr 4. Zajęciom plastycznym towarzyszyć będzie lektura wierszy i opowieści, między innymi poznamy przygody pewnej babci, która  mieszka na drzewie, poluje na tygrysy i ujeżdża dzikie konie! Udział w spotkaniu zapowiedziały już dzieci z Przedszkola nr 64.

Spotkanie w świecie Brzechwy
Filia nr 28 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie zaprasza uczniów klas II i III z Centrum Mistrzostwa Sportowego na pierwszą wizytę w bibliotece, która da okazję poznać to niezwykłe miejsce oraz poznać polskich poetów dziecięcych. 
17 i 18 stycznia 2017 przyjrzymy się bliżej twórczości Jana Brzechwy. Poznamy słynną Kaczkę-Dziwaczkę i brudną Muchę. Wybierzemy się na zakupy razem z warzywami  w wierszu „Na straganie” Porozmawiamy na temat tak powszechnego lenistwa za sprawą „Lenia”. Przygotowaliśmy mnóstwo łamigłówek, krzyżówek i zabaw plastycznych.

Wejdź do biblioteki - kontynuacja

Dnia 17 stycznia 2017 roku w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci o godz. 10.15 odbędą się pierwsze w tym roku zajęcia dla uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 35. Zamykać będę one cykl Wejdź do biblioteki i poznaj świat zamknięty w książcerozpoczęty w grudniu ubiegłego roku, kiedy to wspólnie poznawaliśmy historię książki. Tym razem przyjrzymy się współczesnej książce: Jak powstaje? Kto może zostać pisarzem? Czym jest wydawnictwo? Tego wszystkiego dowiemy się z prezentacji multimedialnej. Poznamy także różne książkowe ciekawostki oraz bliżej przyjrzymy się książkom znajdującym się na półkach w bibliotece.

Ważne informacje o informacji
W dniach 11 i 12 stycznia 2017, filię biblioteczną nr 28 odwiedzą uczniowie klasy piątej Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. Celem zajęć będzie uwrażliwienie uczniów na konieczność weryfikacji informacji. Które informacje są wiarygodne i co o tym świadczy? Jak odróżnić informacje przydatne od nieprzydatnych? Czym różnią się informacje dokumentalne od niedokumentalnych? Dzięki naszej pomocy każdy uczeń po zakończeniu zajęć powinien sam umieć  odpowiedzieć na te pytania. Zaczynamy o godzinie 12.15!

W poszukiwaniu komiksowych talentów
Filia biblioteczna nr 28 (przy Placu Lotników 7) rozpoczyna wielką akcję poszukiwania nowego komiksowego talentu. Spośród uczniów klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie spróbujemy wyłonić następcę Papcia Chmiela – twórcy „Tytusa, Romka i A'Tomka”. Uczniowie poznają historię gatunku, jakim jest komiks, będą mogli obejrzeć najciekawsze albumy zgromadzone w placówce, ale przede wszystkim spróbują własnych sił w tworzeniu scenariusza i szaty graficznej komiksu. Zapraszamy 13 stycznia 2017 (piątek), godz.12.15, i 17 stycznia 2017 (wtorek), godz. 12.30.

Wejdź do biblioteki i poznaj świat zamknięty w książce
We wtorek, 20 grudnia 2016 roku, w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, o godz. 10.15 odbędzie się lekcja biblioteczna pod hasłem „WEJDŹ DO BIBLIOTEKI I POZNAJ ŚWIAT ZAMKNIĘTY W KSIĄŻCE”. Gośćmi spotkania będą uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 35. Tym razem królową spotkania zostanie książka, a przede wszystkim – historia jej powstania. Dzieci będą miały okazję obejrzeć prezentację „Od starodruków do e-booków”, z której dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze książki, kto wynalazł druk, jak funkcjonowały pierwsze biblioteki oraz jak powstały audiobooki i e-booki. Dla utrwalenia wiedzy uczniowie SP 35 będą mogli wziąć udział w quizie dotyczącym tematu spotkania. Przyjrzymy się również, jakie formy mają książki dostępne w bibliotece.

Choinkowe wierszyki
Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i dzieci z niecierpliwością oczekują na choinkę i prezenty. W środę, 21 grudnia 2016, o godz.11.00, w  filii bibliotecznej nr 10, porozmawiamy z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 45 o świątecznych tradycjach w Polsce i na świecie. Dzieci wysłuchają wierszy o choince i opowiadania Karmy Wilson „Święta Pana Misia”.
Wspólnie zaśpiewamy kolędy, a pierniczki będą słodkim zakończeniem spotkania.

Planowane spotkania
W filii bibliotecznej nr 12 zaplanowany został cykl spotkań bibliotecznych dla klas szóstych ZS16.
Przewidziano spotkania w dniach: 11, 18 i 25 stycznia 2017 oraz 1 lutego 2017. o godz. 12.30.
W trakcie zajęć uczniowie zostaną zapoznani z ofertą biblioteki, zasadami korzystania z niej oraz obsługą katalogu elektronicznego.


Świąteczna akcja bookcrossingowa - książka pod choinkę
W dniach 12 - 24 grudnia 2016 roku zapraszamy do filii bibliotecznej nr 5 (Mieszka I 105) na bookcrossing, czyli darmową wymianę książek między czytelnikami. Biblioteka ma do zaoferowania 164 pozycje wydawnicze o różnorodnej tematyce.
Zapraszamy wszystkich do sięgnięcia po książkę, która może stać się miłym prezentem gwiazdkowym.
A Święta tuż, tuż...Oczekiwanie na Święta
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci odbędą sie zajęcia dla uczniów ze Szkoły Niepublicznej Legato. Na spotkania przybędą: 12 grudnia 2016, w godz. 13.00-14.00, klasy I i II, 13 grudnia 2016, w godz. 11.00-12.00 – klasa 0. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostanie zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Dzieciom zaproponujemy obejrzenie prezentacji multimedialnej przygotowanej przez bibliotekarki z filii nr 48. Prezentacja pt. "Kto daje prezenty Świętemu Mikołajowi" dotyczy zwyczajów świątecznych w różnych krajach i służy poznaniu oraz utrwalaniu polskich tradycji. Spotkania urozmaicą też zagadki, kolędy i poczęstunek.

EkoPaka - Papier
W dniu 12 grudnia 2016 o godzinie 8.00 odbędą się w filii bibliotecznej nr 46 zajęcia z cyklu EkoPaka. Tym razem uczestnicy zapoznają się z Paką poświęconą papierowi. Uczestnikami spotkania będą uczniowie kl. II Szkoła Podstawowa Nr 9.


 

Spotkanie z książkami
W dniach 12 i 13 grudnia 2016 r. o godz. 10.00 filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzą kolejno dwie grupy uczniów klasy 0, ze Szkoły Podstawowej nr 18. Będzie to ich pierwsza wizyta w bibliotece. Dzieci będą mogły się przekonać, że jest to miejsce pełne niespodzianek, atrakcji i... zagadek.
Wizyta rozpocznie się od zwiedzania placówki. Nasi najmłodsi czytelnicy zobaczą jakie książki można znaleźć na regałach, a następnie dowiedzą się, jak zapisać się do biblioteki, aby swobodnie korzystać ze zbiorów. Objaśnione zostaną również obowiązki każdego posiadacza karty bibliotecznej. Następnie czeka nas wspólna zabawa z książką oraz kilka zagadek o tematyce baśniowej, na które razem spróbujemy znaleźć odpowiedź. Każde dziecko będzie także mogło obejrzeć wybraną przez siebie lekturę.

Spotkajmy się w bibliotece
W dniach: 5 grudnia 2016 (godz. 13.00), 7 grudnia 2016 (godz. 10.00), 9 grudnia 2016 (godz. 12.00) oraz 12 grudnia 2016 (godz. 10.00) – filię biblioteczną nr 54 odwiedzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5, z klas 1-3. Będzie to ich pierwsza wizyta w bibliotece.  Uczniowie będą mieli okazję zwiedzić filię i zobaczyć jakie ciekawe książki znajdują się na bibliotecznych regałach.

 

Mikołajkowe spotkanie

W Mikołajki, 6 grudnia 2016, o godzinie 12.30 filię biblioteczną nr 8 odwiedzą dzieci z zaprzyjaźnionego Integracyjnego Tęczowego Przedszkola.
Wspólnie będziemy pisać list do Mikołaja, opowiemy o swoich wymarzonych prezentach, porozmawiamy o Bożym Narodzeniu i tradycjach z nim związanych oraz przeczytamy „Wigilię Mamy Mu i Pana Wrony”.


Biblioteka czeka na ciebie

Dnia 7 grudnia 2016 roku (środa) w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, o godz.12.00 odbędzie się kolejne spotkanie pod hasłem „NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA”. Tym razem gośćmi spotkania będzie klasa VI z Zespołu Szkół nr 16 w Szczecinie. Uczniowie będą mogli zwiedzić bibliotekę, poznają jej regulamin oraz dowiedzą się co nieco o historii MBP. Dzieci usłyszą także o tym, co wyróżnia naszą bibliotekę na tle innych, a poza tym zapoznają się z ofertą kulturalną, którą Miejska Biblioteka Publiczna przygotowuje dla swoich czytelników (m.in. spotkania autorskie, zajęcia otwarte, ebooki od Legimi itp.). Przede wszystkim jednak uczestnicy zajęć będą mogli się bliżej przyjrzeć dostępnemu księgozbiorowi oraz nauczą się samodzielnie korzystać z katalogu OPAC.

Źródła informacji
7 i 8 grudnia 2016 filię biblioteczną nr 28 odwiedzą uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. Celem zajęć będzie uwrażliwienie uczniów na konieczność weryfikacji informacji. Które informacje są wiarygodne i co o tym świadczy? Jak odróżnić informacje przydatne od nieprzydatnych? Czym różnią się informacje dokumentalne od niedokumentalnych? Dzięki naszej pomocy każdy uczeń po zakończeniu zajęć powinien już sam odpowiedzieć na te pytania. Zaczynamy o godzinie 12.15. Serdecznie zapraszamy!

Świąteczne obyczaje

Dnia 6 grudnia 2016 roku o godzinie 9.30, w filii bibliotecznej 25 odbędzie się spotkanie biblioteczne z udziałem  dzieci z Przedszkola „Stumilowy Las”.
Małym gościom przybliżone zostaną świąteczne obyczaje, przeczytana zostanie także książka autorstwa Patrycji Zarawskiej pod tytułem „Wesołe Boże Narodzenie”.

 

Nie omijaj biblioteki
Dnia 29 listopada 2016 roku (wtorek) w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci, o godz.10.20 odbędzie się spotkanie pod hasłem „NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA”. Tym razem zaprosiliśmy uczniów klasy III ze Szkoły Podstawowej nr 35, aby porozmawiać z nimi o ich ulubionych książkach, domowych biblioteczkach oraz omówić zasady zapisania się do naszej biblioteki i regulamin obowiązujący każdego, również najmłodszego czytelnika. Dzieci będą miały okazję podejrzeć bibliotekarkę przy pracy, poznają zasady korzystania z czytelni, gdzie można bezpłatnie  i bezstresowo zgłębiać różne zagadnienia związane z przedmiotami szkolnymi oraz z własnymi zainteresowaniami. Spotkanie z dziećmi będzie tak przemyślane, by dzieci z przyjemnością i jak najczęściej odwiedzały naszą i inne biblioteki.

"Tajemnice zachodnioporskie" z Michałem Rembasem
We wtorek, 29 listopada 2016 o godz. 12.50 w filii bibliotecznej nr 14 odbędzie się spotkanie autorskie z Michałem Rembasem ”Tajemnice zachodniopomorskie” to temat wykładu i prezentacji multimedialnej, którym przysłuchiwać się będzie młodzież z Gimnazjum nr 15 w Podjuchach.

 

Dzień Pluszowego Misia
W filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci świętujemy Dzień Pluszowego Misia i z tej okazji organizujemy spotkania:
21 listopada 2016 o godz. 9.30 grupa 5-6 latków z Przedszkola Promyk
22 listopada 2016 o godz. 11.00 klasa I ze Szkoły Podstawowej nr 59
28 listopada 2016 o godz. 9.30 grupa 2,5-4 latków z Przedszkola Promyk
29 listopada 2016 o godz. 10.00 grupa z Przedszkola Publicznego nr 62
Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku, dokładnie w setną rocznicę powstania tej maskotki. Dzieci dowiedzą się, skąd się wziął pomysł na tego pluszaka, jaki udział miał w tym prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt (1858-1919), poznają bogaty zbiór książek o misiach dostępny w bibliotece, oraz wysłuchają zabawnego opowiadania Claire Freedman: "O zajączku, co chciał wiedzieć jak polować na niedźwiedzie". Będziemy także wspólnie rozwiązywać zagadki o najbardziej znanych misiach – bohaterach dziecięcych bajek, ułożymy puzzle z Kubusiem Puchatkiem i poznamy różnicę między milutkim pluszowym misiem a prawdziwym groźnym niedźwiedziem żyjącym w lesie. Spotkanie urozmaicą zabawy ruchowe i słodki poczęstunek.

Zimowe opowieści oraz przedszkolaki w bibliotece
22 listopada 2016
, we wtorek, w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci odbędą się dwa spotkania.
Pierwsze z nich – „Zimowe opowieści” – zacznie się o godz. 10.15 i poruszy kwestię pomocy zwierzętom w czasie zimy. Wspólnie z uczestnikami zajęć odpowiemy na pytanie, co możemy zrobić, aby ułatwić zwierzętom przeżyć ten trudny okres, dowiemy się kiedy i jak możemy dokarmiać ptaki oraz jak zapewnić ciepło potrzebującym pupilom. Celem spotkania jest uwrażliwienie dzieci na los zwierząt. W zajęciach wezmą udział uczniowie 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 35.
Tego samego dnia, na godz. 12.00, zaplanowane zostało spotkanie z grupą pięciolatków z Przedszkola Publicznego nr 14. Będzie to spotkanie organizowane pod hasłem: „NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA”. Jego celem będzie zapoznanie przedszkolaków z instytucją, jaką stanowi biblioteka oraz z zasadami korzystania z niej. Dzieci będą mogły bliżej przyjrzeć się pracy bibliotekarza, poznają regulamin korzystania z placówki oraz dowiedzą się jak można zapisać się do biblioteki. Ponadto wspólnie przyjrzymy się wybranym książkom. 

Przedszkolaki z wizytą w bibliotece, czyli czym skorupka za młodu nasiąknie...
W dniu 24 listopada 2016 w filii bibliotecznej nr 8 będziemy gościć grupę starszaków z Przedszkola Publicznego nr 10 w Szczecinie. Spotkanie to ma na celu zapoznanie dzieci z bohaterami książek Astrid Lindgren. Przedszkolaki wysłuchają przygód dzieci z Bullerbyn z książki pt. „Bullerbyn: trzy opowiadania”. Porozmawiamy sobie na temat różnic w codziennym życiu dzieci zamieszkujących osadę z książki Astrid Lindgren i ich własnym, jakie zabawy i zabawki towarzyszyły wtedy dzieciom, a jakie mają do dyspozycji w dzisiejszych czasach.
W dniu 25 listopada 2016 z okazji Dnia Pluszowego Misia do naszej filii przyjdą cztero- i pięciolatki z zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 10. Dzieci obejrzą prezentację multimedialną pt. „Dzień Pluszowego Misia” oraz odpowiedzą na kilka pytań z quizu dotyczącego wiedzy o misiach.

Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę
Cała przyroda przygotowuje się na przyjście zimy. 28 listopada 2016 o godz. 10.00, w filii bibliotecznej nr 10, odbędzie się spotkanie z uczniami kl. O Zespołu Szkół nr 13 pt. „Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę”.
Podczas spotkania porozmawiamy jak zwierzęta przygotowują się do zimy. Które z nich zapadają w sen  a które muszą walczyć o pożywienie. Czy my ludzie możemy pomóc zwierzętom przetrwać zimowy czas?
Na spotkaniu dzieci wysłuchają opowiadań Hanny Łachockiej „O wróbelku Elemelku”.
Będą miały okazję zapoznać się z bogatą ofertą książek dla dzieci oraz prześledzić procesy wypożyczania i udostępniania.

Jak zostać strażakiem?
poniedziałek, 21 listopada 2016, filię biblioteczną nr 30 odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 48. Celem spotkania będzie ukazanie różnicy między pracą strażaków dawniej i dziś. Odczytany zostanie utwór ,,Jak Wojtek został strażakiem” oraz przybliżona twórczość Czesława Janczarskiego. Zaprezentowane zdjęcia z interwencji strażackich pozwolą pokazać dzieciom, jak trudna, różnorodna i niebezpieczna jest praca współczesnych strażaków. Dzieci zostaną zapoznane z zasadami bezpiecznego zachowania z ogniem. Na koniec rozdane będą kolorowanki do wykorzystania w przedszkolu. 

O cenzurze i zakazanych książkach
Dzieje cenzury i zakazanych książek (w nieco skróconej wersji) będą przedmiotem spotkań z uczniami klas szóstych Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. 7, 17 i 24 listopada o godz. 12.15 w filii bibliotecznej nr 28 przy Pl. Lotników 7 odbędą się zajęcia edukacyjne, których celem będzie przybliżenie znaczenia pojęć takich, jak cenzura i wolność słowa oraz omówienie najważniejszych przejawów cenzury (zwłaszcza w odniesieniu do książek). Przedstawimy powody i sposoby cenzurowania różnych publikacji na przestrzeni dziejów. Spróbujemy także pobawić się w cenzora – na szczęście będzie to tylko zabawa.

O szczęściu w filii bibliotecznej nr 4
Czym jest szczęście i jak je osiągnąć? Każdy z nas poszukuje odpowiedzi na te pytania. Niektórzy twierdzą, że szczęście to dar od losu i nie mamy na nie wpływu. Inni zaś są przekonani, że poczucie radości i zadowolenia z życia zależne są od nas samych – bo szczęście leży w nas!
A co, o tym sądzą nasi najmłodsi czytelnicy? Wkrótce się tego dowiemy, bowiem do  rozważań o szczęściu zaprosiliśmy uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 69.  Zaczynem naszych rozmów stanie się lektura książki Joanny Concejo i Marka Bieńczyka pt. „Książę w cukierni”.
Zajęcia odbędą się w dniach:
3 listopada, godz. 9.45  – uczniowie  klasy III
4 listopada, godz. 9.00  – uczniowie  klasy II
7 listopada, godz. 12.15 – uczniowie klasy II
8 listopada, godz. 12.15 – uczniowie klasy III
9 listopada, godz. 12.15 – uczniowie klasy III.

Do udziału w zajęciach zapraszamy wszystkich czytelników.

"Mądry wielbłąd" w bibliotece
W poniedziałek, 7 listopada 2016 filię biblioteczną nr 30 odwiedzą sześciolatki z Przedszkola Publicznego nr 44. Będzie to pierwsze spotkanie w bibliotece, w czasie którego dzieci zapoznają się z zasadami zachowania w wypożyczalni oraz pracą bibliotekarza. Odczytane zostanie jedno z opowiadań ze zbioru Ł. Wierzbickiego "Afryka Kazika" pt. "Mądry wielbłąd". Przedstawione ilustracje ludności Afryki, charakterystycznych zwierząt oraz zakątków kontynentu pozwolą wzbogacić spotkanie. Przybliżona zostanie postać polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka oraz zaprezentowane zostaną slajdy ze zdjęciami z jego wyprawy. Rozdane kolorowanki uzupełnią spotkanie.

Grzeczność na co dzień
W listopadzie 2016 roku, w dniach 4, 8 i 10 (piątek, wtorek i czwartek), o godzinie 12.00 odbędą się czytelnicze spotkania w filii bibliotecznej nr 14, podczas których omówiony zostanie temat życzliwości. Gośćmi biblioteki będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12, z Przedszkola Niepublicznego „Promyk” oraz z Zespołu Szkół nr 7.
W dobry nastrój wprowadzi uczestników zajęć literatura pokazująca przykłady koleżeństwa, dobrych manier i wzajemnej życzliwości. Zdobyta wiedza posłuży im do rozwiązania zagadek tematycznych i wykonania ilustracji do przygód wcześniej omówionych bohaterów. 

Odwiedziny w bibliotece
W dniach 27 i 28 października 2016 roku o godz. 13.30 do filii bibliotecznej nr 4 z wizytą czytelniczą przyjdą uczniowie trzeciej i czwartej klasy Szkoły Podstawowej nr 46, natomiast 23 i 25 listopada b.r. zaplanowano na godz. 13.00 wizytę uczniów klasy trzeciej z tej samej szkoły podstawowej.W czasie zajęć naszym miłym gościom opowiemy o zasadach korzystania z biblioteki – przybliżymy sposoby wyszukiwania i wypożyczania zbiorów. Zaprezentujemy również najpiękniejsze i najciekawsze książki z naszego księgozbioru i zachęcimy do ich lektury. Mamy nadzieję, że uczniowie opuszczą naszą instytucję z przekonaniem,że czytanie może być najwspanialszą przygodą, a biblioteka miejscem niezwykle interesującym i fascynującym!
Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich miłośników dobrej książki.

Programowanie od podstaw
W dniu 2 listopada 2016 (środa) o godz. 12.15 w filii bibliotecznej nr 28 odbędą się zajęcia „Kodowanie bez komputera”, z uczniami klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. Celem spotkania będzie zapoznanie dzieci z ideą programowania oraz pokazanie im jego podstaw. Uczniowie przez prostą i przyjemną zabawę nauczą się przewidywać i planować kolejność czynności, które rozwijają umiejętności analitycznego i kreatywnego myślenia.

Słowem i ziołem
Filia biblioteczna nr 38 zaprasza serdecznie dzieci i dorosłych na warsztaty literacko-plastyczne, które odbędą się w dniu 9 listopada 2016 (środa), o godzinie 17.30. Warsztaty, zatytułowane „Słowem i ziołami malowane” będą doskonałą okazją do  podróży w głąb legendarnej przeszłości Szczecina. Naszymi gośćmi: szczeciński legendziarz Mirosław Wacewicz oraz  rysownik, grafik i skryba (wszystko to w jednym) Marcin Yperyt Przydatek.
Podczas spotkania poznamy legendy związane z okolicą, spróbujemy też stworzyć wspólną, własną legendę a dodatkowo także ją zilustrować. Naszym przewodnikiem  w świecie ilustracji będzie rysownik niezwykły - malujący wywarami roślinnymi (kawą, herbatą, ziołami). Zapraszamy wszystkich chętnych, bez względu na wiek do udziału w spotkaniu.
Warsztaty maja charakter otwarty – osoby chętne do udziału w nich, proszone są o zgłoszenie uczestnictwa poprzez kontakt e-mailowy: f38@mbp.szczecin.pl lub telefoniczny: 914315678.

Spotkanie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 48
W dniu 27 października 2016 (czwartek), o godz. 13.00 do filii bibliotecznej nr 8 przyjdą uczniowie klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 48 w Szczecinie. Dzieci obejrzą ciekawą prezentację multimedialną na temat książki, prześledzą wspólnie z bibliotekarką jej drogę od pomysłu do wydruku, a także zapoznają się z biblioteką oraz zasadami wyszukiwania i wypożyczania książek.

 

Jak powstaje książka
26 października o godz.11.00, do filii bibliotecznej nr 10 przybędą przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 45 ,na spotkanie pt. ”Jak powstaje książka”.
Dzieci prześledzą drogę od autora po gotowy produkt-książkę. Obejrzą różne formy książek dostępnych w naszej bibliotece oraz dowiedzą się jak należy obchodzić się z książką by służyła wielu czytelnikom. Wysłuchają także opowiadania „O wróbelku Elemelku”.


Moja Przyjaciółka Biblioteka
Na 27 października 2016 (czwartek) o godz. 12.30 oraz 9 grudnia 2016 (piątek) o godz. 12.30 w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowane zostały zajęcia pt.: „Moja Przyjaciółka Biblioteka” z pięciolatkami z Przedszkola Publicznego nr 67. Celem spotkania będzie zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Porozmawiamy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. 

 

Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką
W dniu 20 października 2016 roku (czwartek), w filii bibliotecznej nr 36, o godz. 11.15 odbędzie  się spotkanie „Zabawy z detektywem Pozytywką” z dziećmi z klasy czwartej, dnia 26 października (środa) bibliotekę odwiedzą uczniowie klasy trzeciej (godz. 12.00), a 28 października 2016 (piątek, godz. 12.00) uczniowie klasy drugiej. Wszystkie dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej TAK w Szczecinie. Uczniowie na spotkaniach dowiedzą się, że Grzegorz Kasdepke został pisarzem, by uratować Winnetou, do czytania został zmuszony „przemocą” przez ciocię oraz usłyszą kilka innych ciekawostek z życia pisarza. Podążając tropem detektywa Pozytywki z agencji detektywistycznej „Różowe okulary” będziemy rozwiązywać zagadki kryminalne zawarte w książce „Detektyw Pozytywka”. Na zakończenie spotkania rozwiążemy quiz dotyczący głównego bohatera spotkania – detektywa Pozytywki.

Spotkania z Henrykiem Sienkiewiczem
Rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza
– 5 maja przypadała 170. rocznica urodzin pisarza, a 15 listopada będzie 100. rocznica śmierci. Z tej okazji w filii bibliotecznej nr 36 odbędą się trzy spotkania, podczas których przedstawiona zostanie krótka biografia pisarza. Nie zabraknie również ciekawostek z życia prywatnego noblisty i zagadek literackich. Spotkania dla klas piątych odbędą się 18 października (wtorek), o godz. 10.30 i 20 października (czwartek), o godz. 8.30, natomiast dla klasy szóstej, 21 października (piątek), o godz. 11.00. Wszyscy uczestnicy spotkań są uczniami Szkoły Podstawowej TAK ze Szczecina.

Sienkiewicz w inscenizacji
W związku z setną rocznicą śmierci Henryka Sienkiewicza w filii bibliotecznej nr 36, w dniach 20 października 2016 (o godz. 10.20) i 25 października 2016 (o godz. 8.30) zostanie wystawiona inscenizacja pt. „Z wizytą w Woli Okrzejskiej”. Aktorami przedstawień będą uczniowie z warsztatów teatralnych działających przy Gimnazjum 34. Na widowni zasiądą uczniowie klas czwartych ze Szkoły Podstawowej 68, którzy odwiedzą bibliotekę. Każdy występ zakończony będzie konkursem o twórczości noblisty.

Jesienne spotkanie
19 października 2016
filia biblioteczna nr 11 będzie gościła przedszkolaków z osiedlowego przedszkola. Tematem naszego spotkania będzie jesień. To piękna pora roku obfitująca w różnorodność barw i mnogość darów przyrody. W bibliotece dla maluchów przygotowane będą dary jesieni m.in. kasztany, żołędzie, kolorowe liście, które w dalszej pracy posłużą jako cudowny materiał budowlany. Dzieci wysłuchają wierszy tematycznie związanych z jesienią.

Jesienne inspiracje
Jesień to bardzo kolorowa i bogata w owoce,warzywa i kwiaty pora roku. 17 października 2016 (poniedziałek), o godz. 9.00, w filii bibliotecznej nr 10 (Wielgowo) przeprowadzone zostanie spotkanie biblioteczne z uczniami kl. I A Zespołu Szkół nr 13 pt. „Jesienne inspiracje”. Zaprezentowane zostaną wiersze polskich poetów nawiązujące do tej pięknej pory roku. Podczas spotkania omówimy zmiany zachodzące w przyrodzie. Jak rośliny, zwierzęta i ludzie przygotowują się do zimy? Dzieci wymieniać będą skarby jesieni oraz sposoby ich przechowywania, które pozwalają na długo cieszyć nas swoim smakiem i zapachem podczas chłodnych, zimowych wieczorów.
Zdobyta wiedza posłuży do rozwiązywania zagadek tematycznych oraz do samodzielnego wykonania jesiennych prac plastycznych z wykorzystaniem liści, żołędzi i kasztanów.

Przystanek biblioteka - spotkanie drugie
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego, w filii bibliotecznej nr 54 (ProMedia) zjawią się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinie.  Spotkanie zaplanowano na 13 października 2016 roku (czwartek), na godz. 10.00.  Rozmowy toczyć się będą wokół kultury, literatury, biblioteki. Wspólnie z bibliotekarzem, dzieci prześledzą drogę powstawania książki i poznają zasady korzystania z Miejskiej Biblioteki Publicznej. 
 

Wizyta uczniów w filii bibliotecznej nr 38
W dniach 18 i 20 października 2016 o godzinie 12.00 filia biblioteczna nr 38 gościć będzie w swoich progach uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 51. Będzie to pierwsze spotkanie dzieci z sąsiadującą z ich szkołą biblioteką. Podczas spotkania uczniowie poznają księgozbiór i pomieszczenia biblioteczne, porozmawiamy też o swoich literackich fascynacjach. Poznamy się bliżej, mając nadzieję na częste spotkania w bibliotecznych progach.

Jesień zagościła w bibliotece
Nadejście kolejnej pięknej kolorami pory roku, stworzyło okazję, aby naszym czytelnikom zaprezentować wydawnictwa dotyczące jesiennych darów natury: ziół, grzybów, kasztanów, warzyw oraz przepisów ich przyrządzania.

Zapraszamy do obejrzenia mini wystawy i korzystania z proponowanych pozycji książkowych w filii bibliotecznej nr 5.


Urodziny Książkowego Misia
W dniu 14 października swoje urodziny obchodzi Książkowy Miś - czyli Puchatek, Paddington i Uszatek. W związku z tym, w dniach 13 i 14 października 2016 o godz. 12.30, filię biblioteczną nr 8 odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 20 w Szczecinie oraz z Integracyjnego Tęczowego Przedszkola.
Przedszkolakom pokażemy prezentację multimedialną pt. „Przyjaciele ze Stumilowego Lasu – śladami Kubusia Puchatka”. Następnie wspólnie wymyślimy, czego możemy życzyć Misiowi z okazji urodzin i przeprowadzimy quiz na temat wiedzy o misiach.

Przedszkolaki w filii bibliotecznej nr 4
Pierwsze powakacyjne wizyty dzieci z Przedszkola „Rusałka” już za nami. Podczas dwóch spotkań, które miały miejsce 22 i 27 września 2016, podzieliliśmy się wrażeniami z przeczytanych podczas wakacji lektur, wspólnie przejrzeliśmy i przeczytaliśmy również najnowsze książki z naszej dziecięcej kolekcji. Kolejne wizyty małych gości odbędą się w dniach 29 września, o godz. 11.00 oraz 13 października, o godz. 12.30. Porozmawiamy wówczas o zmianach zachodzących w przyrodzie podczas jesieni. Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkich miłośników przyrody!

Spotkanie z przedszkolakami z okazji Dnia Głośnego Czytania

W dniu 29 września 2016 obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania i z tej okazji bibliotekarki z filii nr 8 zaprosiły do siebie dwie grupy cztero- i pięciolatków z Tęczowego Przedszkola w Szczecinie.

Spotkania odbędą się w dniu 29 i 30 września 2016 (czwartek i piątek), o godz. 12.15. Dzieci będą miały okazję wysłuchać opowiadań Janiny Porazińskiej pt.: „Szewczyk Dratewka” i „Kozucha Kłamczucha”.

Przystanek biblioteka
W związku z rozpoczęciem roku szkolnego, w filii bibliotecznej nr 54 zjawią się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Szczecinie. Spotkanie zaplanowano na 27 września 2016 roku (wtorek), o godz. 10.00. Rozmowy toczyć się będą wokół kultury, literatury, biblioteki. Wspólnie z bibliotekarzem, dzieci prześledzą drogę powstawania książki i poznają zasady korzystania z Miejskiej Biblioteki Publicznej. 

Jesień w przyrodzie i literaturze
W filii bibliotecznej nr 14, w dniu 21 września 2016 roku o godzinie 12.30  przeprowadzone zostanie spotkanie biblioteczne z uczniami klasy 3 z Zespołu Szkół nr 7 w Kluczu. Dzieci  poznają literaturę polskich autorów związaną z nadchodzącą jesienią.
Omówimy oznaki jesieni w przyrodzie, zachodzące zmiany w klimacie oraz zachowaniach zwierząt. Zdobyta wiedza posłuży do rozwiązania zagadek tematycznych, jesiennego quizu oraz  samodzielnego wykonania jesiennych ilustracji.
Serdecznie zapraszamy!

Dobre maniery czyli bon ton
Filia biblioteczna nr 28 zaprasza dzieci z przedszkola „Jutrzenka” na zajęcia „Bon ton. Savoir-vivre dla dzieci”. Pierwsza grupa odwiedzi bibliotekę 21 lipca 2016, a druga - 26 lipca. Podczas zajęć dzieci przypomną sobie zasady dobrego wychowania, które są niezbędne w życiu każdego młodego człowieka. W świat dobrych manier wprowadzi nas książka „Bon czyli ton. Sovoir-vivre dla dzieci”  Grzegorza Kasdepke. Po przeczytaniu tej ciekawej książki omówimy niezbędne zwroty grzecznościowe, zasady zachowania się w szkole, domu oraz w czasie wakacyjnych przygód.
Wizyta w bibliotece będzie dla maluchów okazją do zapoznania się z książkami dla dzieci, a także z zasadami ich wypożyczania. Bibliotekarz zaproponuje dzieciom lektury, które umilą czas wakacyjnych wycieczek oraz te, które mogą przenieść czytelnika do świata niesamowitych przygód.

Smoki w bibliotece

Na początku wakacji filię biblioteczną nr 28 przy Pl. Lotników 7 odwiedzą dzieci z przedszkola „Jutrzenka”. Wspólnie przeniesiemy się do krainy smoków. Dzięki książkom „Pompon w rodzinie Fisiów” Joanny Olech i „Porwanie Baltazara Gąbki” Stanisława Pagaczewskiego młodzi uczestnicy zajęć będą mieli okazję zapoznać się z tymi legendarnymi stworzeniami w dwóch literackich odsłonach. Bardziej dociekliwi słuchacze będą mogli zajrzeć do "Ernesta Drake'a kompendium wiedzy smokologicznej" i dowiedzieć się więcej na temat smoczych zwyczajów. Zapraszamy 6 i 7 lipca 2016, o godzinie 12.00.

To co dzieci lubią najbardziej
Młodych czytelników zainteresowanych ciekawą i wartościową literaturą, filia biblioteczna nr 4 zaprasza na przegląd książek uhonorowanych w ostatnich latach przez polską sekcję IBBY. Organizacja ta zajmuje się upowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz promocją książek dla najmłodszych. Organizuje również doroczny konkurs na "Książkę Roku", w którym obok pisarzy nagradzani są również autorzy najpiękniejszych opracowań graficznych. Lektura tych książek z pewnością gwarantuje dobrą i pożyteczną zabawę. Podczas dwóch spotkań, które odbędą się 30 czerwca 2016, o godz. 12.30 i 13.30, zarekomendujemy także najnowsze książki o tematyce przygodowej i detektywistycznej.
Zapraszamy po lekturę w wakacyjne dni!

Wakacje w bibliotece!
Filia biblioteczna nr 9 dla dzieci zaprasza najmłodszych na spotkania literacko-edukacyjne pod hasłem „Okaż kulturę i chroń naturę”. Będą to kolejne spotkania z cyklu ekologicznego z wykorzystaniem EkoPaki – PAPIER. Celem spotkań będzie pokazanie zamkniętego obiegu surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów (opakowania, zużyte elementy) to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. „EkoPaka” pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.
Terminy wakacyjnych spotkań: 1, 8, 15 oraz 22 lipca 2016. Serdecznie zapraszamy na godzinę 12.00.
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze zapisy w bibliotece (ul. Ks. Anastazji 27/2)  lub pod numerem telefonu 91 44 22 241.
 

Fascynujące sekrety zwierząt (wakacje w bibliotece)
Zwierzęta są najbardziej zróżnicowanym gatunkowo królestwem organizmów, a ich osobliwe zachowania i obyczaje mogą być niewyczerpanym źródłem obserwacji i odkryć. Wszystkie dzieci, które pragną poznać najskrytsze tajemnice zwierząt, serdecznie zapraszamy na cykl wakacyjnych spotkań do filii bibliotecznej nr 4. W cotygodniowych spotkaniach czytelniczo-plastycznych zaprezentujemy zdumiewające fakty i ciekawostki zoologiczne. Przybliżymy wiedzę o tym, jak zwierzęta się poruszają, czym odżywiają, jak polują i jak się bronią. Odkryjemy również zwierzęce sekrety - opowiemy między innymi o ćmie, która odżywia się ptasimi łzami, o wronach, które czasem grają w futbol, zdradzimy także specyficzne upodobania kulinarne angielskich osiołków... Szczegóły oczywiście przybliżymy podczas zajęć, które odbywać się będą w każdy wakacyjny czwartek i piątek (począwszy od 7 lipca), w godzinach od 13.00 do 14.00.
Wszystkim dzieciom życzymy słonecznych i pełnych przygód wakacji, jednocześnie serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszej biblioteki. Obiecujemy, że nie będziecie się tu nudzić!
 

Czytanie dla maluchów

W filii bibliotecznej nr 3 (ul. Światowida 97), w czwartek, 9 czerwca 2016, o godzinie 11.00, dzieci z Punktu Przedszkolnego TPD przy ul. Ziemowita 6 w Szczecinie, wysłuchają głośnej lektury fragmentów z książek dla maluchów. Czytać będzie Helena Markowska, wolontariuszka z Uniwersytetu Seniora, która sama dokonała wyboru teksów. Przewidziany czas czytania – około pół godziny.

Strachy w bibliotece
Dnia 14 czerwca 2016, w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci, odbędą sie zajęcia dla najmłodszych, trzy- i czteroletnich dzieci z pobliskiego Przedszkola Publicznego nr 61 “Niezapominajka”. Pierwsza grupa odwiedzi bibliotekę o godzinie 9.15, druga – o godzinie 10.00.
Będzie to pierwsza wizyta dzieci w bibliotece. W trakcie zajęć przedszkolaki dowiedzą się, co to jest biblioteka, dlaczego warto zapisać się do biblioteki i czytać książki, poznają zasady korzystania ze zbiorów (takie m.in. jak: terminowy zwrot książek, szanowanie wypożyczonych lektur).
Dzieci wysłuchają też opowiadania autorstwa Micka Inkpena "Kacper. Strachy", o sympatycznym piesku Kacperku i jego przygodzie podczas biwaku w lesie.
Po lekturze będziemy rozmawiać o różnych sytuacjach i zdarzeniach, których niepotrzebnie się obawialiśmy.
Młodzi czytelnicy będą mieli także okazję zapoznać się z różnorodnymi książkami znajdującymi się w bibliotece (książki-zabawki, książki z ruchomymi i rozkładanymi elementami, książki wykonane z materiału) oraz poznają ogólną budowę książki.
Zajęcia zakończy wspólna wycieczka po bibliotece i  wspólne wyszukiwanie interesujących  książek na półkach bibliotecznych. Dzieci otrzymają pamiątkowe zakładki i zostaną zachęcone do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
 

Najwierniejsi przyjaciele

Dnia 7 czerwca 2016, o godz. 9.00, w filii bibliotecznej nr 25 odbędzie się spotkanie w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Gośćmi będą dzieci z Przedszkola „Pingwinek”. Podczas spotkania przeczytane zostaną wybrane opowiadania z książki Renaty Piątkowskiej „Najwierniejsi przyjaciele”. Porozmawiamy także o zaletach czytania.

 

I książki mają swoją historię
Maj to tradycyjnie święto książek i bibliotek. Z tej okazji serdecznie zapraszamy do filii bibliotecznej nr 4 na spotkania czytelnicze poświęcone ich dziejom. Opowiemy o najdawniejszych formach przekazywania wiadomości, przybliżymy historię materiałów piśmienniczych oraz porozmawiamy o zmienności formy książki. Do udziału w spotkaniach, które odbędą się 23 maja 2016, o godz. 9.00, oraz 16, 21 i 22 czerwca 2016, o godz. 12.00, zapraszamy najmłodszych czytelników. Wizytę zapowiedziały już dzieci z drugich klas Szkoły Podstawowej nr 10.
 

Przedszkolak z wizytą w bibliotece
W dniach 20 i 23 maja 2016, o godz. 13.00, do filii bibliotecznej nr 4 z wizytą czytelniczą przyjdą dzieci z Przedszkola nr 30. Naszym małym gościom zarekomendujemy książki zakupione ostatnio do biblioteki i bardzo serdecznie zachęcimy do ich wypożyczania, zaś dzieci, które nie mają jeszcze założonego konta czytelniczego, zaprosimy do ponownych odwiedzin wraz z rodzicami, aby mogły już bez przeszkód korzystać z bogatych zbiorów bibliotecznych. W trakcie wizyty przedszkolaczkom przeczytamy także opowieść zatytułowaną „Jak dobrze być Żabką”. Jest to historia o zwierzątku, które uświadamia sobie, że natura nie wyposażyła je w zdolność tworzenia wielu rzeczy. Nie umie na przykład latać jak Kaczka, majsterkować jak Szczurek ani upiec ciasta jak Świnka. Świadomość braku tych umiejętności jest dla bohatera książki powodem do wielkiego smutku. Ale czy słusznie? Przecież najlepiej jest być po prostu sobą, bo każdy ma w sobie coś interesującego, prawda? Do rozmowy o szacunku dla odrębności i niepowtarzalności każdego z nas serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników. Do zobaczenia!
 

Impresjoniści po raz drugi
Czytelników zainteresowanych historią sztuki serdecznie zapraszamy do obejrzenia prezentacji i wysłuchania pogadanki na temat przekonań i wizji artystycznych malarzy impresjonistów. Spotkanie odbędzie się w filii bibliotecznej nr 4, w dniu 18 maja 2016, o godz. 12.00. Przyczynkiem do rozmowy o tym kierunku w sztuce stała się zorganizowana przez Muzeum Narodowe w Szczecinie wystawa pt. „Malarze Normandii”.

Tego się w szkole nie dowiecie
Podążając za inicjatywą Senatu RP, który obecny rok ustanowił Rokiem Sienkiewicza, filia biblioteczna nr 4 serdecznie zaprasza wszystkich miłośników Trylogii oraz innych wspaniałych dzieł historyczno-przygodowych tego autora, na pogadankę literacką zatytułowaną „Tego nie dowiecie się w szkole - o znanych i mniej znanych faktach z życia i twórczości Henryka Sienkiewicza”.
Spotkania odbędą się w następujących terminach:
17, 18, 19 maja 2016, godz. 12.00 i 6, 7, 9, 16 czerwca 2016, godz. 12.00.

Biblioteka czeka
Dnia 17 maja 2016 (wtorek) w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2), o godz. 9.30, odbędzie się spotkanie pod hasłem NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA. Gośćmi spotkania będą czterolatki z Publicznego Przedszkola nr 14. Głównym celem spotkania będzie poznanie pracy biblioteki, przygotowanie dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznanie z regulaminem biblioteki i zasadami zapisu. Wspólnie zastanowimy się tez nad tym jak szanować książki.
 

Tajemnice książki
Skąd biorą się książki na półkach w bibliotece, kto to jest introligator, korektor, ilustrator czy drukarz? 13 maja 2016, o godz.11.50, w filii bibliotecznej nr 10, na spotkaniu z uczniami kl. II Zespołu Szkół nr 13, prześledzimy proces powstawania książki. Przejdziemy całą drogę, od pomysłu po produkt finalny – gotowy egzemplarz.
Uczniowie zapoznają się z rozmieszczeniem książek w bibliotece, zasadami wypożyczania i zaletami czytania. Porozmawiamy także o obchodzeniu się z książką, tak by służyła wielu czytelnikom.
Każde dziecko będzie mogło wybrać książkę i ją obejrzeć, a przy okazji zwrócić uwagę na tytuł, autora czy ilustratora.

Nowoczesnym okiem
Z okazji Tygodnia Bibliotek dnia 17 i 20 maja 2016 w filii bibliotecznej nr 12 odbędą się spotkania zatytułowane „Okiem nowoczesnego autora – twórczość multimedialna”. Uczestnikami zajęć będą uczniowie kl. IIIa i IIIb SSP1. Celem spotkania jest wspólne stworzenie multimedialnej książki i zwrócenie uwagi dzieci na możliwości związane z nowoczesnymi technologiami, dostępnymi także we współczesnych bibliotekach. W pracy wykorzystane zostaną aplikacje „Little Story Creator” oraz „Comic Maker” dostępne na tabletach iPad.

Szkolenia z katalogu elektronicznego
W filii bibliotecznej nr 14, w dniach 18, 19 i 20 maja 2016, o godz. 12.00, przeprowadzone zostaną szkolenia z katalogu elektronicznego z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 12. Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z możliwościami wyszukiwawczymi katalogu, wykonają operacje na swoich kontach bibliotecznych (takich jak: prolongaty, zamówienia, rezerwacje). Na podstawie zdobytej wiedzy rozwiążą krzyżówki tematyczne.  
Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny!

Pyza wędruje w maju

W filii bibliotecznej nr 25 (ul. Ku Słońcu 76) odbędą się spotkania, w których wezmą udział dzieci z Przedszkola „Niezapominajka”. Przeczytana im zostanie książka H. Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. Potem porozmawiamy z małymi gośćmi o bibliotece i zaletach czytania. Pierwsze spotkanie odbędzie się 10 maja 2016, o godz. 9.00, drugie - 24 maja 2016, również o godz. 9.00.


 

Inspiracje w bibliotece
W dniu 12 maja 2016 o godz. 11.30 filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedza przedszkolaki. Podczas wizyty dzieci dowiedzą się, jak powstaje książka i kto może zostać jej autorem. Wspólnie odkryjemy także, jak wiele pasjonujących historii kryją w sobie książki obrazkowe. Dzieci będą mogły również obejrzeć dzieła przyniesione na wystawę prac mieszkańców osiedla pod hasłem „Osiedlowa twórczość”. Wspólnie dołożymy wszelkich starań, by spotkanie w bibliotece zainspirowało dzieci do rozwijania własnych talentów i pasji oraz do szukania tych inspiracji w osiedlowej filii bibliotecznej.
 

Bądź EKO!
Dnia 25 kwietnia 2016 roku (poniedziałek) w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2), o godz.8.30 – odbędzie się spotkanie biblioteczne pod hasłem BĄDŹ EKO Z BIBLIOTEKĄ! Podczas spotkania, którego uczestnikami będą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 35, zostaną poruszone problemy: współczesnych zagrożeń ekologicznych, sposobów ochrony środowiska oraz aktywnego udziału dzieci w promowaniu postaw proekologicznych.

Samochody, samoloty, statki...
Dla dzieci, które interesują się techniką, a zwłaszcza motoryzacją, lotnictwem i marynistyką, przygotowaliśmy spotkanie, podczas którego opowiemy o pojazdach poruszających się w różnych środowiskach: na lądzie, w głębinach morskich i kosmosie. Przedstawimy również wybrane fakty z ich historii - poczynając od najdawniejszych rydwanów, aż po najnowsze samoloty odrzutowe.
Spotkanie odbędzie się w Tygodniu Bibliotek, 10 maja 2016, o godz. 11.00. Wizytę w filii bibliotecznej nr 4 zapowiedziały już dzieci z Przedszkola nr 64.

Z wizytą w bibliotece
W Tygodniu Bibliotek filię biblioteczną nr 4 odwiedzą także wychowankowie Przedszkola nr 74. Dla dzieci będzie to pierwsza wizyta w bibliotece, dlatego naszych miłych gości oprowadzimy po bibliotecznych pomieszczeniach, opowiemy na czym polega nasza praca, a potem zaprosimy do wspólnego obejrzenia i przeczytania najładniejszych książek z dziecięcej kolekcji. Mamy nadzieję, że dla nas wszystkich będą to niezapomniane chwile, a dzieci, oczarowane światem bajek i opowieści, wkrótce złożą nam kolejną wizytę. Spotkanie odbędzie się 9 maja 2016, o godz. 12.15.
 

Wizyta w Dworku Myśliwskim
W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek w dniu 10 maja 2016 o godz. 10.00 odwiedzą filie biblioteczną nr 6 uczniowie kl. III z SP 39. Wizyta będzie okazją do zapoznania się z zasadami funkcjonowania biblioteki i zaprezentowania księgozbioru dla dzieci. Uczestnicy zostaną oprowadzeni po wnętrzach Dworku Myśliwskiego przy ul. Dziennikarskiej 39, który jest siedzibą biblioteki.

 

Tydzień Bibliotek przy ul. Konopnickiej
Z okazji obchodów kolejnego już Tygodnia Bibliotek, tym razem pod hasłem „Biblioteka inspiruje”, filia biblioteczna nr 8 (przy ul. Konopnickiej 9) zainspirują uczniów klasy I e oraz II e, ze Szkoły Podstawowej nr 53 w Szczecinie, do stworzenia własnego opowiadania.
Z młodszymi dziećmi napiszemy opowiadanie „O przygodach w magicznym lesie”, natomiast ze starszymi – opowiadanie detektywistyczne „Detektyw Pulpet na tropie”. My rozpoczniemy opowieść, a każde dziecko będzie ją po kolei z naszą pomocą kontynuowało. Opowiadania zostaną spisane w bibliotece, a dzieci zilustrują je w szkole i całość połączona zostanie w książeczkę. Efekty na pewno wszystkim się spodobają.
Pierwsze ze spotkań odbędzie się w środę 11 maja 2016, o godz. 13.00 (klasa II e), a drugie spotkanie – w piątek 13 maja 2016, również o godz. 13 (klasa I e).
 

Biblioteki mają swoją historię
Filia biblioteczna nr 48, w dniu 12 maja 2016 o godz. 13.00, zaprasza dzieci ze szkoły podstawowej na multumedialny wykład dotyczący historii bibliotek. Celem wykładu będzie zobrazowanie długoletniej historii bibliotek, rozwoju materiałów piśmiennych i wyglądu współczesnych bibliotek światowych i lokalnych. Zaproszona zostanie grupa młodzieży szkolnej.

Co się czai za regałem?
Dnia 28 kwietnia 2016 o godzinie 11.00 filię biblioteczną nr 28 przy Placu Lotników 7 odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 72 w Szczecinie. W czasie spotkania z cyklu „Co się czai za regałem” odbędziemy wycieczkę po różnych zakamarkach biblioteki. Dzieci dowiedzą się czym jest biblioteka, jak należy się w niej zachowywać i na jakich zasadach mogą wypożyczać książki. Pochwalimy się naszymi najpiękniejszymi bajkami i opowiemy o pracy bibliotekarza.

W krainie wyobraźni
Członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy filii bibliotecznej nr 12, z okazji Tygodnia Bibliotek, w dniu 9 maja 2016 o godz. 10.00, przeczytają dzieciom – najmłodszym czytelnikom filii – bajki, które wprowadzą maluchy w niezwykły świat książkowej wyobraźni.

 

Kotek i strach
Dzieci z Przedszkola Publicznego „Słoneczna Dziewiątka” spotkają się w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci, na zajęciach pod hasłem „Strach ma wielkie oczy”. Będzie to cykl spotkań z trzema grupami przedszkolnymi, zorganizowany z okazji Tygodnia Bibliotek, w dniu 10 maja 2016. Pierwsza grupa o godz. 9.10, druga o 10.10, trzecia – 12.30. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, czym się różni strach od lęku, czy są to uczucia potrzebne i czy lubimy się bać. Będziemy rozmawiać o różnych sytuacjach, kiedy odczuwamy strach oraz jak można sobie z nim poradzić. Dzieci wysłuchają głośnego czytania bajki „Kotek Splotek” Robba Scottona. Zajęcia urozmaicą zabawy ruchowe i prace plastyczne.

Inspiruje i bawi (Tydzień Bibliotek)
Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przebiegającego pod hasłem „Biblioteka inspiruje” filia biblioteczna nr 14 zaprasza dzieci na spotkania poświęcone klasyce polskiej literatury dziecięcej. W świat różnorodnych zachowań społecznych i obyczajowych  mali uczestnicy przeniosą się dzięki utworom ukazującym postawy bohaterów bajek. Zainspirowane ich treścią, rozwiążą zagadki tematyczne i wykonają ilustracje.
W dniach 10, 13, 17 maja 2016 o godzinie 12.30 zapraszamy  dzieci z Przedszkola nr 49, natomiast 12 maja 2016 o godzinie 15.00 – dzieci i  młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Dom na wzgórzu” w Podjuchach.

Moja Biblioteka
W naszej bibliotece, każdy znajdzie coś dla siebie - i duży i mały.
W ramach obchodu Tygodnia Bibliotek, 12 maja 2016  o godz.11.30, filię biblioteczną nr 10 odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego nr 45.
Będzie to pierwsza wizyta przedszkolaków w naszej bibliotece. W trakcie spotkania zapoznają się one z bogatą ofertą książek dla dzieci. Dowiedzą się, po co są kody kreskowe i gdzie występują.
Porozmawiamy także o tym, jak należy obchodzić się z książką, by służyła wielu czytelnikom.
Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać czytelnikiem biblioteki. Prześledzimy również proces wypożyczania książek. Dzieci będą miały okazję obejrzeć na miejscu samodzielnie wybrane książki. Wysłuchają także wierszy J. Brzechwy i J. Tuwima.
 

Maluchy i Złotopiórek
25 kwietnia 2016, w poniedziałek, w filii bibliotecznej nr 30 odbędzie się spotkanie z dziećmi 3-letnimi z PP48. Będzie to pierwsza wizyta przedszkolaków w bibliotece, w czasie której zostanie odczytana bajka H. Bechlerowej „Złotopiórek”. Celem spotkania będzie wyrobienie nawyku korzystania z biblioteki, nauka i radość płynąca z głośnego czytania. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat swoich cech i umiejętności pozwolą odkryć poczucie własnej wartości. Zostaną rozdane kolorowanki do wykorzystania w przedszkolu.
 Tydzień Bibliotek przy ul. Sikorskiego
W ramach cyklu Tydzień Bibliotek w filii bibliotecznej nr 2 odbędą się zajęcia z dziećmi z Przedszkola nr 33. Tematem spotkania będzie książka. Poznamy bibliotekę i tajniki powstawania książek. Spotkamy się dnia 9 maja 2016, na zajęciach w czytelni bibliotecznej. O godzinie 9.15, grupa 5-latków, o godzinie 10.50, grupa 4-latków.
W ramach zajęć dzieci dowiedzą się co kryją regały biblioteczne, zapoznają się z zasadami wypożyczania książek. Będą mogły także poznać księgozbiór dziecięcy i wybrać interesujące je pozycje, a także dowiedzieć się, jak ulubione przez nich książki powstają i skąd wzięły się na regałach bibliotecznych.

Nie omijaj...
Dnia 22 kwietnia 2016 roku (piątek), w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2), po godz.11.00 odbędzie się spotkanie pod hasłem NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA. Gośćmi spotkania będą czterolatki z Niepublicznego Przedszkola Językowo-Matematycznego. Głównym celem spotkania będzie poznanie pracy biblioteki, przygotowanie dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznanie z regulaminem biblioteki i zasadami zapisu. Wspólnie zastanowimy się też nad tym jak szanować książki.

Tydzień Bibliotek przy ul. Pogodnej
Dnia 9 maja 2016, w ramach akcji Tydzień Bibliotek, filię biblioteczną nr 11 odwiedzą uczniowie z klasy Ia i Ib z miejscowej szkoły. Dzieci zapoznają się z księgozbiorem i regulaminem. Zwiedzą pomieszczenia biblioteczne oraz obejrzą wystawę prac plastycznych o tematyce wiosennej w wykonaniu przedszkolaków z Filii Przedszkola Publicznego nr 58.
W czasie spotkania dzieci dowiedzą się skąd się biorą książki w bibliotece, co oznaczają kody kreskowe znajdujące się w książkach, kto może korzystać z biblioteki, a także – jak zostać czytelnikiem.

Tydzień Bibliotek przy ul. Bartniczej

Filia biblioteczna nr 36, przy Bartniczej 10 a, przygotowała trzy spotkania dla dzieci.

Moja przyjaciółka książka
Dnia 10 maja 2016 roku bibliotekę odwiedzą czterolatki z filii Przedszkola nr 50 w Szczecinie. Spotkanie będzie miało na celu prezentację biblioteki i zachęcenie do korzystania z jej zbiorów. Dzieci dowiedzą się co to jest biblioteka, w jaki sposób poukładane są książki na półkach, na jakich zasadach wypożyczamy wybrane pozycje do domu. W ramach promocji czytelnictwa przeczytana zostanie książka „W bibliotece” J. Mercier, której treść nauczy dzieci odpowiedniego zachowania w bibliotece. Spotkanie zakończy zabawa „Zagadki z bajkowej szufladki” oraz oglądanie pięknie ilustrowanych książeczek dla najmłodszych.
Zabawy z detektywem Pozytywką
W dniu 11 maja 2016 roku o godzinie 12.15 odbędzie  się spotkanie biblioteczne „Zabawy z detektywem Pozytywką”. Gośćmi biblioteki będą dzieci z klasy drugiej SP TAK. Uczniowie dowiedzą się, że Grzegorz Kasdepke został pisarzem, by uratować Winnetou, do czytania został zmuszony „przemocą” przez ciocię i usłyszą kilka innych ciekawostek z życia pisarza. Podążając tropem detektywa Pozytywki z agencji detektywistycznej „Różowe okulary” będziemy rozwiązywać zagadki „kryminalne” zawarte w książce „Detektyw Pozytywka”. Na zakończenie spotkania rozwiążemy quiz dotyczący głównego bohatera spotkania – detektywa Pozytywki.
Chwila radości z Janem Brzechwą
W dniu 13 maja 2016 od godziny 12.15 odbędą się dwa spotkania biblioteczne „Chwila radości z Janem Brzechwą”. Gośćmi biblioteki będą uczniowie dwóch klas czwartych ze SP TAK. Choć minęło już 50 lat od śmierci twórcy „Kaczki dziwaczki”, jego teksty są wiecznie żywe, bawią i wzruszają kolejne pokolenia. Bo któż z nas nie pamięta przezabawnych wierszy, bajek i opowieści. Często dla uzyskania humorystycznego efektu poeta wykorzystywał grę słów, znane przysłowia i potoczne zwroty. I właśnie o różnych ciekawostkach z życia Pana Jana przeplatanych odpowiednimi wierszami poety dowiedzą się uczniowie na zaplanowanym spotkaniu. Na zakończenie zmierzymy się z zagadkami literackimi dotyczącymi oczywiście twórczości Jana Brzechwy.
 

Strażak Wojtek

Z okazji Tygodnia Bibliotek, dnia 9 maja o godzinie 9.30, odbędzie się w filii bibliotecznej nr 30 spotkanie z pięciolatkami z PP 48,  zatytułowane „Jak Wojtek został strażakiem”.
Dzieci zostaną zapoznane z nauką bezpiecznego zachowania z ogniem i z innymi zagrożeniami, przybliżona im będzie również praca współczesnego strażaka. Celem będzie zaprezentowanie biblioteki publicznej jako miejsca, gdzie poszukuje się wiedzy i rozrywki.

Wędrówki z Pyzą

W filii bibliotecznej nr 25, w czasie trwania Tygodnia Bibliotek zaplanowane zostało spotkanie, które odbędzie się 10 maja o godz. 9.00. Udział w nim  wezmą dzieci z Przedszkola „Niezapominajka”. Przeczytana zostanie „Pyza na polskich dróżkach” H. Januszewskiej. Porozmawiamy także o bibliotece i zaletach czytania.

 

Podróże z Książką
Z okazji Tygodnia Bibliotek filia biblioteczna nr 18 zaprasza najmłodszych czytelników na spotkania czytelnicze, podczas których wraz z Martyną Wojciechowską wyruszymy we wspaniałą podróż na kraniec świata. Dowiemy się, w co grają orangutany, ile mrówkojad
zjada mrówek na obiad i gdzie znajduje się Świątynia Szczurów. Spotkania odbędą się  9 i 10 maja o godzinie 10.00.

 

Rodzinne weekendy z książką
Filia biblioteczna nr 19 oraz biblioteka szkolna przy Szkole Podstawowej nr 20 ogłaszają akcje czytelniczą pod hasłem „Rodzinne weekendy z książką”. Do udziału zapraszamy uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej oraz ich rodziny. Celem akcji jest propagowanie wspólnego czytania, jako wartościowego sposobu spędzania czasu z rodziną, a zarazem kształtowanie zainteresowań dzieci, wykształcanie nawyków i rodzinnych upodobań.
Zadaniem obu bibliotek będzie wypożyczanie i zachęcenie do czytanie w gronie rodzinnym, z którymś z rodziców, babią lub dziadkiem. Plonem takiej wspólnej lektury w domowym zaciszu będzie praca plastyczna, ilustracja do przeczytanej książki. Należy do niej dodać napisaną odręcznie adnotację, o treści: Książkę (tytuł) czytałem (czytałam) z mamą (tatą, babcią itp.). Na odwrotnej stronie umieszczamy imię, nazwisko, klasa. Technika prac – dowolna (kredki, farby, wyklejanka), można również przygotować dowolna ilość obrazków. Oddajemy je w wyżej wymienionych bibliotekach.
Czas trwania: do końca maja 2016. Zapraszamy do wspólnej zabawy.
 

Spotkanie z dziećmi niesłyszącymi
W środę, 20 kwietnia 2016 (godz. 9.30) odbędzie się spotkanie pod hasłem „Biblioteka bez barier”. Do filii bibliotecznej nr 54 zawitają podopieczni Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Szczecinie. Dla większości będzie to pierwsza wizyta w naszej bibliotece, a nawet pierwsza styczność z Miejską Biblioteką Publiczną w Szczecinie. Dlatego omówiona zostanie instytucja biblioteki, zarys jej historii i rozwoju, zasady zapisu oraz korzystania ze zbiorów. Całość będzie tłumaczona na język migowy i opatrzona rozbudowaną prezentacją multimedialną.
W projekcie „Literatura jest w nas”, realizowanym przez MBP i dofinansowanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uwzględniono również osoby niesłyszące. Stąd jednym z elementów spotkania będzie zapowiedź wydarzeń w „ProMedia”, które będą tłumaczone na język migowy. Grupa wiekowo będzie zróżnicowana, mimo to bibliotekarz podczas spotkania postara się zainteresować wszystkich zebranych.
 

Międzynarodowy Dzień Ziemi
22 kwietnia 2016 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Z tej okazji zapraszamy do filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci, na zajęcia z edukacji ekologicznej z wykorzystaniem materiałów z programu Ekopaka.
Ekopaka to program edukacyjny dla dzieci pozwalający poznać czym jest drewno, jakie jest jego zastosowanie oraz w jaki sposób można je powtórnie przetworzyć.
Program zajęć:
- poznanie drewna jako surowca, rozmowa o jego pochodzeniu, zastosowaniu;
- poznanie gatunków drzew;
- głośne czytanie fragmentów książki „Draka ekonieboraka” Emilii Dziubak, Elizy Saroma-Stępniewskiej i Iwony Wierzby;
- wykonanie plakatu ekodrzewa;
- zabawa drewnianymi klockami.
Na zajęcia dnia 18 kwietnia o godzinie 10.20 przybędzie grupa przedszkolna „Tęczowe rybki” z Przedszkola Publicznego nr 9.

Świat baśni i legend
26 kwietnia 2016 o godzinie 12.15 filia biblioteczna nr 38 rodzinnego gościć będzie grupę 5-latków z pobliskiego przedszkola. Podczas spotkania wspólnie przeniesiemy się w świat baśni i legend o Szczecinie, czytając tom legend „Wyśniony skarb”. Przeczytamy legendę zatytułowaną „Sedina”.


 

Zalety wspólnego czytania
21 kwietnia 2016 o godzinie 16.00 filia biblioteczna nr 38 we współpracy z Klubem Czytających Rodzin z PP NR 74 oraz Radą Osiedla Świerczewo organizuje spotkanie adresowane do najmłodszych czytelników i ich rodziców. Podczas spotkania rodzice będą mieli okazję poznać ofertę biblioteki, zwłaszcza najnowsze książkowe nabytki. Porozmawiamy o zaletach wspólnego czytania, bibliotekarz zaproponuje książki idealnie nadające się do czytania rodzinnego oraz zaprezentuje kilka najciekawszych nowości. Wspólnie przeczytamy fragment z omawianej serii wydawniczej „Poczytaj mi mamo”.

Dzieci w bibliotece
20 kwietnia 2016 o godzinie 12.15 filia biblioteczna nr 38 gościć będzie dzieci, które przybędą z pierwszą wizytą do biblioteki. Maluchy poznają zbiory biblioteczne dla nich przeznaczone, zwiedzą pomieszczenie biblioteki i opowiedzą o swoich ulubionych wierszykach i baśniach.

 

Tajemnice biblioteki
18 kwietnia 2016 o godzinie 12.30 filia biblioteczna nr 38 organizuje spotkanie dla dzieci 4-5 letnich. Podczas wizyty przeczytamy fragmenty książki Martina Widmarka i Heleny Willis, zatytułowanej „Tajemnica biblioteki”. Porozmawiamy o książkach gromadzonych w bibliotece, poszanowaniu książek oraz o zuchwałej kradzieży, która miała miejsce w miasteczku Valleby. Poznamy tym samym jedną z najlepszych serii wydawniczych przeznaczonych dla najmłodszych.
 

Wiem, jak rozmawiać z psem
15 kwietnia 2016 o godzinie 12.00 filia biblioteczna nr 38 gościć będzie po raz kolejny dzieci, chcące poznać tajemnice pracy psa Modeny i jego właścicielki-dogoterapeutki. Spotkanie rozpocznie odczytanie wiersza Jana Brzechwy „Jak rozmawiać trzeba z psem”. W dalszej części dzieci dowiedzą się, jak należy traktować zwierzaki oraz jak zachować się w towarzystwie obcego psa. Nie zabraknie również ćwiczeń ruchowych z towarzyszącym czworonogiem oraz kolorowania obrazków przedstawiających psy.
 

Spotkanie w bibliotece
14 kwietnia 2016 filia biblioteczna nr 11 będzie gościła uczniów z klasy 0 z pobliskiej Szkoły Podstawowej Publicznej na Głębokiem. Dla większości uczniów wizyta będzie miała charakter zapoznawczy. Dzieci będą miały możliwość zapoznania się z niezwykle przyjazną wypożyczalnią dla dzieci, w której przygotowana zostanie wystawka książek z serii „Mądra Mysz”. Zwiedzą też wypożyczalnię dla dorosłych i salę kominkowa, której przestrzeń sprzyja organizowanie wystaw. Przeczytana zostanie książeczka pt. „Maks nie rozmawia z obcymi”.

Moja przyjaciółka książka
Dnia 10 maja 2016 roku  filię biblioteczną nr 36 przy ul. Bartniczej odwiedzą czterolatki z filii Przedszkola nr 50 w Szczecinie. Spotkanie będzie miało na celu prezentację biblioteki i zachęcenie do korzystania z jej zbiorów. Dzieci dowiedzą się co to jest biblioteka, w jaki sposób poukładane  są książki na półkach, na jakich zasadach wypożyczamy wybrane pozycje do domu. W ramach promocji czytelnictwa przeczytana zostanie książka „W bibliotece” J. Mercier, której treść nauczy dzieci odpowiedniego zachowania w bibliotece. Spotkanie zakończy zabawa „Zagadki z bajkowej szufladki” oraz oglądanie pięknie ilustrowanych książeczek dla najmłodszych.

 

Wiem jak powstaje książka

W dniu 26 kwietnia 2016 roku gośćmi filii bibliotecznej nr 36 przy ul. Bartniczej będą sześciolatki z filii Przedszkola nr 50 w Szczecinie. Podczas spotkania dzieci dowiedzą się, na czym polega praca bibliotekarza, co to jest biblioteka i jak się wypożycza książki. Porozmawiamy o zaletach książki. Przedszkolaki poznają również krótkie punkty regulaminu biblioteki. Następnie dzieci dowiedzą się co to jest książka, poznają etapy jej powstawania oraz porozmawiamy o tym jak należy o nią dbać. Na podstawie wiersza „Kłopoty w bibliotece” M. Przewoźniaka przedszkolaki dowiedzą się, dlaczego w bibliotece ważny jest porządek. Spotkanie zakończy rozwiązywanie zagadek związanych z bohaterami znanych bajek dla dzieci i oczywiście oglądanie pięknie wydanych książeczek.
 

A kuku! To Turlututu!
Zapraszamy wszystkie zaczytane maluchy wraz z rodzicami na kwietniowe spotkanie w ProMedia. Zabawę zaczynamy w ostatnią sobotę miesiąca, czyli 30 kwietnia o godzinie 11.00.
Kiedy powiem „Turlututu” w naszej bibliotece pojawi się tajemnicza postać, która zaprosi do zabawy z książką nie tylko dzieci ale też dorosłych. „Turlututu. A kuku, to ja”, to książka bardzo popularnego  francuskiego ilustratora i autora książek dla dzieci Hervé Tullet'a, z którą zapoznamy się na najbliższym spotkaniu. Jego książki mają świetną grafikę oraz mało tekstu, dzięki temu dzieci i dorośli wchodzą ze sobą w interakcję podczas czytania. Te dzieła nie tylko się czyta i ogląda, ale też naciska, potrząsa, obraca. Ostatnio dotarły do biblioteki nowe pozycje autorstwa Hervé Tullet'a, z tym większą więc przyjemnością przybliżymy dzieciom jego książki.
 

Andersen i jego baśniowy świat
Filia biblioteczna nr 54 jak co roku świętuje urodziny jednego z najbardziej znanych baśniopisarzy, Hansa Christiana Andersena. To właśnie datę jego narodzin – 2 kwietnia – ustanowiono w 1967 roku Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci.  
Przedszkolaki zjawią się w bibliotece 5 kwietnia, o godz. 9.30. Natomiast ich starsi koledzy, ze Szkoły Podstawowej, następnego dnia (tj. 6 kwietnia) o godz. 10.00. Mali fani literatury wspólnie z bibliotekarzem odkryją co cennego przechowują na swoich kartkach książki, jak są zbudowane oraz jak powinny być traktowane. Znajdziemy również wiele argumentów za tezą, że książka jest ciekawsza niż telewizja czy gry komputerowe; przeanalizujemy także, jak zmieniła się biblioteka na przestrzeni lat. Akcja ma promować czytelnictwo wśród najmłodszych.
 

Wiosna w bibliotece
Filia biblioteczna nr 11 zaprasza przedszkolaków na spotkanie pt. ”Wiosna w bibliotece”, które odbędzie się 8 kwietnia, o godz.11.00. Wspólnie będziemy się zastanawiać, po czym poznać, że zbliża się wiosna. Pomoże nam w tym spacer w ogrodzie bibliotecznym, gdzie będziemy szukać zwiastunów wiosny. Dzieci wysłuchają dwóch wierszyków tematycznie związanych z wiosną: „Przyjście wiosny” J. Brzechwy i „Nasze kwiaty” M. Konopnickiej.
 

Stworki powracają
Dnia 4 kwietnia 2016, o godzinie 9.00, w filii bibliotecznej nr 25, odbędzie się spotkanie z udziałem dzieci z Przedszkola Akademia Uśmiechu. Gościom przeczytane zostaną wierszyki ze zbioru E. Piotrowskiej „O stworkach ukrytych w kolorkach”. Porozmawiamy także o poezji.
 

 

Borys szuka przyjaciela
Błysk jest najpiękniejszą rybką w oceanie. Jego łuski mienią się wszystkimi kolorami tęczy.
Z tego powodu jest bardzo dumny i zarozumiały... nie ma jednak przyjaciół.
Co się zmieni w życiu Błyska i czy będzie szczęśliwy, dowiemy się 23 marca 2016 o godz.11.30, na spotkaniu  w filii bibliotecznej nr 10 z uczniami klasy I B Zespołu Szkół nr 13.
Porozmawiamy o roli przyjaźni w życiu człowieka. Jak zdobyć i jak utrzymać przyjaźń. Czy lepiej mieć jednego czy wielu przyjaciół.
W spotkaniu wykorzystamy książki „Borys szuka przyjaciela” i „Błysk. Najpiękniejsza rybka w oceanie”.

Wielkanoc po angielsku
Filia biblioteczna nr 38 organizuje 19 marca 2016, o godzinie 11.00, warsztaty rodzinne, przeznaczone dla dzieci w wieku 7-12 lat. Dzieci wraz z opiekunami spotkają się z autorką książki „Gramy w słówka, czyli jak nauczać lub uczyć się języka obcego przez zabawę”, Agnieszką Jasicką. Wspólnie z nią będą poznawały słownictwo angielskie dotyczące czasu świątecznego, jakim będzie Wielkanoc. W trakcie spotkania wykonają element plastyczny związany z tematem - RĘKAWICZKOWĄ KURĘ. Wszelkie instrukcje będą podawane głównie po angielsku, dzięki czemu uczestnicy będą mieli okazję ćwiczyć rozumienie ze słuchu i przyswajać słownictwo w praktyce.
 

Spotkanie z ukrytymi stworkami
Dnia 15 marca 2016, o godzinie 9.00, w filii bibliotecznej nr 25 odbędzie się spotkanie z udziałem dzieci z Przedszkola „Niezapominajka”.
Porozmawiamy o poezji i przeczytamy zabawne wierszyki z tomiku wierszy Elizy Piotrowskiej pod tytułem „O stworkach ukrytych w kolorkach”.
 

 

Spotkania w bibliotece
W dniach 15 i 16 marca 2016, w filii bibliotecznej nr 8 zaplanowano dwa spotkania pod hasłem „Powitanie wiosny w bibliotece”. Odwiedzą nas przedszkolaki z Przedszkola Publicznego nr 10 oraz z Tęczowego Przedszkola. Dzieci dowiedzą się, kiedy obchodzimy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, dlaczego topimy Marzannę, jakie inne zwyczaje są związane z wiosną (np. porządki w ogrodzie, przestawianie zegara), po czym możemy poznać, że wiosna już do nas zawitała. Porozmawiamy też o tym, czy dzieci znają  pierwsze wiosenne kwiaty, jakie ptaki zostały u nas na zimę, a jakie przylecą wiosną.
Na zakończenie przeczytamy bajkę o wiośnie pt. „Kocham was, moje zajączki” oraz rozdamy dzieciom małe kolorowanki z krokusami i pierwiosnkami.
 

W Kraju Kwitnącej Wiśni

Tatami, ikebana, sakura, bonsai, origami i najważniejsze - Nippon... Brzmi znajomo? Jeżeli nie, to już wkrótce wszystko stanie się jasne. Wszystkie te pojęcia wyjaśnimy 15 marca 2016  (wtorek), o godz. 11.00, podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie.
Będzie to kolejne spotkanie z cyklu „Baśnie z czterech stron świata”. Bibliotekarze filii nr 28  opowiedzą o kulturze i obyczajach Japonii – jednego z najbardziej tajemniczych państw świata. Pretekstem będzie baśń „Tatsu Taro – syn smoka”. Zapraszamy w magiczną podróż!
 

Wejdź do biblioteki
W dniach 8, 9 i 10 marca 2016 roku, w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2), około godz.11.00, odbędą się lekcje biblioteczne pod hasłem – WEJDŹ DO BIBLIOTEKI I POZNAJ ŚWIAT ZAMKNIĘTY W KSIĄŻCE. Gośćmi spotkań będą dzieci z Publicznego Przedszkola nr 5 „Magnolia”. Głównym celem spotkań będzie poznanie pracy biblioteki, przygotowanie dzieci do samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznanie z regulaminem biblioteki i zasadami zapisu. Dzieci dowiedzą się również, jak powstaje książka. Wspólnie zastanowimy się też nad tym, jak książki szanować.
 

Przyjaciółka Biblioteka

Na 9 marca 2016, w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowane zostały zajęcia z grupą 3-latków z Przedszkola przy ZS 16 pt. „Moja Przyjaciółka Biblioteka”. Celem spotkania jest zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Będziemy rozmawiać o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Sprawdzimy też, jakie książki przeznaczone dla najmłodszych znajdują się w zbiorach biblioteki.

Zabawy z książką
Zewsząd dochodzą nas głosy, że nadchodzi piękna, kolorowa i pachnąca wiosna. Bardzo nas cieszą te wieści, ale nie myślcie proszę, że teraz jest nam smutno czy źle. Właściwie to jest nam wspaniale, zwłaszcza, że wkrótce odwiedzą nas dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 69. I wtedy razem obejrzymy i przeczytamy książki, które uczą, bawią i przynoszą radość!
Na przygodę z ciekawą lekturą zapraszamy wszystkie dzieci. Przyjdźcie do filii bibliotecznej nr 4 - 2, 4, 9 oraz 11 i 16 marca 2016. O godzinie 11.00 zasiądziemy do wspólnej zabawy z książką. Na pewno przeczytamy pogodną opowieść o zajączku, który szukał Swojego Miejsca, poznamy również przygody Kropeczki, która marzyła o świecie, a na koniec spotkania zajrzymy do książki o radosnym i kolorowym słoniu Elmerze.
Zapraszamy!
 

Co wiemy o zimie?

Dnia 3 marca 2016, w czwartek, o godzinie 11.00 filię biblioteczną nr 14 odwiedzą dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12. Spotkanie poświęcone będzie poezji dziecięcej, która w sposób przystępny i zabawny opisuje piękno zimowego krajobrazu. Zaprezentowane zostaną utwory polskich autorów: Wandy Chotomskiej „Śnieg”, „Zima”, „Bałwanek z podwórka”, Czesława Janczarskiego „Zimą”, „Sarenki”, Hanny Zdzitowieckiej „Gawronek poznaje zimę” i Anny Mikity „Zima i zimorodek”. Dzieci rozwiążą zagadki tematyczne i zainspirowane poezją wykonają rysunki białą kredą na czarnych kartkach papieru. 

 

Jestem bezpieczny w sieci, bo wiem, jak korzystać z Internetu!

Filia biblioteczna nr 4 serdecznie zaprasza 24 lutego 2016, o godz. 15.30, na lekcję biblioteczną, której celem będzie nauczenie dzieci bezpiecznego i rozsądnego korzystania z Internetu – wskazanie, gdzie kryją się niebezpieczeństwa i jak je omijać. W spotkaniu udział wezmą dzieci uczęszczające do Środowiskowej Świetlicy Caritas przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela.

 

Kodowanie ze Scratchem

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci w wieku 7-9 lat na bezpłatne warsztaty z kodowania na tablecie z użyciem aplikacji Scratch. Zajęcia będą odbywały się w filii bibliotecznej nr 54, al. Wojska Polskiego 2, w dniach: 2, 3, 15, 16, 17 marca 2016, o godzinie 17.00. Czas trwania 45 minut.
Scratch jest to wizualny język programowania oparty na blokach w kształcie puzzli, które można przeciągać palcem, tworząc w ten sposób skrypty na które reaguje postać. Program ten umożliwia tworzenie interaktywnych historyjek, gier i animacji.
Podczas spotkania dzieci nauczą się jak edytować i dodawać duszki i tła, pisać skrypty tworząc dzięki temu labirynty, działania matematyczne, zmieniające się pory roku, rebusy i wiele innych.
Liczba miejsc ograniczona ze względu na ilość tabletów. Istnieje jednak możliwość przyjścia z własnym tabletem, który ma zainstalowaną aplikację Scratch junior dostępną na Google Play. Wstęp wolny!
Zapisy pod numerem telefonu 91 506 50 56.
 

Zajęcia z programowania

Dnia 9 marca 2016, o godz.11.30, w filii bibliotecznej nr 12 odbędą się zajęcia z uczniami klasy 1c SSP1 z programowania w języku Scratch. Wspólnie z dziećmi postaramy się stworzyć prostą grę na tabletach, za pomocą aplikacji Scratch Jr.

Nie bój się...

Dnia 23 lutego 2016, o godzinie 9.15, w filii bibliotecznej nr 25 odbędzie się spotkanie biblioteczne pod hasłem „Nie bój się, uśmiechnij się”, z udziałem dzieci z przedszkola „Niezapominajka”.
Podczas spotkania przeczytany zostanie fragment z Księgi Trzeciej serii „Poczytaj mi, mamo”,  autorstwa Małgorzaty Musierowicz „Boję się...”.
Porozmawiamy także o małych i dużych strachach oraz ich pokonywaniu.

Baśniowa Afryka

W filii bibliotecznej nr 28 (pl. Lotników 7), dnia 23 lutego 2016, o godzinie 11.00, odbędą się zajęcia „Baśniowa Afryka”, rozpoczynające cykl spotkań „Baśnie z czterech stron świata”. Dzięki książce „Czarownica Nanga” autorstwa Kamy Sywor Kammady najmłodsi uczestnicy zapoznają się z  magicznymi baśniami pochodzącymi z tego egzotycznego kontynentu. Zajęcia przybliżą dzieciom obyczaje, sztukę i wierzenia Afrykańczyków. Zobaczymy ich codzienne stroje oraz posłuchamy afrykańskiej muzyki. To wszystko czeka na nas w bibliotece. Zapraszamy!

Walentynkowy czas

Wkrótce Walentynki – święto obchodzone przez wszystkich, którzy kochają. I choć gesty sympatii i przyjaźni okazujemy naszym bliskim na co dzień, to 14 lutego nasze uczucia możemy wyrazić w sposób szczególny. Zwyczaj nakazuje, aby w tym dniu wszystkich, których kochamy, lubimy i szanujemy, obdarować karteczkami z zapewnieniami o naszych dobrych lub nawet gorących uczuciach. Przyłączmy się wszyscy do tej sympatycznej zabawy! W filii bibliotecznej nr 4 przez najbliższe dni będzie można otrzymać stylizowane serduszko, po to by wypełnić je serdecznymi życzeniami (niezdecydowanym podpowiemy ich treść słowami poety), i podarować je bliskiej osobie.
Tej miłej zabawie towarzyszyć będzie także okolicznościowa wystawka książek - czytelnikom zaproponujemy wypożyczenie między innymi literatury o niezwykłych małżeństwach, oryginalnych związkach i artystycznych przyjaźniach. Dla dzieci również przygotowaliśmy stosowną lekturę. Serdecznie zapraszamy!
 

Pierwsza wizyta

W dniach 15 i 16 lutego 2016, o godzinie 9.00, w filii bibliotecznej nr 2, odbędą się spotkania z dziećmi z Przedszkola nr 80 (grupa 4-latków i 5-latków). Temat spotkania „Moja pierwsza wizyta w bibliotece”. Celem zajęć będzie zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie ich do korzystania z jej zbiorów.
Przedszkolakom zostanie przeczytana książka „Zgubiony niedźwiadek” Anne Mangan, mówiąca o poszanowaniu zabawek.

 

Ach! Te bale w karnawale!

Co roku, na całym świecie, w ciągu ostatnich dni przed wielkim postem ludzi ogarnia karnawałowe szaleństwo. Wszyscy wtedy bawią się i tańczą. W wielu krajach organizowane są huczne zabawy i korowody przebierańców. Najsłynniejsze zabawy odbywają się w Wenecji oraz brazylijskim mieście Rio de Janerio. Karnawał w Polsce jest także czasem uroczystych zabaw tanecznych i balów. W szkołach z pewnością odbyły się już karnawałowe spotkania, a w wielu przedszkolach ta wspaniała zabawa dopiero się zacznie.
Dzieci z Przedszkola nr 64 rozpoczęły właśnie wielkie przygotowania do tej uroczystości – szykują kostiumy do tańca, uczą się wesołych piosenek, a także zdobywają wiedzę o zwyczajach karnawałowych. Aby ułatwić dzieciom poznanie tych tradycji, zaprosiliśmy je na spotkanie czytelnicze do filii bibliotecznej nr 4. Opowiemy o tradycjach i zwyczajach zabaw karnawałowych, skąd się wzięła ta nazwa, przeczytamy również o balu, w którym uczestniczył Miś Uszatek, bohater książki Czesława Janczarskiego.
Wszystkich zainteresowanych tematyką karnawałową serdecznie zapraszamy w dniu 5 lutego, o godz. 11.00.
 

Pamiętaj! Biblioteka czeka!

Dnia 8 lutego 2016 (poniedziałek) w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2), o godz.10.15, odbędzie się spotkanie pod hasłem NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA. Gośćmi spotkania będą dzieci z Prywatnego Przedszkola „Przyjaciele Warcisława”. Głównym celem spotkania będzie poznanie pracy biblioteki, przygotowanie dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznanie z regulaminem biblioteki i zasadami zapisu. Wspólnie zastanowimy się też nad tym jak szanować książki.
 

Maluchy z ul. Gila

W dniu 16 lutego 2016 gośćmi filii bibliotecznej nr 36, przy ul. Bartniczej 10a, będą czterolatki z przedszkola przy ul. Gila w Szczecinie.
Przedszkolaki będą miały okazję dowiedzieć się co to jest biblioteka, według jakich zasad możemy wypożyczać książki oraz czego nie należy robić z wypożyczoną książką. Dzieci wysłuchają książeczki pt. „Urodzinowa niespodzianka misia”. Będziemy rozwiązywać bajkowe zagadki, a na zakończenie spotkania zaprezentowany zostanie bogaty księgozbiór dla najmłodszych, co z pewnością zachęci przedszkolaków do ponownego odwiedzenia biblioteki razem z rodzicami.

Czy jest bezpiecznie?

W dniach 15, 17 i 19 lutego 2016, w filii bibliotecznej nr 12 odbędą się zajęcia związane z obchodzonym 9 lutego Dniem Bezpiecznego Internetu. Z uczniami klas 5. SSP1 rozmawiać będziemy o tym, na czym polega odpowiedzialne i bezpieczne korzystanie z sieci; co dzieje się z informacjami zamieszczanymi przez nas w Internecie oraz jak można się chronić przed zagrożeniami, które niesie użytkowanie Internetu. Zastanowimy się także nad tym, czy w sieci trzeba przestrzegać podobnych zasad bezpieczeństwa, jak poza nią.
 

Baśniowe ferie
W czasie ferii zimowych (w dniach od 1 lutego, co 14 lutego 2016) w filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci, odbędą się zajęcia pod hasłem „Baśnie z czterech stron świata”.
Dzieci będą poznawać baśnie z różnych rejonów świata, a przy okazji – inne kraje i kultury, w tym także nasze lokalne, szczecińskie legendy. Dowiedzą się co to jest baśń i czym się różni od bajki.
Po głośnej lekturze uczestnicy wykonywać będą prace plastyczne związane tematycznie z przeczytanym utworem, rozwiązywać zagadki. Zostanie przygotowana wystawa książek a w niej zostaną wyeksponowane najciekawsze i najładniej ilustrowane zbiory baśni. Dzieci będą miały możliwość samodzielnego wyboru lektury i zostaną zachęcone do poznawania bogatego zbioru bajek dostępnych w bibliotece.
Zajęcia będą się odbywać w każdy wtorek i czwartek w godzinach 12.00-13.00 i będą skierowane do uczniów szkół podstawowych.
W programie:
- baśń chińska „Gwiazda Poranna i Słowik” ze zbioru „Żółty smok”;
- baśń indiańska „Kwiat antylopy” ze zbioru „Biały Mustang” Sat-Okh;
- baśń czeska „Jak Pan Bóg stworzył owieczki”;
- legenda szczecińska „O Żelisławie i gnieździe gryfów” ze zbioru „W krainie Grafitów”.
 

Styczniowa wizyta

W dniu 20 stycznia 2016, filię biblioteczną nr 36 odwiedzą czterolatki z Przedszkola nr 50. Dla przedszkolaków będzie to pierwsza wizyta w bibliotece. W czasie spotkania dzieci dowiedzą się czym różni się biblioteka od księgarni, poznają zasady zapisu do biblioteki, zaprezentowana zostanie karta biblioteczna, którą otrzymają po zapisie do placówki. Dzieci poznają również proces wypożyczania książek. Po zaprezentowaniu księgozbioru będziemy oglądać książeczki, rozwiązywać zagadki literackie. Porozmawiamy również o ulubionych książkach i bohaterach literackich dzieci.

My się zimy nie boimy!

Na 18 grudnia 2015 w filii bibliotecznej nr 12 zaplanowano zajęcia z zerówką SSP1 zatytułowane „My się zimy nie boimy”. W trakcie spotkania rozmawiać będziemy o nadchodzącej porze roku, o zmieniającej się przyrodzie i zjawiskach atmosferycznych; o tym, co w zimie lubimy oraz jakie atrakcje ta pora roku ze sobą niesie. Wszystko to postaramy się plastycznie wyrazić w formie tradycyjnej oraz multimedialnej.
 

Klub zaczytanego malucha

W filii bibliotecznej nr 54, w każdą ostatnią sobotę miesiąca, odbywać się będą spotkania dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Najmłodszym czytelnikom, którzy zjawią się wraz z opiekunami, zostaną przeczytane różne pozycje z literatury dziecięcej. Oprócz wspólnego wysłuchania historii, przewidziana jest zabawa z książką, analiza ilustracji i inne ciekawe rozwiązania w celu zainteresowania zebranych tekstem.
Kolejnym punktem spotkania jest przegląd nowości wydawniczych, audiobooków oraz filmów, skierowany do rodziców. Omówienie będzie dotyczyło pozycji dostępnych w MBP i ewentualnie niezakupionych jeszcze tytułów, w formie prezentacji na tablecie. Przewidzianych jest 12 spotkań pod wspólną nazwą „Klub zaczytanego malucha”.
Uwaga! Spotkania przewidziano dla osób chętnych, bez prowadzenia zapisów, będą odbywać się w salce ceglanej. Przewidywany czas każdego ze spotkań, to 20-30 minut. Prowadzące bibliotekarki każdorazowo przygotują pozycje książkowe oraz zestaw zabaw dla dzieci.

Na tropie interesujących książek

W dniu 4 grudnia 2015 w godzinach 10.15-11.15 odbędą się zajęcia dla dzieci z pobliskiego Przedszkola nr 61 “Niezapominajka”". Filię biblioteczną nr 3 dzieciecą odwiedzi grupa "Tropiciele", w poszukiwaniu interesujących lektur.
Będzie to pierwsza wizyta tej grupy w bibliotece. W trakcie zajęć dzieci dowiedzą się, co to jest biblioteka, dlaczego warto zapisać się do biblioteki i czytać książki, poznają zasady korzystania ze zbiorów (terminowy zwrot książek, szanowanie wypożyczonych lektur).
Dzieci wysłuchają też opowiadania Nele Moost i Annet Rudolph "Mały kruk Skarpetka. Mikołajki i Boże Narodzenie", które stanie się punktem wyjścia do rozmowy o świątecznych zwyczajach i tradycjach. Przedszkolaki będą mogły obejrzeć wystawę książek o tematyce świątecznej.
Zajęcia zakończy wspólna wycieczka po bibliotece i  wspólne tropienie interesujących  książek na półkach bibliotecznych.
 

Tropy na śniegu

W poniedziałek, 7 grudnia 2015, filię biblioteczną nr 30 po raz kolejny odwiedzą dzieci 4-letnie z Przedszkola Publicznego 48. Lekcja pt „Tropy na śniegu” będzie oparta na opowiadaniu z tomu „Żubr Pompik” T. Samojlika.
Jej celem jest zapoznanie dzieci z przyrodą Wolińskiego Parku Narodowego, rozwijanie zainteresowania pięknem i bogactwem regionu, kojarzenie poszukiwania wiedzy książkowej z doświadczeniami wyniesionymi z podróży, wakacji. Slajdy ze zdjęciami przyrody pozwolą urozmaicić spotkanie.

Eco Pidżama Party

W dniu 05 listopada 2015 o godzinie 16.00 w filii bibliotecznej nr 46 odbyło się „Eco pidżama party”. Adresatami wydarzenia były dzieci z klas I-III. Podczas spotkania dzieci dały „drugie życie” przedmiotom, które powinny trafić na śmietnik. Dzięki tej idei dzieci wykonały z butelek PET pudełka-puzderka, grzechotki, doniczki na kwiaty i przybornik na kredki.

 

Internet i Biblioteka

Dnia 1 grudnia 2015, o godzinie 9.00, w filii bibiotecznej nr 3 dziecięcej, odbędą się kolejne zajęcia z cyklu  "Od OPACA do Facebooka" . Bibliotekę odwiedzi następna klasa V ze Szkoły Podstawowej nr 59.
W trakcie zajęć uczniowie dowiedzą się jakie są zasady zapisu i korzystania z biblioteki, zapoznają się ze stroną internetową Miejskiej Biblioteki, obejrzą profil biblioteki na Facebooku, będą wyszukiwać w zakładce “filie biblioteczne” informacje o pobliskich placówkach bibliotecznych. Klasa będzie też korzystać z katalogu OPAC, przećwiczy logowanie się na konto czytelnicze, prolongatę wypożyczonych książek, zmianę maila, sprawdzenie aktualności danych osobowych.
Uczniowie będą również samodzielnie wyszukiwać dokumenty wg. różnych kryteriów (autor, tytuł, hasło przedmiotowe, rodzaj dokumentu) oraz zamawiać i rezerwować dokumenty.
Zajęcia będą odbywały się w grupach.
Pod koniec zajęć każdy z uczniów będzie miał możliwość samodzielnego zapoznania się z ksiegozbiorem.
 

Pierwszaki w bibliotece

Dnia 26 listopada 2015 filię biblioteczną nr 5 odwiedziły dzieci z klasy pierwszej ze szkoły podstawowej nr 55. Była to ich pierwsza wizyta w tym roku.
Dowiedziały się jak korzystać z usług biblioteki, w jaki sposób można zostać czytelnikiem oraz jak dbać i obchodzić się z książkami.
Szybko zaadaptowały się w środowisku bibliotecznym biorąc czynny udział w kolorowaniu obrazków oraz zajęciach i zabawie z książką. Duże wrażenie zrobiła na nich literatura popularnonaukowa. Wydawnictwa te przyciągały wzrok swoją różnorodnością: wielkość, kolorystyką, możliwościami otwierania okienek, przesuwania i rozkładania stron z różnymi informacjami. Zaciekawione były również wystawą o dinozaurach. Pod koniec spotkania dzieci zostały zaproszone na koleją, tym razem styczniową wizytę w bibliotece. Obdarowane słodkościami głośno zapowiedziały swoje ponowne przybycie.
 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Moda na misie nie przemija. Od ponad stu lat te pluszowe zwierzaki towarzyszą dzieciom  na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, kołyszą do snu.
Misie mają swoje święto 25 listopada. Z tej okazji do filii bibliotecznej nr 18 przyszły Skrzaty z Przedszkola Publicznego nr 35. Dzieci obejrzały prezentację i wysłuchały opowieści o książkach w których głównymi bohaterami są misie.

Jesienne spotkanie integracyjne

W czwartek, 26 listopada 2015, w filii bibliotecznej nr 14, o godzinie 11.00, odbędą się jesienne zajęcia integracyjne. Gośćmi biblioteki będzie młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. H. CH. Andersena oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12.
W dobry jesienny nastrój wprowadzi uczestników zajęć jesienna literatura: „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham, kiedy jest jesień”, Sama McBratneya, odczytana przez bibliotekarzy. W ramach integracji młodzież niesłysząca zaprezentuje swoje umiejętności zapoznając młodsze dzieci z podstawowymi zwrotami języka migowego, określającymi jesienne owoce i warzywa oraz zwroty grzecznościowe. Uwieńczeniem spotkania będzie wykonanie metodą kolażu kompozycji plastycznej przy użyciu ekologicznych materiałów.
Serdecznie zapraszamy

Dziennikarz zdradza tajniki

Dnia 1 grudnia 2015, w filii bibliotecznej nr 28, o godz. 11.00, gościć będzie Marta Zabłocka, dziennikarka Informacyjnej Agencji Radiowej (Polskie Radio Warszawa). Opowie uczniom klasy 2E ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka w Szczecinie o swojej pracy. Na pewno padną pytania o to, czym zajmuje się dziennikarz radiowy, jakiego sprzętu potrzebuje do pracy i jak to się dzieje, że dźwięki nagrane przez dziennikarza w Szczecinie trafiają do audycji radiowej i są emitowane na ogólnopolskiej antenie.

Od twórcy, do wydawcy

Zaproszenie na kolejne spotkanie z cyklu „Skąd biorą się książki?” przyjęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 47 w Szczecinie. Zajęcia odbędą się w czwartek, 26 listopada 2015, w filii bibliotecznej nr 28, o godz. 12.00. Uczestnicy poznają drogę książki z rąk twórcy do rąk czytelnika, zapoznają się z informacjami dotyczącymi pracy pisarza, ilustratora i wydawcy.
 

Spacery wśród zieleni

Za oknami jesień – nagie gałęzie drzew pozbawione liści, błotniste trawniki przy zalanych deszczem chodnikach, porywiste podmuchy wiatru. Jesienna aura raczej nie sprzyja dalekim spacerom. A skoro tak jest – oddajmy się spacerom wirtualnym po urokliwych, zielonych zakątkach naszego miasta, rozległych alejach obsadzanych szpalerami drzew, parkach, okolicach jezior. Przyjrzyjmy się drzewom i krzewom sprowadzanym tu z całego świata, które świetnie przyjęły się w naszym klimacie.
Poznajmy twórców „zielonego miasta”: pierwszych burmistrzów, Hermana Hackena i Friedricha Ackermanna, głównego architekta Wilhelma Meyer-Schwartaua oraz ofiarodawcę najpiękniejszego parku miasta (obecnie Parku Kasprowicza), biznesmena i filantropa Johannesa Quistorpa.
Pracownicy filii bibliotecznej nr 4 zapraszają  wszystkich czytelników w środę, 25 listopada 2015,  o godz. 12.00, na spotkanie zatytułowane „Szczecin – spacery wśród zieleni”, na którym przeglądając kolorowe slajdy można będzie podziwiać nie tylko przyrodę miasta, ale także inicjatywy szczecinian, dążące do tego, aby nasze miasto uczynić bardziej „zielonym” i przyjaznym mieszkańcom.

Kolejne spotkanie z uczniami

Dnia 20 listopada 2015 w filii bibliotecznej nr 12 odbyło się kolejne z cyklu spotkań z uczniami klas 4. SP10. Celem spotkań było zapoznanie dzieci z biblioteką, z regulaminem bibliotecznym, także z obsługą strony internetowej i funkcjonalnością konta czytelniczego oraz zachęcenie do korzystania z naszych zbiorów. Uczniowie poznali też książki przeznaczone dla ich grupy wiekowej.
 

Przyjdą dzieci

Dnia 27 listopada 2015 o godz. 11.15 do filii bibliotecznej nr 8 przybędą dzieci z klasy 3 B, ze Szkoły Podstawowej nr 53, na lekcję biblioteczną. W planie spotkania przewidziano zapoznanie dzieci z księgozbiorem i pracą w bibliotece, jak również z zasadami zapisania się i wypożyczania książek. Pokażemy uczniom prezentację multimedialną pt. „Książka” i wytłumaczymy na jakiej zasadzie książki otrzymują w bibliotece daną sygnaturę i dlaczego tak ważne jest, aby każda z nich miała odpowiednie miejsce na półce. Na zakończenie spotkania zapytamy dzieci o ich ulubione lektury.

Wyprawa po skarb

Złocista jesień minęła. Pogodę w swoje posiadanie przejęły szaruga i plucha. One zawładnęły aurą i sprawiły, że ustąpiliśmy jej drogi, a sami długie wieczory spędzamy w cieple domowych pieleszy. I wcale nie jest nam tak bardzo żal jesiennych spacerów, bo teraz więcej czasu możemy poświęcić na lekturę ulubionych książek, prawda?
Dzieci, które miałyby chęć wybrać się na wycieczkę do krainy bajek i wysłuchać rozpalających wyobraźnię opowieści, serdecznie zapraszamy do filii bibliotecznej nr 4. Czekamy na Was w dniach 18, 20 i 24 listopada, o godz. 11.00.
Naszym gościom obiecujemy dużo pozytywnych wrażeń, zapraszamy!

 

Nasze misie są!

Dnia 25 listopada 2015 roku (środa) w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci (ul. Ks. Anastazji 27/2), odbędą się dwa spotkania pod hasłem WSZYSTKIE MISIE NASZE SĄ! Pluszowy Miś to symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych. Stał się bohaterem wielu książek i filmów. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek przekazują wiedzę dzieciom i często je pocieszają. Gośćmi spotkań będą przedszkolaki z Publicznego Przedszkola nr 59 oraz dzieci ze Świetlicy Środowiskowej. Dzieci poznają historię pluszowego misia oraz najbardziej znane „książkowe misie”.

 

Nadchodzą Pluszowe Misie!

W dniach 24, 25 i 26 listopada w filii bibliotecznej nr 8 zostaną zorganizowane spotkania z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 10, Przedszkola Publicznego nr 20 oraz Niepublicznego Tęczowego Przedszkola. Tematem przewodnim trzech spotkań będzie Światowy Dzień Pluszowego Misia, który przypada w dniu 25 listopada 2015.
Przedszkolaki obejrzą prezentację multimedialną pt. „Dzień Pluszowego Misia”, a następnie wysłuchają bajki autorstwa Tomi Ungerer'a pt. „Otto – autobiografia pluszowego misia”.
Na zakończenie spotkania dzieci opowiedzą nam o swoich ulubionych misiach przytulankach, a także misiach, które znają z filmów animowanych.
 

Podróż do bajkowej krainy

W dniu 6 października 2015 filia biblioteczna nr 38 gościła grupę dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 51. Spotkanie związane było z obchodzonym dzień wcześniej Dniem Postaci z Bajek. Właśnie to święto wpłynęło na charakter przeprowadzonych z dziećmi zajęć.
Dzieci zostały podzielone na 6 grup, każda z grup losowała po dwie zagadki związane z baśniami. W dalszej części prowadząca pokazywała dzieciom rekwizyty związane z postaciami bądź tytułami bajek. Zadaniem grup było odgadnięcie, z jakiej bajki pochodzi pokazywany przedmiot.
Dalszym punktem zabawy było wykonywanie na czas pracy Kopciuszka. Polegała ona na oddzielaniu ziaren grochu i fasoli od siebie.
W dalszej części spotkania poświęconego baśniom odbyła się zabawa „Rozpoznaj jaka to bajka?”. Prowadząca czytała dzieciom fragment utworu, zadaniem dzieci było odgadnięcie, jaki jest tytuł baśni z której on pochodzi.
Ostatnim punktem spotkania było układanie bajkowych puzzli. Każda grupa otrzymała kopertę z pociętą w formę puzzli ilustracją z baśni. Dzieci na czas układały rozsypany obrazek.
Jak się okazało, dzieci świetnie znały i tematykę i bohaterów i tytuły baśni. Doskonale radziły sobie z każdym zadaniem.
 

Zbiory i zasady
Dnia 20 listopada 2015 w filii bibliotecznej nr 36 odbędzie się lekcja biblioteczna dla pierwszej klasy Gimnazjum nr 34. Tematem spotkania zatytułowanego „Biblioteka, jej zbiory i zasady korzystania” będzie zapoznanie uczniów z biblioteką, jej regulaminem i księgozbiorem.
Uczniowie dowiedzą się również, według jakich zasad ustawia się książki na półkach. Przedstawione zostanie działanie katalogu elektronicznego OPAC, który daje możliwość przeszukiwania, rezerwowania i zamawiania książek. Na zakończenie spotkania porównamy zasady działania biblioteki szkolnej i miejskiej filii.

Spotkanie biblioteczna dla Klubu Miłośników Książki.

12 listopada odwiedziły filię biblioteczną nr 5 dzieci z Klubu Miłośników Książki z Gimnazjum nr 9. Młodzi czytelnicy byli bardzo  żywo zainteresowani biblioteką, jej funkcjonowaniem, zbiorami, a także zasadami wspólnej pracy wszystkich szczecińskich filii. Chłopcy zadawali mnóstwo pytań dotyczących autorów, ich twórczości, nagród książkowych, przeglądali literaturę z różnych działów. Zaciekawiły ich bardzo informacje o systemie klasyfikacji zbiorów bibliotecznych, będącym modyfikacją Klasyfikacji Dziesiętnej Deweya, a także fakt, iż UKD  zyskała szerokie zastosowanie w bibliotekach na całym świecie, a jej tablice publikowane są w 23 językach. Przyglądali się także działaniu bibliotecznemu komputerowemu programowi Prolib. Na koniec tej spotkania młodzi przyjaciele książki zapowiedzieli rychły powrót do biblioteki, tylko tym razem w zwiększonym gronie.

Spotkanie z kotem Bibelotem

Dnia 6 listopada 2015 r. w filii bibliotecznej nr 12 odbyło się spotkanie z grupą 4-latków z przedszkola przy Zespole Szkół nr 16. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką i zachęcenie do korzystania z niej. Rozmawialiśmy o tym, jakim miejscem jest biblioteka, do czego służy, jakie panują w niej zasady i czy warto się z nią zaprzyjaźnić. Z entuzjazmem obejrzeliśmy wiele ciekawych książek, a także przeczytaliśmy fragment jednej pt. „Przygody kota Bibelota”.
 

Tuwim i przedszkolaki

Dnia 5 listopada w filii bibliotecznej nr 5 odbyły się kolejne zajęcia z przedszkolakami. Tym razem było to spotkanie z cyklu „Przedszkole w Bibliotece”, promujące klasykę literatury dziecięcej – wiersz Juliana Tuwima „Rzepka”.
Zabawa animacyjna, w której brały udział dzieci polegała na utożsamieniu się z wybrana postacią i odgrywaniu jej roli. Dzieci podzielone na artystów i publiczność świetnie spełniały swe zadania, śmiejąc się przy tym i żartując. Przedstawienie odgrywane było dwukrotnie, aby wszystkie dzieci mogły brać udział w przedstawieniu. Największe salwy śmiechu towarzyszyły im w końcowej części przedstawienia, kiedy wszyscy aktorzy wyciągnąwszy rzepkę musieli upaść na „trawkę”. Zajęcia tego typu z wykorzystaniem „tekstu” podczas zabaw rozwijają wyobraźnię i myślenie, zwieszają u dzieci potrzebę kontaktu z książką, a przede wszystkim pomocne są w wyrabianiu u dzieci nawyku czytania.
 

Jesień w parku, w lesie i sadzie

W filii bibliotecznej nr 14, w dniach 10, 12, 13 i 19 listopada 2015 o godz. 11.00 przeprowadzone zostaną spotkania biblioteczne z uczniami klasy „0” ze Szkoły Podstawowej nr 12 oraz przedszkolakami z przedszkoli Figielek i Promyk. Zaprezentowana zostanie  poezja dziecięca dotycząca aktualnej pory roku. Będą to  utwory Wandy Chotomskiej („Parasol i kalosze”, „Listopad” „Jesień”, „Chmury”, „Deszcz”, „Wiewiórki”, „Jeż”),  Juliana Tuwima („Warzywa”) i Jana Brzechwy („Na straganie”, „Pomidor”).
Omówimy oznaki jesieni w przyrodzie, zachodzące zmiany w klimacie oraz zachowaniach zwierząt. Zdobyta wiedza posłuży do rozwiązania zagadek tematycznych, jesiennego quizu oraz  samodzielnego wykonania jesiennej kompozycji.

ABC...

Na dzień 12 listopada 2015 swoją pierwszą wizytę w Filii bibliotecznej nr 36 zapowiedzieli gimnazjaliści z Zespołu Szkół nr 14 w Szczecinie. W spotkaniu zatytułowanym „ABC wiedzy o książce i bibliotece” uczniowie zapoznani zostaną z krótką historią biblioteki, jej regulaminem, funkcjami i księgozbiorem. Poznają również inne rodzaje bibliotek. Po krótkim wprowadzeniu dotyczącym działania katalogu elektronicznego przeprowadzone zostaną zajęcia praktyczne przy komputerach, polegające na wyszukiwaniu wybranych pozycji książkowych i nie tylko, w sposób prosty i zaawansowany. Spotkanie zakończone zostanie rozwiązywaniem zagadek utrwalających poznaną wiedzę o książkach, bibliotece i katalogu.

Dobre maniery

Dnia 3 listopada 2015 w filii bibliotecznej nr 28 ponownie gościli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. Inspiracją do tego spotkania była książka Grzegorza Kasdepke „Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci”, a zatem rozmawialiśmy o dobrych manierach. Dzieci opowiadały między innymi o tym, jak należy zachować się w różnych sytuacjach związanych z życiem w społeczności szkolnej, jak należy ubrać się do teatru i kiedy wolno żuć gumę. Drugoklasiści doskonale poradzili sobie z quizem dotyczącym dobrych i złych zachowań.
 

Gramy w słówka - Halloween

W dniu 31 października 2015 w filii bibliotecznej nr 38 odbyły się warsztaty językowe, których tematem było święto Halloween. Spotkanie prowadziła Agnieszka Jasicka, autorka książki „Gramy w słówka”. Pani Agnieszka, doradca psychospołeczny i pedagog, samodzielnie wymyśliła gry edukacyjne zawarte w książce i wykorzystane podczas spotkania w bibliotece. Zajęciom towarzyszyło wykonywanie prac plastycznych dotyczących święta Halloween, między innymi hrabiego Drakuli.

Bajarze z przedszkola

W filii bibliotecznej nr 54 ProMedia 4 listopada 2015 o godzinie 10.00 odbędzie się spotkanie z grupą przedszkolną.
Zaproszone dzieci wezmą udział w spotkaniu poświęconym legendom polskim. Zapoznają się z pięknie opracowaną przez Wandę Chotomską legendą o „Czarodziejskim młynku z Wieliczki”, zamienią się w bajarzy aby potem na koniec uczestniczyć w podziemnej wyprawie po skarb.

 

Eco Pidżama Party

W dniu 5 listopada, o godz. 16.00 w filii bibliotecznej nr 46 rozpocznie się Eco Pidżama Party.
Zapraszamy dzieci z klas I-III. Pidżama Party poświęcone będzie zagadnieniem ekologii. Podczas party dzieci wykonają ekologiczne pudełko na drobiazgi... a nawet piłkę.

 

 

Licealiści w Bibliotece

W dniach 27, 28 i 30 października 2015, w filii bibliotecznej nr 18 odbyły się spotkania, podczas których młodzież mogła się przekonać, że obecnie w bibliotece nie tylko wypożycza się książki, ale również uczestniczy w zajęciach kulturalno-oświatowych, uczy się języków obcych, korzysta z bezpłatnego dostępu do Internetu. Oprócz tego, podczas zajęć, uczniom zaprezentowana została strona internetowa MBP oraz katalog elektroniczny i jego możliwości wyszukiwawcze. W spotkaniu uczestniczyli licealiści pierwszych klas z Centrum Edukacji Zdroje.

W królestwie bajek

W dniu 30 października 2015 roku z pierwszą wizytą do filii bibliotecznej nr 36 zawitają pierwszaki ze SP TAK. Podczas spotkania zatytułowanego „W królestwie książek” dzieci dowiedzą się, co to jest biblioteka, jak się można zapisać do naszych placówek, poznają prośby książek oraz Króla Wszystkich Książek, który pilnuje porządku w bibliotece. Uczniom odczytana będzie historia o innym królestwie przedstawionym w wierszu „Trójkątna bajka” D. Wawiłow. Na zakończenie spotkania dzieci będą rozwiązywać zagadki i oglądać pięknie ilustrowane książki. Cała klasa raz w miesiącu będzie odwiedzać bibliotekę w celu wypożyczania lektur i innych ciekawych pozycji.
 

Pierwsza wizyta
Dnia 23 października 2015 filię biblioteczną nr 38 odwiedziła grupa pięciolatków z zerówki ze szkoły SP51. Była to pierwsza wizyta małych uczniów. Dzieci dowiedziały się, jakie są warunki zapisów do Biblioteki, jak długo można trzymać książki i ile ich wypożyczyć, ale przede wszystkim: jak należy zachowywać się w Bibliotece i jak obchodzić się z książkami. Bibliotekarka przeczytała wierszyk pt. "Troski książki", dzieci przedstawiły swoje uwagi i opowiedziały jak one postępują z książkami.
W czasie wizyty dzieci zostały zaproszone na wycieczkę po Bibliotece, zobaczyły jak przebiega proces wypożyczenia książki, odwiedziły czytelnie i oczywiście część przeznaczoną dla dzieci, gdzie wybrały sobie po jednej książeczce.
Dzieci podczas wizyty wykazały  się także świetną znajomością bajek, bardzo szybko rozwiązały zagadki zadane przez Bibliotekarkę.
Na koniec wizyty podsumowaliśmy sobie wiedzę zdobytą podczas zajęć, uczniowie obiecali wrócić z rodzicami i zapisać się do Biblioteki.

 

Kłopoty wiedźmy Doroty

Czy zawsze czarownice i wiedźmy straszą dzieci ?
W nawiązaniu do akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, 27 października na spotkaniu z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 45, o godz.11.00 w filii bibliotecznej nr 10, pokażemy jak można bawić się tekstem. Prześledzimy kłopoty sympatycznej wiedźmy Doroty.
W jesienny nastrój wprowadzi nas pląs.
Porozmawiamy o ulubionych bajkach i strasznych potworach.
Dzieci zapoznają się z ofertą książek w bibliotece  ich rozmieszczeniem  oraz sposobem zapisu do biblioteki. Będą miały możliwość wybrania i obejrzenia książek.
 

Nowi czytelnicy

W dniu 23 października 2015 roku filię biblioteczną nr 36 odwiedzą  dzieci z pierwszej klasy SP TAK. Będzie to ich pierwsza wizyta.  Uczniowie poznają bibliotekę jako miejsce, gdzie można zatopić się w lekturze bardzo ciekawych książek. Zaprezentowane zostaną z możliwości korzystania z biblioteki i procesu wypożyczania książek. Ta wiedza będzie bardzo przydatna, ponieważ dzieci po zapisaniu do biblioteki raz w miesiącu będą odwiedzać naszą placówkę w celu wypożyczania nie tylko lektur szkolnych, ale również innych ciekawych pozycji, do czego będziemy zachęcać.

 

Spotkanie z uczniami

21 października 2015 w filii bibliotecznej nr 12 odbyło się pierwsze z cyklu spotkań z uczniami klas 4. SP10. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z biblioteką, z regulaminem bibliotecznym, także obsługi strony internetowej i konta czytelniczego, oraz zachęcenie do korzystania z naszych zbiorów. Uczniowie zapoznali się także z książkami przeznaczonymi dla ich grupy wiekowej.

 

Złota jesień w bibliotece

Dnia 21 października dzieci z miejscowego przedszkola odwiedzą filię biblioteczną nr 11. Tematem przewodnim będzie jesień – to szczególna pora roku, ze względu na bogactwo darów i ich kolorystykę. Zgromadzone dary jesieni między innymi: kasztany, żołędzie, kolorowe liście posłużą dzieciom jako cudowny materiał budowlany. Zadaniem przedszkolaków będzie wykonanie jesiennego bukietu oraz ludziki kasztanowe. Spotkanie będzie okazja do poznania wierszy o jesieni pt. „Skarby jesieni” oraz „Jesień”.

 

Skąd biorą się książki?

Dnia 20 października filię biblioteczną nr 28 odwiedzą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54 w Szczecinie. Wspólnie spróbujemy ustalić jak wygląda droga od pomysłu do gotowej, kolorowej i pachnącej tuszem książki, którą można wziąć do reki. Opowiemy także o najciekawszych książkach – największych i najdroższych oraz o najdziwniejszych bibliotekach – wyglądających jak z bajki, ale jednak prawdziwych. A na koniec zastanowimy się czy z książek można robić... wycinanki?

 

Wycieczka w bibliotece

Dnia 14 października niespodziewanie filię biblioteczną nr 11 odwiedzili uczniowie II klasy Szkoły Podstawowej z Pilichowa. Dzieci były na wycieczce wokół jeziora i po drodze w myśl hasła „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę” - przyszły do Biblioteki. Zainteresowały się wystawą malarską autorstwa Wojciech Jakóbka i obejrzały księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich.

 

Bezpiecznie o ogniu

W poniedziałek 12 października filię biblioteczną nr 30 odwiedzą dzieci z Przedszkola Publicznego 48. Tematem spotkania będzie nauka bezpiecznego obchodzenia się z ogniem, zaprezentowanie pracy współczesnych strażaków, a slajdy ze zdjęciami pozwolą pokazać różnorodność strażackich interwencji. Na koniec zostanie odczytany znany wielu pokoleniom utwór Cz. Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Rozdane kolorowanki pozwolą w przedszkolu na zobrazowanie spotkania. 

 

Czy Czerwony Kapturek istnieje naprawdę, czyli edukacja medialna w bibliotece

Dnia 9 i 14 października o godzinie 12.00 w filii bibliotecznej nr 6 przy ulicy Dziennikarskiej odbędzie się spotkanie z zakresu edukacji medialnej. Adresatami spotkania są dzieci ze starszych grup przedszkolnych, a celem zajęć jest wyczulenie dzieci na kategorie prawdy i fikcji funkcjonujące w świecie mediów. Tego dnia w naszych progach gościć będą przedszkolaki z zaprzyjaźnionego z biblioteką Przedszkola Publicznego nr 43 “Smyk”. Dzieci często potrafią rozróżnić prawdę od fikcji w bajkach. Nie zawsze im się to jednak udaje. Podczas lekcji zobaczą, że inspiracją dla autorów bajek jest rzeczywistość np. świat zwierząt. Dzięki swojej wyobraźni będą mogły stworzyć własnego bohatera.
 

Misie duże i małe

O misiach, bohaterach książek i filmów, porozmawiamy w filii nr 10 (ul. Bałtycka 6), 7 października 2015, na spotkaniu z uczniami kl. 0 A Zespołu Szkół nr 13, o godz.10.15.
Dowiemy się,  gdzie żyją niedźwiedzie polarne a gdzie niedźwiedzie brunatne.
Czym się odżywiają, kiedy zapadają w sen zimowy, kto wychowuje małe niedźwiadki i czy należy się bać niedźwiedzi?
Czy dzieci znają misia Uszatka, Colargola, Paddingtona, Yogi, Kubusia Puchatka?
Dlaczego misie są maskotką wielu dzieci i często występuje w filmach dla dzieci?
Na wszystkie te pytania odpowiemy w czasie spotkania.
Dzieci zapoznają się z biblioteką i jej zbiorami. Dowiedzą się jak obchodzić się z książką.
Będą mogły prześledzić proces wypożyczania książek.
 

Dwie wizyty przedszkolaków

W dniu 06 października 2915 filię biblioteczną nr 5 odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola nr 53 w Szczecinie. Dla naszych małych gości było to pierwsze taki spotkanie.
W trakcie zwiedzania biblioteki dowiedzieli się od bibliotekarki w jaki sposób zostać czytelnikiem i jak korzystać z naszych zasobów. Rozmowy z dziećmi dotyczyły również sposobu traktowania książki. Entuzjazm i głośny śmiech towarzyszył im przy odpowiadaniu na zadawane pytania. Dowiedzieliśmy się więc, że dzieci w przyszłości chętnie chciałyby zostać nie tylko policjantami, czy lekarzami, ale także bibliotekarzami .
Maluchom bardzo podobał się bezpośredni kontakt z książeczkami, szczególnie z tymi, które grały, wydawały rożne dźwięki czy posiadały ruchome elementy. Przyjemność również przyniosło im kolorowanie obrazku, na którym ukryła się książka.
Na zakończenie przedszkolacy obdarowani zostali słodkim poczęstunkiem.
Druga grupa przedszkolaków z Przedszkola nr 53 w Szczecinie zawitała w dniu 13 października 2015. Dla nich, tak jak i dla poprzedniej grupy małych gości, była to pierwsza taka wizyta. W trakcie zwiedzania biblioteki, dzieci dowiedziały się w jaki sposób zostać czytelnikiem biblioteki, jak korzystać z naszych zasobów i jak obchodzić się z książką. Zapoznały się z różnymi formatami książek i nośnikami tekstu. Pierwszy raz mogły obejrzeć pracę bibliotekarza z „drugiej strony lady bibliotecznej”, czyli obsługę czytelnika.
Maluchom bardzo podobała się możliwość obejrzenia czynności bibliotekarza i żywo je komentowały.

Przytul mnie do serca

Dnia 2 października 2015 r. o godz.10.15 odbyło się zaplanowane spotkanie dla dzieci pod hasłem „PRZYTUL MNIE DO SERCA'' w ramach Światowego Dnia Zwierząt. Filia gościła 20-osobową grupę dzieci z klasy II ze Szkoły Podstawowej nr 35. Na początku wprowadzony został temat spotkania. Wszyscy uczestnicy chętnie wymienili, jakie zwierzęta mają w domu. Zastanowiliśmy się też na tym, jakie obowiązki są z tym związane. Następnie dzieci wysłuchały książki Józefa Wilkonia "Psie życie" oraz listu, który został napisany przez psa do właściciela. Potem odbyła się pogadanka na temat odpowiedzialnego właściciela. Zastanowiliśmy się jakie cechy posiada odpowiedzialny właściciel czworonoga. Omówiliśmy również prawa zwierząt. W kolejnej części spotkania wspólnie zastanowiliśmy się, jakie działania możemy podejmować na rzecz zwierząt. Skupiliśmy się na dokarmianiu ptaków w okresie zimowym. Dzieciom została wyświetlona prezentacja przygotowana przez leśników z Nadleśnictwa Resko pod tytułem „Pomóżmy ptakom przetrwać zimę”. Z niej mogliśmy dowiedzieć się, jakie ptaki możemy spotkać w naszej okolicy, czym można dokarmiać ptaki oraz jak to zrobić. Uczniowie zostali zachęceni do korzystania ze zbiorów biblioteki oraz dowiedziały się, jak mogą to robić.

 

Spotkanie z Australia w filii bibliotecznej nr 30

We wtorek, 29 września w odbędzie się spotkanie z dziećmi z klasy „0” Szkoły Podstawowej nr 55 pt. ”Nowy dom Arka”. Odczytana zostanie bajka ze znanej serii przygód „Braci koala” oraz zaprezentowane zostaną slajdy ze zdjęciami zwierząt zamieszkujących Australię. Krótka rozmowa pozwoli wyjaśnić odmienny charakter tego kontynentu. Dzieci otrzymają kolorowanki ze zwierzętami występującymi w bajce do wykorzystania na lekcjach.

W dniu 24 września o godzinie 11.00 z pierwszą wizytą do filii 36 zawitają pięciolatki z Przedszkola nr 50.

W spotkaniu zatytułowanym „W królestwie książek” dzieci dowiedzą się co to jest biblioteka, jak się można zapisać do naszych placówek oraz poznają prośby książek. Przedszkolakom odczytana będzie historia o innym królestwie przedstawionym w wierszu „Trójkątna bajka” D. Wawiłow. Na zakończenie spotkania dzieci będą rozwiązywać zagadki i oglądać pięknie ilustrowane książki.

Jak to dobrze, że jest już jesień

Po długiej wakacyjnej przerwie nadszedł wreszcie moment ponownych odwiedzin w bibliotece grup przedszkolnych. W dniu 22 września o godz. 11.00 z wizytą czytelniczą przyjdą do nas dzieci z Przedszkola nr 50. Naszym miłym  gościom zaproponujemy zwiedzanie biblioteki, opowiemy także o zasadach wypożyczania zbiorów oraz zaprosimy do wspólnej lektury wielu ciekawych i pięknie wydanych książek. Przyjdź i Ty, posłuchajmy razem!
 

Zajęcia dla dzieci w filii bibliotecznej nr 12

Na dni 23-25 września 2015r., godz.11.00, zaplanowano zajęcia dla klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 11 (ZS16). Celem spotkań jest zapoznanie uczniów z biblioteką, przedstawienie zasad korzystania oraz zachęcenie do częstych odwiedzin. 

Tu nie sposób się nudzić

Dnia 23 września o godzinie 10.30 filię biblioteczną nr 3 dla dzieci odwiedzą najmłodsi czytelnicy z Punktu Przedszkolnego Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Będą to zajęcia pod hasłem „Biblioteka - tu nie sposób się nudzić”, zapoznające z biblioteką, jej zbiorami, zasadami funkcjonowania. Dowiedzą się, co różni bibliotekę od czytelni i księgarni oraz jakie są zasady zapisu i korzystania z biblioteki.
W trakcie spotkania dzieci wysłuchają opowiadania „Franklin i książka z biblioteki” Sharon Jennings,  w trakcie rozmowy o przeczytanej książce dowiedzą się, dlaczego należy szanować książki, nie można ich niszczyć ani gubić oraz jakie są korzyści z czytania.
Dzieci będą miały okazję zapoznać się z różnorodnymi zbiorami bibliotecznymi, poznają też kryteria porządkowania księgozbioru i będą mogły samodzielnie wyszukiwać interesujące je tytuły.
Spotkanie urozmaicą  zagadki i zabawy ruchowe.

 

Woda – związek chemiczny niezbędny do życia

W dniach 15 i 16 czerwca odbyły się zajęcia tematyczne poświęcone roli i znaczeniu wody. Uczestnikami spotkań byli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9. Zapoznali się oni z dostępną w naszej filii literaturą poświęconą zagadnieniom związanym z wodą od kwestii chemicznych po kwestie zdrowotne i ekologiczne. Dzieci dyskutowały o zdrowych nawykach żywieniowych związanych z wodą, o gospodarowaniu wodą  (oszczędzanie, odzyskiwanie), o sprawdzaniu czystości wody, a nawet o tym, jak pozyskać wodę w sytuacjach ekstremalnych.
 

Gra miejska „Stołczyn wczoraj i dziś – odkrywanie historii”
Dnia 2 czerwca 2015 r., na prośbę grona pedagogicznego Szkoły Podstawowej nr 9, filia biblioteczna nr 46 MBP stała się jednym z punktów gry miejskiej  „Stołczyn wczoraj i dziś – w poszukiwaniu historii”. Adresatami gry byli uczniowie Zespołu Szkół nr 9 w Szczecinie. Zadania, które musieli wykonać uczestnicy gry, w bibliotece polegały na odnalezieniu informacji o tym, jak wyglądał Stołczyn na początku XX wieku, jakie budynki administracji publicznej znajdowały się na Stołczynie na początku XX wieku, które budynki i gdzie usytuowane nie przetrwały zawieruchy wojennej oraz ustaleniu, który z budynków Stołczyna jest najstarszy i z którego roku pochodzi. Uczestnicy zrealizowali zadania w oparciu o dostępną w naszej filii literaturę.

 

Na morzu kreatywności

19 maja i 24 czerwca 2015 odbyły się w bibliotece spotkanie z dziećmi ze Świetlicy Środowiskowej Caritas oraz wychowankami Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego poświęcone  kreatywności. Uczestnicy spotkania zrealizowali kilka zadań-zagadek mających na celu uświadomienie im czym jest kreatywne rozwiązywanie zadań i problemów. Następnie wszyscy biorący udział w spotkaniu zostali podzieleni na dwa zespoły, których zadaniem było wykonanie wieży i postaci fantasy przy pomocy chrupek kukurydzianych i patyków od szaszłyka, a podczas drugiego spotkania - opakowań na butelki z tych samych materiałów. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami powarsztatowymi.
 

NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA 

Dnia 26 maja 2015 w filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci MBP odbyło się spotkanie z dziećmi pod hasłem „NASZA BIBLIOTEKA NA CIEBIE CZEKA - WEJDŹ! - NIE OMIJAJ JEJ Z DALEKA”. Głównym tematem lekcji bibliotecznej była książka. Wspólnie zastanowiliśmy się nad tym, jak powstaje książka – od czego zaczyna się jej tworzenie. Następnie prześledziliśmy kolejne etapy jej powstawania. Dzięki temu dowiedzieliśmy się kto może napisać książkę i jak potem trafia ona do naszych rąk. Przedstawione zostały także różne ciekawostki na temat książek. Pomocą w przeprowadzeniu zajęć była prezentacja multimedialna 'Książka'. Za jej pośrednictwem obejrzeliśmy także kilka pięknych bibliotek na świecie. Wspólnie porozmawialiśmy również o bibliotece. Zastanowiliśmy się też nad tym, co to znaczy w praktyce szanować książki. Wszyscy zostali zachęceni do korzystania z naszych zbiorów oraz dowiedzieli się, jak mogą to robić. Dzieci aktywnie i chętnie wzięły udział w zajęciach. Na zakończenie rozdano wszystkim przedszkolakom zakładki promujące Miejską Bibliotekę Publiczną w Szczecinie.

Smok Wawelski

We wtorek, 26.05.2015r., filię biblioteczną nr 30 odwiedziły dzieci 4-letnie z Przedszkola Publicznego 48. Była to pierwsza wizyta przedszkolaków, w trakcie której zostały zapoznane ze specyfiką biblioteki, zasadami wypożyczeń i posiadanym księgozbiorem dla najmłodszych. Odczytana została legenda o królu Kraku i szewczyku Dratewce, a slajdy z ilustracjami zamków polskich pozwoliły na przybliżenie czasów świetności rycerstwa i początków państwa. 
 

Relacja z „Pierwszej wizyty w bibliotece”

Dnia 25.06.2015 roku filia nr 48 gościła grupę dzieci w ramach pierwszej wizyty w bibliotece. Podczas tego spotkania omówiono najważniejsze zadania, które pełni biblioteka (wypożyczanie, udostępnianie zbiorów w czytelni, gromadzenie zbiorów). Biblioteka została zaprezentowana jako miejsce pełne ciekawych książek, nie tylko tych tradycyjnych – papierowych, ale i elektronicznych (audiobooki). Bibliotekę promowano jako miejsce multimedialne, pokazując zbiór płyt – słuchowisk dla dzieci, audiobooków i filmów animowanych.

Dzieci zapoznały się z różnymi typami książek, m. in. poznały książki 3D - „Jak mieszkają zwierzęta”, książki o bogatej szacie graficznej „Potworologia”, książki zabawki dla najmłodszych,   komiksy „Tytus, Romek i Atomek”, a także te bazujące na wykorzystaniu jednej z technik animacyjnych (efekt Ombro-Cinema) z ruchomymi obrazkami „Nowy Jork. Piżamorama”. Dzieci dowiedziały się, że można wypożyczać także książki obcojęzyczne, np. „The very hungry caterpillar” oraz „Snowdogs”. Prowadzący przeczytał również fragment książki „Tupcio Chrupcio. Nie mogę zasnąć”. Dzieci wzięły udział w rozwiązywaniu rymowanych zagadek, w których głównymi hasłami były: książka, biblioteka, bibliotekarz, pisarz. Dzieci uczestniczyły także w zabawie interakcyjnej podczas czytania wiersza „Leśna bajka”, gdzie posługując się figurami geometrycznymi reagowały na dane słowo w wierszu, które odpowiadało figurze.  Na koniec odbyła się wycieczka po bibliotece, podczas której dzieci zapoznały się z procesem wypożyczania książek. 
 

Nowy dom Arka

Dnia 9 czerwca 2015 r. w  filii bibliotecznej nr 30 odbyło się spotkanie z dziećmi z przedszkola nr 48 pt.”Nowy dom Arka”.Odczytana została bajka ze znanej serii filmowych przygód „Braci koala”, a następnie zaprezentowane slajdy ze zdjęciami zwierząt zamieszkujących Australię. Dzieci rozpoznawały w nich postaci ulubionych bohaterów oraz dowiedziały się dlaczego fauna tego kontynentu jest tak odmienna. Na koniec zostały rozdane kolorowanki z bajkowymi bohaterami. 
 

Brzuchatek i dbałość o zabawki

W dniu 25 maja 2015 w filii bibliotecznej nr 2, przy ul. Sikorskiego 10, odbędą się spotkania z dziećmi z Akademii Edukacji Przedszkolnej, w ramach corocznej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Będzie to ich pierwsza wizyta w bibliotece. W czasie spotkania dzieci zapoznają się z księgozbiorem i opowiedzą o swoich ulubionych książkach. Następnie wysłuchają opowiadania „Brzuchatek” autorstwa S. Smallmana i porozmawiają o zabawkach i ich poszanowaniu oraz o tym, jak należy dbać o książki.

 


Plastusie w bibliotece
Dnia 21.05.2015 roku w naszej bibliotece gościłyśmy Plastusie z Publicznego Przedszkola nr 62. Dzieci  poznały naszą bibliotekę i różne typy książeczek dla najmłodszych oraz dowiedziały się  jak zostać naszym czytelnikiem. Następnie wraz z dziećmi polecieliśmy do Nowego Yorku, a wszystko to dzięki książce stworzonej przez Federique'a Bertranda oraz Michaela Leblonda. Plastusie z ogromną przyjemnością usłyszały dźwięki, jakie wytwarza miasto, następnie udały się na zakupy, zwiedziły park w samym centrum, a nawet poznały Broadway. A gdy zapadła noc, zobaczyły jak olśniewające może być miasto wieczorową porą. Las wieżowców w Nowym Yorku przyprawił naszych małych czytelników prawie o zawrót głowy. Na szczęście samoloty często latają i szybko  wróciliśmy do naszej małej biblioteki. A ponieważ nadal byliśmy spragnieni podróży, to tym razem wybraliśmy się pociągiem wzdłuż regałów, gdzie leżą książki do stacji głównej  WYPOŻYCZENIA. Plastusie w nagrodę mogły wybrać sobie książeczkę, aby ją poczytać i przenieść się w bajkowy świat. 
 

Pasowanie na czytelnika

Dnia 13 maja 2015 roku w filii bibliotecznej nr 38 odbyło się spotkanie, którego uczestnikami były dzieci z Przedszkola „Kraina Juliana Tuwima”. Dzieci przybyły na spotkanie z kolejną wizytą do biblioteki. Zwieńczeniem tego spotkania miało być pasowanie na czytelnika i uroczyste wręczenie karty bibliotecznej.

W części pierwszej spotkania rozmawiano o poprzednim spotkaniu, prowadząca wypytywała dzieci o wrażenia z poprzedniej wizyty. Żartobliwie poinformowała dzieci, że dziś odbędzie się pasowanie na czytelnika pod warunkiem pomyślnego przejścia „próby czytelniczej”. W związku z tym w dalszej części spotkania nastąpiła zabawa sprawdzająca, czy dzieci książki lubią i znają. Uczestnicy rozwiązywali zagadki związane z postaciami literackimi z książek dla dzieci. Dzieci znakomicie sobie poradziły. W części dalszej pojawił się czarodziejski koszyk, z którego prowadząca wyciągała rekwizyty związane z wydarzeniami i osobami z bajek. Dzieci zgadywały z jakiej bajki pochodzi przedmiot. W kolejnej części rozwiązywały quiz dotyczący baśni. Ponieważ dzieci znakomicie radziły sobie z zadaniami, prowadząca oceniła, że są gotowe na włączenie do grona pełnoprawnych czytelników biblioteki. Nastąpiła część oficjalna: dzieci wspólnie złożyły przyrzeczenie, w którym obiecały, że z powagą będą traktować obowiązki czytelnika. Każde z dzieci zostało indywidualnie pasowane na czytelnika i osobiście odebrało swoją kartę biblioteczną. W części końcowej odbyła się wycieczka do wypożyczalni dla dzieci, w której każde z nich wybrało sobie książkę do pierwszego wypożyczenia.
 

Pierwsza wizyta

Dnia 4 maja 2015 o godz. 10.30 filię biblioteczną nr 9 dla dzieci odwiedzą dzieci z Klubu Malucha w Świetlicy Środowiskowej. Dla najmłodszej grupy dzieci, trzy i czteroletnich, będzie to pierwsza wizyta w bibliotece. W czasie spotkania będziemy rozmawiać o książkach oraz o ulubionych postaciach literackich. Poruszymy też temat szanowania książek

 

„Ziemio nie poddawaj się – uratujemy Cię”

Filia biblioteczna nr 9 dla dzieci w miesiącu kwietniu (20, 24 i 30.04) zrealizowała trzy spotkania pod hasłem „Ziemio nie poddawaj się – uratujemy Cię”. Uczestnikami spotkań byli uczniowie klas drugich szkół podstawowych. Poruszono problemy współczesnych zagrożeń ekologicznych, sposobów ochrony środowiska oraz aktywnego udziału dzieci w promowaniu postaw proekologicznych. Na początku wyjaśniliśmy pojęcia ekologia i środowisko. Następnie dzieci wzięły udział w dyskusji o środowisku – jego znaczeniu i ochronie. Zastanowiliśmy się nad problemem śmieci oraz nad sposobami ich ograniczenia. Wszyscy zostali zachęceni do segregowania śmieci i odpadów poprzez poznanie kolorów pojemników na śmieci. Dokładnie omówiliśmy co należy wrzucać, a czego nie do poszczególnych pojemników. Zostały wyjaśnione również pojęcia takie jak recykling i biodegradacja. Dzieci zrozumiały potrzebę i cel segregowania odpadów. Następnie omówiliśmy zagrożenia dla wody, powietrza i gleby oraz krótko zastanowiliśmy się nad sposobami zapobiegania tym zagrożeniom. Na zakończenie zaprezentowano książki znajdujące się w bibliotece na temat ochrony środowiska.
 

"Bądź EKO z BIBLIOTEKĄ"

Dzień Ziemi przypadający na 22 kwietnia jest doskonałą okazją, aby jeszcze więcej rozmawiać na temat ekologii i naszego środowiska. W myśl tej idei na zajęciach edukacyjnych (30.04.2015 rok, o godz. 11:10) zjawili się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka w Szczecinie. Wspólnie dowiedzieliśmy się czym jest środowisko, czym zajmują się ekologowie i jak dbać o naszą planetę. Dzieci czynnie brały udział w segregacji – wcześniej przygotowanych na tę okazję – śmieci, a także omawiały zachowania postaci przestawionych w prezentacji. Wysłuchanie opowieści z edukacyjnego zbioru "Bajki w zielonych sukienkach" Anny Mikity zakończyło spotkanie. 


Tappi i wielka burza

W nawiązaniu do Dni Skandynawskich, obchodzonych od 16 do 19 kwietnia 2015, w filii bibliotecznej nr 54 (ProMedia) odbędzie się spotkanie z dziećmi z Publicznego Przedszkola nr 3 „Pentliczek”. Zaproszone do biblioteki dzieci zapoznają się z przygodami wielkiego, ale jakże przesympatycznego Wikinga z rudą brodą, oraz jego przyjaciół z książki „Tappi i wielka burza”, autorstwa Marcina Mortki. Spotkanie będzie miało miejsce 28 kwietnia 2015 r.

 

Spotkanie z Franklinem


Filia biblioteczna nr 11
serdecznie zaprasza przedszkolaków z osiedlowego przedszkola na spotkanie czytelnicze, które odbędzie się 23 kwietnia 2015, o godz.10.30. Głównym celem spotkania będzie rozbudzenie zainteresowań książką, która nie tylko służy do nauki, ale może również miło wypełnić wolny czas. W trakcie spotkania przeczytana zostanie książeczka pt. „Franklin sadzi drzewko”. Po przeczytaniu dzieci będą rozwiązywały zagadki o wiośnie oraz pokolorują przygotowane kolorowanki. 

 

 

Porozmawiajmy!

Filia biblioteczna nr 46 zaprasza na spotkanie na temat zasad komunikowania się w grupie. Odbędzie się ono 20 kwietnia 2015 r. o godz. 8.30. W zajęciach wezmą udział uczniowie klasy V Szkoły Podstawowej nr 9. 

 


 

Od glinianej tabliczki...


W dniach 16 i 17 kwietnia 2015 w filii bibliotecznej nr 12 odbyły się kolejne spotkania z uczniami SST1 na temat historii książki. Dzieciom przedstawiona została prezentacja „Od gliny do e-booka”, mówiąca o dziejach książki jako przedmiotu, o dawnych materiałach piśmienniczych i sposobach zapisywania informacji, zmianach wprowadzonych przez druk. Dzieci wysłuchały też bajki „Biedny młynarczyk i kotek” J. W. Grimm, z portalu Wolne Lektury, jako przykładu współczesnej książki mówionej (grupa z 16 kwietnia) oraz zapoznały się z bajkami interaktywnymi zaprezentowanymi z tabletu pt. „O stole, który uciekł do lasu”, S. Themerson, i „Słoniątko”, R. Kipling (grupa z 17 kwietnia).
Celem zajęć było przedstawienie dzieciom dziejów książki, idei dzielenia się informacją i sposobów jej realizacji, które doprowadziły nas do ery książki elektronicznej, a także wspólne zastanowienie się, jak książka wyglądać będzie w przyszłości
 

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do Dyskusyjnego Klubu Książki

Dokonaj Karkołomnego Kroku i zapisz się do DKK!
Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci i młodzieży!

Twoja Biblioteka otwiera Klub książki dla dzieci!

Nudzisz się we wtorkowe popołudnia?
Chodzisz do 3, 4 lub 5 klasy szkoły podstawowej?
Lubisz czytać książki, uwielbiasz o nich rozmawiać?
Chciałbyś poznać ciekawe osoby, w Twoim wieku, które też lubią dobrą lekturę?
Jeżeli chociaż na jedno z tych pytań odpowiedziałeś TAK
to przyjdź do Biblioteki i zapisz się do naszego Klubu Książki!
Biblioteka przy ul. Mieszka I 105 (osiedle Pomorzany) zaprasza Cię na spotkanie DYSKUSYJENEGO KLUBU KSIĄŻKI DLA DZIECI I MŁODZIEŻY.
Dobra zabawa przy książce gwarantowana! smiley Weź dobry humor, ciekawe pomysły i notes! Zabierz ze sobą koleżankę lub kolegę, jeśli myślisz, że ich też może to zainteresować.
Zajęcia będą odbywały się raz w miesiącu – można dołączyć w dowolnej chwili (w dowolnym miesiącu), a zapisać możesz się już dziś w tej bibliotece!

Jeśli masz jakiekolwiek pytania o Klub (np. o listę lektur), zadzwoń lub wyślij maila:
tel. 91 48 21 537, mail: jtomaszewicz@mbp.szczecin.pl
Miejsce spotkań i zapisu do klubu książki:
Biblioteka, Filia nr 5, ul. Mieszka I 105 (dawny sklep „Rodzynek”)
Daty spotkań i więcej szczegółów – już wkrótce.


Spotkanie z gryfem

Gryf to mityczny stwór przedstawiany jako uskrzydlony lew o głowie i szponach orła. Powiadano, że był potężniejszy od ośmiu lwów i silniejszy od stu orłów. Był uosobieniem siły, czujności i mądrości. Toteż jego wizerunek od dawna umieszczano na proporcach i herbach. Także od wieków mieszkańcy Pomorza czynili gryfa godłem swej krainy. Legenda głosi, że stało się to dzięki Żelisławowi. Czy znacie tę opowieść?
Wszystkich zainteresowanych dawnymi dziejami naszego miasta zapraszamy  na bajkowe opowieści do filii bibliotecznej nr 4.
Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia (wtorek) o godz.11.00.
Posłuchajmy razem, zapraszamy!

 

Spotkanie w bibliotece

W dniu 14 kwietnia filia biblioteczna nr 38 gościła 13-osobową grupę uczniów z I Szkoły Podstawowej Montessori. Dzieci przybyły z pierwszą wizytą do biblioteki. W trakcie spotkania rozmawiano o funkcjach, jakie realizuje biblioteka, o jej bogatych zbiorach dla dzieci. Dzieci poznały także zasady korzystania z biblioteki. Rozmawiano o ulubionych książkach i ulubionych bohaterach literackich dzieci. Z racji metody stosowanej w szkole (swobodna, nietłumiona aktywność) wypowiedzi dzieci były niezwykle bogate, padały też liczne, wnikliwe pytania dotyczące biblioteki. Oferta biblioteki zrobiła na dzieciach ogromne wrażenie, z dużym zainteresowaniem oglądały książki dla nich przeznaczone.
Ponieważ miejsce im się spodobało, obiecały wrócić na kolejne spotkanie z własnoręcznie wykonaną książką.
 

Całkiem nowa bajka, słowo!


W dniu 14 kwietnia filię biblioteczną nr 3 dla dzieci odwiedzą po raz kolejny najmłodsi czytelnicy z Przedszkola Niepublicznego "Promyk".
Spotkanie pod hasłem: "Mam dla Państwa bajkę. Nową? Całkiem nową, daję słowo!”. Będzie poświęcone twórczości Jana Brzechwy. Dzieciom zostaną zaprezentowane wiersze jednego z najbardziej znanych i cenionych pisarzy dziecięcych.
Skupimy się szczególnie na wierszach: "Na straganie", "Arbuz" i "Pomidor", będziemy rozmawiać o warzywach i owocach występujących w tych wierszach, jaki mają kolor kształt i smak oraz ich walorach zdrowotnych. Przedszkolaki będą rozwiązywać zagadki dotyczące warzyw i owoców oraz uczestniczyć w zabawach ruchowych.
Przypomnimy też dzieciom inne znane utwory Jana Brzechwy: "Kaczka Dziwaczka", "Ryby, żaby i raki”, "Chrząszcz" a także wiersze z cyklu „Prosimy do zwierzyńca”, o różnych przedstawicielach fauny. Na koniec spotkania dzieci będą mogły samodzielnie przeglądać księgozbiór dla najmłodszych i znajdować interesujące je lektury.
 

Szczecin – spacery wśród zieleni
 

Zielony Szczecin - tak od wielu lat nazywane jest nasze miasto. W połowie XIX wieku Szczecin z wojskowej twierdzy przeistoczył się w nowoczesną, tętniącą życiem aglomerację. Mieszkańcy poza nowoczesną zabudową zyskali rozliczne tereny rekreacyjno-wypoczynkowe, parki, zieleńce i ogrody działkowe. Architekt Wilhelm Meyer, nadburmistrz Friedrich Ackerman czy handlowiec Quistorp - to między innymi dzięki tym osobom Szczecin zyskał miano miasta parków i zieleni. Zatem walory przyrodniczo-turystyczne Szczecina staną się głównym tematem spotkań czytelniczych, które dla miłośników naszego miasta przygotowali pracownicy filii bibliotecznej nr 4. 
Do wspólnego odkrywania zielonych terenów Szczecina serdecznie zapraszamy w dniach:
13 kwietnia, godz. 11.00 oraz 13.00,
17 kwietnia, godz. 11.00,
7 maja, godz. 11.00

 

Uratujemy Ziemię

W filii bibliotecznej nr 9 dla dzieci odbędą się dwa spotkania biblioteczne pod hasłem „Ziemio, nie poddawaj się - uratujemy cię!”. Podczas spotkań, których uczestnikami będą uczniowie klas drugich ze Szkoły Podstawowej nr 18, zostaną poruszone problemy: współczesnych zagrożeń ekologicznych, sposobów ochrony środowiska oraz aktywnego udziału dzieci w promowaniu postaw proekologicznych.
Terminy spotkań: 20 kwietnia – godzina 13.15 i 24 kwietnia – godzina 10.40


Piękno polskich tradycji wielkanocnych

„Kurczątka malutkie, zajączki słodziutkie
cukrowe baranki i kolorowe pisanki...”
– poznajemy tradycje Wielkanocne w bibliotece

W czwartkowe południe 2 kwietnia 2015 r. filię biblioteczną nr 5 odwiedziło osiemnaścioro przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 74, „Małych Przyjaciół”. Tego dnia z przyjemnością gościliśmy grupę „Żółwie”, która realizuje program „Klubu Czytających Przedszkoli”, promującego wśród dzieci, zamiłowanie do czytelnictwa. Warto wspomnieć, że w związku z tym w przedszkolu zrodził się pomysł otworzenia biblioteki, dzieci miały więc okazję porównać bibliotekę przedszkolną, którą dobrze znają, z naszą placówką.
W trakcie odwiedzin nasi mali goście mieli okazję wysłuchać prezentacji pt. „Zwyczaje i obyczaje Świąt Wielkanocnych”. Podczas jej trwania dzieci zostały zapoznane także z czasem przygotowania do Świąt Wielkiej nocy tj. z czasem Wielkiego Postu. Szczególnie uwzględniono w pokazie multimedialnym obyczaje towarzyszące przeżywaniu Wielkiego Tygodnia i symbolice towarzyszących mu wydarzeń. Główną jednak częścią prezentacji były obyczaje samych Świąt Wielkanocnych. Dzieci poznały symbolikę produktów święconych w wielkanocnym koszyczku, dowiedziały się, kto przynosi świąteczne słodkości, a także, co symbolizuje baranek wielkanocny. Ciekawostką dla dzieci było poznanie czterech rodzajów palm wielkanocnych, których sposób wykonania i materiały są zróżnicowane w zależności od regionu Polski.
Przedszkolaki z zapałem brały udział w spotkaniu i odpowiadały na pytania prowadzącego, a także dzieliły się własnymi spostrzeżeniami. Na zakończenie nasi goście wykonali świąteczne malunki. Przedstawiają one pisanki i na pewno będą miłą ozdobą naszej biblioteki na czas Świąt Wielkanocnych. Dziękujemy za odwiedziny! 

 

My też mamy swoje książki!

 

Filia biblioteczna nr 54 wspólnie z dziećmi z Publicznego Przedszkola nr 3 w Szczecinie postanowiła świętować urodziny jednego z najbardziej znanych baśniopisarzy, Hansa Christiana Andersena. To właśnie rocznicę jego narodzin – 2 kwietnia – ustanowiono w 1967 roku Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. Dwie grupy „Smoki” oraz „Misie” zjawią się w bibliotece 1 i 2 kwietnia, aby wspólnie z bibliotekarzem odkryć co cennego przechowują na swoich kartkach książki, jak są zbudowane oraz jak powinny być traktowane. Znajdziemy również wiele argumentów za tym, że książka jest ciekawsza niż telewizja czy gry komputerowe.
1 kwietnia 2015, godz. 12.30 – grupa „Smoki”(5-6-latki)
2 kwietnia 2015, godz. 12.30 – grupa „Misie” (5-6-latki)

 

Filia biblioteczna 3 dla dzieci – w akcji

W dniu 30 marca 2015, w godzinach 9.00 do 10.00,  na zajęcia pod hasłem "Od OPACA do facebooka" , do filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci przybyła klasa IV ze Szkoły Podstawowej nr 59. W trakcie zajęć uczniowie zapoznali się ze stroną internetową Miejskiej Biblioteki, obejrzeli profil biblioteki na facebooku, wyszukiwali w zakładce filie biblioteczne informacje o pobliskich placówkach bibliotecznych. Klasa nauczyła się też korzystać z katalogu OPAC, przećwiczyła logowanie się na konto czytelnicze, korzystała z możliwości prolongat, zmiany maila, sprawdzenia aktualności danych osobowych.
Uczniowie przećwiczyli samodzielne wyszukiwanie dokumentów wg. różnych kryteriów (autor, tytuł, hasło przedmiotowe, rodzaj dokumentu) oraz zamawianie i rezerwacje dokumentów.
Zajęcia odbywały się w grupach.
Młodzież została zachęcona do korzystania z usług MBP i poinformowana o kryteriach zapisu do biblioteki. 


Wielkanocne spotkanie z pisanką 

Wielkanocnych przygód Lotty z opowiadania Astrid Lindgren pt. „Pewnie, że Lotta jest wesołym dzieckiem” wysłuchają dzieci z Przedszkola Publicznego nr 10 oraz z Tęczowego Przedszkola, podczas spotkań w filii bibliotecznej nr 8, które odbędą się w dniach 26 i 27 marca o godz. 13.00.
Opowiemy o tradycjach związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych, czyli malowaniu pisanek, przygotowywaniu koszyczka ze święconką oraz oczywiście ulubionym przez wszystkie dzieci Lanym Poniedziałku.
Przygotujemy też olbrzymie papierowe jaja, które nasi goście pięknie pokolorują i tym samym zamienią w wielkanocne pisanki. 

 

Budzimy wiosnę

Wiosna to piękna  pora roku. Kwitną kolorowe kwiaty i ptaki pięknie śpiewają.
25 marca, o godz. 10.00 w filii  bibliotecznej nr 10  (ul.Bałtycka 6), razem z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego nr 45 powitamy wiosnę.
Odpowiemy na pytanie - po czym wiosnę poznajemy ?
Co kryje się za słowami – przyroda budzi się do życia.
Jakie to kotki rosną na drzewie ?
Dzieci wysłuchają wierszy o wiośnie i odpowiedzą na proste zagadki a pląsy urozmaicą nasze spotkanie. Po zabawie porozmawiamy o poszanowaniu książek i przyjrzymy się procesowi wypożyczania książek. Dzieci zapoznają się z rozmieszczeniem książek dla najmłodszych i będą mogły same wybrać sobie książeczki do oglądania.
Wiosenne prace plastyczne przedszkolaków zostaną wyeksponowane w naszej bibliotece.
Zapraszamy do wspólnej zabawy.Kruk Skarpetka czyli zgoda w bibliotece

Dnia 24 marca 2015 (wtorek), w godz. 9.50–11.10, w  filii bibliotecznej nr 3 dla dzieci odbyły się zajęcia dla przedszkolaków (4-latków) z Przedszkola Niepublicznego "Uśmiech". Spotkanie pod hasłem "Witamy w królestwie książek" miało za zadanie zapoznanie dzieci z biblioteką.
Najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się, czym różni się biblioteka od księgarni, jakie są zasady zapisu i korzystania z biblioteki. Zapoznali się z różnorodnymi książkami znajdującymi się w bibliotece (książki-zabawki, z ruchomymi i rozkładanymi elementami, kilkustronicowe bajeczki i wielkie encyklopedie) oraz poznali budowę książki. Przedszkolaki dowiedziały się też, czemu nie należy niszczyć książek i w jakich sytuacjach mogą one ulec uszkodzeniu.
Podczas zajęć dzieci wysłuchały zabawnego i pouczającego opowiadania o kruku Skarpetce pt. "Nie bawię się czyli o kłótni i zgodzie" autorstwa Nele Moost i Annet Rudolph. Po lekturze rozmawialiśmy z dziećmi o tym, dlaczego nie warto się kłócić i o tym, jak ważna jest zgoda i współpraca z innymi.
Urozmaiceniem zajęć były zagadki obrazkowe z bajek i zabawy ruchowe.
Przedszkolaki bardzo chętnie samodzielnie przeglądały książki i zapoznawały się ze zbiorami biblioteki.
Pod koniec zajęć dzieci otrzymały pamiątkowe zakładki do książek i zostały zachęcone do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

 

Polskie zwyczaje wielkanocne

19 marca o godz. 12.00 w filii bibliotecznej nr 54 „ProMedia” odbyła się lekcja biblioteczna poświęcona polskim zwyczajom wielkanocnym, w której wzięli udział uczniowie klasy II B IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Omówiona została geneza tradycji wielkanocnych oraz pochodzenie związanych z tym świętem symboli (jajo, kurczę, zając), wywodzących się ze starosłowiańskiej obrzędowości. Wykazana została ich asymilacja przez religię chrześcijańską na gruncie uniwersalnego motywu walki życia i śmierci. Wykładowi towarzyszył pokaz slajdów, przedstawiających bóstwa panteonu słowiańskiego (Jarowit, Rod, Marzanna).


 

W królestwie książek

Dnia 17 marca 2015 (wtorek), o godzinie 9.30, filię biblioteczną nr 3 dla dzieci, odwiedziły przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego “Uśmiech”. Na zajęcia pod hasłem “Witamy w królestwie książek” przybyły dzieci 4-letnie.
Najmłodsi czytelnicy dowiedzieli się, czym różni się biblioteka od księgarni, jakie są zasady zapisu do biblioteki, mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi książkami, znajdującymi się w księgozbiorze (książki-zabawki, z ruchomymi i rozkładanymi elementami, kilkustronicowe bajeczki i wielkie encyklopedie) oraz poznały budowę książki. Dowiedziały się też, dlaczego nie należy niszczyć książek.
Podczas zajęć dzieci wysłuchały zabawnego i pouczającego opowiadania pt. “Nie bawię się czyli o kłótni i zgodzie”, autorstwa Nele Moost i Annet Rudolph. Po lekturze porozmawialiśmy z dziećmi o tym, dlaczego nie warto się kłócić i o tym, jak ważna jest zgoda i współpraca z innymi.
Spotkanie urozmaiciły zagadki i zabawy ruchowe. Przedszkolaki miały też możliwość przejrzenia książek i zapoznania się ze zbiorami biblioteki, samodzielnie lub z pomocą bibliotekarki i wychowawczyń przedszkolnych wyszukując interesujące je lektury.

 

Poznajemy świat wokół nas – biblioteka

W poniedziałek, 16 marca 2015 roku, w filii bibliotecznej nr 48 miało miejsce historyczne, pierwsze spotkanie najmłodszych czytelników z fascynującym i tajemniczym światem książki. W zajęciach uczestniczyło dziesięcioro dzieci z przedszkola „Nutka”, w wieku do 3 lat, które po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę i mogły obserwować proces wypożyczania i udostępniania dokumentów.
Na początku małym czytelnikom został zaprezentowany księgozbiór filii,  na zasadzie kontrastu – dzieci oglądały książki duże i małe, grube i chude, kolorowe i czarno-białe, te z mnóstwem ilustracji i takie, które składają się z samego tekstu. Następnie przedszkolaki poznały szczególne miejsce w bibliotece, przygotowane specjalnie dla nich – kącik z literaturą dziecięcą. Tam wspólnie z panią bibliotekarką oraz wychowawczynią wybrały książki, które postanowiły wypożyczyć i przeczytać wspólnie podczas swoich zajęć. Po burzliwej dyskusji uczestnicy spotkania w geście pojednania złapali się za ręce, wzięli wybrane pozycje i udali się na krótki, ale bardzo interesujący spacer między bibliotecznymi półkami, wypełnionymi po brzegi kolorowymi woluminami. Po kilku minutach, które upłynęły w dziecięcym zachwycie nad ilością regałów oraz książek, maluchy dotarły do biurka pani bibliotekarki i obserwowały, jak wygląda obsługa elektronicznego konta czytelnika. Na sam koniec spotkania przedszkolaki pochwaliły się znajomością trudnej nazwy: „biblioteka” i zapewniły wszystkich obecnych o swoich częstych przyszłych wizytach w bibliotece.

 

Wiosna tuż, tuż

Doszły nas słuchy, że piękna wiosna zmierza ku nam wielkimi krokami. Rzeczywiście, widać już jej zwiastuny. Ciepłe promienia słońce pobudziły rośliny do życia - zakwitły białe przebiśniegi, złociste i fioletowe krokusy, a dookoła słychać ptasi śpiew. Świat staje się coraz piękniejszy!
Porozmawialiśmymy zatem o tej radosnej porze roku; przyjrzeliśmy się wiosennej przyrodzie, odwiedziliśmy również Misia Uszatka, by sprawdzić, czy bocian długonogi powrócił już z zamorskiej podróży, zobaczyliśmy także, jak wiedzie się zwierzętom z parku Percy'ego, przywołaliśmy również wielkanocny nastrój.
Do rozmowy oraz wspólnej lektury tekstów literackich zasiedliśmy 12 i 17 marca, o godz. 11.00, w filii bibliotecznej nr 4.
 

 

Wszystko gra

Najbardziej muzyczny ze wszystkich instrumentów jest ludzki głos – wygrywa wszystkie melodie świata najpiękniej, najłagodniej... Więc po co człowiek stworzył taką różnorodność instrumentów muzycznych? Bo chciał muzyką opowiedzieć o tym, co przeżył, co zobaczył, czego doświadczył. Pragnął muzyką wyrażać uczucia radości i smutku, snuć opowieści o miłości i szczęściu. Rocznica urodzin Fryderyka Chopina to przyczynek do zaproszenia najmłodszych czytelników do rozmowy o muzyce: jak powstaje, dlaczego jej słuchamy, a także o rodzajach instrumentów muzycznych.
Spotkanie odbyło się 13 marca o godz. 16.00 do filii bibliotecznej nr 4. Muzycznym rozważaniom towarzyszyła oczywiście lektura książek; dzieci zapoznały się z rytmicznymi wierszami Juliana Tuwima, Jana Brzechwy oraz opowieścią biograficzną pt. „Muzyka pana Chopina”, Wandy Chotomskiej.
Udział w spotkaniu wzięły też dzieci z osiedlowej świetlicy środowiskowej „Caritas”.

 

Dzieci z wizytą

Dnia 12 marca 2015 filię biblioteczną nr 38 odwiedziła 19-osobowa grupa dzieci z PP nr 74. Dla najmłodszej grupy dzieci, trzy i czteroletnich, była to pierwsza wizyta w bibliotece. W czasie spotkania z dziećmi  rozmawiano o książkach, o ulubionych postaciach literackich, o domowych biblioteczkach dzieci. Poruszony był też temat szanowania książek. Dzieci odbyły wycieczkę po pomieszczeniach biblioteki, zakończoną dłuższym pobytem w wypożyczalni dla dzieci. Tam oglądano zbiory przeznaczone dla najmłodszych czytelników, każde z dzieci wybrało sobie książeczkę do wnikliwszego obejrzenia.
Dzieciom bardzo podobała się skierowana do nich książkowa oferta, zostały zachęcone do zapisania się do biblioteki.

 

Razem łatwiej

 Dnia 11 marca 2015 r. bibliotekę na ul. Kresowej 1 (filia nr 29) odwiedziło siedmioro wychowanków Ośrodka dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym mieszczącego się na Warszewie. Młodzież zebrała się, aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej dotyczącej pory roku, jaką jest przedwiośnie. Zarówno poprzednie spotkanie, jak również i to odbyło się w ramach cyklu spotkań “Razem łatwiej”.
Zajęcia zostały oparte na informacjach zawartych w książeczkach z serii "Razem ze słonkiem", autorstwa Marii Kownackiej. Ponieważ młodzież kształcąca się w ośrodku omawiała pory roku na własnych lekcjach, temat przedwiośnia został wybrany, aby utrwalić wcześniej nabytą wiedzę. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się zatem kiedy dzień staje się równy nocy, co się dzieje, że temperatura na dworze spada lub rośnie oraz w jaki sposób tworzą się sople. Następnie mogli oni wysłuchać kilku krótkich bajek zawartych w pierwszej części wspomnianej serii, a zatytułowanej "Przedwiośnie". Bibliotekarz odczytał m.in. bajkę o kocie Białasie, o bogini Żywiji czy też o tym, jak Grześ przepędził zimę. Te krótkie historyjki omawiają przede wszystkim w jaki sposób zachodzą przemiany pór roku, ale także zwracają uwagę czytelnika na piękno tych przemian. Słuchaczom jednak przede wszystkim przypadła do gustu opowieść o zwiastujących wiosnę ptakach, ze względu na ich wierne dźwiękonaśladownictwo w tekście. Na koniec zajęć opiekunka grupy wypożyczyła kilka zaproponowanych przez bibliotekarza tytułów, aby móc kontynuować lekcje w ośrodku. 

 

O książkach na przestrzeni wieków


Dnia 10 marca 2015, o godzinie 10.30, filię biblioteczną nr 38 odwiedziła grupa uczniów ze SP nr 51. Było to zapowiedziane spotkanie, podczas którego uczniowie obejrzeli prezentację zatytułowaną „Od książki kamiennej do rękopiśmiennej i od starodruków do e-booków”. Temat prezentacji związany był z przerabianym akurat przez dzieci materiałem szkolnym, uzgodniony wcześniej z nauczycielką. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się jakie materiały były pierwotnie używane do wytwarzania pierwszych „książek”, jak one wyglądały i jak dokonywała się ewolucja książki. Przedstawiono dzieciom zmiany dokonujące się w miejscach przechowywania i udostępniania książek, czyli w bibliotekach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w prezentacji, zadawały pytania świadczące o zainteresowaniu tematem.
Po prezentacji grupa obejrzała wypożyczalnię dla dzieci, tym samym została zachęcona do korzystania z usług biblioteki. 

 

Cyberbezpieczeństwo


Dnia 2 marca 2015, o godz. 8.30, w filii bibliotecznej nr 46 odbyło się spotkanie poświęcone cyberbezpieczeństwu. W spotkaniu propagującym  świadome i bezpieczne użytkowanie sieci internetowej uczestniczyli uczniowie 5 klasy Szkoły Podstawowej nr 9.

 

 

Pierwsza wizyta z „Nutki”

Dnia 27 lutego 2015 roku filia biblioteczna nr 48 gościła grupę dzieci z przedszkola publicznego „Nutka”, w ramach pierwszej wizyty w bibliotece. Podczas tego spotkania omówiono najważniejsze zadania jakie pełni biblioteka (wypożyczanie, udostępnianie zbiorów w czytelni, gromadzenie zbiorów). Biblioteka została zaprezentowana jako miejsce pełne ciekawych książek, nie tylko tych tradycyjnych, papierowych, ale i elektronicznych (audiobooki). Bibliotekę promowano jako miejsce multimedialne, pokazując zbiór płyt – słuchowisk dla dzieci, audiobooków i filmów animowanych.
Dzieci zapoznały się z różnymi typami książek, m.in. poznały książki 3D („Starożytna Grecja”), książki o bogatej szacie graficznej („Smokologia”), książki zabawki, komiksy („Tytus, Romek i Atomek”). Prowadząca spotkanie przeczytała fragment książki „Basia i telefon”. Dzieci uczestniczyły także w zabawie interakcyjnej, podczas czytania wiersza „Leśna bajka”, gdzie posługując się figurami geometrycznymi reagowały na dane słowo w wierszu, które odpowiadało figurze. Na koniec zaproszono zebranych na wycieczkę po bibliotece, podczas której dzieci zapoznały się z procesem wypożyczania książek, oglądając elektroniczną kartę czytelnika i obserwując jak bibliotekarz „nabija”  książki na konto elektroniczne.

 

Zima w poezji

Na dzień 26 i 27 lutego, w samo południe, zapowiedziały swoje odwiedziny w filii bibliotecznej nr 14, najmłodsze dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 12. Spotkanie było poświęcone poezji dziecięcej, która w sposób przystępny i zabawny opisuje piękno zimowego krajobrazu. Zaprezentowane zostały utwory polskich autorów: Wandy Chotomskiej („Śnieg”, „Zima”, „Bałwanek z podwórka”), Czesława Janczarskiego („Zimą”, „Sarenki”), Hanny Zdzitowieckiej („Gawronek poznaje zimę”) i Anny Mikity („Zima i zimorodek”). Dzieci rozwiązały zagadki tematyczne i zainspirowane poezją wykonają ilustracje nawiązujące do usłyszanych wierszy. 

 

Konkurs czytelniczy „Baw się i ucz z Kubusiem Puchatkiem”

26 lutego 2015, w środę o godzinie 9.50, czytelnię filii bibliotecznej nr 6 przy ul. Dziennikarskiej 39 odwiedziła grupa gorących wielbicieli Kubusia Puchatka i jego „Małego Conieco”. W nasze progi zawitały dwie klasy drugie z pobliskiej SP nr 23 wraz z wychowawcami, nauczycielem-bibliotekarzem oraz panią dyrektor. Tego dnia odbył się u nas finał konkursu czytelniczego dotyczącego twórczości Alana Alexandra Milne pt. „Baw się i ucz z Kubusiem Puchatkiem”. Każdą klasę reprezentowała trzyosobowa drużyna, która odpowiadała na pytania zadawane przez nauczyciela-bibliotekarza - panią Ewę Śliwińską. Podstawą do wzięcia udziału w konkursie było przeczytanie wymienionej książki.

Miłośnicy Puchatka toczyli literackie boje w następujących konkurencjach:
1. Wiersze o Kubusiu Puchatku
2. Kołysanki dla Maleństwa
3. Prace plastyczno-techniczne dotyczące książki
4. Tajemnicze Kubusiowe rekwizyty.
5. Pytania ze słoja (pytania dotyczące interpretacji i treści utworu)
6. „Małe Conieco” (prezentacja przygotowanych wcześniej w domu rarytasów kulinarnych).
Uczestnicy otrzymają dyplomy, na zwycięzców czekają nagrody.
Konkurs, jak co roku, jest przygotowywany we współpracy z biblioteką SP nr 23 w Szczecinie.

 

Koci – i nie tylko – świat


Filia biblioteczna nr 18
zaprosiła małych miłośników kotów (i nie tylko) na spotkanie, które odbyło się w dniu 24 lutego o godzinie 9.00.
Dlaczego koty zawsze spadają na cztery łapy? Do czego służą wąsy? Jakie zabawy kot lubi najbardziej? Czy kot jest daltonistą? Poznaliśmy odpowiedź na te i wiele innych ciekawych pytań.
W spotkaniu uczestniczyły dzieci z pobliskiego PP nr 35. 
 

 

Poszukiwania świata baśni

Filia biblioteczna nr 38 zaprosiła wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym do wzięcia udziału w zajęciach zatytułowanych „Czy znasz tę baśń?”. Swój udział w spotkaniu zapowiedziały dzieci z pobliskiego PP nr 74. W trakcie spotkania bawiliśmy się w rozwiązywanie literackich zagadek, układanie puzzli z baśniowymi scenami. Spróbowaliśmy przywołać baśniowy świat, sprawdziliśmy na bibliotecznych półkach czy obecne są egzemplarze baśni będących inspiracją zabawy.
Podczas spotkania dzieci poznały także zasady korzystania z biblioteki, ofertę czytelniczą przygotowaną dla nich i zostały zachęcone do wkroczenia w świat literackich przyjemności.
Spotkania odbyły się 24 lutego o godzinie 12.30 oraz 25 lutego o 11.30.

 

Życzliwi i wrażliwi

W dniach 18 lutego i 25 lutego, o godzinie 10.00, w filii bibliotecznej nr 10 (ul. Bałtycka 6), gościliśmy uczniów klasy II A i II B na spotkaniu pt. „Życzliwość na co dzień”.
Wszyscy chcemy być lubiani. Jak postępować by mieć przyjaciół ? Gdzie szukać pomocy, gdy nie radzimy sobie z emocjami?
Na spotkaniach z dziećmi z Zespołu Szkół nr 13, rozmawialiśmy o zachowaniu w szkole wśród rówieśników, ale także w autobusie czy bibliotece. Staraliśmy się uwrażliwić dzieci na ludzi niepełnosprawnych czy o innym kolorze skóry.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy też następujące książki: „Bon czy ton, savoir-vivre dla dzieci” Grzegorza Kasdepke, „Dobre obyczaje” Any Very, „Dam sobie radę” Marii Stefankovej. 

 

„Bezpieczny klik – zagrożenie znika w mig”
Dzień Bezpiecznego Internetu

O tym, co czyha w sieci, a także o możliwościach, jakie oferuje Internet, dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54 im. Janusza Korczaka w Szczecinie. W najbliższy czwartek, 19 lutego, o godz. 11.00, w filii bibliotecznej nr 54 odbyły się zajęcia edukacyjne związane z obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu.
Pierwszoklasistom – przy pomocy prezentacji multimedialnej – zostały przybliżone zasady funkcjonowania internetowych narzędzi: wyszukiwarki, poczty, czatu czy forum. Pogadanka, kolorowe ilustracje i filmiki uświadomiły dzieciom, jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat.

 

Przedszkolaki nadchodzą


W czwartek, 19 lutego, filia biblioteczna nr 38 po raz pierwszy gościła grupę najmłodszych potencjalnych czytelników. Swoją pierwszą wizytę w bibliotece zapowiedziała najmłodsza grupa przedszkolaków z PP nr 74. W trakcie tej pierwszej wizyty dzieci dowiedziały się, czym jest biblioteka, jakiego rodzaju funkcje realizuje, co się w niej przechowuje. Zostały też zapoznane z ofertą czytelniczą przeznaczoną dla nich oraz zwiedzą pomieszczenia biblioteczne.
Spotkanie z dziećmi rozpoczęło się o godzinie 11.15.

 

Razem łatwiej  

Dnia 18 lutego 2015, w filii bibliotecznej nr 29 odbyły się zajęcia, w których uczestniczyły dzieci z Ośrodka dla Osób z Upośledzeniem Umysłowym, mieszczącego się przy ul. Rostockiej w Szczecinie. Spotkanie nie zostało zaplanowane, natomiast było kontynuacją cyklu zajęć o nazwie “Razem łatwiej”.
Po przywitaniu uczestników nastąpił wybór lektury. Sugestią opiekunki grupy była lektura o prostej i skondensowanej treści. Zaproponowano zatem kilka różnych tytułów, ale ostatecznie wybrano książeczkę pt. "Baranek Bronek", autorstwa Roba Scottona. Uczestnikom zajęć głośno odczytano treść, a następnie poproszono ich o wskazanie przedmiotów i zwierząt przedstawionych na ilustracjach zamieszczonych w "Baranku Bronku". Dzieciom podobała się lektura, ale przede wszystkim zafascynowane były dużą ilością książek w bibliotece.
Zajęcia trwały około 30 minut. Opiekunki grupy wyraziły chęć ponownych odwiedzin z podopiecznymi na wiosnę, jednak ze względu na specyfikę wykonywanej pracy nie były w stanie zaplanować dokładnej daty wizyty. 

 

Dzień dobrych uczuć

 Walentynki są świętem obchodzonym przez wszystkich, którzy kochają. W tym dniu na pięknych karteczkach przekazujemy naszym bliskim słowa przyjaźni i miłości. Ale dobrych uczuć i gestów sympatii nie powinniśmy zachowywać na szczególne okazje, wręcz przeciwnie – okazujemy je na co dzień i szczodrze obdarowujmy nimi przyjaciół i znajomych.
Właśnie rozważania o pozytywnych uczuciach stały się głównym tematem spotkania czytelniczego, które odbyło się 17 lutego w filii bibliotecznej nr 4. Wraz z dziećmi z osiedlowej świetlicy środowiskowej zastanawialiśmy się na czym polega przyjaźń, dlaczego jest ona ważna oraz czego można oczekiwać od prawdziwego przyjaciela. Innym uczuciem, o które warto w życiu zabiegać, jest miłość. Ustaliliśmy, że jest ona magnesem, który nie tylko łączy ludzi, ale przede wszystkim sprawia, że czujemy się szczęśliwi, radośni i mamy ochotę zmienić świat na lepsze. Miłość to pojęcie, które ma niejedno oblicze – można kochać rodzinę, samego siebie, zwierzęta albo książki. A najlepiej wszystko naraz, prawda?
Dywagacjom o uczuciach towarzyszyły oczywiście zajęcia plastyczne oraz lektura tekstów literackich. Wspólnie wysłuchaliśmy opowieści o przyjaźni, którą spisał Tony Ross oraz historyjki o zakochaniu i zakochanych, autorstwa Rebeccy Dautremer. Spotkanie z dziećmi dobiegło końca, ale rozstaliśmy się z żelaznym postanowieniem, że święto dobrych uczuć obchodzić będziemy każdego dnia. Do czego wszystkich serdecznie zachęcamy!

 

Przedszkolaki poznają zwierzęta

W czwartek, 12 lutego, do filii bibliotecznej nr 11 przybyły z pierwszą wizytą dzieci z miejscowego przedszkola. Tematem spotkania była zima, chociaż na dworze brak śniegu i temperatura wiosenna. Wspólnie z dziećmi zastanawialiśmy się, jak możemy pomóc zwierzętom i ptakom przetrwać tę trudną porę roku. Dzieci opowiadały o dokarmianiu ptaków i zwierząt, o budowaniu karmników i paśników w lasach przez leśników.
Potem z zainteresowaniem wysłuchały książeczki pt. „Wiktor poznaje zwierzęta”.
Dzieci pięknie rozwiązywały zagadki zimowe, a następnie przystąpiły do zajęć plastycznych.
Na koniec spotkania przedszkolaki zainteresowały się kącikiem czytelniczym, by zapoznać się z literaturą dla najmłodszych.

 

Zimowe opowieści

W styczniowy mroźny dzień w odwiedziny do filii bibliotecznej nr 4 wybrała się grupa dzieci z Przedszkola nr 64. Aby dostarczyć dzieciom pozytywnych wrażeń i uczynić pobyt w bibliotece niezapomnianym, do wspólnej lektury wybraliśmy teksty literackie, które nie tylko bawią, ale też stają się przyczynkiem do prowadzenia rozmów o ważnych dla dzieci sprawach.
W dziecięce serca dużo ciepła wniosła opowieść Christiny Butler pt. „Zimowy dzień”. Mały Jeżyk popadł w tarapaty, ale pomimo własnych kłopotów potrafił jeszcze okazać pomoc i życzliwość przyjaciołom. Warto zabiegać o przyjaźń, bo to jedno z najszlachetniejszych uczuć, a najlepszym sposobem na posiadanie przyjaciół jest po prostu bycie przyjacielem!
Natomiast lektura książki pt. „O zimie” uzmysłowiła dzieciom, że zimowa aura to nie tylko czas zabaw na śniegu, ale przede wszystkim trudny okres dla zwierząt. Toteż wspólnie ustaliliśmy, w jaki sposób można pomóc zwierzętom, zwłaszcza ptakom, przetrwać zimę.
Grupa przedszkolna przebywała w bibliotece blisko godzinę zegarową. Było to bardzo miłe spotkanie, dzieci nie tylko były bardzo grzeczne, ale przede wszystkim rezolutnie i mądrze reagowały na czytane im teksty. Wspaniałe maluchy, naprawdę żal było się z nimi żegnać!

 

Co czytać w czasie ferii?

Ostatniego dnia nauki przed feriami zimowymi, około godziny 11.00, filię biblioteczną nr 28 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 54. Bibliotekarze przedstawili im najciekawsze propozycje do przeczytania w wolnym czasie. Były to zarówno książki przygodowe z wartką akcją, książki o już ugruntowanej pozycji wśród młodych czytelników, jak i pozycje popularnonaukowe, które na pewno zaciekawią naszych Gości. 

 

 

FiKa czyta z MBP

Bohaterowie serii kwadratowych, oryginalnie ilustrowanych książek Lauren Child, to sympatyczne rodzeństwo.
Lola, młodsza, żywiołowa i rezolutna siostrzyczka Charliego, doskonale wie, jak odwrócić uwagę chłopca od „męskich spraw”. A Charlie, jak to starszy brat, musi wykazać się niezwykłą cierpliwością i pomysłowością! I najczęściej wspaniale mu się to udaje!
Zobaczcie, jak Charlie poradził sobie między innymi z Lolą-niejadkiem, Lolą-nie-chcę-iść-spać, nie wspominając o mleczaku który się ruszał, ale nie chciał wypaść!
Posłuchajcie opowieści, które przeczyta Wam przedstawicielka Kluboksięgarni FiKa!

Czytanki z FiKą odbyły się w następujących filii bibliotecznych:
filia nr 14 w Podjuchach, przy ul. Krzemiennej 17 – 13 stycznia 2014 (wtorek), o godz. 17.00;
filia nr 3 dla dzieci, przy ul. Zofii Nałkowskiej 15 – 14 stycznia 2014 (środa), o godz. 17.00;
filia nr 12, przy ul. Marcina 1, 21 stycznia 2014 (środa), o godz. 17.00;
filia nr 38, przy ul. 26 Kwietnia 1 – 22 stycznia 2014 (czwartek), o godz. 17.00.

 

Komu prezent, komu?


Święty Mikołaj nadszedł wielkimi krokami, z workiem prezentów podążał od domu do domu. Niektórzy upominek od niego znaleźli pod poduszką, niektórzy w skarpetach, a może jeszcze w innym miejscu? Powiemy Wam w sekrecie, że do filii bibliotecznej nr 4 Mikołaj też zajrzał. Skąd o tym wiemy? Bo tyle tu pięknych książek, kolorowych i ciekawych, same skarby najcenniejsze... Wspólnie je obejrzeliśmy i nacieszyliśmy się ich urodą. Namówiliśmy do tego wszystkie dzieci, które przyszły do nas 18 grudnia, o godz. 11.00. Blask bijący od mikołajkowych prezentów skrzył się na całą okolicę! xEkologia przez cały rok


„Bądź przyjazny dla klimatu” – to temat spotkania czytelniczego poświęconego ochronie środowiska, klimatowi i proekologicznym zachowaniom, które odbyło się w filii bibliotecznej nr 14 dnia 18 grudnia (czwartek). Nawiązywało ono do tegorocznego międzynarodowego hasła promującego ochronę zmieniającego się klimatu. Multimedialnej prezentacji wysłuchała młodzież z gimnazjum nr 15 . Uczniowie zapoznali się z literaturą dotyczącą ekologii i ochrony środowiska, a zdobytą wiedzę wykorzystali  przy rozwiązywaniu quizu ekologicznego.

 

 

Bożonarodzeniowe opowieści
 

Dnia 17 grudnia, w tym przedświątecznym czasie, o godz. 12.45filię biblioteczną nr 5 odwiedziła klasa 2. ze Szkoły Podstawowej nr 55, „Błękitnej”. Spotkanie było planowane w ramach „Bożonarodzeniowych opowieści”.
Podczas spotkania zaprezentowaliśmy uczniom świąteczną lekturę, czyli historię świętego Mikołaja, opisaną przez Jarosława Mikołajewskiego. Na kanwie tego opowiadania, zastanawialiśmy się wspólnie z gośćmi, jak zrobić dobry prezent i jak powinno się wręczać podarek. Nasi goście rozmawiali też chętnie o tradycjach bożonarodzeniowych, opisanych w książce „Rok polski: zwyczaje i obrzędy” Renaty Hryń-Kusmierek. Nie obyło się bez zagadek związanych ze świętami. A na koniec drugoklasiści namalowali rysunki na temat: co dam w prezencie najbliżej osobie. Malunki te przyozdobią naszą bibliotekę, tworząc bożonarodzeniową atmosferę. Przekonaliśmy się, że każdy może zostać świętym Mikołajem i dowiedzieliśmy, jak pomagać mądrze jak sam Gwiazdor. 


 

O świętach Bożego Narodzenia

 

 

W filii bibliotecznej nr 48, w dniach 17-19 grudnia, miały miejsce cztery spotkania dotyczące tradycji świąt Bożego Narodzenia, dla dzieci z Przedszkola nr 9 w Szczecinie.
Na zajęcia przybyło łącznie 79. uczestników z czterech grup wraz z ośmioma nauczycielkami. Każde spotkanie trwało 45 minut.
Przedszkolaki poznawały różne tradycje Świąt Bożego Narodzenia dzięki pogadance oraz prezentacji multimedialnej, wykonanej przez Patrycję Erbes, Ewelinę Wykę, Ewelinę Konopczyńską-Totę i Sylwię Kułak . Dyskusja rozpoczęła się od przypomnienia genezy świąt. Następnie dzieci zapoznały się z ozdobami choinkowymi wykonywanymi niegdyś ręcznie w polskich domach (światy, podłaźniczki, ozdoby z koronki, słomy, bibuły i papieru). Przedszkolaki dowiedziały się również kim był św. Mikołaj biskup, a także skąd pochodzi tradycja ubierania choinki. Ponadto uczestnicy mieli możliwość obejrzenia potraw świątecznych – tych regionalnych (kulebiak, kutia) i tych typowych (barszcz czerwony, pierogi z kapustą i grzybami, bigos, karp w galarecie). Dodatkowo omówiono historię dań wigilijnych serwowanych w domach mieszczańskich i chłopskich (zupa migdałowa, siemieniec). Dzieci dowiedziały się także, że nie we wszystkich regionach Polski prezenty rozdaje św. Mikołaj. Mieszkańcy Mazur, Śląska i Wielkopolski mogą oczekiwać na konika Szemela, Dzieciątko Jezus czy Gwiazdora.
W następnej części spotkania dzieci zapoznały się z tradycjami w innych krajach, m.in. w Skandynawii (kalendarz adwentowy), we Włoszech (szopka bożonarodzeniowa - presepe, czarownica Befane), w Wielkiej Brytanii (Santa Claus, pudding świąteczny).
Na koniec prezentacji omówiono historię kolędowania oraz tradycję uczestniczenia w pasterce. Spotkanie kończyło wspólne kolędowanie przy akompaniamencie gitary. 

 


Spotkanie z Lenką


Dnia 16 grudnia 2014 r., o godzinie 9.15, w filii bibliotecznej nr 25,odbyło się spotkanie biblioteczne, podczas którego dzieci wysłuchały fragmentów książki autorstwa K. Szegedi pt. „Lenka”.
Dzieci zapoznały się z biblioteką i zasadami wypożyczania, porozmawialiśmy także o akceptacji i otwartości.
W spotkaniu zięły udział przedszkolaki z Przedszkola Prywatnego „Stumilowy Las”. 

 

 

 

 

Pewnej grudniowej nocy w Zdrojach

Filia biblioteczna nr 18 (w Zdrojach) zaprosiła najmłodszych czytelników na spotkanie. W świątecznym nastroju, przy choince dzieci mogły wysłuchać opowiadania o Małym Jeżyku pt. „Zimowa noc”, a także wziąć udział w zabawie dydaktycznej „Zimowe zagadki dla przedszkolnej gromadki”.
Spotkanie odbyło się 16 grudnia o godz. 10.00. Uczestniczyły w nim dzieci z PP nr 54 „Plastusiowo”.

 

Zwierzęta zimą

W dniu 16 grudnia 2014 filia biblioteczna nr 38 miała przyjemność gościć panią Almę Szafnagel-Wołejko, która przygotowała dla dzieci w wieku szkolnym pogadankę popartą prezentacją multimedialną, zatytułowaną „A niedźwiedzie poszły spać...”. Pogadanka dotyczyła życia zwierząt a zwłaszcza ptaków zimą i miała za zadanie wyedukować dzieci w kwestii pomagania im zimą. Uczestnicy spotkania dowiedzieli jakich błędów w żywieniu zwierząt należy się wystrzegać, jak bardzo mogą one zwierzętom zaszkodzić i wpłynąć nawet na długość ich życia. Podczas spotkania obalone zostały między innymi mity dotyczące karmienia; nasz gość, będący z zamiłowania wielkim znawcą przyrody, wskazał właściwe sposoby pomocy zwierzętom. 

 

 

Uroki zimy

12 grudnia w filii bibliotecznej nr 4 odbyło się spotkanie czytelnicze o tematyce przyrodniczej. Zbliżająca się zimowa pora stała się pretekstem do przypomnienia dzieciom, jak można pomóc zwierzętom, zwłaszcza ptakom, przetrwać zimowy czas. Podczas bibliotecznego spotkania dzieci miały okazję porozmawiać również o urokach tej pory roku. Zima to przecież czas uprawiania zimowych sportów – jazdy na nartach, łyżwach i sankach. Podczas spotkania nie zabrakło oczywiście głośnej lektury tekstów literackich. Przeczytaliśmy i obejrzeliśmy wspólnie opowieść o zimie, szwedzkiej pisarki Gorel Naskund, oraz zajrzeliśmy do książek z najnowszego bibliotecznego zakupu. 

 

 

Świątecznie i ciekawie w bibliotece

„Radość wszędy, zgoła wszędy: / Wszystko śpiewa wielkim chórem / Cudne, leśne swe kolędy”.
A co dzieje się w ten przedświąteczny czas w bibliotece? W piątek, 12 grudnia tego roku, o godzinie 12.30, filię biblioteczną nr 5 odwiedzili mali goście z Przedszkola Niepublicznego Krasnal. Jedenaścioro przedszkolaków wraz z paniami nauczycielkami rozgościło się w bibliotece. Dla kilkorga dzieci było to pierwsze spotkanie z wypożyczalnią książek i okazja do poznania lepiej jej przestrzeni.
Celem spotkania  było wysłuchanie bożonarodzeniowej opowieści prosto z Dębowego Lasu: „Borsukowe Boże Narodzenie”, której autorami są Alan i Linda Parry. Przedszkolaki poznały też Kalendarz Adwentowy dołączony do książeczki, a następnie zapoznały się historią Bożego Narodzenia opowiedzianą przez sowę. Goszczące u nas dzieci miały też okazję zobaczyć Bożonarodzeniową książkę kucharską borsuka, którego specjałem jest czekoladowa rolada udekorowana listkami dębu. Lektura ta stała się pretekstem do rozważań o świątecznych tradycjach i ich znaczeniu, takich jak ubieranie choinki, wypatrywanie pierwszej gwiazdki na niebie, umieszczanie sianka wigilijnego pod obrusem, dzielenie się opłatkiem, spróbowanie dwunastu wigilijnych dań,  udział w pasterce, śpiewanie kolęd i - wreszcie - odwiedziny świętego Mikołaja.
Na tym nie koniec jednak było świątecznych atrakcji. Mali czytelnicy poznali jeszcze pracę Gwiazdora, oglądając książeczkę „Pracownia Świętego Mikołaja”, w której to przygotowuje się gwiazdkowe prezenty.
Na zakończenie spotkania nasi goście namalowali, jaki prezent z pracowni Mikołaja chcieliby dać swoim bliskim. Tym malunkom towarzyszyła lektura wierszy z pięknego zbioru „Choinkowe wierszyki”, która pomogła nam odczuć nastrojowy klimat dni poprzedzających święta.
Jesteśmy pewni, że dzięki tym obrazkom zagości u nas prawdziwie świąteczna atmosfera Bożego Narodzenia! Życzymy wszystkim Wesołych Świąt, tak radosnych jak u mieszkańców Dębowego Lasu! 

 

FiKa w Bibliotece

Dnia 9 grudnia, w filii bibliotecznej nr 4, zapanowała przedświąteczna atmosfera. Sale biblioteczne przyozdobiono bożonarodzeniowymi akcentami, ustrojono bombkami, łańcuchami i światełkami choinkę, a na bibliotecznych półkach wyeksponowano okolicznościowe lektury. W tym dniu odbyło się w filii również bardzo miłe spotkanie - odwiedziła nas pani Małgorzata Narożna z kluboksięgarni „Fika”. Najmłodszym czytelnikom, którym w większości towarzyszyli rodzice, pani Małgosia przeczytała książkę Svena Nordqvista o Pettsonie i jego kocie Findusie. Z wielkim zaciekawieniem dzieci wysłuchały historii o bożonarodzeniowych przygotowaniach nieodłącznej pary przyjaciół. Współczuły biednemu Pettsonowi, który na czas świąt pechowo zwichnął nogę, martwiły się również o kota Findusa, który tak bardzo cieszył się na myśl o choince i prezentach... Ale szybko na buziach dzieci zagościł uśmiech, bowiem okazało się, że Petsson ma wspaniałych sąsiadów! Dzięki ich pomocy i życzliwości ich święta nigdy dotąd nie były tak udane Jeszcze raz potwierdziła się znana wszystkim maksyma, że przyjaciele to największy skarb!
Pani Małgosia zachęciła dzieci do wykonania w domu ilustracji do wysłuchanej opowieści. Autorowi najładniejszej pracy obiecała w nagrodę książkę. 

 

Poznajemy bibliotekę

W dniu 09 grudnia filię biblioteczną nr 8 odwiedziły dwie klasy czwarte z SP nr 51 w Szczecinie. Celem spotkań było zapoznanie się dzieci z biblioteką.
O godzinie 11 przyszły dzieci z klasy IV e. Omówiliśmy ogólne zasady funkcjonowania biblioteki oraz jej regulamin. Następnie dzieci dowiedziały się, jak należy zachowywać się w bibliotece, według jakich zasad ustawia się książki na półkach i dlaczego czytelnik nie powinien książek przestawiać. dzieci znalazły odpowiedź na pytania dotyczące gatunków literackich, tego, co należy zrobić, gdy książkę się zniszczy lub zagubi. Dzieci zadawały bardzo wiele pytań (m.in. o to, ile jest książek w naszej filii ogółem, a ile w poszczególnych działach), wykazały się dociekliwością i sprytem. Porównywaliśmy też zasady działania ich biblioteki szkolnej i naszej. Na zakończenie spotkania dzieci zapoznały się z naszym księgozbiorem w dziale dziecięcym.
O godzinie 14:20 zawitały do naszej filii bibliotecznej dzieci z klasy 4 c. Na  zakończenie dzieci także obejrzały nasz księgozbiór w dziale dziecięcym oraz zostały zaproszone do korzystania z naszej  bądź każdej innej filii MBP w Szczecinie.

            

 

Święta u Mikołajka

Kończy się listopad, więc w sklepowych witrynach pojawia się coraz więcej ozdób świątecznych, choinek, błyszczących gwiazd, podobizn mikołajów...
Tymczasem 27 listopada, o godz. 11.00,  w filii bibliotecznej nr 28 zagościł pewien nietypowy Mikołaj – łobuziak z Francji, który mimo swojego wieku (ma już 55 lat!) nadal bawi i Małych i Dużych. Opowiadania o tym, jak wyglądają w jego domu przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, wysłuchali uczniowie pierwszej klasy Szkoły Podstawowej nr 54 imienia Janusza Korczaka w Szczecinie. Wraz z naszymi Gośćmi staraliśmy się wywołać świąteczny nastrój sprawdzając czy polskie i francuskie tradycje związane z tym szczególnym okresem są takie same. 

 

Andrzejkowe czary-mary

Czynione od wieków w wigilię imienin św. Andrzeja wróżby i czary stały się pretekstem do zorganizowania w filii bibliotecznej nr 4 wesołego spotkania. Zaproszone dzieci z ochotą uczestniczyły w zabawach przepowiadających przyszłość, powodzenie w nauce szkolnej i w życiu towarzyskim. Aby podsycić nastrój tajemniczości i trwogi, zajrzeliśmy do książek
o duszkach, czarownicach i wszelkiej maści potworkach. Przeczytaliśmy opowiadanie o Panu Huczku, który co rusz wpadał w okropne tarapaty. Zajrzeliśmy również bardzo, bardzo ostrożnie (kategoryczne zalecenie autora) do książki Nica Bromleya o Brzydkim Kaczątku, ale okazało się, że tak naprawdę była to opowieść o krokodylu!
I tak w atmosferze śmiechu i dobrej zabawy upłynął nam andrzejkowy wieczór. Teraz pozostaje nam już tylko czekać na to, czy wróżby się spełnią, czy nie...
Spotkanie odbyło się 27 listopada, uczestniczyła w nim jedenastoosobowa grupa dzieci z osiedlowej Świetlicy Środowiskowej Caritas.

 

 

Spotkajmy się w bibliotece

27 listopada, filię biblioteczną nr 54 odwiedziły dzieci z  Edukacyjnego Punktu Przedszkolnego w Szczecinie. Specjalnie dla nich została przeprowadzona lekcja biblioteczna stworzona z myślą o najmłodszych czytelnikach. Przedszkolaki mogły dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o bibliotece, o tym, czym różni się od księgarni oraz w jaki sposób można otrzymać specjalną kartę, dzięki której można wypożyczać książki. Najciekawszym punktem okazała się prezentacja i przeglądanie różnych pozycji wydawniczych dla dzieci. Maluszki zainteresowane były historiami o smokach, dużymi książkami obrazkowymi, ale także i malutkimi, bardzo kolorowymi książeczkami. Wspólnie zwiedziliśmy bibliotekę i zapoznaliśmy się z historią stworzoną przez Ewę Kozyrę-Pawlak - „Piękna i mądra bajka o troskach zająca grajka”. Przygoda tytułowego zwierzaka była okazją do przypomnienia sobie dlaczego warto mieć przyjaciół.

 

Wszystkie misie nasze są

Dnia 26 listopada 2014 roku (środa) w filii bibliotecznej nr 9dz (ul. Ks. Anastazji 27/2), o godz.10.45 odbyło się spotkanie pod hasłem „WSZYSTKIE MISIE NASZE SĄ!”. Pluszowy Miś to symbol dzieciństwa, ulubiona zabawka najmłodszych. Stał się bohaterem wielu książek i filmów. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Uszatek przekazują wiedzę dzieciom i często je pocieszają. Gośćmi spotkania były przedszkolaki z Przedszkola Niepublicznego Językowo - Matematycznego. Dzieci poznały historię pluszowego misia oraz najbardziej znane 'książkowe misie”.

 

Odwiedziny w bibliotece

 


W dniach 25 i 26 listopada, o godz. 11.00 w filii bibliotecznej nr 14  odbyły się spotkania z przedszkolakami z Przedszkola Publicznego „Figielek”.
Było ciekawie. Rozmawialiśmy o bogactwie i darach jesieni. Dzieci wzięły udział w zabawie dydaktycznej zatytułowanej  „Skarby ogrodu - obrazy wyobraźni”, wysłuchały wierszy polskich autorów, rozwiązywały zagadki, a także wykonały ilustracje nawiązujące do zdobytej wiedzy.

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka – Pluszowy Miś.
Z tej  okazji filia biblioteczna nr 8 (przy ul. Konopnickiej 9) zaprosiła na spotkanie grupę dzieci z Tęczowego Przedszkola.
Opowiedzieliśmy przedszkolakom historię powstania tej maskotki, porozmawialiśmy na temat ich ulubionych przytulanek a także poczytaliśmy książki, w których głównym bohaterem jest właśnie pluszowy miś. Bo mimo iż w sklepach pojawiają się coraz to nowe, mniej, czy bardziej zaawansowane technicznie zabawki - to dla każdego dziecka  miś pozostaje zawsze najukochańszą przytulanką.

 

Przepraszam, czy wiesz, gdzie tu jest biblioteka?

W filii bibliotecznej  nr 5 odbyły się trzy lekcje biblioteczne, mające na celu zapoznanie gimnazjalistów z klas pierwszych z działalnością biblioteki.
Podczas zajęć uczniowie zapoznali się z typami dokumentów, jakie mogą odnaleźć w szczecińskich bibliotekach a także z zasadami zapisu i korzystania z wypożyczalni. Przedstawiono im także zostanie działanie systemu bibliotecznego OPAC, który daje możliwość przeszukiwania oraz zamawiania książek z dowolnego miejsca, które ma dostęp do internetu.
Celem spotkania było, zgodnie z tytułem, by uczniowie na pytanie zadane w temacie lekcji odpowiadali "Tak wiem, korzystam i polecam".

Spotkania odbyły się w następujących terminach:
w środę 19.11 o godz. 12.45; 
w piątek 21.11 o godz. 11.45; 
oraz w środę 3.12 o godz. 13.40.

 

Biblioteka bez tajemnic

 

W dniu 18 listopada 2014 roku filię biblioteczną nr 4 (ul. Barnima 25) odwiedziła grupa dzieci z przedszkola nr 50 GAMA. Była to ich pierwsza, wprowadzająca wizyta w naszej bibliotece. Okazała się ona dla dzieci całą wyprawą, ponieważ  przedszkole mieści się w znacznej odległości od filii.
Spotkanie sprawiło przedszkolakom niesamowitą  przyjemność. Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchały historii z książeczki „Franklin i książka z biblioteki”, bardzo żywiołowo współuczestniczyły w czytaniu książeczki „Naciśnij mnie” Herve Tullet, a na zakończenie wizyty zwiedziły parami całą wypożyczalnię.  

 

 

Konik polny i mrówka

W dniach 17 i 18 listopada (poniedziałek i wtorek) filię biblioteczną nr 30 po raz pierwszy odwiedziły najmłodsze dzieci z Przedszkoli Publicznych 44 oraz 48. Bajka ,,Konik polny i mrówka” wprowadziła je w świat czytelnictwa, a oglądanie najpiękniejszych wydawnictw literatury dziecięcej zdecydowanie zachęciła do korzystania z naszych zbiorów.

 

 

Porozmawiajmy o niezwykłych szczecinianach

„Porozmawiajmy o literaturze” to cykl spotkań literacko-historycznych organizowanych dla członków osiedlowego Klubu Seniora.
Tym razem nasi goście mieli okazję uczestniczyć w pokazie multimedialnym dotyczącym przeszłości naszego miasta. Pani Zosia Gutkowska przygotowała projekt multimedialny przybliżający postaci znanych i wyjątkowych mieszkańców Szczecina. Kanwą projektu stał się istniejący w naszym mieście szlak turystyczny pt. NIEZWYKLI SZCZECINIANIE I ICH KAMIENICE. W przygotowanym pokazie multimedialnym przedstawione zostały także osoby, które choć jeszcze nie widnieją na wspomnianym szlaku, ale były znacząco związane ze Szczecinem, a tablice upamiętniające ich pobyt znajdują się już na murach szczecińskich kamienic - poeta Eliasz Rajzman, lekarz Alfred Döblin, krajoznawca Czesław Piskorski i pisarz-marynista Jan Papuga.
Prelekcja wraz z pokazem multimedialnym odbyła się 12 listopada (środa), o godz. 12. 00, w filii bibliotecznej nr 4.
Do udziału w spotkaniu zaprosiliśmy wszystkich miłośników naszego miasta.

 

Pidżama Party z Koszmarnym Karolkiem

Dnia 7 listopada 2014 r. o godzinie 16.30, w filii bibliotecznej nr 46 odbyła się Pidżama Party z Koszmarnym Karolkiem, na które zostały zaproszone dziewczynki w wieku 6-10 lat. Uczestniczki spotkania zapoznały się książkami, których bohaterem jest Koszmarny Karolek. Następnie – na ich podstawie - same ułożyły (a wzajemnie sobie opowiedziały w blasku latarki) rysunkową przygodę Karolka.

 

 

 

 

 

Jeżyki w bibliotece

Dnia 04 listopada 2014 w filii bibliotecznej nr 18 odbyły się zajęcia dla grupy przedszkolnej „Jeżyki’ z Przedszkola Publicznego nr 35. W czasie zajęć dzieci poznały bibliotekę, dowiedziały się, czym różni się ona od księgarni i na jaki czas można wypożyczyć książki. Szczególną uwagę dzieci zwrócono na konieczność szanowania wypożyczonych książek, czyli czego nie należy robić przy ich czytaniu. Następnie grupa wysłuchała opowiadania pt. „Kamyczek w bibliotece“. Aby zachęcić dzieci do ponownego odwiedzenia biblioteki wraz z rodzicami, zaprezentowany został bogaty księgozbiór dla najmłodszych. Po prezentacji dzieci samodzielnie wyszukiwały i ogłądały dostępne w bibliotece książki. Na zakończenie zajęć rozdano przedszkolakom zakładki do książek. 

 

Niespodziewana wizyta

W czwartkowe popołudnie (13 listopada) z niespodziewaną wizytą przyszły do filii bibliotecznej nr 4 dzieci z zaprzyjaźnionego z biblioteką Przedszkola nr 64. Dla trzyletnich dzieci był to pierwszy kontakt z biblioteką. Maluszki z zaciekawieniem rozglądały się po wnętrzu biblioteki, ucieszyły się na widok regałów z kolorowymi książkami, przyglądały się także pracy pań bibliotekarek. Naszym gościom opowiedziano o zasadach zapisu do biblioteki oraz przypomniano o poszanowaniu książek.
Pierwszy etap czytelniczej edukacji dzieci mają już za sobą. Miejmy nadzieję, że biblioteka stanie się miejscem chętnie przez nie odwiedzanym, a kontakt z książką będzie stałym elementem ich codzienności.

 

 

Lekcje jesienne

W filii bibliotecznej nr 14, w dniach 4 i 5 listopada, przeprowadzono spotkania biblioteczne z uczniami klas „0” ze Szkoły Podstawowej nr 12. Zaprezentowane zostały książki dotyczące pór roku, a w szczególności – jesieni: „Pory roku” V. Guidox, „Zrób to sam z kasztanów, żołędzi, szyszek i nie tylko” S. Lohf. Przeczytane zostały utwory D. Gellner „Kasztanki”, „Jesienny pociąg” oraz opowiadanie M. Strzałkowskiej „Złoty listek”. Omówiono porę roku. Zdobyta wiedza posłużyła do rozwiązania krzyżówki, zagadek tematycznych oraz własnoręcznego wykonania jesiennych ozdób z liści – krasnoludków z liściastego lasu.

 

O Smoku Wawelskim

Dnia 4 listopada 2014 r. filię biblioteczną nr 30 odwiedziły czteroletnie dzieci z Przedszkola Publicznego nr 48. Była to pierwsza wizyta w bibliotece, w czasie której dzieci zostały zapoznane z zasadami wypożyczeń. Odczytana została legenda o Smoku Wawelskim, a slajdy z ilustracjami zamków i rycerstwa przybliżyły czasy świetności państwa polskiego. W spotkaniu wzięło udział 18 dzieci. 

 

 

Przedszkolaki z wizytą

Dnia 30 października 2014 r. filię biblioteczną nr 20 odwiedziła grupa przedszkolaków z Przedszkola Integracyjnego Zdrowie.  Celem wizyty było poznanie biblioteki, książek dla dzieci oraz samodzielne wypożyczenie książek do czytania w przedszkolu.

 

 

 

Nie tylko czytać, ale i dzielić się

Filia biblioteczna nr 36 zaprosiła dzieci na spotkania biblioteczne pt. „Bookcrossing jako nowa forma popularyzowania czytelnictwa”. Gośćmi biblioteki byli uczniowie klas szóstych i klasy czwartej ze SP TAK. Dzieci zapoznane zostały z różnymi formami popularyzowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Była więc mowa o akcji Cała Polska Czyta Dzieciom, Czytelmanii i oczywiście o Bookcrossingu. Staraliśmy się uświadomić uczniom, że dzielenie się książką z innymi jest lepsze od jej posiadania, a akcja uwalniania książek przyczyni się do tego, że sztuka czytania nie zaginie. Na zakończenie spotkań rozwiązywaliśmy zagadki literackie. Spotkania odbyły się 29 października 2014, o godz. 10.15 i 11.00 oraz 30 października 2014, o godz. 10.15. 

 

Nasza biblioteka na ciebie czeka – wejdź! – nie omijaj jej z daleka

 

Dnia 29 października 2014 roku (środa), w filii bibliotecznej nr 9dz (ul. Ks. Anastazji 27/2), o godz.16.00, odbyło się spotkanie czytelnicze pod hasłem „Nasza biblioteka na ciebie czeka – wejdź! – nie omijaj jej z daleka”. Gośćmi spotkania były dzieci ze Świetlicy Środowiskowej. Głównym tematem lekcji bibliotecznej była książka. Dzieci dowiedziały się, jak ona powstaje i jak jest zbudowana. Wspólnie zastanawialiśmy się również nad tym, co to znaczy szanować książki. Przedstawione zostały także różne ciekawostki na temat książek. Na koniec omówiono zasady korzystania z biblioteki i wypożyczania książek. 

 

Dzielmy się poezją

Z inicjatywy Katarzyny Hebert w dniach 27-29 października 2014 r., w Warszawie, świętowana była 90. rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Filia biblioteczna nr 54 postanowiła włączyć się w te obchody. Przez najbliższe dwa tygodnie czytelnicy odwiedzający bibliotekę będą mogli zapoznać się z cytatami z poezji i prozy polskiego poety, które zostały rozmieszczone w różnych punktach filii.

 

 

Bobry mówią dzień bobry

W związku z 85. rocznicą urodzin Wandy Chotomskiej w filii bibliotecznej nr 54 "ProMedia" odbyło się I spotkanie z cyklu „Sławni poeci dla małych dzieci”. W piątkowe przedpołudnie, 24 października 2014 roku, o godz. 11.00, grupa Zerówkowiczów ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Szczecinie, miała sposobność porozmawiać o poetce, rymach, książkach i bobrach. Dzieci poznały filię biblioteczną, jej zasoby i tajemnice, miały okazję zajrzeć w każdy biblioteczny kąt.  

 

 

 

Młodzi w bibliotece

W piątek, 24 października 2014, o godzinie 13.00, w filii bibliotecznej nr 18 odbyło się spotkanie z młodzieżą, którego tematem była ogólna wiedza o bibliotece. Jak biblioteka się zmienia, jakie formy usług proponuje swoim czytelnikom , w jaki sposób możemy zdobyć informacje o jej zasobach, co warto przeczytać? Uczestnicy poznali odpowiedzi na te inne pytania.  


 

 

Jesienne opowieści

Wisława Szymborska napisała, że czytanie to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła. Pomni tych słów, z wielką przyjemnością zaprosiliśmy naszych najmłodszych czytelników na spotkania z literaturą. Spośród wielu ciekawych i pięknie wydanych zbiorów dostępnych w naszej bibliotece wybraliśmy przede wszystkim te, które tematycznie nawiązują do obecnie trwającej pory roku. Jesienne opowieści stały się przyczynkiem do wspólnej rozmowy o tym, jak rośliny i zwierzęta przygotowują się do nadchodzących mrozów. Uczestnikami spotkań czytelniczych, które odbyły się  23 października i 4 listopada w filii bibliotecznej nr 4, były dzieci z najmłodszych klas Szkoły Podstawowej nr 69.

 

Książka przed sądem

W poniedziałek 20 października, o godz. 8.20, w filii bibliotecznej nr 36 odbyło się spotkanie, na którym przedstawiona została inscenizacja pt. „Książka przed sądem”.
Gośćmi biblioteki byli uczniowie z piątej klasy SP TAK. W przedstawieniu wystąpili: książka, prokurator, obrońca, sędzia, bibliotekarka, komputer, kaseta i narrator. W bohaterów wcielili się gimnazjaliści z pierwszej klasy Gimnazjum nr 34.

 

Czytamy dzieciom

O tym, że czytanie książek jest wspaniałą i twórczą zabawą, przekonujemy  naszych młodych czytelników przy każdej okazji. Tym razem wybraliśmy się na literacką przygodę do dzieci z osiedlowej świetlicy środowiskowej przy parafii pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela.  Do dzieci udaliśmy się z koszykiem pełnym różnorodnych książek, aby każde z nich znalazło lekturę ciekawą dla siebie. Zaś do wspólnego czytania i zabawy wybraliśmy książki pani Iwony Chmielewskiej, autorki wielu bardzo ciekawych książek obrazkowych. Szczególną uwagę poświęciliśmy „Czterem zwykłym miskom” -  książce skromnej w słowa i obrazy, a jednocześnie bogatej w wielość skojarzeń, rozbudzającej wyobraźnię i skłaniającej do refleksji.
Z wizytą do dzieci (21 października, o godz. 16.00) udał się bibliotekarz z  filii bibliotecznej nr  4.

 

A może...pociągiem po bibliotece?

Uwaga! Uwaga!

Biblioteczny pociąg osobowy po zabytkowym
Dworku Myśliwskim Książąt Pomorskich 
odjedzie z ulicy Dziennikarskiej 39 w Szczecinie-Dąbiu! (filia biblioteczna nr 6)

 

Pociąg kursuje w dniach:
w październikowe piątki - 17,24 i 31 od godz. 11.00
w środę 22 października o godz. 11.00
w czwartek 30 października o godz. 11.00.

Na pokład zapraszamy wszystkie dzieci w wieku przedszkolnym.
Odwiedzimy następujące stacje kolejowe:
- komnata starych ksiąg i map,
- sala muzyczna,
-- wypożyczalnia dla dzieci,
- wypożyczalnia główna,
- czytelnia,
- stacja widmo:)

Podróż wam umilą:
opowiadanie pałacykowych ciekawostek, 
czytanie zacnych ksiąg,
zaglądanie w zakamarki 
itede itepe

„Zapraszamy wszystkie dzieci na książkowe podróże
- i te małe, malutkie i większe i duże,
Do przygody z wyobraźnią Was zachęcamy,
Ze stacji biblioteka dzisiaj wyruszamy!”

 

Najmłodsi czytelnicy

W czwartek, 16 października 2014, o godzinie 11.00, w filii bibliotecznej nr 38 gościła grupę naszych najmłodszych czytelników. Dzieci z pobliskiego przedszkola wyruszyły na swoją pierwszą wyprawę do miejsca, w którym czekała na nie skarbnica ulubionych bajek. Dzieci obejrzały pomieszczenia biblioteki, zwłaszcza to pełne kolorowych, adresowanych do nich książeczek, posłuchały wierszyków znanych autorów poezji dziecięcej, uczestniczyły w rozmowie o ich ulubionych utworach literackich.. Na koniec zostały zachęcone do ponownych odwiedzin w bibliotece, gdzie czeka na nie mnóstwo ciekawych książek.

 

 

 

Co się czai za regałem?

W czwartek, 16 października, o godz. 11.00, w filii nr 28 przy Placu Lotników 7 odbyło się spotkanie dla uczniów rozpoczynających naukę w Szkole Podstawowej nr 54 w Szczecinie. Uczestnikom spotkania przedstawiliśmy najważniejsze wiadomości na temat działania biblioteki oraz zaprezentowaliśmy nasze najciekawsze zbiory. Nasi Goście wzięli udział w przygotowanych specjalnie dla nich zabawach – oczywiście literackich – i udało im się odgadnąć: co się czai za regałem.

 

Jesień w bibliotece

W czwartek, 16 października, o godz. 10.00 i w piątek, 17 października, o godz. 10.00,  w filii bibliotecznej nr 11, odbyło się spotkanie dla przedszkolaków z miejscowego przedszkola. Dzieci wysłuchały jesiennych wierszyków oraz rozwiązywały  jesienne zagadki.

 

 

 

Mój ulubiony wiersz

W poniedziałek, 13 października, o godz. 10.30  i  w środę, 15 października, o godz.10.00, w filii bibliotecznej nr 10 odbyły się spotkania pt.”Mój ulubiony wiersz”.
W spotkaniach wzięły udział dzieci z kl. 0 Zespołu Szkół nr 13.
Celem spotkania było przybliżenie młodym czytelnikom piękna poezji dziecięcej, zachęcenie do czytania i bawienia się tekstem.
Może te same wiersze podobają się rodzicom i dzieciom, sprawdziliśmy to. Rozmawialiśmy o tym, czy zmieniły się gusta czytelnicze

 

Wyprawa do Książkolandii

We wtorek, 14 października, o godz. 9.30, w filii bibliotecznej nr 43 odbyły się zajęcia dla przedszkolaków, pt.„Wyprawa do Książkolandii”. Celem spotkania była prezentacja biblioteki, poznanie pracy bibliotekarza a także budzenie zainteresowania książką i kształcenie prawidłowych nawyków zachowania się w bibliotece i poszanowania wypożyczonych materiałów. W spotkaniu wzięły udział dzieci z Przedszkola Publicznego nr 58 „Akademia krasnoludków" w Szczecinie.  


 

Wejdź do biblioteki i poznaj świat zamknięty w książce

We wtorek, 14 października, o godz. 10.00, w filii bibliotecznej nr 9dz (ul. Ks. Anastazji 27/2), odbyło się spotkanie czytelnicze pod hasłem „Wejdź do biblioteki i poznaj świat zamknięty w książce”. Gośćmi spotkania były dzieci z „0” ze Szkoły Podstawowej nr 18. Głównym celem spotkań było poznanie pracy biblioteki, przygotowanie dzieci do samodzielnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych, zapoznanie z regulaminem biblioteki i zasadami zapisu. Dzieci dowiedziały się również jak powstaje książka. Wspólnie zastanowiliśmy się tez nad tym jak szanować książki . Podczas spotkań została przeczytana książeczka „Piękna i mądra bajka o troskach zająca grajka”.

 

Warto odwiedzić bibliotekę

Filia biblioteczna nr 3 dla dzieci zaprasza najmłodsze grupy przedszkolne na zajęcia wprowadzające, zapoznające z biblioteką, zatytułowane „Warto odwiedzać bibliotekę”.
Spotkania mają na celu prezentację biblioteki i zachęcenie do korzystania z jej zbiorów. Najmłodsze przedszkolaki będą miały okazję dowiedzieć się, co to jest biblioteka, czym się różni od księgarni, na jakich zasadach wypożyczamy książki oraz czego nie należy robić z wypożyczoną książką. Dzieciom zostaną zaprezentowane różnorodne książki, grube encyklopedie i kilkustronicowe bajeczki, książeczki przestrzenne i z ruchomymi elementami. W ramach promocji czytelnictwa dzieci będą miały okazję wysłuchać krótkiego opowiadania „W bibliotece” Johanne Mercier. W trakcie zajęć przedszkolaki będą mogły także samodzielnie wyszukiwać interesujące je lektury w zbiorze książek dla najmłodszych.
Pierwsze spotkanie odbyło się 14 października.

 

Sobotnie Czytanki

W filii biblioteczna nr 6 w sobotę 11.10.2014 r. o godz. 11.00 odbyły się Czytanki.
Na wysmakowaną ucztę czytelniczą zaprosiliśmy dzieci w wielu przedszkolnym i szkolnym.
Naszym milusińskim zostały zaprezentowane książki Svena Nordqvista o przygodach Pettsona i Findusa.  Książki byłyczytane przez współpracujące z biblioteką animatorki z Klubokawiarni FiKa, która 4 października zainaugurowała swoją działalność w klubie Delta, filii MOK w Szczecinie.
Wstęp wolny!

 

 

Co pełza i hasa po polach i lasach?

Z okazji Światowego Tygodnia Zwierząt (4-10 października) zaprosiliśmy dzieci do lat 8 na spotkanie pt. "Co pełza i hasa po polach i lasach?".
Podczas spotkania wysłuchaliśmy opowiadania o jeżyku Kolczatku, a także zapoznaliśmy się z innymi książkami o zwierzętach. Dzieci wykonały portret bohatera bajki jeżyka Kolczatka. Zajęcia odbyły się w piątek (10 października), o godz. 16.00, w filii bibliotecznej nr 42. W spotkaniu udział wzięły dzieci ze świetlicy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.
Zapraszamy do zabawy, niech przybędzie kto ciekawy!

 

Skarby jesieni

W filii bibliotecznej nr 10 (ul. Bałtycka 6), 8 października, o godz.12.00 odbyło się spotkanie czytelnicze pt.”Skarby jesieni”. Uczestnikami spotkania były dzieci z Przedszkola Publicznego nr 45, które zapoznały się z biblioteką i jej zbiorami, a także uczestniczyły w rozmowie i zabawach tematycznie związanych z jesienią

 

 


 

Zabawy z Brzechwą

W dniu 7 października 2014, o godz.11.15, w filii bibliotecznej nr 36 odbyło się spotkanie biblioteczne pt. „Zabawy z Brzechwą”. Gośćmi biblioteki były dzieci z drugiej klasy SP TAK. Uczniowie wysłuchali kilku ciekawostek z życia poety, zostali zapoznani z jego twórczością. Odbyła się wspólna recytacja kilku najpopularniejszych wierszy, a na zakończenie wszyscy bawili się w rozwiązywanie zagadek literackich, dotyczących oczywiście twórczości pana Brzechwy. Celem spotkania była popularyzacja twórczości naszego wielkiego poety dziecięcego i zachęcenie uczniów do zapoznania się z jego utworami.

 

 

Urok jesieni

We wtorek dnia 7 października 2014 r. o godz.10.30, w filii bibliotecznej nr 3 przy ul. Światowida 97, odbyło się spotkanie biblioteczne zorganizowane w ramach działającej Akademii Przedszkolnej. Dzieciom zostały przeczytane fragmenty bajek poświęconych jesieni, następnie przeprowadzono rozmowy o urokach tej pory roku. 

 

 

Moja Przyjaciółka Biblioteka
 

W filii bibliotecznej nr 12, w dniach 17, 19 i 30 września odbyły się lekcje biblioteczne dla przedszkolaków z Przedszkola Publicznego nr 23 „Zefirek”. pt. „Moja Przyjaciółka Biblioteka”. W trakcie spotkania dzieci zapoznały się z biblioteką, z zasadami korzystania z niej, a także wysłuchały opowiadania „Frankilin i książka z biblioteki”. Celem spotkań było zaszczepienie i rozwinięcie chęci obcowania z książką u najmłodszych

 

 

 

Bursztynowa korona

Dnia 15 września 2014 r. w filii bibliotecznej nr 30 odbyła się lekcja biblioteczna „Bursztynowa korona”. Wzięły w niej udział dzieci z klasy 0 SP 55. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z legendą o mikołajku nadmorskim, zainteresowanie pięknem i bogactwem regionu. W formie slajdów przedstawione zostały najpiękniejsze zdjęcia Wolińskiego Parku Narodowego, jego flora i fauna, znane dzieciom z wakacyjnych podróży. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W listopadzie, w dniach 4, 8 i 9 (piątek, wtorek i środa), o godzinie 12.00 odbędą się czytelnicze spotkania, podczas których również omówiony zostanie temat życzliwości. Gośćmi biblioteki będą uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 12, z Przedszkola Niepublicznego „Promyk” oraz z Zespołu Szkół nr 7.