Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Renata Fronckiewicz » Recenzja

O bibliotekarzu

Renata Fronckiewicz : Pracuję w bibliotece już kilkanaście lat. Świat literatury dziecięcej jest piękny i urzekający. Warto o nim pisać i mówić jak najwięcej. Cieszę się, że mogłam o nim coś nadmienić. Życzę miłej i spełnionej lektury.

Pisarz: Anna Czerwińska-Rydel

 • Tytuł:

  Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem

  Recenzja:

  
  
  
  
  W 2011 roku minęło 400 lat od urodzin Jana Heweliusza - gdańskiego astronoma. To dobra okazja, żeby przybliżyć sylwetkę tego zasłużonego uczonego. Pokusiła się o to pani Anna Czerwińska-Rydel, autorka mająca już w dorobku kilka powieści biograficznych dla młodych czytelników. 

  Powieść „Wędrując po niebie z Janem Heweliuszem” przemawia do wyobraźni każdego odbiorcy, czy to młodego, czy to starszego. Jest w tym przede wszystkim zasługa ilustratorki książki Agaty Dudek. Dla tej grafiki warto tę powieść wziąć do ręki i delektować się nią,  poczynając od okładki, a kończąc na ostatniej stronie. Z kart odważnie, zaczepnie, radośnie patrzą na nas pomarańczowo-zielono-czarne ilustracje. Kolor, rysunek, skojarzenia, przenośnie, skróty pobudzają do refleksji nad istotą badań Jana Heweliusza i przenoszą nas do XVII-wiecznego obserwatorium astronomicznego. Na kartach książki widzimy cały kosmos.

  Życie Jana Heweliusz pokazuje, że aby coś osiągnąć potrzebna jest pasja i rozłożona w czasie ogromna praca. Sukcesy zawodowe przeplatają się z życiem prywatnym astronoma, nie wolnym od osobistych tragedii.

  Pierwszą przeszkodą, którą musiał Heweliusz pokonać było przekonanie rodziców, że obserwowanie i badanie nieba jest jego przeznaczeniem. Udowodnił, że młodzieńcze pasje nie były chwilowymi zachciankami, lecz miłością jego życia. Poprzez swoje dzieje uczy więc nas wytrwałości we wszystkich poczynaniach.

  Odkrywanie kosmosu z książką Anny Czerwińskiej-Rydel polecam gorąco wszystkim młodym odkrywcom. Wydawca rekomenduje tę pozycję jako powieść dla dzieci od lat 9 co jest pewną wskazówką, lecz dzieci młodsze również mogą po nią sięgnąć.

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie