Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Patrycja M. Erbes » Recenzja

O bibliotekarzu

Patrycja M. Erbes : Kocha koty, podróże, włoską kuchnię. Uwielbia odkrywać nowe smaki, w literaturze ceni język oraz sposób kreacji przedstawionego świata. Wieczorową porą z Agathą Christie z niekłamaną przyjemnością popełni zbrodnie, a na bezkresne oceany wyobraźni popłynie z Murakamim.

Pisarz: Tomek Michniewicz

 • Tytuł:

  Swoją drogą

  Recenzja:

  Jeśli poszukamy w Słowniku języka polskiego hasła podroż, to przeczytamy w nim, że oznacza ono „przebywanie drogi do jakiegoś odległego miejsca". Podróżujemy zatem w celu poznania ciekawych miejsc, zachwycenia się nieznanymi nam dotąd widokami, zabytkami, kuchnią czy też kulturą danego kraju. Tomek Michniewicz proponuje nam natomiast podróże do odległych zakątków świata, które pozwalają nam wniknąć w głąb siebie, poznać własne „ja", by nasza podróż  przez życie nie była tylko monotonnym przeżywaniem tego samego roku po raz kolejny. Dlatego też książkę swą zatytułował „Swoją drogą. Opowieść o trzech podróżach po inne życie".  Autor zaprosił trzy bliskie mu  osoby - przyjaciela, żonę oraz ojca, do poznawania nieznanych im dotąd  lądów.  Wraz z tymi trzema postaciami odkrywamy Afrykę, Arabię Saudyjską oraz Nowy Orlean.  Bohaterowie mają nie tylko okazję dotknąć kawałka nowego dla nich, świata, ale mogą również, skonfrontować  swoje wyobrażenia z rzeczywistością, oraz przyjrzeć się z dystansu swojemu życiu, czy droga, którą wybrali jest słuszna, czy może coś powinni zmienić i czy mają na to odwagę? Najbardziej spodobała mi się historia Marianny. Arabia Saudyjska kojarzy nam się ze zniewoleniem, przymusowym noszeniem abaji, terroryzmem oraz niebezpiecznym islamem. Tymczasem świat, który znany jest nam tylko  z mediów, wygląda zupełnie inaczej. Zachęcam do zmierzenia się ze stereotypami, otwarciem się na nową kulturę, która nie jest ani lepsza ani gorsza od naszej.  Różnice te najlepiej zobrazuje cytat :

  -(..)  Mieliście całą wolność świata. Ze wszystkich możliwych partnerów wybraliście właśnie siebie. A mimo to od trzynastu lat próbujecie się dowiedzieć, czego chcecie w życiu -powiedział doktor.- Nam wystarczyły trzy noce, mimo ze żonę wybrała rodzina. Żonę(..). która dała mi największe szczęście na świecie(...) A wy wciąż się zastanawiacie. Powiedzcie mi, czy wasz świat jest na pewno lepszy niż nasz ? ""

   Jak każda podróż i ta dobiega końca. Czy warto w nią wyruszyć? Na pewno. Wszystko zaczyna się od decyzji, - jak pisze Tomek Michniewicz,. 

   

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie