Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Małgorzata Klimczak » Recenzja

O bibliotekarzu

Małgorzata Klimczak : Lubię spacery, teatr, filmy, muzykę i literaturę wszelkich gatunków. Moją pasją jest historia, chętnie sięgam zarówno po publikacje naukowe, jak i beletrystykę historyczną. Cenię czas spędzony w gronie przyjaciół i rodziny.

Pisarz: Anna Kańtoch

 • Tytuł:

  „Łaska”

  Recenzja:

  Czy utrata pamięci to błogosławieństwo czy przekleństwo?  Niejedna osoba powiedziałaby, że to zależy od wydarzeń  lub osób, które zostały zapomniane.
  Maria Lenarczyk - nauczycielka języka polskiego, bohaterka powieści Anny Kańtoch „Łaska”, została obdarzona tytułową „łaską zapomnienia”. Jako sześcioletnie dziecko w 1955 roku zaginęła i po kilku dniach została w lesie odnaleziona cała we krwi. Nie pamiętała jednak w ogóle co się z nią działo. Trzydzieści lat później dochodzi do serii morderstw na dzieciach, z których większość była jej uczniami. Starając się rozwiązać zagadkę, powoli odkrywa też prawdę o wydarzeniach z 1955 roku.
  Anna Kańtoch pisarka, której dotychczasowa twórczość obejmowała tylko fantastykę, zadebiutowała w nowym gatunku i poradziła sobie z tym zadaniem w mojej opinii bardzo  dobrze.  To przede wszystkim zasługa lekkiego pióra autorki i doskonale przemyślanej i pasjonującej fabuły. W książce nie ma ani jednego zbędnego słowa. Akcja osadzona jest w dwóch planach czasowych, w latach 50-tych i 80-tych w małym polskim miasteczku.  Jest to jednak przede wszystkim kryminał, w którym realia epoki tak jak w powieściach Agaty Christie są tylko lekko zarysowane.  Mimo okrutnej  zbrodni, autorka nie epatuje drastycznymi opisami. Pozycja moim zdaniem w sam raz zarówno dla miłośników klasycznych kryminałów w stylu Agaty Christie jak i wielbicieli Camilli  Läckberg czy Charlotte Link.

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie