Biblioteka Miejska w Szczecinie

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie

Aktualnie znajdujesz się w dziale: Bibliotekarze polecają » Izabela Lissowska » Recenzja

O bibliotekarzu

Izabela Lissowska : Osobliwe, nieprzeciętne ujęcie rzeczywistości pozwala nam przenieść się w obszary niezbędnie do życia potrzebne. Dla mnie takim pretekstem jest twórczość Jonathana Carrolla. To spora doza fantazji, magii, która nadaje kształt rzeczom już względnie ustalonym. Właśnie tego szukam czytając m.in. poezję Wisławy Szymborskiej, Jacka Podsiadło, oglądając przedstawienia teatralne, słuchając jazzu. A potem daleka podróż, moja pasja, spotkania z ludźmi ubranymi w niezwykłą dla mnie codzienność... ciąg dalszy osobliwości. Niech będzie i motto: „Jeśli czegoś nie wolno, a bardzo się chce, to można". Życiowe?!

Pisarz: Eric Emmanuel Schmitt

 • Tytuł:

  Noc ognia

  Recenzja:

  „Noc ognia” to opowieść o człowieku, który nie czerpie satysfakcji z dotychczasowego życia, już nie. Brakuje mu również inwencji do kolejnych projektów zawodowych. Ów stan prowokuje go do przyjęcia propozycji przyjaciela i wyruszenia na Saharę w poszukiwaniu między innymi materiałów do kolejnego filmu. Pewnego razu podczas wyprawy odłącza się od karawany. Chce pokonać spory odcinek trasy sam, myśląc, że sobie poradzi. Potrzebuje tego. Brak sił i wiary w siebie traktuje jak wyzwanie, któremu chce podołać. Traci jednak z oczu beduińskiego przewodnika na dłużej niż planował. Przechodzi ciężką próbę w starciu z otaczającą pustynną rzeczywistością ... zwłaszcza nocą. Samotny, zagubiony powoli traci nadzieję na odnalezienie się, ale zyskuje znacznie więcej – wiarę, prawie pewność, że „jest”. Wykorzystuje niepowtarzalną szansę i rozwiązuje zagadkę własnego istnienia...
  Polecam. Bardzo ciekawa, oryginalna (jak to bywa w przypadku Schmitta) i uniwersalna opowieść o zmaganiu człowieka z samym sobą, prowokująca do głębokiej refleksji nad sensem istnienia.

  Dokument dostępny jest w filiach bibliotecznych: kliknij
- Akceptuję Regulamin MBP Szczecin
- Zostałem(am) poinformowany(a) o zasadach przetwarzania danych osobowych Pouczenie