Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Agata Piegat » Recenzja

O bibliotekarzu

Agata Piegat : W literaturze najbardziej lubię szczęśliwe zakończenia, nieoczekiwane zwroty akcji, triumf dobra nad złem i cięty dowcip. Prawdopodobnie czyni mnie to podręcznikowym przykładem odbiorcy popkultury, ale nie uważam, by było to coś złego. Z gustami się nie dyskutuje i ja z własnymi też nie zamierzam. Obok prozy, wielką miłością darzę gry komputerowe.

Pisarz: Terry Pratchett

 • Tytuł:

  Piekło pocztowe

  Recenzja:

  Moist von Lipwig to oszust, fałszerz i szuja. Prawdziwy zawodowiec. Jednak nawet takiego jak on dosięgła ręka sprawiedliwości; właśnie prowadziła go na stryczek, gdy objawił mu się anioł z propozycją: współpracujesz albo tam są drzwi. Donikąd. Właściwie to nie do końca donikąd. Do wolności, od której dzieliło kilkadziesiąt metrów swobodnego lotu w dół. I nagle okazało się, że nawet ktoś tak zepsuty jak Moist jest w stanie zrobić coś dobrego.
  „Piekło Pocztowe” to jedna z wielu powieści Terry'ego Pratchetta, osadzona w Świecie Dysku. Znajomość uniwersum jest zalecana, choć w tym przypadku niekonieczna – ta część otwiera osobny cykl, tak że można po nią sięgnąć bez obaw, nawet gdy wcześniej nie miało się żadnego kontaktu z tą serią.
  Charakterystyczny dla prozy Pratchetta jest sposób budowania opowieści, polegający na wybraniu znanych motywów (w tym wypadku przemiany łotra w bohatera podupadłej firmy, która odpowiednio zarządzana odzyskuje dawną świetność, oraz pojedynku pomiędzy bardzo szeroko pojętym dobrem i złem), umieszczeniu ich w Świecie Dysku, by tam mogły żyć własnym życiem, a następnie obserwowaniu i skrupulatnym notowaniu, co z tego wyniknie. Pratchettowskie uniwersum jest krzywym zwierciadłem wobec rzeczywistości, dlatego wszystko może się tam dziać szybciej, a efekty podjętych decyzji są wyraźne i nierzadko spektakularne.
  Wszystko to jest okraszone doskonałym językiem – lekko ironicznym, dowcipnym w dialogach i niezwykle barwnym w opisach. Przyznam, że niektóre sceny czytałam po dwa, a nawet trzy razy, tak bardzo mnie ujęły przedstawieniem sytuacji czy błyskotliwą ripostą.
  Podczas lektury bawiłam się świetnie i szczerze polecam ten tytuł każdemu, kto ma ochotę się pośmiać, kto lubi absurd oraz chciałby zobaczyć naszą szarą rzeczywistość z trochę innej perspektywy. A także każdemu, kto choć raz spędził popołudnie w kolejce na poczcie. 

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie