Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Patrycja M. Erbes » Recenzja

O bibliotekarzu

Patrycja M. Erbes : Kocha koty, podróże, włoską kuchnię. Uwielbia odkrywać nowe smaki, w literaturze ceni język oraz sposób kreacji przedstawionego świata. Wieczorową porą z Agathą Christie z niekłamaną przyjemnością popełni zbrodnie, a na bezkresne oceany wyobraźni popłynie z Murakamim.

Pisarz: Andrzej Andrusiewicz

 • Tytuł:

  Piotr Wielki. Prawda i mit

  Recenzja:

  Książkę, którą z przyjemnością Państwu polecam, to biografia Piotra Wielkiego, autorstwa Andrzeja Andrusiewicza, pt. „Piotr Wielki. Prawda i mit”. Książka nie tylko usatysfakcjonuje historyka czy badacza, ale przede wszystkim przeciętnego czytelnika zainteresowanego dziejami Rosji, wybitną postacią historyczną, jaką niewątpliwie był Piotr Wielki. W bardzo przystępny sposób autor porusza sprawy polityczne, dynastyczne. Barwnie opisana wojna na północy sprawia, że z ogromną przyjemnością przerzuca się kolejne strony książki, aby dowiedzieć się o poszczególnych bitwach rozegranych podczas tej wojny. Z książki dowiemy się o kulisach, znaczeniu Rzeczypospolitej i o drugim bohaterze tej wojny, Karolu XII.

  Ale przede wszystkim jest to opowieść o Piotrze Wielkim, carze Wszechrusi. Kim był ten człowiek otoczony legendą? Reformatorem czy tym, który podeptał tradycje Cerkwi, każąc popom ścinać brody i wyprzeć się starej wiary? Wielkim wodzem, który w imię swoich racji poświęcał życie tysięcy istnień ludzkich czy wizjonerem, który w imieniu przyszłych pokoleń i dla dobra Rosji musiał przelewać krew swoich poddanych? A może zwykłym szaleńcem, umiejącym pokierować biernym tłumem by urzeczywistnić swoje kaprysy? Autor sprytnie naprowadzi czytelnika, aby ten sam znalazł odpowiedź na te pytania i potrafił wyrobić sobie zdanie na jego temat.

  Piotr Wielki był niezaprzeczalnie despotą, który za pomocą knuta niejednokrotnie przeprowadzał swoje reformy, zdobywał posłuch u poddanych i za pomocą strachu kontrolował Państwo. Przede wszystkim jednak spór o Piotra Wielkiego dotyczy sporu między Rosją konserwatywną, a Rosją Liberalną. Wizją Piotra było uczynienie z Rosji kraju podobnego do państw zachodnich. Car- reformator pragnął wykorzenić ciemnotę i zacofanie, pragnął stworzyć nowe społeczeństwo, akceptujące połączenie tradycji z nowoczesnością. Walka z Cerkwią, tradycją, pogoń za ideą cywilizacji europy zachodniej, stały się głównym motorem jego polityki. Piotr Wielki miał wiele zamiłowań – od fascynacji flotą, morzem, wojnami, aż po wyrywanie zębów u poddanych, doprowadzając ich do śmierci. Car, dyktator, despota, nieokrzesany w obyczajach, nieograniczający się w pijaństwie i obżarstwie, kobieciarz, prostak nie znający żadnego obcego języka, morderca własnego syna. Tak go widzieli jemu współcześni. Ocenę autor pozostawia czytelnikom.

  Oprócz tego książka jest olbrzymią panoramą obyczajów Starej Rusi, zachwyceni będą wszyscy ci, którzy kochają miasto Petersburg. Autor poświęca wiele stron temu niezwykłemu miastu, przedstawiając z jego powstania nieznane fakty. Jak żyli mieszkańcy miasta, czym miasto różniło się od Moskwy, czego obawiali się mieszkańcy. Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź w książce Andrzeja Andrusiewicza. Ponadto wielbiciele Szczecina ucieszą się z nowych wiadomości, których dostarcza im autor. Jaką rolę odegrał Szczecin w wojnie północnej i dla carewicza Aleksego.

  Książka jest fascynująca, urzekająca barwnością stylu. Czytelnik odkrywa wiele nowych faktów i jeszcze długo po przeczytaniu pozostaje pod jej urokiem. Odbywa podróż z malowniczą Rosją, w której bohaterami są atamani kozaccy, hetmani, wytworne damy, a współgra im dzika i nieokrzesana przyroda. Zapraszam do tej podróży, a nie będą nią Państwo rozczarowani.

   

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie