Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Tomasz Połoński » Recenzja

O bibliotekarzu

Tomasz Połoński : Miłośnik grecko-rzymskiego antyku, sarmackiej Polski i opowieści niesamowitych. Wierzy, że najgłębszą potrzebą człowieka jest dążenie do Dobra przez poszukiwanie i przeżywanie Piękna. Dlatego w literaturze poszukuje doznań estetycznych, emocjonalnego poruszenia oraz intelektualnego fermentu – tak aby podczas lektury, parafrazując słowa krnąbrnego sofisty Gorgiasza, pozwolić się oszukać pisarzowi i tym sposobem stać się mądrzejszym niż ten, kto się oszukać nie dał.

Pisarz: S. T. Joshi

 • Tytuł:

  H. P. Lovecraft biografia

  Recenzja:

  Byłem niezwykle uradowany, gdy do zbiorów Biblioteki włączona została biografia Howarda Philipsa Lovecrafta (1890–1937) – amerykańskiego pisarza uprawiającego przede wszystkim prozę z pogranicza fantastyki naukowej i weird fiction, czyli opowieści niesamowitej – wydana przez wydawnictwo „Zysk i S-ka”. Jej autor, S. T. Joshi, który większość swojego życia poświęcił badaniu twórczości i kolei losów „Samotnika z Providence”, zebrał plon swoich wysiłków w tej monumentalnej pracy, liczącej łącznie z przypisami ponad 1000. stron. Gabaryty książki nie powinny jednak odstraszać, wręcz przeciwnie, gdyż mimo pokaźnych rozmiarów czyta się ją znakomicie, a pióro Joshiego – lekkie, bezpretensjonalne i pobrzmiewające gawędziarską nutą – gładko prowadzi czytelnika przez kolejne rozdziały. 

  Nasi Czytelnicy mieli do tej pory sposobność zapoznać się z biografią (choć należałoby raczej powiedzieć esejem lub quasi-biografią) Lovecrafta pt. H. P. Lovecraft: przeciw światu, przeciw życiu autorstwa Michela Houellebecqa, skądinąd intrygującego prozaika francuskiego, który jednak zawiódł całkowicie jako żywotopisarz, przede wszystkim ze względu na powielanie w swej książce (nota bene objętościowo znacznie skromniejszej od dzieła Joshiego) stereotypów i obiegowych opinii na temat osoby HPL-a. Joshi poświęca wiele miejsca na odkłamanie tych rozpowszechnionych przekonań, powołując się na liczne materiały źródłowe, zwłaszcza cytowane obszernie listy (w ciągu całego życia Lovecraft napisał ich blisko 100 000!), a nawet prywatne relacje ludzi, którzy poznali twórcę Zewu Cthulhu osobiście – nie wyłączając Sonii H. Greene, jego żony. Możemy więc uzyskać zupełnie nowe i całościowe spojrzenie na osobowość Lovecrafta i składające się na nią cechy – w tym na rzekomy eskapizm, samotnictwo i skrajną mizantropię, które, jak okazuje się podczas lektury, w niewielkim tylko stopniu odpowiadają faktycznemu stanowi rzeczy.

  Joshi nie ogranicza się do wyłuszczenia suchych faktów z życia pisarza. Dużo uwagi poświęca jego rozwojowi intelektualnemu, wnikliwie analizuje poszczególne teksty oraz opisuje kształtujące twórczość Lovecrafta inspiracje i wpływy, jakie przyczyniły się do wypracowania przezeń postawy filozoficznej zwanej przez biografa „kosmicyzmem” – tj. przekonania o krótkotrwałości i znikomym znaczeniu ludzkiej rasy wobec nieogarnionego bezmiaru przestrzeni i czasu. 

  H. P. Lovecraft: biografia S. T. Joshiego jest pozycją, którą gorąco polecam wszystkim Czytelnikom – również tym, którzy nie mieli dotąd okazji zapoznać się z prozą „Samotnika z Providence”.

   

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie