Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Izabela Lissowska » Recenzja

O bibliotekarzu

Izabela Lissowska : Osobliwe, nieprzeciętne ujęcie rzeczywistości pozwala nam przenieść się w obszary niezbędnie do życia potrzebne. Dla mnie takim pretekstem jest twórczość Jonathana Carrolla. To spora doza fantazji, magii, która nadaje kształt rzeczom już względnie ustalonym. Właśnie tego szukam czytając m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Jacka Podsiadło, oglądając przedstawienia teatralne, słuchając jazzu. A potem daleka podróż, moja pasja, spotkania z ludźmi ubranymi w niezwykłą dla mnie codzienność... ciąg dalszy osobliwości. Niech będzie i motto: „Jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można". Życiowe?!

Pisarz: Marcin Kydryński

 • Tytuł:

  „Biel”

  Recenzja:

  Afryka – nieokiełznany, daleki, barwny kontynent, czego potwierdzeniem są wyjątkowe zdjęcia pana Marcina zawarte w książce „Biel”, ale to również ciekawa, tragiczna momentami historia zamieszkującej go ludności.

  Niezwykła wrażliwość autora, obrazowy język i emocja, pozwoliły uchwycić niebywałą urodę i różnorodność tego kontynentu, jego mieszkańców; opisać ich ból, lęk, ale i radość, beztroskę... - całość tworzy bezcenne o nich źródło informacji.

  Czytając „Notatki z Afryki” - jak skromnie określa autor – zanurzyłam się i zadurzyłam w esencjonalnych opisach przyrody, wspaniałych fotografiach m.in. Konga i wyspy Zanzibar...

  Jako stały słuchacz „Siesty” w połączeniu z tą opowieścią wspartą niecodziennymi obrazami i muzyczną pamięcią odnajduję się w najdalszych zakątkach globu, teraz już przede wszystkim w Afryce, co i Państwu gorąco polecam. Ta książka (pod przewrotnym tytułem „Biel”) to doskonały pretekst, aby wyruszyć w dawno planowaną podróż w odległe, nie tylko geograficznie, ale i mentalnie strony „Czarnego Lądu”. Z bagażem bądź w „fotelowym” zaciszu przy aromatycznej kawie, herbacie podążajmy w znane wciąż nieznane... bo ta książka to niezwykła możliwość pobudzenia podróżniczej wyobraźni, wzbogacenia wiadomości o naszych przodkach, historii ludzi, ich dążeniach, potrzebach, konsekwencjach bezmyślnych, haniebnych czynów kolonizatorów i nieludzkiej ekspansji.

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie