Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Monika Ziemba » Recenzja

O bibliotekarzu

Monika Ziemba : Lubię dobrą literaturę, w tym książki Ryszarda Kapuścińskiego, ale i nie tylko – również te naukowe. Interesuję się szeroko pojętą sztuką, w szczególności: baletem, muzyką klasyczną i malarstwem (w tym Zdzisława Beksińskiego). Ponadto cenię domowe zacisze i czas spędzony w gronie rodziny oraz przyjaciół.

Pisarz: Jacek Dehnel

 • Tytuł:

  Matka Makryna

  Recenzja:

  Nominowana do Literackiej Nagrody Nike powieść autorstwa Jacka Dehnela stanowi polemikę z XIX-wiecznym mitem o siostrze bazyliance, Makrynie Mieczysławskiej, która stała się dla Polaków symbolem cnót i męczeństwa za wiarę. W rzeczywistości jednak była oszustką, która, przywdziawszy habit, podróżowała po Europie, opowiadając o rzekomej niedoli i torturach zaznanych z rąk oprawców – Moskali. Dehnel, prowadząc swoją powieść dwupłaszczyznowo, umiejętnie kreśli dwie historie. Jedna mówi o losach siostry Makryny, bazylianki, matki przełożonej zakonu w Mińsku i cudotwórczyni, której udaje się uciec z niewoli, dotrzeć aż do samego Rzymu, by wziąć udział w audiencji u papieża. Druga traktuje o Irenie Wińczowej, żyjącej w biedzie, bitej i poniżanej przez swojego męża, rosyjskiego oficera i alkoholika, po śmierci którego szuka pomocy w klasztorze, sprzątając i usługując najuboższym, w zamian za chleb i dach nad głową. 

  Dehnel, snując swoją opowieść, pozostawia czytelnikowi miejsce na refleksję i stawia przed nim niełatwe pytania, na które ten musi sobie już odpowiedzieć sam: Jaką kobietą była tak naprawdę Makryna? Czy tylko i wyłącznie cwaną i wyrachowaną?  Jak oceniać jej zachowanie? Czy można to zrobić jednoznacznie? 

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie