Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Projektów » Krok po kroku - kurs komputerowy dla początkujących

Witryna Projektów

Krok po kroku - kurs komputerowy dla początkujących

W wybranych filiach bibliotecznych: filii nr 4, filii nr 5, filii nr 12, filii nr 13filii nr 38  oraz filii nr 46 [Uwaga! w filii nr 46 kursy zawieszone z powodu zamknięcia filii!] odbywają się kursy komputerowe dla czytelników.

Podczas zajęć w sposób przystępny omawiane są następujące zagadnienia:
- podstawy pracy z komputerem
- tworzenie dokumentu  w edytorze tekstu OpenOffice
- wyszukiwanie informacji w Internecie
- zasady tworzenia i działania poczty elektronicznej
- bezpieczeństwo w sieci
- obsługa strony internetowej MBP w Szczecinie
Wszystkie zajęcia są bezpłatne, chociaż na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Prosimy o szczegółowe zapoznanie się z ofertą naszych kursów komputerowych na naszej stronie internetowej.
Serdecznie zapraszamy.

 

Edycja JESIEŃ 2019

Po wakacjach, wystartują kursy komputerowe dla początkujących, w filii bibliotecznej nr 12 (ul. Marcina 1), w drugiej połowie października, a w filii nr 38 (ul. 26 kwietnia 1), w połowie września. Ponadto filie oferują indywidualne konsultacje z zakresu obsługi komputera. Wszelkich informacji udzielają pracownicy filli osobiście, oraz mailowo i telefonicznie:

filia nr 12 tel. 91 42 27 109 e-mail: f12@mbp.szczecin.pl
filia nr 38 tel. 91 43 15 678 e-mail: f38@mbp.szczecin.pl

Edycja WIOSNA 2019

filia biblioteczna nr 12
ul. Marcina 1

Pod koniec marca 2019 roku rozpoczęła się wiosenna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów.
Pierwsze zajęcia odbyły się w ramach obchodzonego w dniach 25-31 marca 2019 roku w całej Europie Tygodnia z Internetem, którego tegorocznym motywem przewodnim było hasło: „świadome korzystanie z informacji”. W związku z tym uczestnicy wzięli udział w spotkaniu pt. „Nie daj się fake newsom”, którego celem było poszerzenie świadomości na temat informacji (czym jest, skąd się bierze, do czego służy?), rozwój umiejętności oceny prawdziwości informacji oraz kształtowanie postawy krytycznej wobec informacji, które do nas docierają z różnych źródeł. Do przeprowadzenia zajęć wykorzystano scenariusz przygotowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Kolejne zajęcia  toczyły się zgodnie z programem Kursu i dotyczyły m.in. podstaw obsługi komputera i Internetu, konfiguracji i personalizacji przeglądarki, wyszukiwania informacji w Internecie, poczty elektronicznej i innych usług dostępnych online.

Nie daj się fake newsom (Tydzień z Internetem). Podsumowanie:
27.03.2019
10.04.2019
17.04.2019
24.04.2019  
08.05.2019
15.05.2019
24.05.2019
29.05.2019
05.06.2019
Przygotowanie i prowadzenie 9 spotkań, w których brało udział 32 uczestników: A. Żurkowska.
 

 

ROK 2018

Jesienna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów

Pod koniec października 2018 w filii bibliotecznej nr 12 (przy ul. Marcina 1) rozpocznie się jesienna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów. Kurs obejmować będzie 6-8 spotkań, w czasie których uczestnicy zapoznani zostaną między innymi z podstawami obsługi komputera i Internetu, konfiguracją i personalizacją przeglądarki, wyszukiwaniem informacji w Internecie, pocztą elektroniczną i innymi usługami dostępnymi online.

filia biblioteczna nr 28

Internet – źródło informacji i rozrywki
W czwartek, 17 maja 2018 o godz. 12.30 będziemy kontynuować warsztaty rozpoczęte w Tygodniu Bibliotek. Dotyczyły one wyszukiwania informacji w internecie, korzystania z lokalnych portali internetowych oraz wyszukiwania informacji w cyfrowych bibliotekach i muzeach. Ponieważ nie zdążyliśmy poruszyć wszystkich zagadnień, które interesowały naszych Gości, postanowiliśmy spotkać się po raz kolejny. Trzecie spotkanie (dotyczące przeszukiwania katalogów bibliotecznych i obsługi strony internetowej MBP) odbędzie się 24 maja (czwartek) o 12.30.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc w czytelni filii, obowiązują zapisy telefoniczne lub poprzez e-mail: 91 46 46 894, filia28@mbp.szczecin.pl

filia biblioteczna nr 12
W pierwszej połowie kwietnia rozpoczęła się wiosenna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów. Z początkowo sformowanych 3 grup (13 uczestników) kurs ukończyły dwie grupy (5 + 4 uczestników), grupa trzecia została rozwiązana po drugim spotkaniu ze względu na nieobecność większości jej uczestników. Zajęcia dla wytrwałych seniorów odbywały się w kwietniu, maju i czerwcu 2018 roku.
Kursanci zapoznani zostali między innymi z podstawami obsługi komputera i Internetu, konfiguracją i personalizacją przeglądarki, wyszukiwaniem informacji w Internecie, pocztą elektroniczną i innymi usługami dostępnymi online.

EDYCJA JESIEŃ 2017

Filia biblioteczna nr 12
13 grudnia 2017 zakończyła się jesienna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów. Cykl przeprowadzony został w dwóch grupach. Kurs obejmował w sumie 17 spotkań, w czasie których uczestnicy zapoznani zostali między innymi z podstawami obsługi komputera i Internetu, konfiguracją i personalizacją przeglądarki, wyszukiwaniem informacji w Internecie czy pocztą elektroniczną. 


EDYCJA CAŁOROCZNA 2017
Umów się z bibliotekarzem
Filia biblioteczna nr 4 prowadzi całoroczną akcję pod tytułem „Umów się z bibliotekarzem”. Celem tego przedsięwzięcia będzie zapewnienie osobom stawiającym pierwsze kroki w Internecie indywidualnej opieki szkoleniowej. Zainteresowane osoby prosimy o wcześniejszy kontakt z biblioteką pod numerem telefonu 91-42-33-374 lub pod adresem f4@mbp.szczecin.pl. Zapraszamy!

EDYCJA WIOSNA 2017
Szkolenie dla początkujących
Zapraszamy do filii bibliotecznej nr 28 na warsztaty komputerowe dla seniorów, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem wirtualnym. Warsztaty dotyczyć będą wyszukiwania informacji w internecie i korzystania z popularnych portali społecznościowych. Jak założyć konto na portalu społecznościowym? Kogo obserwować? Gdzie odnaleźć ciekawostki i stare dokumenty dotyczące Szczecina? Jak skorzystać z najlepszego narzędzia w sprawie książek – czyli katalogu książek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie? Postaramy się udzielić odpowiedzi na te pytania we wtorek, 9 maja 2017, o godz. 14.00. Zapraszamy z własnymi urządzeniami (z możliwością podłączenia do bezprzewodowego internetu), ale zapewniamy też dostęp do komputerów bibliotecznych. Obowiązują zapisy: pod numerem telefonu 91 46 46 894 lub pod adresem filia28@mbp.szczecin.pl

Kurs dla seniorów w filii bibliotecznej nr 12
W pierwszym tygodniu kwietnia 2017 rozpocznie się wiosenna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów. Cykl przeprowadzony zostanie w dwóch grupach. Kurs obejmować będzie  6 – 7 spotkań, w czasie których uczestnicy zapoznani zostaną między innymi z podstawami obsługi komputera i Internetu, konfiguracją i personalizacją przeglądarki, wyszukiwaniem informacji w Internecie czy pocztą elektroniczną. Dodatkowo wezmą udział w zajęciach zorganizowanych z okazji Tygodnia z Internetem 2017 (4 i 5 kwietnia).

Szczegółowe terminy:

I grupa – wtorki, godz.14.00
II grupa – środy, godz.14.00

Filia biblioteczna nr 46 (ul. Nad Odrą 26)
Do uczestnictwa w zajęciach wiosennych (marzec-czerwiec 2017) zgłosili się seniorzy nie posiadający jakiegokolwiek doświadczenia w korzystaniu z komputerów. Dlatego program kursu został tak zmodyfikowany by kursancie opanowali podstawowe czynności związane z uruchamianiem komputera/laptopa i logowania się do Internetu (sieć/router).
W trakcie kursu uczestnicy opanowali - w stopniu podstawowym – korzystanie  z edytora tekstu, tworzenia folderów, przenoszenia treści między folderami, posługiwanie się przenośną pamięcią.
Uczestnicy kursu poznali podstawowe zasady bezpiecznych zachowań w Internecie, założyli sobie konta na FB, poznali zasady płatności online (przy zakupach w sklepach online) oraz poznali różne formy wyszukiwania pożądanych informacji w Internecie.
Kurs zakończył się krótkim (praktycznym) testem sprawdzającym opanowaną wiedzę.

 

 Przeprowadzone kursy komputerowe w 2016 roku

Zakończenie VIII edycji Kursu komputerowego dla seniorów.

W filii bibliotecznej nr 4 zakończyła się VIII edycja Kursu komputerowego dla seniorów. W jesiennej odsłonie zajęcia odbywały się od 15 listopada do 8 grudnia 2016 roku. Na początku uczestnicy zapoznali się z podstawami obsługi sprzętu komputerowego. Większość spotkań dotyczyła jednak Internetu i możliwości, jakie daje jego praktyczne zastosowanie. Poziom umiejętności wśród uczestników był zauważalny, co w pewnym stopniu wpływało na przebieg zajęć. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że wszystkie osoby przejawiały duże zaangażowanie i motywację podczas nauki. Największym zainteresowaniem cieszyły się informacje dotyczące poczty mailowej, oglądania filmów oraz porady zdrowotne w Internecie.

Jesienna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów w filii bibliotecznej nr 12 już zakończona.
25 listopada 2016 zakończona została jesienna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów w filii bibliotecznej nr 12. Cykl przeprowadzony został w dwóch grupach. Kurs obejmował po 6 spotkań, w czasie których uczestnicy zapoznali się między innymi z podstawami obsługi komputera i Internetu, konfiguracją i personalizacją przeglądarki, wyszukiwaniem informacji w Internecie czy zasadami działania poczty elektronicznej.

Czerwcowy kurs komputerowy w filii bibliotecznej nr 5.
W dniach 07-29 czerwca 2016 w filii bibliotecznej nr 5 odbywały się zajęcia komputerowe. Podczas ośmiu spotkań uczestniczki zajęć poznawały tajemnice internetu i doskonaliły umiejętności korzystania z komputera. Zaczęły od ćwiczeń w korzystaniu z myszką, a dotarły aż do praktycznych zagadnień potrzebnych w życiu codziennym. Paniom uczącym posługiwania się tym „cudem techniki” bardzo spodobała się obecność w cyfrowym świecie. Zapowiedziały częste odwiedziny w bibliotece, wykazując przy tym chęć dalszego indywidualnego pogłębiania nauki.

Krok po kroku – wiosenna edycja kursu komputerowego dla początkujących internautów.
Warsztaty przeznaczone były dla osób pragnących uzyskać wiedzę na temat funkcjonowania komputera, obsługi wyszukiwarek internetowych oraz poczty elektronicznej. Uczestnicy kursu uzyskali również wiedzę na temat obsługi strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej - zapoznani zostali z zasadami obsługi konta czytelniczego i katalogu elektronicznego. Program szkolenia zrealizowany został podczas siedmiu półtoragodzinnych spotkań. Każde spotkanie poprzedzono lekcją pokazową, na której przedstawiono ramy programowe kursu - zaproszenie to skierowane było do osób, zainteresowanych uczestnictwem w kolejnych edycjach kursu.
Kurs odbył się w dniach 5 – 28 kwietnia 2016, w filii bibliotecznej nr 4 przy ul. Barnima 25.Przeprowadzone kursy komputerowe w 2015 roku

Kurs dla Seniorów

Dnia 3 listopada 2015 r. w filii bibliotecznej nr 38 rusza kolejna edycja kursu komputerowego dla seniorów. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu w godzinach 12.00 i 13.30.
Podczas kursu omówione zostaną zagadnienia dotyczące:
- tworzenia dokumentu tekstowego w programie LibreOffice,
- obsługa przeglądarki internetowej,
- wyszukiwanie informacji w internecie,
- poznanie  portali internetowych,
- obsługa strony internetowej MBP,
- zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pracy w internecie.

Szósta edycja kursu rozpoczęta
W filii bibliotecznej nr 4  trwa jesienna edycja bezpłatnego  kursu komputerowego dla seniorów. Zajęcia odbywają się cyklicznie (7 spotkań) raz w tygodniu, w czwartki w godzinach 12.00-13.30. Szkolenia komputerowe zakończą się 19 listopada.

Plan szkolenia:
- podstawy pracy z komputerem
- tworzenie dokumentu w edytorze tekstu  OpenOffice
- wyszukiwanie informacji w Internecie
- zasady tworzenia i działania poczty elektronicznej
- bezpieczeństwo w sieci
- obsługa strony internetowej MBP w Szczecinie
Każde spotkanie poprzedzone jest pokazem próbnym, w którym uczestniczyć mogą czytelnicy zainteresowani udziałem w kolejnych edycjach kursu.
Nauka w miłej i serdecznej atmosferze gwarantowana.  

Jesienno-zimowa edycja kursów
6 października w filii bibliotecznej nr 12 rozpoczyna się jesienno–zimowa edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów. Zajęcia odbywać będą się w trzech grupach:
wtorki, godz. 13.00
środy, godz.13.00
czwartki, godz.13.30

Z komputerem na Ty!
Filia biblioteczna nr 13 rozpoczyna kolejną edycję kursów komputerowych dla początkujących.
Zapraszamy wszystkich mających problemy z obsługą komputera do zapisania się na szkolenie. 
Terminy spotkań:
13, 16, 20, 23, 27, 29 października
oraz 3 i 5 listopada. Szkolenia rozpoczynają się o godz. 13.00.

Tematyka:
Podstawowe informacje na temat komputera.
Podstawowe możliwości pracy na komputerze.
Przeglądarka i wyszukiwarka interenetowa.
Portale internetowe i programy pocztowe.
Korzystanie ze strony internetowej MBP.

Krok po kroku - kolejna edycja szkoleń za nami!
W dniach od 26 marca do 06 maja 2015 r. w filii bibliotecznej nr 4 odbywał się kurs komputerowy dla seniorów. Uczestnicy  zapoznali się z podstawami obsługi komputera, edycją tekstu, jak również  praktycznym zastosowaniem Internetu. Omówiono zastosowanie przeglądarek i wyszukiwarek internetowych. Zapoznano się z rozrywką w Internecie: filmami, muzyką, radiem, sportem online. Założono pocztę mailową i wysyłano elektroniczne listy. Dużą uwagę poświęcono zapoznaniu się z funkcjonalnością strony internetowej MBP.
Kurs komputerowy przeznaczony był dla dorosłych niemających styczności z komputerem lub mających mało wiedzy na ten temat. W zajęciach komputerowych uczestniczyły 32 osoby. Spotkania odbywały się cyklicznie raz w tygodniu i każde trwało 1 godzinę 30 minut. 

Komputerowy Kurs dla Seniorów
Dnia 17 marca 2015 r. w filii bibliotecznej nr 12 (ul. Marcina 1) rozpoczęła się kolejna edycja Kursu Komputerowego dla Seniorów. Utworzono dwie grupy 4-osobowe, spotkania odbywały się raz w tygodniu (wtorki i środy), o godz. 12.00. Zorganizowano siedem spotkań dla każdej z grup.
Dodatkowo w dniach 24-25 marca, z okazji Tygodnia z Internetem, kursanci uczestniczyli w zajęciach „Selfuj się kto może!” (obszar: Włączenie cyfrowe – digital inclusion). Uczestnicy zapoznani zostali z IPadami i udogodnieniami, jakie daje mobilna technologia poprzez naukę robienia tzw. selfie oraz obróbkę zdjęć za pomocą aplikacji. Przeprowadzone kursy komputerowe w 2014 roku

Seniorze, do komputera!
W filii bibliotecznej nr 38 została ukończona kolejna edycja kursu komputerowego dla seniorów.
Podczas kursu omówione zostały zagadnienia:
- tworzenia dokumentu tekstowego w programie LibreOffice;
- obsługa przeglądarki internetowej;
- wyszukiwanie informacji w internecie;
- poznanie  portali internetowych;
- obsługa strony internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej;
- zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pracy w Internecie.

Kurs Komputerowy dla Seniorów!
Jak co roku z nadejściem jesieni w filii bibliotecznej nr 12 (ul. Marcina 1) rozpoczęła kursy komputerowe, przygotowane z myślą o Czytelnikach w wieku senioralnym.
Podczas jesiennego Kursu Komputerowego dla Seniorów z naszą pomocą uczestnicy przełamali pierwszy strach, a także osiągnęli samodzielność w posługiwaniu się komputerem i w korzystaniu z Internetu. Udowodniliśmy, że wirtualny świat jest prosty, przyjazny, a nawet – radosny! 

Kurs komputerowy
Filia biblioteczna nr 4 (ul. Barnima 25) w dniu 2 października  rozpoczęła kolejną edycję bezpłatnego  kursu komputerowego dla seniorów. Zajęcia  odbywały się cyklicznie (7 spotkań) raz w tygodniu, w czwartki w godzinach 12.00-13.30. Podczas zajęć w sposób przystępny omówione zostały następujące zagadnienia:
- podstawy pracy z komputerem
- tworzenie dokumentu w edytorze tekstu  OpenOffice
- wyszukiwanie informacji w Internecie
- zasady tworzenia i działania poczty elektronicznej
- bezpieczeństwo w sieci
- obsługa strony internetowej MBP w Szczecinie
Każde spotkanie poprzedzone było pokazem próbnym, w którym uczestniczyć mogą czytelnicy zainteresowani udziałem w kolejnych edycjach kursu.
Nauka w miłej i serdecznej atmosferze gwarantowana.  

Szkolenie z obsługi komputera
W filii bibliotecznej nr 13 odbyły się zajęcia dla osób mających problemy z obsługą komputera. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu, w czwartki, w dwóch grupach. Grupa 1 spotykała się o godz. 11.00, grupa 2 - o godz. 12.30. 

50+ przy  komputerze
W filii bibliotecznej nr 38 odbył się kurs komputerowy dla osób 50+. Zajęcia odbywały się w każdą środę o ogodz. 12.30.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie