Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Witryna Kulturalna » Polski geniusz światowego fryzjerstwa ODWOŁANE

Witryna Kulturalna

Polski geniusz światowego fryzjerstwa ODWOŁANE

Spotkanie odwołane!

Zapraszamy 19 marca 2020 (czwartek) o godz. 18.00 do ProMediów (al. Wojska Polskiego 2) na spotkanie z Martą Orzeszyną, autorką książki „Antoine de Paris. Polski geniusz światowego fryzjerstwa”.

Kim był ów tajemniczy fryzjer?
Antoine, twórca ścięcia włosów à la garçonne (chłopczyca), nie tylko zrewolucjonizował fryzjerstwo, otworzył też pierwszy salon open-space, do którego przychodziły klientki, najpierw w Paryżu, potem w największych stolicach Europy, a od 1927 roku przez pół wieku miał najbardziej znany salon w Nowym Jorku, w domu handlowym Saks przy Piątej Alei.  
Chłopak z Sieradza wyjechał do Paryża z 5 frankami w kieszeni. Wkrótce czesał cały świat. Kreował wizerunki największych sław, jak Brigitte Bardot, Edith Piaf, Greta Garbo czy Pola Negri. Jego klientkami były królowe i księżniczki. Jednak to on wydawał im rozkazy. A one to kochały.
Uwolnił kobiety od długich włosów, choć wielu uważało to za dzieło szatana. Moda na fryzury Antoine’a rozprzestrzeniała się jak epidemia. Nawet Eleonor Roosevelt czekała grzecznie w kolejce w jego salonie. Wyszła z niego z fryzurą na chłopczycę. Ameryka oszalała.
Cierplikowski konsekwentnie budował swoje imperium. Salony przyjaciela gwiazd i koronowanych głów można było spotkać we wszystkich modnych miejscach ówczesnego świata. Pisano o nim, że stworzył współczesną kobietę. Trudno o drugiego Polaka, który zrobił tak oszałamiającą karierę. Mistrz elegancji, prowokator i oryginał, który sypiał w kryształowej trumnie.
Przegrał tylko raz, gdy zdecydował się żyć w swej prawdziwej ojczyźnie. Jego sztuka okazała się zbyt trudna dla przaśnego PRL-u. Za swój wielki talent, który pozwolił mu stanąć na szczycie świata, zapłacił wysoką cenę. Zmarł zapomniany. Przepadło jego imperium. W Polsce nikt o nim przez lata nie pamiętał.
Podczas interaktywnej prelekcji w ProMediach Marta Orzeszyna przedstawi legendarne i przełomowe osiągnięcia Antoine'a. Swą opowieść wesprze licznymi anegdotami, sensacyjnymi przykładami, zaskakującymi informacjami. Pokaże również unikalne eksponaty kosmetyczne po Antoine, których jest właścicielką, a od lat kolekcjonerką.
Zapraszamy na spotkanie. Wstęp wolny!

Marta Orzeszyna mieszka z rodziną w Namysłowie, studiowała filologię francuską, przez ponad dziesięć lat mieszkała w Paryżu. Jest współautorką, wraz z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, albumu „Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque” (PWN 2012) oraz autorką biografii Antoine’a Cierplikowskiego.
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie